anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

pytanie o regulację ostrości w nex3

chimalma
Początkujący

pytanie o regulację ostrości w nex3

Witam,
na początku zaznaczę, że jestem magaamatorką i długa droga przede mną, żebym stała się jedynie amatorką, więc proszę o wyrozumiałość. Dodam, że nie jestem jednak ignorantką i zanim zdecydowałam się napisać tego posta przeczytałam to i owo na temat funkcji w nexie i przetestowałam je na miarę mojej wiedzy. Googla też pognębiłam, ale nie znalazłam pożądanej informacji.

Moje pytanie:

Czy aparatem sony nex3 z obiektywem 18 55 jest możliwe uzyskanie efektu tak bardzo nieostrego tła jak na tym zdjęciu?:
http://kobieta.gazeta.pl/Dove/51,95110,5279809.html?i=0" target="_blank

Sugerując się opisami funkcji ustawiłam inteligentna auto, wybrałam opcję regulacji ostrości tła(człowieczek z górą w tle), ale nie udało mi się uzyskać tła nawet zbliżonego pod względem nieostrości do tego na zamieszczonym zdjęciu.

Więc poszłam dalej i ustawiłam funkcę portret , próbowałam ustawić nieostre tło przy pomocy(teraz wybaczcie brak wiedzy) mniejszego pokrętła w obiektywie, ale tło bardzo nieznacznie się zamgliło.

Jesli jest możliwe ustawienie bardzo nieostrego tła, podpowiedzcie, proszę, jak to zrobić.

15 ODPOW. 15
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Pokazane zdjęcie jest zrobione obiektywem 85mm przy przysłonie f/1,8 a więc bardzo dużej. W obiektywie nexa takiej nie uzyskasz - przy ogniskowej 55mm możesz otworzyć przysłone do max f/5,6 czyli przymknietą o ponad 3 EV - ponad osmiokrotnie bardziej niż tamto zdjęcie.

Najlepszy efekt uzyskasz, gdy ustawisz program "A" i przysłonę maksymalnie otworzysz a więc ustawisz na f/5,6, przy ogniskowej 55mm to maksimum rozmycia., które możesz uzyskać tym obiektywem.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Do tego co napisał Tadeusz dodam kilka słów od siebie.

Dobrze, że się odważyłaś. Widać, że nie idziesz na łatwiznę i najpierw próbowałaś sama, ale po długich bojach doszłaś do dobrego wniosku - zapytać innych. To się ceni.

Moim zdaniem da się uzyskać taki efekt. Ten "efekt" to nic innego jak mała Głębia Ostrości (skrót GO). Potrzebna będzie zmiana obiektywu.

Głębia Ostrości (GO) zależy od:
- ogniskowej (im większa, tym mniejsza GO)
- przysłony (im mniejsza wartość przysłony, tym mniejsza GO)
- odległości od aparatu do ostrości (im mniejsza, tym mniejsza GO)
i od rozmiaru matrycy (kliszy filmu itd.) - ten sam kadr na "większej matrycy" (np. kompakt vs APSC, APSC vs FF) ma mniejszą GO

Jeżeli dla kogoś nadal to niezrozumiała sprawa - polecam filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=lxQhSigYiGs


Co polecam? Zmienić obiektyw na jaśniejszy i z większą ogniskową.
Zapoznaj się z tym wątkiem:
http://www.forum.sony.pl/viewtopic.php?f=184&t=6695
Dowiesz się z niego co inni użytkownicy podpinają, jakie adaptery i jakie obiektywy manualne, ale "jasne" można używać z nexem.

NEX ma tę przewagę, że posiada dużą matrycę (która "pomaga" przy chęci uzyskania rozmytego tła) oraz możliwości używania adapterów i wieeeeeelu obiektywów.

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

kris napisał(a):

NEX ma tę przewagę, że posiada dużą matrycę (która "pomaga" przy chęci uzyskania rozmytego tła) oraz możliwości używania adapterów i wieeeeeelu obiektywów.

Kris ładnie rozwinął temat. Ja jeszcze dodam, że można z odpowiednią przejściówką używać np. obiektywów do systemu :c56 - jeżeli bedą posiadały silnik, to i AF będzie, lub uzyć tańszej przejściówki i taniutkich obiektywów (np. M42), ale pogodzić się z ręcznym ostrzeniem.

