anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

HDR-CX700VE "bug" i jak odtwarzać filmy?

rafiki_yako
Początkujący

HDR-CX700VE "bug" i jak odtwarzać filmy?

Witam, mam taki problem.

Uzywałem kamery do przesyłania filmików na YouTube i/lub Facebbooka w kraju "trzeciego świata", w którym komputery są stare, nierzetelne, powolne, a przede wszystkim potencjalnie zawirusowane.

Po powrocie do Polski udałem sie do Centrum Sony w Warszawie z pytaniem, czy mozliwe jest, by w związku z tym moja kamera HDR-CX700VE też mogła się zawirusowac i jak to sprawdzić. Pan z obsługi najpierw powiedział, że to raczej niemozliwe, ale w końcu podlączył kamerę do jednego z wystawionych do sprzedaży w gablocie laptopów i jakiez było jego zdziwienie (a także jego kolegów, którzy także twierdzili, że pierwszy raz się z tym spotkali), kiedy okazało sie, że po podłączeniu kamery komputer w ogóle nie widzi struktury katalogów i plików, a jedynie... skróty do tychże! Przy czym próbowaliśmy kilku różnych laptopów, a w domu też sprawdziłem na swoim laptopie (nie Sony) i wszędzie to samo. spotkaliście się kiedyś z czymś takim? Co może byc tego powodem?

Na szczęście PMB "widzi" znajdująće się w kamerze filmy, więc pan z obsługi poradził mi, bym zeskanował kamerę programemk antywirusowym i sprawdził, czy się to da wyeliminoac, a jak nie, to żebym przegrał wszystkie filmy na dysk twardy, a potem z poziomu kamery sformatował ją, po czym sprawdził, czy została przywrócona właściwa struktura katalogów i na wszelki wypadek żebym jeszcze też przejechał jakimś antywirusem kamerę. Jeśłi miałoby sie to okazać nieskuteczne, muszę kamerę oddać do przeglądu.

Załóżmy jednak, że uda się wszystko przywrócić do normy. Czy jest jakaś możliwość, by przegrane na dysk twardy filmy przegrać ponownie na kamerę? Pytam, no bo jak będę rodzinie i znajomym pokazywał te nagrania? Mam stary telewizor, niewyposażony w łącze USB, z tylko takim można by ewentualnie "przypiąć" zewnętrzny dysk twardy do telewizora. Ponadto, nawet gdyby udało się podlączyc jakoś twardziela do telewizora, nie mam pojęcia jak wówczas odtwarzać filmy...

Czy ktoś mógłby pomóc?

Wielkie dzięki

Pozdrawiam

9 ODPOW. 9
profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Przyznam szczerze, że nie spotkałem się z taką sytuacją. Pamięć wewnętrzna w kamerze HDR-CX700VE jest co prawda widziana w systemie jako "dysk zewnętrzny", jednak nie można w niej bezpośrednio zapisywać plików jak np. na pendrive - ogranicza to możliwość ingerencji w strukturę folderów oraz przenoszenia się wirusów.

Być może z jakiegoś powodu pliki i foldery w kamerze się ukryły. Żeby to sprawdzić (zakładam, że posiadasz Windowsa), należy wejść w Start -> Panel sterowania -> Opcje folderów -> zakładka Widok, a następnie na liście "Ustawienia zaawansowane" zaznaczyć "Pokaż ukryte pliki, foldery i dyski". Teraz podłącz kamerę i kliknij ikonę reprezentującą pamięć kamery. Czy oprócz skrótów są widoczne właściwe foldery? (Ich ikonki mogą być nieco jaśniejsze.)

To dobrze, że PMB rozpoznaje urządzenie. Wybrane filmy możesz przesłać z powrotem na kamerę właśnie w tym programie. Należy wybrać z głównego menu PMB Manipulacja -> Eksportuj pliki multimed..., następnie wybrać kamerę jako urządzenie docelowe i wybrać pliki, które chcesz wyeksportować.

Pozdrawiam.

rafiki_yako
Początkujący

:c37 Bardzo dziękuję za odpowiedź, teraz już wszystko komputer widzi, ale wiedzieć, że na przyszłość będzie można w razie czego zgrać filmy z powrotem do kamery! Pozdrawiam

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

teraz już wszystko komputer widzi


Cieszę się. Pomogła zmiana ustawień w "Opcjach folderów", czy zawartość kamery zaczęła się poprawnie pokazywać sama z siebie?

rafiki_yako
Początkujący

Cóż, moja radość była chyba jednak przedwczesna i dalej dzieją się dziwa nad dziwami...

