anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Lampy błyskowe hvl 42, hvl 43, hvl 58? Co wybrać? Genesis reporter?

ROZWIĄZANE
madzi------
Poszukiwacz

Lampy błyskowe hvl 42, hvl 43, hvl 58? Co wybrać? Genesis reporter?

Witam,

Chciałbym poradzić się bardziej doświadczonych użytkowników:smileyhappy: co można by dokupić do posiadanej już lampy hvl42?

 

Zastanawiam się nad znowu hvl42 (używana ok 500), hvl 43 (nowa ok 1000), hvl 58 (używana ok 1000),  pominiemy hvl 60 :slight_smile:

 

43 od 58 oprócz liczby przewodniej dzieli chyba duża różnica czasu ( 58 została wypuszczona kilka lat wcześniej - hmm może to duża przepaść technologiczna - nie wiem:smileyconfused:)

 

Odnośnie posiadanej hvl42 - gneralnie jestem zadowolony (ale nie miałem okazji używać powyższych) - jedyny problem który bardzo przeszkadza - lama w trybie manual + manual body często samoczynnie po zrobieniu zdjęcia przechodzi w tryb auto ( przy pracy jest to bardzo wk...:smileydevil:).

 

Lampy używam głownie albo tylko na sali - drugą chciałem wykożystać jako dugie światło swiecące z naprzeciwka (tam była by obecna hvl42) a na body coś innego.

 

Może też opisze jak korzystam z obecnej  - głownie hmm połowa mocy i wysokie iso (więc skoro wykorzystuje połowe mocy, to jak skorzystam z dodatkowej dużej 58mocy cosik nie kumam a nie mam jak sprawdzić:). Czy kotś prosto może mi wyjaśnić, jak w praktyce skorzystam z większej mocy w hvl58, warto w to inwestować czy może coś nowszego a słabszego hvl43 albo zostać przy 42?

 

Genesis Reporter 360 - jak ma się do powyższych? Jakieś większe możliwości? Może jak inwestować to w coś takiego. Czy to taka sama lampa jak te powyżej tylko innego producenta?

 

Jeszcze odnośnie posiadanej hvl 42 - czasem jest nieprzewidywalna :smileyconfused:? Ma ktoś podobny problem? Robiąc kilka zdjęć (bez zmiany pozycji, ustawieć itp) lampa na automacie raz doświetli "miodzio" a kilka niedoświetli (dodam że tych doświetlonych tak jak trzeba jest mniej w porównaniu z tymi złymi..:smileyconfused::smileyplain:). Gdziś na forum ale nie tym, ktoś pisał, że ADI to zło (nie rozwiną wypowiedzi) - czy może to jest przyczyna - body zawsze mam ustawiona na ADI?

 

Dzęki za pomoc       

 

 

 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Witajcie.

Postaram się napisać kilka słów o lampie z mojego niewielkiego doświadczenia gdyż ostatnio fotografuję w takich warunkach i miejscach, że używanie lampy jest zabronione czy niewskazane lub bezsensowne.

Co do wyboru lampy błyskowej to niestety, ale nikt nie dokona wyboru za zainteresowanego. Lampy różnią się funkcjami, możliwościami i mocą. Padło pytanie o różnice w lampach 43 i 58. Fakt, że lampa HVL 43 jest lampą nowszą więc może i działanie automatyki, współpraca ADI zostały udoskonalone szczególnie z nowszymi korpusami. Ale producent nie podaje żadnych szczegółów (przynajmniej ja się z takimi nie spotkałem). Natomiast lampa HVL 58 jest lampą mocniejszą i mającą możliwość podpięcia zewnętrznego źródła zasilania. Co to oznacza? Większy zasięg błysku maksymalnego, szybszy czas ładowania, dłuższa praca (przy zewnętrznym zasilaniu). Do reportażu to ma ogromne znaczenie, przy fotografowaniu z wykorzystaniem światła odbitego czy przy stosowaniu dodatkowych modyfikatorów również. Dlatego ktoś wybierze najnowocześniejszy ale mniejszy, poręczniejszy model a ktoś inny sprawnego woła roboczego. Sam kupujący musi zdecydować.

