anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Bagnet w NEX-ch - plastikowy, czy metalowy?

BenekPG
Początkujący

Bagnet w NEX-ch - plastikowy, czy metalowy?

Witam serdecznie,
Ostatnio zacząłem się poważnie zastanawiać nad kupnem NEX-a. Ponieważ mam przykre doświadczenia z plastikowymi bagnetami, chciałbym spytać, jak to wygląda w NEX-ach? Czy te wewnętrzne listki mocowania, o które opiera się bagnet obiektywu, są plastikowe czy metalowe?

Dodaję poglądowe zdjęcie NEX-7, żeby było jaśniej.

14 ODPOW. 14
profile.country.pl_PL.title
Thanatos
Poszukiwacz

Są metalowe. Stopu dokładnie Ci nie podam ale jest toto hartowane i trzeba się postarać aby uszkodzić.
Przykre doświadczenie z plastikami, chmm... czyżby Canon?

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Thanatos napisał(a):

Są metalowe. Stopu dokładnie Ci nie podam ale jest toto hartowane i trzeba się postarać aby uszkodzić.
Przykre doświadczenie z plastikami, chmm... czyżby Canon?


To nie musiał być Canon, to nie musiał być plastikowy bagnet.
Tak naprawdę to materiał z jakiego bagnet jest zrobiony moim zdaniem bardziej wpływa na pozorny spokój psychiczny właściciela, bo jeśli niefortunnie aparat spadnie wraz ze szkłem, w sposób, który ciężko opisać (trzeba zobaczyć), to nie będzie mieć znaczenia ten nieszczęsny bagnet, bo wyrwie co popadnie albo bagnet albo plastik korpusu albo obudowę szkła.

Po prostu jak się ma pecha, to i technologie NASA nie uchronią od nieszczęścia.


Ja nie wiem, jaki bagnet jest w NEXach, ani w żadnym innym aparacie, bo ja aparatami nie rzucam, staram się też by pasek był na szyi i mam świadomość,że chwila nieuwagi może wiele kosztować ;)

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
BenekPG
Początkujący

Tu nie chodzi o rzucanie, ani o spokój psychiczny kogokolwiek. Chodzi o to, że po niecałym roku używania i częstej zmianie obiektywów, w moim obecnym aparacie zwyczajnie bagnet się "wyrobił" i podpięte do korpusu obiektywy trochę "latają". Czuć to wyraźnie, kiedy chwyci się jedną ręką korpus, drugą obiektyw i trochę pomanipuluje. Po dokładnych oględzinach można zauważyć, że te listki o których piszę w sposób widoczny się wytarły.

Thanatos, czyli w NEX-7 jeśli łyżeczką postukam w te listki bagnetu, to będzie słychać metaliczny dźwięk?! :)

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

BenekPG napisał(a):

Tu nie chodzi o rzucanie. Chodzi o to, że po niecałym roku używania i częstej zmianie obiektywów, w moim obecnym aparacie zwyczajnie bagnet się "wyrobił" i podpięte do korpusu obiektywy trochę "latają". Po dokładnych oględzinach można zauważyć, że te listki o których piszę w sposób widoczny się starły.


Nie mogę w to uwierzyć :shock:
tzn. ja pracuję i używam prywatnie szkieł stałoogniskowych, co wymaga częstych zmian. Non stop zmieniam szkła i nie widziałem na swoich aparatach, na aparatach które używam lub używałem takiego problemu. Nie zazdroszczę problemu :c71

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
Thanatos
Poszukiwacz

BenekPG napisał(a):

Tu nie chodzi o rzucanie. Chodzi o to, że po niecałym roku używania i częstej zmianie obiektywów, w moim obecnym aparacie zwyczajnie bagnet się "wyrobił" i podpięte do korpusu obiektywy trochę "latają". Po dokładnych oględzinach można zauważyć, że te listki o których piszę w sposób widoczny się starły.


Nie mogę w to uwierzyć :shock:
tzn. ja pracuję i używam prywatnie szkieł stałoogniskowych, co wymaga częstych zmian. Non stop zmieniam szkła i nie widziałem na swoich aparatach, na aparatach które używam lub używałem takiego problemu. Nie zazdroszczę problemu :c71



Kojarzę ten problem, na szczęście nie z własnego doświadczenia. Jakby nie patrzeć, przy silnym tarciu to i metal można w ten sposób wykończyć.


BenekPG napisał(a):

czyli w NEX-7 jeśli łyżeczką postukam w te listki bagnetu, to będzie słychać metaliczny dźwięk?!



Nie proponuję manipulować przy bagnecie oraz jego okolicach łyżeczką ani niczym innym, no chyba że chcesz zaraz zakładać na forum temat o porysowanej matrycy... :c68

BenekPG
Początkujący

Reasumując - te zęby w NEX-ach są na pewno metalowe, choć na zdjęciach wyglądają jak plastikowe?