Otóż istotnie komputer widzi wszystkie filmiki (chyba sam z siebie się tak wyrychtował, aczkolwiek po przeskanowaniu kamery programem Norton 360 tenże program wykrył jednego wirusa... Nie podał nazwy wirusa, ale stwierdził, że jest wirus, który usunął).

Ale mam inny problem. Najpierw podłączyłem kamerę do komputera i za pomocą programu PMB ściągnąłem trzy nagrania na dysk twardy (zewnętrzny). Jak dotąd wszystko ok, filmiki się ściągnęły, trochę czasu to zajęło, ale przynajmniej wiadomo, że się na pewno ściągnęło.

Potem, poleceniem "Manipulacja", chciałem te trzy nagrania połączyć w jedno. Owszem, pojawiło się okienko pod tytułem "Łączenie filmów wideo", ale w tym okienku pojawił się następujący komunikat: "Niektóre pliki multimedialne nie zostały dodane, ponieważ nie masz uprawnień dostępu do wybranych plików multimedialnych lub nie zostały znalezone".

Co, do cholery?

Ale nic. Jeśli nie da się połączyć, to najpierw je przekonwertuję (na WMV), a dopiero potem polączę programem Windows Movie Maker. Znowu Manipulacja->Konwertuj i pojawia się okienko zatytułowane "Konwertuj do WMV i zapisz". A jeszcze wcześniej okienko ostrzegawcze, że konwersja zajmie dużo czasu i czy na pewno chcę. Gdy wcisnąłem "Tak", zamiast spodziewanych kilkunastu czy kilkudziesięciu minut konwersja zajęła jakies dwie sekundy... Z tym, że nic się nie skonwertowało... W okienku "Wyniki konwersji" treść "Skonwertowano: 0. Nieskonwertowane pliki: 3. Szczegóły: brak pliku lub plik nie istnieje".

Czy ktos wie, o co w tym wszystkim chodzi????

Z góry dziękuję i pozdrawiam

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Zajmę się kwestią łączenia filmów, ponieważ jeśli ją rozwiążemy, prawdopodobnie od razu będziesz też mógł przeprowadzać konwersję.

Spróbuj zaimportować filmy na twardy dysk w komputerze. W głównym oknie PMB upewnij się, że operujesz na właściwych plikach: po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na miniaturce filmu i wybraniu "Właściwości", pokaże się ścieżka do zaznaczonego filmu; powinna wskazywać na folder znajdujący się na wewnętrznym twardym dysku. Takie filmy powinny móc bez przeszkód się połączyć. Dopiero potem przenieś je na zewnętrzny dysk.

Jeśli dalej będzie się pokazywał komunikat o braku uprawnień, daj znać. Mam już pomysł co z tym zrobić ;) Pozdrawiam.

rafiki_yako
Początkujący

Wielkie dzięki, ale mam "malutki" problem, otóż mam już całkowicie zapchany wewnętrzny dsk twardy w komputerze, i to nie plikami (te zachowuję juz wyłącznie na dysku zewnętrznym), lecz programami (których wywalić nie mogę, bo niemal codziennie z nich korzystam) i plikami systemowymi, których oczywiście wyrzucić nie mogę. Robiąc jakiekolwiek działania na plikach wideo, audio, czy picture, używam wyłącznie dysku zewnętrznego, bo na wewnętrznym już mi sie nic nie zmieści... Czy można to jakos obejść?

A przy okazji pytanie z zupełnie innej beczki: wiem, że aby stworzyć jakiś film, aspirujący do miana dokumentalnego, to najlepiej mieć kamerę co najmniej półprofesjonalną. Załóżmy jednak, że - z powodów finansowych lub innych - takiej kamery nie będę miał i będę używał swojej HDR-CX700VE. W jakim trybie, formacie i jakości najlepiej nagrywać, żeby ewentualnie takie nagranie nadawało się potem do odtworzenia w telewizji?

Z góry dziękuję i pozdrawiam

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Rozumiem kwestię z wykorzystaniem dysku. Chodziło mi głównie o sprawdzenie, czy PMB inaczej traktuje pliki zapisane na dysku wewnętrznym a zewnętrznym. Jeśli mógłbyś zgrać na wewnętrzny HDD dwa przykładowe, małe pliki i spróbować je połączyć je w PMB, można by było wyciągnąć wnioski z rezultatu takiej operacji.