Padła kwestia nierównego naświetlania podczas kilku błysków jeden po drugim. Jeżeli był to błysk odbity od sufitu to tak jak pisał Lajam, lampa mogła nie zdążyć się naładować. I nie chodzi o to, że lampa się nie naładuje to nie błyśnie. Jeżeli kondensator będzie miał trochę prądu (a więc podczas pierwszego błysku nie rozładuje się do końca) to gdy zaraz naciśniesz spust lampa błyśnie. Ty zobaczysz błysk ale będzie on na tyle słaby, że nie da rady oświetlić w takim samym stopniu planu jak poprzedni błysk. I tu właśnie przychodzi z pomocą mocniejsza lampa, w której kodnensator nie rozładuje się do takiego stopnia podczas pierwszego błysku jak w słabszej. Również zewnętrzne źródło zasilania, dzięki któremu lampa może ładować się szybciej może być pomocne w takich sytuacjach.

Zbyt jasne pierwsze zdjęcie przy wykonywaniu kilku zdjęć następujących po sobie może być spowodowane tym, że stosując automatykę lampa stara się oświetlić plan zdjęciowy jak najlepiej, jak najrówniej, tak, aby punkty, gdzie jest światło mierzone miały odpowiednią jasność (18% szarości). Ale niekoniecznie nam się tak naświetlone zdjęcie będzie podobało. Dlatego największą kontrolę nad lampą (lampami) ma się wtedy, gdy pracuje się w manualu odpowiednio ustawiając czas, przysłonę i moc lamp. Wiem, że przy reportażu jest to dość trudne (ale nie niemożliwe) dlatego ja stosowałem w aparacie ustawiony tryb manualny, na stałe ustawiony czas w zależności od tego ile chciałem wpuścić światła zastanego, jak szybko poruszał się obiekt i jak długiej ogniskowej używałem, przysłona dobierana do oczekiwanej GO i oczywiście do odległości od obiektu fotografowanego (gdy obiekt był daleko to wiadomo, że trzeba otworzyć przysłonę bo przy tak przymkniętej przysłonie lampa będzie za słaba na odpowiednie oświetlenie). Obecnie mamy jeszcze jeden parametr - czułość ISO, dzięki któremu możemy "poprawić" warunki oświetlania, zasięg lampy błyskowej itp. Lampa była ustawiona w TTL z założonym modyfikatorem typu Omni Bounce lub zwykła kartka (w tej roli dobrze sprawował się kawałek tacki styropianowej) doczepiona do palnika lampy aby skierować część światła w kierunku obiektu gdy palnik był skierowany do góry. I tak wykonywałem zdjęcia. Na filmie więc nie było możliwości podglądu. I to działało.

madzi----- pytasz (czy też narzekasz) o automatyczne przełączanie się lampy z trybu manual na tryb auto. Najprawdopodobniej dzieje się to w momencie zmian ustawienia body, przejścia lampy w tryb uśpienia lub tym podobne. Nie mam instrukcji po polsku ale znalazłem w instrukcji ściągniętej ze trony Sony (wersja angielska, największa oblętościowo instrukcja - pdf ponad 13 MB) na stronie 44 jest opis jak wejść do ustawień użytkownika. To, które Ciebie interesuje to: aby wejść do Custom function włącz zasilanie lampy i przytrzymaj przez około 3 sek. przycisk HSS. Zaczną wtedy jeden po drugim migać symbole: lampa wyłączona, lampa włączona Auto, lampa włączona WL ... i tak w kółko. Aby zmienić funkcję kiedy ma być włączony tryb Manual przyciśnij przycisk Level aż do uzyskania odpowiedniej wartości. Gdy świeci się 1/1 to tryb manual ustawisz na lampie tylko wtedy, gdy w aparacie jest ustawiony manual, gdy przełączysz na 1/2 to manual w lampie włączysz w każdym trybie pracy aparatu. Zatwierdź zmiany poprzez naciśnięcie przycisku HSS.