Bo np. w Samsungach NX 200 / 20 zęby wyglądają na plastikowe i są plastikowe. :D A w starszych Samsungach, np. NX 11 / NX 10 / NX 100 zęby te były metalowe i wyglądały na metalowe... :)

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

W obecnych czasach materiały z tworzywa są bardziej wytrzymałe niż metal. Cokolwiek w ogóle pojęcie "metal" znaczy bo to również jest względne - różne stopy, a także rozrzut jakościowy produktów "metalowych" jest ogromny. Wystarczy kupić sobie zestaw imbusów za 5 zł i za 50 zł. Oba są z metalu, ale jeden wytrzyma tydzień używania, drugi 10 lat. Ja osobiście wolę mieć wysokiej jakości tworzywo, niż "plastyczny" metal tylko dla zasady "żeby był metal".

W przypadku bagnetu naprawdę nie rozumiem jakie znaczenie ma zastosowany materiał.
Obiektywy do bezlusterkowców są lekkie i naprawdę nie wiem jak mogłyby doprowadzić do jakichkolwiek luzów. Poza tym, skoro Ewa (Thanatos) napisała Ci już jak jest, to nie wiem ile razy można się upewniać?

NEX musi mieć wytrzymały bagnet, choćby tylko po to by przez TĄ przejściówkę http://a.img-dpreview.com/reviews/sonynex5n/images/NEX-SLTadapter.jpg
móc utrzymać obiektywy z bagnetem A.

Mam ponad 5-letnią :c56 100 z plastikowymi listkami wewnątrz i po zapięciu obiektywu istotnie nie siedzi on tak samo mocno jak na początku, ale minimalny luz absolutnie nie ma wpływu na cokolwiek. A skoro ten wpływ jest żaden to po co rozdmuchiwać problem? Luzami nie robi się zdjęć. Chyba, że piszesz pracę z materiałoznawstwa, to rozumiem dociekliwość. :slight_smile:

BenekPG
Początkujący

Obiektywy do bezlusterkowców są lekkie i naprawdę nie wiem jak mogłyby doprowadzić do jakichkolwiek luzów.


NEX musi mieć wytrzymały bagnet, choćby tylko po to by przez TĄ przejściówkę http://a.img-dpreview.com/reviews/sonynex5n/images/NEX-SLTadapter.jpgmóc utrzymać obiektywy z bagnetem A.


No właśnie... ;)

Tak czy inaczej dziękuję za odpowiedzi. Kończę temat bo wyjdzie, że jestem trollem.

Swoją drogą, nie mnie jednemu przeszkadza plastikowy bagnet. Coś takiego funkcjonowało kiedyś w Sony @350. Polecam recenzję na optycznych i komentarz dotyczący "ścieralności" zębów, która mnie trapi:
Minusem w A350 jest nie w pełni metalowy bagnet. W zasadzie metalowa jest tylko zewnętrzna strona, a zaciski, które chwytają obiektyw są wykonane z materiału sztucznego. Żywotność takiego mechanizmu jest o wiele krótsza od standardowych bagnetów wykonanych w pełni z metalu. Im częściej zmieniane będą obiektywy, tym szybciej mogą tworzyć się ewentualne luzy w mocowaniu. Po miesięcznym intensywnym użytkowaniu już widać ścieranie się zacisków, co pokazujemy na powyższym zdjęciu.


Detale: http://www.optyczne.pl/71.3-Test_aparat ... wanie.html

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

BenekPG napisał(a):

Polecam recenzję na optycznych i komentarz


A ja nie polecam!

Dziękuję za podanie źródła Twoich obaw. To jest najmniej rzetelny portal testowy.
Napisali bzdurę i nawet nie raczyli zbadać co dalej. Ja mogę Ci powiedzieć - po 5 latach nie ma różnicy miedzy tym co masz po miesiącu.

Optyczne to naprawdę słaby merytorycznie serwis. Począwszy od tego, że obiektywy nazywają instrumentami, na fatalnej jakości "zdjęciach przykładowych" skończywszy.
Ostrość ustawiana jest zawsze na minimalne wartości, zdjęcia są fatalnie kadrowane, zdarzyły się i poruszone, niedoświetlone, prześwietlone. Generalnie niech oni skupiają się na astronomii a nie fotografii.

Oczywiście serwis ten ma swoich fanów, ale zwykle są to osoby, które większą uwagę przywiązują do sprzętu i wykresów niż fotografowania.

Wszystkie ich testy należy traktować z przymrużeniem oka. No może poza sekcją "dark".
W fotografii dekielkowej są mistrzami świata. :smileyhappy: