anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Demontaż filtra UV/IR z matrycy NEX-5

antek1
Początkujący

Demontaż filtra UV/IR z matrycy NEX-5

Ostatnio zainteresowałem się robieniem zdjęć w podczerwieni. Czytałem, że zanim założy się filtr IR i zacznie robić zdjęcia, trzeba zdjąć filtr UV/IR Cut z matrycy. Czy ktoś wie jak można to zrobić w Sony NEX-5 ? :c35

3 ODPOW. 3
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

antek1 napisał(a):

Ostatnio zainteresowałem się robieniem zdjęć w podczerwieni. Czytałem, że zanim założy się filtr IR i zacznie robić zdjęcia, trzeba zdjąć filtr UV/IR Cut z matrycy. Czy ktoś wie jak można to zrobić w Sony NEX-5 ? :c35



Jedno ostrzeżenie:
Filtr ten jest integralną częścią zespołu matrycy. Nie można bezkarnie sobie go zdejmować i zakładać. Znam kolegów, którzy w lustrzankach zdejmowali filtr ale taki aparat jest uważany przez serwis i przez potencjalnych kupców (w razie sprzedaży) jako uszkodzony. Aby powrócić do normalnej fotografii musiałbyś wymienić cały moduł z matrycą.

antek1
Początkujący

a jeśliby potem założyć na obiektyw filtr uv/ir cut, to można robić normalne zdjęcia ?

profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

Pierwsza rzecz, że jeżeli z przed matrycy zostanie usunięty filtr dolnoprzepustowy, to matryca nie jest niczym chroniona. Dobrze jest założyć przed nią np ucięty kawałek szybki wyciętej np z filtra UV. Należy przy tym uważać, żeby nie było absolutnie żadnych śladów na szybce i matrycy, bo będą one widoczne na zdjęciach.
Inna rzecz, że możesz od razu zamienić filtr dolnoprzepustowy na matrycy filtrem IR. W takim wypadku będziesz miał już zawsze aparat rejestrujący w podczerwieni.
Jeszcze inna rzecz, to długość fali, która przechodzi przez filtr IR, co może spowodować problemy z działaniem AF.
Jeszcze inna rzecz, to trudność, która z pewnością wystąpi z LV. Podgląd będzie niemożliwy, bo w takim wypadku nie będzie docierało na matrycę światło widzialne. Nie wiem też jak się zachowują matryce C-MOS we współpracy z IR.
Pewny jestem tego, że IR bardzo lubi matrycę CCD, albo odwrotnie. Dorwij gdzieś starą Alfę A100, A2x0, A3x0. Te się doskonale nadają do rejestracji obrazu w podczerwieni.