Czy ADI to zło? Nie, chyba nie tylko jak każdy system trzeba go poznać. ADI to taki TTL tylko biorący pod uwagę odległość z kodera obiektywu. I tu może być różnica ponieważ gdy ustawisz odległość na bliższy obiekt to automatyka będzie się starała poprawnie naświetlić wszystko w tej odległości a to co będzie dalej może być niedoświetlone. I odwrotna sytuacja - ustawiasz ostrość na obiekty będące w dalszej odległości a tu coś Ci nagle pojawia się przed obiektywem. Wtedy ten obiekt zostanie zignorowany przez pomiar i będzie prześwietlony. I jeszcze jedna uwaga - ADI działa tylko gdy palnik lampy wolny jest od wszelakich modyfikatorów i skierowany w położeniu "zero" a więc świecący bezpośrednio na obiekt. Gdy założony jest jakiś modyfikator to pomiar zostanie zafałszowany. Gdy palnik jest ustawiany w inne położenie niż podstawowe to automatycznie wyłączany był pomiar ADI (nawet gdy miałeś ustawione ADI) - aparat nie wie na co skierowana jest lampa błyskowa, w jakiej odległości są przedmioty odbijające i jakiego koloru).

Piszesz, że używasz połowy mocy i jak możesz wykorzystać większą lampę? Mocy większej lampy starczy na więcej błysków, większa liczba błysków powinna być powtarzalna gdyż będzie tej samej mocy (bo w większej nie użyjesz 1/2 mocy a 1/3 albo i 1/4).

Jeżeli chodzi o Genesis reporter to jak najbardziej jako druga lampa na statywie się sprawdzi. Tylko podczas imprez do jej wyzwalania korzystałbym z wyzwalania radiowego. Lampa Genesis ma co prawda fotocelę ale na weselach i tego typu imprezach wiele osób robi zdjęcia i błyska fleszami. Dlatego lampa korzystając z fotoceli byłaby wyzwalana również innymi błyskami. Ale stosując tego typu wyzwalacz prawie pozbawiasz się możliwości wpięcia lampy w sanki aparatu. Napisałem prawie bo jest możliwość zastosowania przejściówek ale nie będzie wtedy ADI ani TTL. Aby mieć możliwość jakiejś automatyki to muszą być lampy systemowe.

 

Przepraszam, że się tak rozpisałem, jak macie jeszcze pytania to postaram się, w miarę swoich skromnych zasobów, odpowiedzieć.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

12 ODPOW. 12
profile.country.pl_PL.title
tad29-----
Poszukiwacz

Co do lamp nie wiem i chętnie dowiem się od b.doświadczonych na forum - mam jedynie hvl42 i chciałbym odnieść się do ostatniego czyli ADI i TTL - mam podobny problem tzn. na pomiarze wielopunktowym w ADI w tym samym pomieszczeniu np. duży kościół  raz naświetla tak raz siak dobrze że mam RAW bo inaczej :smileyd_oh:  - jak by to powidzieć LAMPA ROBI CO CHCE ALBO JAK JEJ SIĘ CHCE  = RZĄDZI LAMPA :angry:

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Genesis jest można powiedzieć przenośną lampą studyjną jest sporo mocniejsza od lamp Sony jest większa. A porównując lampy Sony wyższy model równa się większy komfort szybsze ładowanie ja mam 58 i nie żałuje wyboru.
profile.country.pl_PL.title
tad29-----
Poszukiwacz

Spoiler
Genesis jest można powiedzieć przenośną lampą studyjną jest sporo mocniejsza od lamp Sony jest większa. A porównując lampy Sony wyższy model równa się większy komfort szybsze ładowanie ja mam 58 i nie żałuje wyboru.

