anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony NEX-5 - i tryb AVCHD = FUSZERA KONSTRUKCYJNA !!!

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Sony NEX-5 - i tryb AVCHD = FUSZERA KONSTRUKCYJNA !!!

Witam

Mało kto zauważa że aparaty serii NEX (szczególnie 5) mają wadę produkcyjną objawiajacą sie obniżeniem parametrów rejestrowanego obrazu video, poniżej deklarowanych przez producenta parametrów. Sam sygnał kodowany jest prawidlowo (1920x1080/50i) co w programach do montażu czy podczas odtwarzania np na PS3 utwierdza użytkownika w błednym przekonaniu, że wszystko jest w porządku. Tymczasem NIE JEST
Płynność zapisu video np przy pomocy "małpki" SONY DSC-TX7 jest wyraźnie lepsza.

Przykładem niech będzie porównanie obu aparatów w trybie video (oba pliki są plikami surowymi, wprost z aparatów) Pliki spakowane RAR'em - jedynie 70 MB - zapraszam do sciągnięcia i przekonania się na własne oczy. Materiał przygotowany w sposób ułatwiajacy dostrzeżenie problemu (szybkie panoramy)

http://www.megaupload.com/?d=95ZVM23B" target="_blank

Oto najprawdopodobniejsza przyczyna problemu
Matryca w aparacie Nex-5 jak i cały system optyczny jest w tym modelu wysokiej jakosci - co do tego nie ma żadnej wątpliwosci. Specyfika matrycy CMOS mówi że kontroler owej matrycy jak i ona sama mieszczą się w jednej strukturze krzemowej (stanowią jeden układ scalony). Z tego powodu nie można stosujac np inny kontroler zmusić matrycę do pracy w innym niż zaprogramowany fabrycznie trybie. Trzeba jednocześnie pamiętać, że jest to matryca pochodząca od lustrzanek, zaprojektowana pierwotnie do wykonywania zdjęć. Matryca tego typu pracuje TYLKO w trybie progresive a więc w trybie video jej natywny tryb pracy wynosi 25p dla strefy PAL i 30p dla strefy NTSC
Procesor w NEX-3/5 to stara konstrukcja oparta na układzie zdolnym do zakodowania strumienia AVCHD w max rozdzielczosci 1920x1080/50i przy 17 Mbit
Musi zatem dojsć do profanacji wyokiej jakości sygnału progresive do interlaced
Każda klatka progresive rozbijana jest na 2 komplementarne półobrazy. Tyle tylko że wykorzystywany jest jeden z nich przez czas wynoszący 2 ramki a brakująca informacja o rozdzielczości video jest interpolowana. Stąd opisywane przeze mnie problemy:

- Spadek rozdzielczości
- Brak płynności zapisywanego materiału filmowego

W kamerach video czy w aparatach o prostszej konstrukcji (z elektroniczną migawką) stosuje się natomiast matryce które na drodze programowej można wprowadzić w tryb video o żądanych parametrach i dlatego ten sam procesor w innych aplikacjach (z innymi matrycami) radzi sobie zupełnie inaczej

Wyjściem w tej sytuacji jest implementacja w nowych NEX'ach nowego procesora BIONZ zdolnego do kodowania 25p lub 50p ponieważ nie spodziewm się by obecna wersja tego układu mogła zostać poprawiona na drodze programowej poprzez aktualizację firmware

Lektura branżowych for internetowych potwierdza problem we WSZYSTKICH aparatach typu NEX.
np. http://forums.dpreview.com/forums/read. ... e=35957669" target="_blank

Jest to zatem wada konstrukcyjna

(technikami video zajmuje się zawodowo od 12 lat)

126 ODPOW. 126
profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

Bardzo ładnie nam to kolega wytłumaczył. Niestety ja nadal nie rozumiem z tego nic i nawet nie próbuję, bo jeszcze nie nakręciłem nic w swoim życiu na tyle ciekawego, żeby tym materiałem filmowym kogokolwiek zainteresować. Wolę jednak strzelać... :c20

profile.country.pl_PL.title
blacknumberone
Początkujący

mobor napisał(a):



Mało kto zauważa że aparaty serii NEX (szczególnie 5) mają wadę produkcyjną



Jako posiadacz Nex-3, który zapisuje filmy w 720p MPEG4, mam pytanie czy tu również występuje spadek rozdzielczości i brak płynności? Czy dotyczy to tylko "piątki"? Jak na moje potrzeby tryb 720p wystarczy, a filmy, które nakręciłem wyglądają OK. Ale ja nie jestem fachowcem od kręcenia tylko normalnym codziennym użytkownikiem sprzętu. Niemniej śledzę tagi nex na Vimeo i widziałem już dziesiątki filmów nimi nakręconych. Niektóre to prawdziwe perełki. Reasumując, dla mnie to (o ile jest to prawda) nie tyle wada co ograniczenia sprzętowe.

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Nie testowałem trójki wiec chcąc być uczciwym napiszę że nie wiem
Z drugiej jednak strony wiem że jest to konstrukcja bliźniacza, programowo ograniczona przez producenta do okreslonych funkcji (tutaj - skromniejszego zakresu opcji)

Cały system jest jednak blixniaczy wiec i załozenia mojego wywodu pozostają identyczne. Z jednym zastrzeżeniem
Docelowo Nex-3 produkuje pliki video w rozdzielczości 1280x720 W takim wypadku interpolacja nie jest aż tak spora jak w NEX-5 przez co faktyczna strata w jakości obrazu nie będzie aż tak spora jak w wypadku NEX-5 choć i tak zapewne nie ma on w istocie swoich parametrów

Sony stosuje podobne zagrywki od lat. Do dzis mam kamerę SONY TG3 (FullHD) w której także dochodzi do cudownego rozmnożenia rozdzielczosci. Przetwornik bowiem dysponuje rozdzielczoscią video na poziomie 1.4 mln pikseli a plik wynikowy w rozdzielczości FullHD winien posiadać 2.07 mln pikseli. Chcąc zatem uzyskać 2.07 mln w pliku wynikowym - przetwornik obrazu nie ma prawa mieć mniej pikseli. Jeżeli jest inaczej, mówimy o interpolacji lub o innych zagrywkach marketingowych które zawsze oznaczają pogorszenie wynikowej jakosci obrazu względem referencyjnych rozwizań tzn takich opartych na przetworniku 2.07 mln

A teraz najlepsze. Testowałem dzisiaj materiał video z kamery SONY HDR-TG3 o której pisałem wyzej pod katem porównania z NEX-5. Okazało sie, że rozdzielczość materiału z tej kamery jest dalece wyzsza od tego co oferuje NEX-5. Podobnież rzecz sie ma z płynnoscią odtwarzania. Potwierdza to zatem załozenia opisane w pierwszym poscie tego wątku.
Aparaty NEX (na pewno piątka) tworzą pliki wyjściowe na bazie dublowanych ramek o rozdzielczosci 1920x540

Na jakiej zasadzie działa NEX-3 - trudno mi w tej chwili coś napisać. Musiałbym porównać ogniskowe w jakich pracuje NEX-3 i porównać z NEX5 (mam na myśli tryb video) Wtedy mógłbym stwierdzic czy sygnał wejściowy wynosi 1920x1080 jak w NEX-5 czy też ma inną (mniejszą) wielkość

Edit

Stosując odpowiedni system realizacji ujeć (zdjecia statywowe) można sprawic wrazenie że wsyztsko jest OK. Po wtóre- serwisy takie jak VIMEO czy YOUTUBE nie są żadnym wyznacznikiem faktycznej jakości materiału. Są nim wyłącznie surowe pliki pochodzace wprost z danego urzadzenia.

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Biegając po sieci zauważyłem, że inne osoby też widzą problem:

http://www.luminous-landscape.com/revie ... nex5.shtml" target="_blank

Video Quality

As for video quality, I was pleased but not impressed...

My colleague Chris Sanderson and I spent a morning shooting side by side comparisons against the Canon 7D. Chris is a life-long director / cameraman / videographer, and has a professional's eye. What our tests of the NEX-5 showed were lower video resolution, saturation and contrast than from the 7D, and a softer all-around appearance to the footage. ..

