anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony FE 55/1.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T* - mini test

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Sony FE 55/1.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T* - mini test

Cześć! :slight_smile:

 

Dzięki uprzejmości Sony Polska, miałem okazję przez tydzień przetestować obiektyw Sony FE 55/1.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T* wraz z aparatem α7R.

 

Przyznam, że zanim zacząłem w ogóle używać tego obiektywu, musiałem poznać lepiej sam aparat bowiem był to mój pierwszy, dłuższy niż kilkuminutowy, kontakt z nową α7R. Aparat oferuje tak wiele możliwości konfiguracji, że zanim się zacznie fotografować, warto ustawić go "pod siebie" tak, żeby w menu podręcznym znalazły się tylko te rzeczy, które będą akurat nam potrzebne. W końcu jak już byłem gotowy, pogoda się popsuła... Na szczęście trafiłem na 3 dni słoneczne i coś tam się udało ustrzelić tym szkiełkiem.:smileyhappy:

 

f.jpg

 

O α7R napiszę w osobnym poście, w tym wątku chciałbym się skupić wyłącznie na obiektywie.

 

 DSC02424.jpg

 

Jego "monolityczny" design, tak charakterystyczny dla obiektywów Zeiss z autofokusem, w połączeniu z pełną, metalową obudową, mogą się podobać i wzbudzać zaufanie co do jakości.

 

Obiektyw nie jest lekką wydmuszką, czuć, że mamy do czynienia z wysokiej jakości "instrumentem" :laughing: (jak zwykli nazywać obiektywy na jednym z popularnych portali testowych). Rozmiar mnie troszkę zaskoczył - obiektyw jest dość duży jak na tą ogniskową, Zeiss 55/1.8 prawie dwukrotnie "wyższy" niż np. Sony FE 35/2.8

 

DSC02470.jpg 

 

Do obiektywu dołączona jest tulipanowa osłona przeciwsłoneczna, która wydaje się (nie mam pewności) być również w pełni metalowa (listki tulipana są dodatkowo gumowane). Tak czy inaczej, jest naprawdę wysokiej jakości. Zatrzaskuje się pewnie i nie wykazuje żadnych luzów kiedy jest założona na obiektyw. 

 

 DSC02462.jpg

 

Przednia część obiektywu zajmuje soczewka wraz z emblematem Sonnar FE 1,8/55 ZA T*

 

 DSC02421.jpg

 

Do nowej 55-tki Zeissa możemy zakładać filtry w rozmiarze 49mm. Przednia soczewka nie rusza się podczas zmiany ostrości więc problemów z używaniem większości filtrów nie będzie.

 

Na obudowie obiektywu nie znajdziemy żadnych przycisków. Na boku, umieszczono logo Zeiss, w dolnej części znajdziemy pomocną białą kropkę, która ułatwi nam poprawne dopasowanie i zamocowanie obiektywu w bagnecie E-mount.

 

 DSC02451.jpg

 

Trochę szkoda, że na obiektywie nie ma skali odległości. Myślę, że obiektyw byłby nawet ładniejszy z taką małą szybką tuż nad oznaczeniem FE 1,8/55. 

 

 DSC02439.jpg

 

Sprawę skali odległości rozwiązano w ten sposób, iż jest ona wyświetlana na ekranie LCD lub w wizjerze (w zależności z czego korzystamy). Wygląda to tak, jak poniżej (skala podświetlona na czerwono).

 skalaodległości.jpg

 

 

Dla mnie, osoby przyzwyczajonej do tego że jednak skala jest na obiektywie, początkowo było to dość uciążliwe (szczególnie w sytuacji gdy ostrzyłem manualnie i chciałem ustawić ostrość na najmniejszą odległość ostrzenia - nie miałem pewności czy to "już" czy jeszcze trzeba kręcić pierścieniem).

 

Oczywiście w trybie AF problem skali odległości nie istnieje, przynajmniej dla mnie, bo na to wówczas nie patrzę.

 

Jeśli chodzi o samą pracę obiektywu - odbywa się to bezgłośnie i (w dobrych warunkach oświetleniowych) szybko. W kwestii celności - z α7R zdarzają się przestrzelenia, w trudniejszych warunkach oświetleniowych aparat "błądzi" i czasem potrafi sie zgubić. Miałem okazję jednak używać ten obiektyw przez chwilę z α6000 i w tym układzie było zdecydowanie lepiej pod każdym względem (szybkość i celność), nawet w trudnych warunkach. Ot po prostu α7R to nie jest aparat, któremu można zaufać w fotografowaniu szybkich lub mało kontrastowych scen. Oczywiście na upartego wszystko się da, ale chodzi o komfort - tutaj mi tego zwyczajnie brakuje.

 

Pierścień ostrości pracuje w taki sposób, że nie można się do niczego przyczepić. Nie ma specjalnego oporu, nie ma również żadnych luzów. 

 

Teraz już najbardziej subiektywna część - wrażenia z fotografowania. 

 

Na co dzień używam aparatu ze stabilizacją i szczerze mówiąc, zawsze mam w świadomości fakt, że dzięki systemowi Steady Shot mam pewien "margines poruszenia". W tym wypadku tego marginesu nie miałem i początkowo, przy czasach rzędu 1/50s czy 1/80s zdjęcia były lekko poruszone. Musiałem wziąć na to poprawkę i nieco stabilniej przykładać aparat do oka. Nie będę ukrywać - stabilizacja w tym obiektywie byłaby tutaj przysłowiową "wisienką na torcie". 

 

Obiektyw jest bardzo dobrze skorygowany optycznie. Dystorsja jest naprawdę minimalna, winietowanie niewielkie. Zdjęcia JPG są korygowane pod tym względem już w aparacie, jeśli zaś fotografujemy w RAW, z pomocą przychodzą nam profile do tego obiektywu (Lightroom i PS CS6).

 

Poniżej przykład zdjęcia z korekcją i bez. (Przysłona f/1.8)

 

Zdjęcie z korekcją

 DSC08976-2.jpg

 

Zdjęcie bez korekcji

 DSC08976.jpg

 

 

 

I może jeszcze jeden przykład:

 

Zdjęcie z korekcją

 

DSC00176-4.jpg

 

Zdjęcie bez korekcji

 

DSC00176.jpg

 

 

Nie chciałem katować obiektywu w poszukiwaniu flar, w czasie zwyczajnego fotografowania, nawet pod ostre światło nie udało mi się ich złapać. 

 

_DSC9990.jpg

 Większe

 

 

Podsumowanie

 

Nowy Sony FE 55/1.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T* jest po prostu niesamowity. Bez trudu radzi sobie na pełnoklatkowej matrycy α7R, która ze względu na olbrzymią rozdzielczość jest szczególnie wymagająca.

Optyka zasługuje na piątkę z plusem! 

 

I jeszcze takie zestawienie w punktach:

 

Plusy:

- niesamowita ostrość obrazu już od pełnego otworu przysłony

- cichy i szybki AF

- plastyka obrazu

- kontrast

- jakość wykonania

- design

- tulipanowa osłona (a nie jakaś proteza udająca osłonę)

 

Minusy:

- brak skali odległości

- dość duża minimalna odległość ostrzenia (50cm)

- wysoka cena

 

Zdjęcia przykładowe (link do pełnowymiarowych wstawię jak tylko załaduję na serwer)

 

_DSC9985.jpg

 Większe

 

DSC00087.jpg

Większe 

 

DSC00101.jpg

 Większe

 

DSC00131.jpg

Większe 

 

 

DSC00124.jpg

Większe 

 

W kolejnym poście wstawię więcej zdjęć.

 

Pozdrawiam! :slight_smile:

2 ODPOW. 2
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

I kolejne zdjęcia z obiektywu Sony FE 55/1.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T*

 

 

 

 

 

Zamieszczam także link do wersji w dużym rozmiarze. 

Aby pobrać pełnowymiarowe zdjęcie na dysk należy nacisnąć na przycisk Download po lewej stronie zdjęcia.

Poniżej mała INSTRUKCJA.

download.jpg

 

 

DSC00103.jpg

 Większe

 

DSC00092.jpg

Większe 

 

 

DSC00102.jpg

 Większe

 

DSC00116.jpg

Większe 

 

DSC00126.jpg

Większe 

 

DSC00123.jpg

Większe 

 

DSC00164.jpg

Większe

 

DSC00144.jpg

Większe 

 

DSC00154.jpg

Większe 

 

DSC00159.jpg

Większe 

 

DSC09242.jpg

Większe 

 

DSC09231.jpg

Większe 

 

DSC09246.jpg

Większe 

 

DSC09291.jpg

Większe 

 

DSC09324.jpg

Większe 

 

DSC08932.jpg

Większe 

 

DSC08937.jpg

Większe 

 

DSC08949.jpg

 Większe

profile.country.PL.title
JagiS-----
Użytkownik

Przeczytałem z zainteresowaniem, chociaż użytkuję ɑ77.

PS. Ale Twój mały brązowy przyjaciel urósł, ha, ha, sympatycznie.

[α77]