Interesujące pytanie z gatunku "okołofilmowego". Jeśli nagranie ma być przeznaczone do wyświetlania w TV (lub nagrania na DVD, Blu-Ray), najbezpieczniej - według mnie - będzie ustawić:
- szybkość klatek (Menu -> Jakość/rozmiar obrazu -> Szybkość klatek) na 50i;
- tryb nagrywania dostosowany do rozdzielczości konkretnej telewizji (nie wszystkie potrafią nadać obraz HD, za to wszystkie obsłużą film SD; można to ustawić w Menu -> Jakość/rozmiar obrazu -> HD/STD Ustawienia);
- proporcje obrazu (opcja dostępna tylko przy wybraniu SD w Menu -> Jakość/rozmiar obrazu -> Tryb szeroki) mogą już zależeć od Twojego zamysłu, aczkolwiek wciąż najbezpieczniejszym ustawieniem jest 4:3;
- wyłączyć ekstra funkcje, takie jak x.v.Colour czy CinemaTone (powinno to dać jak najbardziej neutralny materiał);
- bitrate wideo jak najwyższe (dla HD będzie to FX 24 Mb/s, dla SD HQ 9 Mb/s );
- dźwięk - podobnie jak w przypadku trybu nagrywania.

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że powyższe ustawienia obejmują tylko "techniczne" parametry wideo, a na klimat filmu będą wpływać - równorzędnie z kompozycją ujęć - głównie starannie wyregulowane opcje "artystyczne", takie jak balans bieli, przysłona, jasność... Na szczęście HDR-CX700VE pod tym względem wypada rewelacyjnie.
Pozdrawiam.

rafiki_yako
Początkujący

Wielkie dzięi za poprzednią odpowiedź. Już sobie to w swoich "sekretnych" plikach zachowałem... :thumbsup:

Natomiast wracam niestey do pierwszego problemu. Otóż, nieszczęśliwie, tak mi się wewnętrzny dysk twardy w komputerze zawirusował, zanieczyścił, uszkodził, przeładował, czy cokolwiek innego, że niestaty nie miałem innego wyjścia, jak tylko go sformatować, wgrać system operacyjny od nowa i powolutku wgrywać na nowo wszystkie programy, pliki etc., które miałem.

W procesie tym straciłem cały filmik (projekt), który szykowałem w Windows Movie Maker. Ponieważ jednak postanowiłem, że do filmiku tego dogram jeszcze jedno ujęcie, podłączyłem kamerę i... nic. Dosłownie nic. Mam na myśli to, że po pierwsze w ogóle się z kamery nie chciał ładować program PMB (na szczęście jego wersję miałem też na płycie CD dołączonej do Sony Alpha), po drugie, znowu komputer - z nowym, a raczej od nowa sformatowanym i odświeżonym dyskiem - nie widzi kompletnie żadnych plików filmowych czy fotograficznych, jedynie skróty do jakichś folderów. Mało tego, jak opisywałem ten samproblem powyżej, to nadmieniłem, że przynajmniej PMB widzi owe pliki. teraz także PMB ich nie widzi... Komputer zachowuje się tak, jakby podlączyć do niego jakis pusty dysk, albo raczej dysk ze skrótami do plików i folderów, które znajdują się w innej lokalizacji.. Przy czym oczywiście jak sobie nagrania i zdjęcia oglądam normalnie z poziomu kamery - wszystko normalnie widać, wszystko się wyświetla... Co mogę zrobić? Przez to nie mogę zmontować swego filmiku, a zależy mi na tym, bo chcę go wrzucić na YouTube...

Dzięki

Pozdrawiam

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

rafiki_yako, jest jeszcze kilka rzeczy, które można wykonać z poziomu kamery, aby filmy znajdujące się w pamięci wewnętrznej były normalnie widziane przez komputer:

- Reset kamery. Należy za pomocą jakiegoś cienkiego przedmiotu (np. szpilki) wcisnąć mały przycisk "Reset", który znajduje się na prawo od klapki skrywającej gniazda HDMI i USB; spowoduje to wyzerowanie ustawień kamery, filmy oczywiście zostaną zachowane.

- Naprawić bazę danych obrazu. Wybieramy:
Menu -> Konfiguracja -> Ustawienia nośnika -> Napr. danych obrazu -> pamięć wewnętrzna i zatwierdzamy.

- Zmienić ustawienia połączenia USB w:
Menu -> Konfiguracja -> Ust. połączenia USB -> MTP; jeśli nie będzie różnicy wypróbować też "Mass Storage".

- Podłączyć kamerę do komputera przy wyjętej baterii i podłączonym zasilaczu.

Mam nadzieję, że wszystko będzie OK i Twoje nagrania szybko trafią na twardy dysk :) Pozdrawiam.