anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

H50 Ciemne zdjęcia w trybie bez lampy

oldguest
Początkujący

H50 Ciemne zdjęcia w trybie bez lampy

Mam takie pytanie jak zrobić nie rozmazane nie ciemne zdjęcia w trybie z wyłączoną lampą. Robię wiele zdjęć niemal wszystkie bez użycia lampy. Jednak w trybie auto zdjęcia poruszających się obiektów są rozmazane przez czas. W trybie sportowym i przy odpowiednie krótkich czasach w trybie wyłączonej lampy zdjęcia są bardzo ciemne. Jak zrobić zdjęcia w trybie bez lampy w krótkich czasach nie zaciemnione. Próbowałem już chyba wszystkiego i nic :(

8 ODPOW. 8
oldguest
Początkujący

No cóż jedyne wyjście to statyw i dłuższy czas naświetlanie. A jeśli chcesz uchwycić coś poruszającego się w ciemnym miejscu to nie obejdzie sie bez lustrzanki i bardzo jasnego obiektywu ponieważ żaden kompakt sobie nie poradzi.

kuba5536
Początkujący

Auta z odległości np. 7 m to nie problem użyc lampy bo ledwo co ją zobaczysz więc jezeli "polojesz" na autka wieczorem no to manualnie ustawiasz i polujesz. Ja nie robie zbytnio w nocy a jak robie to światła światła aut na krzyżówkach i rzeczywiście statyw musi byc...
Ale możesz dac opcje "wysokie iso z redukcją szumu" to nawet można próbowac.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

mno chyba rozwiązał już swój problem, bo nie wrócił do wątku.
Natomiast rozwiązaniem nie jest zakup lustrzanki!
Trzeba się zastanowić, w jaki sposób powstaje obraz na matrycy. Otóż (w dużym uproszczeniu) matryca potrzebuje określonej ilości światła, aby powstał obraz. Regulują tę ilość dwa czynniki: przysłona i migawka (w pewnym stopniu jeszcze trzeci - ISO - ale jest to tylko wzmacnianie sygnału z matrycy a co za tym idzie - szumy - tym większe im większe wzmocnienie (ISO); szumy można zredukować ale z utratą szczegółów), im ciemniej tym bardziej trzeba otwierać przysłonę albo wydłużać czas naświetlania, przy czym przysłonę możemy otworzyć tylko do granic konstrukcyjnych (podanych na obiektywie) a czas do wartości jakie umożliwia aparat - w skrajnym przypadku, jeśli jest tryb "B" do wyczerpania baterii. Do poruszających się obiektów przy minimalnym oświetleniu lub w ciemności potzrebne jest źródło światła - może to być lampa błyskowa lub reflektor.

Pozostaje jeszcze fotografowanie w podczerwieni, ale to inna bajka.

------------------------------
fotoamator
oldguest
Początkujący

Problem nie rozwiązany! Radze sobie jak mogę. Ale rzeczywiście jak widać na fotkach wyżej wszystko zależny od światła i niestety od jasność obiektywu a z tym w H50 hmm nie najlepiej. Nie wiem czy dało by się coś z tym zrobić w fotoshopie. Nie mniej jednak często robię fotki w ruchu a tryb zdjęć sportowych zaciemnia fotki przez obiektyw :( Pozdrawiam

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

mno napisał(a):

Problem nie rozwiązany! Radze sobie jak mogę. Ale rzeczywiście jak widać na fotkach wyżej wszystko zależny od światła i niestety od jasność obiektywu a z tym w H50 hmm nie najlepiej. Nie wiem czy dało by się coś z tym zrobić w fotoshopie. Nie mniej jednak często robię fotki w ruchu a tryb zdjęć sportowych zaciemnia fotki przez obiektyw :( Pozdrawiam


To chyba nic dziwnego, że od światła :) Wszak fotografię nazywa się obrazami malowanymi światłem. Bez światła nie ma fotografii!
Sony H50 to bardzo fajny aparat, który sprawdzi się w większości normalnych sytuacji.
Zdjęcia, które chcesz robić, raczej do normalnych nie należą - są to ekstremalnie trudne warunki. Raczej przydałby się sprzęt, który pozwala na zdalne wyzwalanie światła lamp zewnętrznych. Niestety bez światła nie ma zdjęć.
Faktycznie, do takich zdjęć przydałby się sprzęt wyższej klasy: lustrzanka, dobre obiektywy, lampy, zdalne wyzwalanie. H50 nie ma nawet możliwości zapisu w RAWach, z których można wyciągnąć więcej niż z jpega. Po prostu jest to amatorski (b. dobry) aparat do amatorskich Zastosowań.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

A, i jeszcze... robiąc takie zdjęcia, znaczy w trudnych warunkach, zapomnij o jakiejkolwiek automatyce (pełnej, tryby tematyczne itp). Tylko tryb półautomatyczny, np A - wtedy aparat sam ustawi migawkę, ale jak będzie ciemno, to czas będzie długi i obiekt rozmazany. Lampa może pomóc, ale taka wbudowana może być za słaba po prostu - ona jest do zdjęć we wnętrzach i to niezbyt dużych (po prostu praktyczny zasięg to ok 3m), a zewnętrznej nie ma jak do H50 podpiąć.
Tak a propos, to znasz? http://dryreading.com/camera/index.html
poćwicz z ustawieniami w róznych warunkach (typowych) i zobaczysz o co biega.

------------------------------
fotoamator
oldguest
Początkujący

Tadeusz wielkie dzięki za odpowiedz i zaangażowanie w temat. Podłubie jeszcze na manualu może to cos da. Chodż już sporo cudowałem w tej dziedzinie. Szukajcie a znajdzie. Co prawda lustro bylo by ciekawym rozwiązaniem jak na moje potrzeby. Nie mniej jednak H50 to strzal w 10'tke.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Do usług :nerd:

------------------------------
fotoamator