anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Obiektyw do Alfa 580

profile.country.PL.title
Patrycja88
Poszukiwacz

Obiektyw do Alfa 580

Witam,

Pomóżcie proszę dobrać obiektyw do lustrzanki Sony Alfa 580. Potrzebuję dobry obiektyw do robienia zdjęć produktowych oraz aranżacji wnętrz.

 

 

 

7 ODPOW. 7
profile.country.PL.title
Sony_Poland_Team
Community Team

Dziękujemy za zapytanie. Do tego modelu pasują obiektywy o oznaczeniu SAL. Najnowsze z nich wraz ze specyfikacją na sony.pl - https://www.sony.pl/search?query=obiektywy%20sal&locale=pl_PL

Pozdrawiamy, zespół Sony.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Ciężko będzie znaleźć jeden obiektyw do wszystkiego (a włąściwie do tak różnych tematycznie zdjęć). Do fotografii produktowej najlepszy według mnie byłby obiektyw makro 50 mm lub 30 mm. Obiektywem o tak krótkiej ogniskowej możesz zrobić tzw. ogólny plan nie oddalając się zbytnio od obiektów a do zbliżeń możesz mocno przysunąć obiektyw ponieważ to nie żywe obiekty fotografujesz i ich nie spłoszysz. Również możesz zadbać o odpowiednie oświetlenie obiektu. Tak więc ja bym polecił obiektyw Sony DT 30mm F2,8 macro (SAL30M28) lub Sony 50mm F2,8 macro (SAL50M28).

Do fotografii aranżacji wnętrz potrzeba Ci obiektywu szerokokątnego. Obiektyw "kitowy" już zapewnia dość szerokie pole widzenia ja jednak poleciłbym Tamrona 17-50 / 2,8. Szeroki kąt podobny co w kitowym szkle ale jednak jakościowo jest to lepszy (niestety, również droższy) wybór. Niestety, 17 mm może być zbyt wąskim kątem widzenia dlatego w zależności od zasobności portfela i ceny, którą chcesz wydać szukałbym obiektywu w okolicach 10 mm, 12 mm. Musisz jednak pamiętać, że im szerszy kąt widzenia tym linie im bliżej krawędzi zdjęcia będą bardziej powyginane. Są obiektywy szerokokątne, w których zminimalizowano tą wadę ale im lepiej skorygowane szkło tym droższe. Plusem jest to, że nie musi to być obiektyw z AF a więc może być tańszy no i  nie musi być super jasny (możesz fotografować ze statywu). Wyczytałem, że jest np. takie szkło Tamrona SP AF 10-24mm F/3.5-4.5 Di II LD Aspherical [IF], niestety, nie znam ani szkła ani nie znam opinii na jego temat. Są również Samyangi 14 mm, 10 mm - obiektywy manualne czyli przysłonę i ostrość musisz ustawiać na obiektywie. Ale ponieważ chcesz fotografować statyczne obiekty więc nie powinno to być problemem.

profile.country.PL.title
Patrycja88
Poszukiwacz

Dziękuję za odpowiedź i tyle cennych informacji :slight_smile:

Na razie spróbuję z tym modelem - SAL50M28 :slight_smile:

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Ja bym polecił zdecydowanie obiektyw SAL 16-50/2.8 SSM. Wg mnie to najciekawszy obiektyw (zamiennik kita) Sony do aparatów z matrycą APS-C. Daje możliwość fotografowania z dość szerokim kątem i jest naprawdę dobry optycznie. W sumie spokojnie można nim pokryć postawione wymagania co do fotografii wnętrz i produktowej.

 

Pozdrawiam :slight_smile:

profile.country.PL.title
Patrycja88
Poszukiwacz

Dziękuję za podpowiedź :slight_smile: Cena jest podobna do poprzedniej propozycji. Muszę przemyśleć :wink:

Pozdrawiam!

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

SAL 50/2.8 nie używałem, ale za to SAL 16-50/2.8 jest rewelacyjny.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


Patrycja88 napisali:

Dziękuję za podpowiedź :slight_smile: Cena jest podobna do poprzedniej propozycji. Muszę przemyśleć :wink:

Pozdrawiam!


Ja miałem i 50/2.8 i 16-50/2.8 SSM i powiem tak - na pewno zaletą 50/2.8 jest tryb makro, choć żeby uzyskać duże powiększenie musimy praktycznie przyłożyć obiektyw do fotografowanego przedmiotu. Makrówka jest też bardziej ostra na pełnej dziurze, ale ma znacznie wolniejszy autofokus, nie ma uszczelnień i jednak to obiektyw stałoogniskowy przez co musimy zoomować nogami, a nie zawsze jest na to miejsce (szczególnie mając na uwadze fotografię wnętrz, o czym pisałeś w pierwszym poście). Mając dylemat między tymi dwoma szkłami, nie zastanawiałbym się i brał 16-50.;) 

 

Jeśli okaże się, że makro jest jednak potrzebne, można sobie dokupić z rynku wtórnego Minoltę 50/2.8 Makro (to obiektyw bliźniaczy, w zasadzie protoplasta Sony 50/2.8). Cena osyluje w granicach 500-600 zł.

 

Pozdrowienia :slight_smile: