anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Telekonwerter a jasność obiektywu

oldguest
Początkujący

Telekonwerter a jasność obiektywu

Ostatnio zainteresowałem się fotografowaniem zwierząt i ptaków. Noszę się z zamiarem kupna telekonwertera, chciałbym kupić x2 ale nie wiem czy nie spowoduje to zbytniego "przyciemnienia" obiektywu. Wiecie może jaki wpływ na jasność obiektywu ma telekonwerter x1,4, a jaki x2? Na co jeszcze ma wpływ (negatywny) telekonwerter?
Jaki polecacie?

24 ODPOW. 24
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Tadziu 70-200/2.8 G SSM z TCx2 no daje już obrazek....bym powiedział nie wart ceny tego zestawu, szczególnie na dłuższym końcu. Z TCx1.4 jest świetnie.

300/2.8 G SSM lepiej działa z TCx2. Tam koparka opada wciąż :nauseated_face:

profile.country.en_GB.title
sadam_
Użytkownik

Trzeba tylko pamiętać, że ani 70-300G ani 70-400G nie współpracuje z oryginalnymi TC. Być może da się podpiąć coś z niezależnych, ale chyba nikt tego nie testował.

profile.country.pl_PL.title
Seba_PL
Początkujący

Lajam napisał(a):

Tadziu 70-200/2.8 G SSM z TCx2 no daje już obrazek....bym powiedział nie wart ceny tego zestawu, szczególnie na dłuższym końcu. Z TCx1.4 jest świetnie.


Odgrzeję i pociągnę temat. Ktoś ma może powyższy zestaw w dowolnej konfiguracji. Mam na myśli:
A: 70-200/2.8 G SSM + SAL14TC
B: 70-200/2.8 G SSM + SAL20TC

Może udostępnić jakieś foty ? Najlepiej, dla porównania, wykonane w tym samym czasie na różnych kombinacjach.
Czy którakolwiek z powyższych kombinacji zmienia działanie AF ? Jeśli dobrze doczytałem, to z x1.4 nie ma problemu, a x2 ?
Czy można gdzieś wypożyczyć TC do testów ?

Lajam napisał(a):

300/2.8 G SSM lepiej działa z TCx2. Tam koparka opada wciąż :nauseated_face:


300/2.8 G SSM czy obecny już, większy brat 500/4, to dla mnie marzenie ... chociaż popstrykać :(

Telekonwerter SIGMA z uchwytem do Sony/Minolta, to uchwyt, jak się domyślam, między korpusem a TC, a jaki uchwyt jest wówczas z drugiej strony TC (podłączenie obiektywu) ? Wyłącznie Sigma ? Czy Korpus Sony, załóżmy że taki jak mój czyli A500 + TC Sigmy + dowolny obiektyw Sigmy zadziała słabiej/wolniej niż konfiguracja A500 + TC Sony + 70-200/2.8 G SSM - teoretycznie sprzęt jednego wytwórcy ?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

A: 70-200/2.8 G SSM + SAL14TC - nieodczuwalny spadek szybkości i jakości.
B: 70-200/2.8 G SSM + SAL20TC - odczuwalny spadek szybkości i jakości.

Telekonwerter SIGMA z uchwytem do Sony/Minolta, to uchwyt, jak się domyślam, między korpusem a TC, a jaki uchwyt jest wówczas z drugiej strony TC (podłączenie obiektywu) ? Wyłącznie Sigma ? Czy Korpus Sony, załóżmy że taki jak mój czyli A500 + TC Sigmy + dowolny obiektyw Sigmy zadziała słabiej/wolniej niż konfiguracja A500 + TC Sony + 70-200/2.8 G SSM - teoretycznie sprzęt jednego wytwórcy ?


Obiektywy Sigmy są stosunkowo wolne. Np. obiektyw Sigma 70-200/2.8 HSM jest dramatycznie powolny przy tym, co oferuje Sony 70-200/2.8 SSM.

TC Sigmy działa najlepiej z obiektywami Sigmy.
Tyle, że tam jest kilka wersji tych telekonwerterów i nie wszystko działa w każdej konfiguracji. Np. obiektywy HSM nie ruszą/nie będą poprawnie działać ze starszymi telekonwerterami. Musi być najnowszy TC. Zupełnie bez sensu to mają pomyślane.

kk.foto
Poszukiwacz

Witam.
Posiadam a77, obiektywy s 16-50 i sigme 70-200. Czasami potrzebuje coś po między, ale chwilowo nie stać mnie na 24-70 i pomyślałem o telekonwerterze 1.4 sigmy. Dało to by mi trochę nowych możliwości. Ale nie wiem czy wszystko razem będzie działać jak należy?
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Nie odpowiem do końca na takie pytanie bo nie mam obiektywu Sony 16-50. Często problemem jest mocno cofająca się tylna część obiektywu i nie można podpiąć TC. A i konstrukcje TC są różne.

A czy będzie działać? Będzie jeżeli tylko fizycznie da sie połączyć taki zestaw. Ale oczywiście spadnie jakość optyczna, szybkość ostrzenia i światło. Ponieważ jest wiele obiektywów w zakresie 28-70 (lub podobnym) to nie ma sensu podpinanie TC do krótkich czy też standardowych obiektywów.

Przyznam się, że spróbowałem kiedyś podobny zestaw do Twojej propozycji (do Tamrona 17-50 zapiąłem TC 1,5x Kenko SHQ) i o ile jakość optyczną mogłem zaakceptować po przymknięciu zestawu o ok. 2 EV to autofocus nie nadawał się do moich zastosowań. Więc poszukuję obiektywu - zooma standardowego.

kk.foto
Poszukiwacz

Tyle ze obiektywy sigmy czy tamrona to koszt około 3000, a sony 7000. Dla tego myślałem o tc, który miałby być rozwiązaniem tymczasowym
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

To zainteresuj się może używaną Koniką Minoltą / Tamronem 28-75. Powinieneś dostać w cenie niedużej (pewnie porównywalnej z nowym TC) a jakość i szybkość AF powinna być lepsza (ja obecnie poluję na takie szkło).

kk.foto
Poszukiwacz

Dzisiaj właśnie zacząłem szukać informacji o tamronie 28-75 i sigmie 28-70. Najbardziej interesuje mnie przedział powyżej 50 (bo do 50 mam sal 16-50) i przysłona 2,8. Oraz AF. Nie wiem który będzie lepszy, bo opini jest sporo różnych
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Nie wiem, nie miałem ani Sigmy ani Konicy Minolty / Tamrona.

Posiadałem przez jakiś czas Tokinę AT-X o tym zakresie, obiektyw był bardzo fajny i wydawał się ostry. Miał tylko jeden mankament - lekkie uszkodzenie (lub początki grzybka, nie sprawdzałem dokładnie) tylnej soczewki. Przy fotografowaniu obiektów, gdzie była przewaga ciemnego, gdzie nie występowała biel obiektyw był super. Gdy tylko pojawił się obiekt biały (lub bardzo jasny) kontrast spadał natychmiast. Kładę to na karb temu własnie uszkodzeniu. Tokinę też można kupić za niewielkie pieniądze. Były jeszcze Tokiny 28-70 AT-X Pro SV i 28-80 AT-X Pro, wszystkie o stałym świetle 2,8.