------------------------------
fotoamator
chimalma
Początkujący

Chłopaki! Dzięki wielkie, że mi to dokładnie i rzeczowo wytłumaczyliście! Zaczynam już rozumieć o co chodzi i nawet udało mi się ustawić te parametry, które podał Tadeusz :shock:
Ogniskowa,GO, przysłona, program A w nexie - wielkie dzięki za tę dawkę teorii! Mam teraz punkt zaczepienia.Chyba poziom mojego nieogarniania jest już nieco mniejszy niż radioaktywność w Fukushimie.

Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam! :c10

chimalma
Początkujący

Jeszcze jedno małe pytanko do Tadeusza:

Skąd wiesz, że tamto zdjęcie Czesława było zrobione obiektywem 85mm przy przysłonie f/1,8?

"Wyczytałeś" to po prostu ze zdjęcia czy znasz fotografa?

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

chimalma napisał(a):

Jeszcze jedno małe pytanko do Tadeusza:


Tadeusza nie ma to może ja się odezwę

chimalma napisał(a):

Skąd wiesz, że tamto zdjęcie Czesława było zrobione obiektywem 85mm przy przysłonie f/1,8?


Każdy aparat cyfrowy zapisuje na karcie oprócz zdjęcia w postaci RAW lub JPEG tak zwane meta dane zwane inaczej EXIF. Za pomocą dodatkowego oprogramowania można odczytać wszystkie parametry czyli: nazwa firmy aparatu, ogniskowa, przysłona, czas naświetlania, wartość ISO i wiele innych parametrów, stąd właśnie wzięła się wiedza Tadeusza o tym zdjęciu.

profile.country.en_GB.title
sadam_
Użytkownik

SZFENDAK napisał(a):


Każdy aparat cyfrowy zapisuje na karcie oprócz zdjęcia w postaci RAW lub JPEG tak zwane meta dane zwane inaczej EXIF. Za pomocą dodatkowego oprogramowania można odczytać wszystkie parametry czyli: nazwa firmy aparatu, ogniskowa, przysłona, czas naświetlania, wartość ISO i wiele innych parametrów, stąd właśnie wzięła się wiedza Tadeusza o tym zdjęciu.


Pod warunkiem, że autor(lub program, którego używa) zdjęcia przy jego zapisie na komputerze nie usunie tych danych ;) Co nie Karolu :D

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

chimalma napisał(a):

Skąd wiesz, że tamto zdjęcie Czesława było zrobione obiektywem 85mm przy przysłonie f/1,8?

Powiem więcej: było zrobione w Tucznie, w maju 2008 roku, przez Arkadiusza Wojtasiewicza, Canonem 1D Mark IIN z priorytetem migawki, pomiar światła centralny ważony, obrobione Photoshopem CS2, pod Windowsem :c20
Z Exifu naprawdę wiele można wyczytać, dlatego prosimy, szczególnie początkujących, aby go nie usuwać, łatwiej wskazać błędy - nie trzeba się domyślać co było źle zrobione, bo wszystko jest zapisane.

------------------------------
fotoamator
mysikrolik-----
Początkujący

Ten filmik reklamowy z prezentacją efektu rozmycia tła, zaprezentowany powyżej zmylił nie jednego...
Ja dopiero po zakupie aparatu i przestudiowaniu dokładnym jego menu, zorientowałem się, że soft aparatu i jego procesor takiego efektu nie wytworzą a pierwszą lustrzankę miałem przecież już 26 lat temu i nie jestem nowicjuszem. Pomyślałem sobie, że nie będę musiał mieć takich jasnych i drogich szkieł żeby ten efekt uzyskać.
Na pewno było więcej takich, którzy na podstawie tego filmu, bezkrytycznie uwierzyło w nieograniczone możliwości współczesnej elektroniki...
Szczerze mówiąc, to właśnie zdecydowało ostatecznie o wyborze pomiędzy NEX-5 a NX11 od sama, który ma już niezłą gamę szkieł, noszenia, których w nadmiarze chciałem uniknąć.
Podsumowując, uważam, że ten filmik jest rodzajem manipulacji wobec konsumenta.
Nie zmienia to jednak faktu, że ogólnie z zakupu aparatu jestem zadowolony :thumbsup: , tylko czuję się trochę jak "osiołek" :smileyredface: