anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Ustawienie ostrosci na nieskonczonosc

bigdan
Początkujący

Ustawienie ostrosci na nieskonczonosc

Posiadam aparat Nex-5 z obiektywem 15-55. Mam pytanko - jak można ustawić ostrość na nieskończoność bez uzyskiwania głebi ostrości przez regulację przysłony?

6 ODPOW. 6
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

bigdan napisał(a):

Posiadam aparat Nex-5 z obiektywem 15-55. Mam pytanko - jak można ustawić ostrość na nieskończoność bez uzyskiwania głebi ostrości przez regulację przysłony?



Gdybyś postarał się bardziej sprecyzować pytanie?
Czy chodzi Ci o odległość hiperfokalną?
Normalnie ostrość na nieskończoność ustawia się w trybie ostrości manualnym przekręcając pierścień ostrości w jedną stronę do końca (w drugą jest ustawienie ostrości na minimalną odległość ostrzenia). Przysłona nie ma nic tu do rzeczy.

bigdan
Początkujący

Dedykowany kitowy obiektyw 15-55 do Nexa nie ma na pierscieniu regulacji ostrosci granicy nieskonczoności. Po prostu swobodnie obraca się w prawo lub lewo. Gdy fotografowałem w nocy księżyc trudno było mi uzyskać określoną ostrosć tego obiektu. Regulowalem ostrością na najbardziej oddalone i oswietlone obiekty na ziemi a potem przenoslem obiektyw na księzyc. No coż rzadko udawało mi się uzyskać odpowiednią ostrosć tarczy księżyca nawet regulujac waroscią czasu i przysłony. Zdjecia robione były ze statywu przy uzyciu pilota.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

bigdan napisał(a):

Dedykowany kitowy obiektyw 15-55 do Nexa nie ma na pierscieniu regulacji ostrosci granicy nieskonczoności. Po prostu swobodnie obraca się w prawo lub lewo. Gdy fotografowałem w nocy księżyc trudno było mi uzyskać określoną ostrosć tego obiektu. Regulowalem ostrością na najbardziej oddalone i oswietlone obiekty na ziemi a potem przenoslem obiektyw na księzyc. No coż rzadko udawało mi się uzyskać odpowiednią ostrosć tarczy księżyca nawet regulujac waroscią czasu i przysłony. Zdjecia robione były ze statywu przy uzyciu pilota.



O.K. Wiem już o co chodzi. To teraz jeszcze dwie kwestie jakie czasy miałeś przy fotografowaniu księżyca i w jaki sposób go oglądałeś, przecież przy kitowym obiektywie był bardzo malutki?

bigdan
Początkujący

Przysłony od 11 do 22
czasy od 6 do 20 sek
Tak naprawdę wychodziła jedna plama z poswiatą a nie ostra pełna tarcza. Niebo było czysciutkie bez zanieczyszczen oparów czy mgly. Oczywiscie,ze przy tym obiektywie bedzie to plamka ale mo chodilo o uzyskanie ostrej tarczy a nie o szczególy na ksiezycu. Ciekawe, jakbym robil zdjecia gor z daleka jak musialbym ustawić ostrosc?. Na najdalsza gorę, w srodku czy najblizszą. Uzywalem opcji w aparacie (ostre tlo i szczegoly) ale powiem szczerze, ze nie za bardzo to dzialalo.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

bigdan napisał(a):

Przysłony od 11 do 22
czasy od 6 do 20 sek
Tak naprawdę wychodziła jedna plama z poswiatą a nie ostra pełna tarcza. Niebo było czysciutkie bez zanieczyszczen oparów czy mgly. Oczywiscie,ze przy tym obiektywie bedzie to plamka ale mo chodilo o uzyskanie ostrej tarczy a nie o szczególy na ksiezycu. Ciekawe, jakbym robil zdjecia gor z daleka jak musialbym ustawić ostrosc?. Na najdalsza gorę, w srodku czy najblizszą. Uzywalem opcji w aparacie (ostre tlo i szczegoly) ale powiem szczerze, ze nie za bardzo to dzialalo.



Chłopie, przez taki czas to księżyc względem ziemi a więc i Twojego aparatu przesunął się o sporą odległość. Księżyc jest oświetlony bezpośrednio promieniami słonecznymi, aby go fotografować można spokojnie przyjąć zasadę słonecznej 16 (przysłona 16 a czas to odwrotność czułości - gdy czułość wynosi 100 ISO to czas 1/100 sek). Oczywiście to przy czystym niebie. Wpływ na jasną plamę z poświatą ma też prześwietlenie, atmosfera ziemska (im księżyc niżej tym gęstsza warstwa atmosfery), zachmurzenie, którego może nie być widać (cienka warstewka chmurek). I jeszcze jedna rzecz - obiektyw może ostrzyć "poza nieskończoność". Nigdy nie próbowałem tego z obiektywem NEX-a ale wiem, że obiektywy lustrzane tak mają. Ale przecież możesz na czas ostrzenia powiększyć obraz na wyświetlaczu, naostrzyć, przełączyć na normalny podgląd i skadrować.
Ostrość ustawiaj zawsze na obiekt, na który chcesz ustawić ostrość. W niektórych przypadkach (szczególnie jeżeli chodzi o zdjęcia odległych planów) aby uzyskać jakieś super ujęcie niektórzy czatują kilka-, kilkanaście dni na odpowiednie światło ale i na warunki atmosferyczne (przejrzystość powietrza). Wiadomo, że najlepsze warunki, "najczystsze" powietrze jest podczas mrozu, słabe natomiast są podczas upalnych dni (często widać falujące powietrze).

bigdan
Początkujący

dzięki serdecznie za oświecenie mnie. Oczywiście nie pomyślałem o obrocie ziemI:(((((. A z tą ostroscią - przy normalnym obiektywie przelaczam na nieskonczonosc i nie martwię się o ostrosc w nieskonczonosci przenosząc uwagę na czas i przysłonę. W tym przypadku muszę się bawić w regulację-niestety. Jeszcze raz dzięki za fachowy wyklad:)))))))))))