anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Panorama -ustawienia -pytanko.

profile.country.pl_PL.title
konrado1973
Poszukiwacz

Panorama -ustawienia -pytanko.

Koledzy,siedze sobie w pokoju i bawię sie w stworzenie panoramy.Powiem szczerze że raz na zewnątrz bawiłem sie tą funkcją krótko.I teraz mam pytanko bo coś mi sie tu nie podoba.Gdy założę 18-55 wszystko jest ok.Czas mam 1/60 3,5 przysłona.Teraz zakładam szkiełko 16mm i czas pokazuje mi 1/500 2.8 .(ciemnica)Tak samo zachowuje sie aparat gdy założę inne szkiełka m42.Co jest grane?Do panoram tylko 18-55?.Czyżbym cos przeoczył???

8 ODPOW. 8
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Być może przy 16mm (szerszy kąt) wpada światło żyrandola? I zniekształca pomiar?
Nie wiem.
Jutro wieczorem, może znajdę chwilę i sprawdzę, jak to u mnie wygląda. :c18

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Rafiki.
Doradca

Pełna nazwa tej funkcji to "Rozległa Panorama"
Jak sądzę Twój pokój nie jest rozległy.
Generalnie funkcja Panorama służy do fotografowania w plenerze.
Jak wiadomo w normalnej sytuacji staramy się w czasie fotografowania trzymać aparat jak najbardziej nieruchomo.
W przypadku funkcji panorama musimy PORUSZAĆ aparatem w trakcie wykonywania zdjęcia.
Im szerszy kąt widzenia (np. w szesnastce) tym większe niebezpieczeństwo nieostrości bliskich obiektów w kadrze.
Dlatego ograniczenie z ob 16mm do 1/500s.
Oczywiście w plenerze ten obiektyw jak najbardziej nadaje się do wykonywania panoram.
Mnie zdarzyło się popełnić panoramki z szesnastką i założoną na nią nasadką "rybie oko"
Kąt widzenia dochodzi wtedy do 360 stopni :)
Serdecznie pozdrawiam.

profile.country.pl_PL.title
konrado1973
Poszukiwacz

Dzięki Rafiki za odpowiedz.

PS.Ładne rozległe panoramki wykonałeś.

profile.country.PL.title
Rafiki.
Doradca

...bo to fajna funkcja jest :)

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Tadeusz napisał(a):

Jutro wieczorem, może znajdę chwilę i sprawdzę, jak to u mnie wygląda. :c18


Niestety byłem zbyt zmęczony, żeby pamiętać wczoraj. Ale jak sądzę, Rafiki ładnie wszystko wyjaśnił? :smileythumbsup: A funkcja rzeczywiście zacna :D

------------------------------
fotoamator
Zelmer
Początkujący

http://www.youtube.com/watch?v=mfL3_dlo7Rs&feature=results_video&playnext=1&list=PL42A31BF7175E2B6D

Powyzej link do panoramek jednego z wielu fotografow ktorych podziwiam(Yuri Afanasiev), mial on akurat okazje 'bawic sie' przedpremierowa wersja NEX-a 7, a filmik prezentuje niesamowite panoramy zrobione przez Juriego, a pod kazda z nich jest dokladny opisik jakie ustawienia byly zastosowane przy kazdym kadrze.
To jest tylko jeden z wielu filmikow jakie on posiada na youtube, mozecie sami sprawdzic co on robil z NEX-em - niesamowite!

Rowniez na jego stronce internetowej znajduje sie pelne review tego konkretnego modelu plus bardzo ciekawe fotki!
Warto zobaczyc!

Pozdrawiam,
Tomek.

profile.country.PL.title
Rafiki.
Doradca

To może dorzucę świeży link od Jacka Boneckiego:
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 972&type=1

Zelmer
Początkujący

Widzialem je dzis rano, sa niesamowite....No i Chile ma urok swoja droga...