The real problem is that the NEX-5 shoots at any aperture or shutter speed that it feels like, producing some unpleasant and definitely unfilmlike motion effects
One area where Sony seems to have the Canon licked was in terms of "jello" or the rolling shutter effect. Rapidly moving subjects or camera motion produced hardly any bending, while the Canon had quite a bit

A u nas też problem zaczyna się pojawiać


http://www.swiatobrazu.pl/sony-nex-5-pi ... 20388.html


"Działam na Nex 5 około 9 miesięcy, jako aparat jest ok ale jako kamera, to oceniam 5/10. W Nex'ie 5 bardzo brakuje mi progresywnego zapisu, a tryb interlace jest strasznie wolny jakby procek nie wyrabiał przez co zniekształca obraz. Wszystko jest ok jak nie kręcę dynamicznych scen, np. postacie w statycznym obrazie, a jak nagrywam panoramę, to musze dobrze dobrać prędkość ruchu kamery żeby nie haczyło. Następnym razem będę szukał sprzętu z 1080p."

przemopzm
Początkujący

Nie zrozumcie mnie źle Panowie, ale Sony od początku pisało, że to 50i, a nie 50p. Wiedząc, że to 50i każdy powinien mieć świadomość z czym to się wiąże. A tutaj nagle po wielu miesiącach od premiery wielkie halo, że to nie 50p.

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Drogi Kolego- Ty nie rozumiesz o czym ja piszę

Napiszę jeszcze raz.

Zarówno DSC-TX7 - uczestniczący w moim TEŚCIE jak i NEX-5 - także uczestniczący w teście- zapisują obraz video W TYM SAMYM FORMACIE tj 1920-1080/ 50i

Nie porównuję zatem z NEX'em sprzętu który pracuje w lepszym formacie tylko sprzęt który tworzy DOKŁADNIE ten sam format pliku video.
Jedyna różnica jest taka, że w przeciwieństwie do NEX'a, DSC-TX7 tworzy pliki video -50i - w sposób absolutnie prawidłowy, nie budzący jakichkolwiek zastrzeżeń
Więc nie ma tu mowy o ograniczeniach formatu 50i

Mam nadzieję że teraz już rozumiesz o czym piszę. Prościej już nie umiem wytłumaczyć

przemopzm
Początkujący

Tak się składa, że rozumiem bardzo dobrze i moim zdaniem tego typu porównania to lekka strata czasu.
Dlaczego?
Choćby dlatego, że Nex to nie sprzęt profesjonalny, a za taki wiele osób go postrzega. Jak się tylko pojawił, to nie jedna osoba się napaliła na pro filmowanie i tworzenie cudów na kiju. Póki co to sprzęt dla tych, którzy nie chcą lustra, a chcą dobrą jakość zdjęć. Myślisz, że ludzie przy wykorzystaniu go do codziennych zdjęć będą rozkminiać o interpolacji? Moim zdaniem nie. A jak ktoś będzie chciał mieć porządny tryb filmowania, to dołoży kilka tysi i pobiegnie po innego bezlusterkowca - GH2 Panasonica i na pewno będzie się na tym znał. Na domowe potrzeby to co daje nex jest w pełni wystarczające. Po za tym nie zapominajmy, że przede wszystkim to jest aparat, a aparatem robi się zdjęćia, a nie nagrywa filmy.
Krótko podsumowując - chcesz wypasów, zapłać więcej.
Z doświadczenia widzę, że ludzi kupujących nexa czy tx7 czy nawet hx9 z 50p nie interesuję w 99% tryb nagrywania. Ważne, że filmy są full HD.

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

O czym ty piszesz?

Robisz za adwokata firmy SONY czy Jak ?

Rozumiem ze byłeś na jednym czy drugim zlocie gdzie poczęstowali was memory stickami za free i to skutecznie zamknęło większosci "klubowiczów" wszelkie pole do UZASADNIONEJ krytyki ?

Ja nie oczekuję cudów na kiju - jak to ładnie raczyłeś ująć. Oczekuję po aparacie na którego pudełku widnieje dumny emblemat FULL HD że sprzet z takim logo bedzie zdolny do zapisu w takim właśnie formacie, i to NIE GORZEJ niż kosztująca 500zł mniej małpka z którą go porównywałem - DSC-TX7 - tego samego producenta.

Jeżeli dla ciebie moje oczekiwania są wygórowane to wybacz- ale nie mamy o czym dyskutować. Każdy ma własne potrzeby i oczekiwania -moje odnosnie tego modelu oznaczają jedynie poziom DSC-TX7 - i nic ponad to

przemopzm
Początkujący

Tak się składa, że nie byłem na żadnym zlocie Sony i nie otrzymałem nic od Sony, więc nic nie rozumiesz i nie oceniaj innych z góry ;) Choć nie powiem kilka memory sticków zawsze by się przydało i to na pewno nie tylko mi :slight_smile:

Mam tylko pytanie: czy masz nexa? Jeśli tak to jakimi szkłami nagrywałeś filmy?