 

1. A technologiczna różnica czasu jaka dzieli hvl58 od hvl43 - ma duże znaczenie? Tak jak pisał autor postu nabyć można je w podobnej cenie - co więc było by lepszym wyborem.

 

2. Czyli dodając kilka stów można odrazu zainwestować w coś lepszego (zgodnie z Twoją wypowiedzią) czyli Genesis?

 

3. Czy ktoś może jeszcze coś dodać odnośnie pytania autora postu - na pewno są użytkownicy którzy używali lamp w pracy? :wink:

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

58 jest mocniejsza od 43 jakie sa roznice technologiczne nie wiem genesis to juz waga ciezka, ma zewnetrzny akumulator i ma stopke iso czyli do wszystkiego po za a99 trzeba by uzywac adaptera wedlug mnie nie jest to dobra lampa do uzywania jej na aparacie od tego sa 43 czy 58/60
madzi------
Poszukiwacz

Czy, nikt więcej nie wypowie się na temat tych lamp - nikogo nie ma? :thinking:

darikpa
Poszukiwacz

Ja mam HVL42.  Zjawisko doświetlania lub nie też jest mi znane.  Podobnie jak ty myślałem, że to wina lampy. Oczywiście mam na myśli ustawienie lampy pionowo w górę a nie wprost na fotografowany obiekt, bo w tym drugim ustawieniu działa bez problemów.

 

Różne wartości naświetlenia zdarzały mi się w jednym z kościołów. I mimo iż stałem w jednym miejscu, zdjecia były różne...  Problemem okazała się konstrukcja stropu, który po różnymi kątami odbijał światło. Wystarczył niewielki ruch aparatem i naświetlenie było różne. Najlpiej było gdy aparat był równolegle do podłogi. Wystarczyła jednak tylko zmiana kąta (zdjęcie z dołu, lub z góry) i była kicha. 

 

Problem rozwiązałem drugą lampą ustawioną na statywie, skierowaną w górę, w miejscu gdzie naświetlenie było optymalne.

 

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Ja ostatnio używam lampy wyłącznie w manualu. Na palnku dyfuzor typu stofen (przez dłuższy czas używałem "garnka" ale nie zauważyłem specjalnej różnicy w stosunku do stofena).

 

Generalnie nie liczę na to, że lampa oświetli mi plan, tylko rozświetli cienie. Jasne szkło to podstawa, a nie dodatkowe lampy. Owszem, fajnie mieć dodatkowe lampki w sali rozstawione, ale....komunikacja lamp Sony w trybie WL wymaga by lampa odbierająca "widziała" błysk lampy sterującej więc... to juz wymaga dodatkowych zabawek - wyzwalaczy, statywów itp.

 

 

 

madzi------
Poszukiwacz

1. Czyli Kupno mocniejszej hvl58 czy nowszej hvl43 - nie sprawi że będzie lepiej i poprawność naświetlenia mniej losowa. Są momenty w których ciężko używać manuala - szybkie, zmiana oświetlenia, przemieszczanie - nie ma czasu na sprawdzenie czy korekte ustawień lampy - wtedy manual chyba nie wchodzi w grę..:smileyconfused:

 

2. Generalnie myslałem o drugiej do sali, ale jak już kupować to pomyślałem, że warto by poprawić to co w punkcie nr.1 (rozwiązać dotychczasowe opisane problemy) i kupić coś lepszego, a 42ka będzie jak ta np druga na sali (nowa na body druga na statywie, ale coś mi sie gdzieś obiło że ta zamontowana na body nie wyzwoli drugiej - nie wiem ile w tym prawdy).

 

3. Ostatnio własnie przysiadłem posprawdzałem parametry i tak jak pisałem wszystko identyczne a zdjęcie jedno nadaje się do kosza a drugie wypas:smileyconfused:.

 

4. U mnie z manualem też są problemy w postaci - lampa losowo, po zrobieniu zdjęcia na manualu przechodzi w tryb auto? Ktoś miał podobnie - to może być wina lampy czy body (a580 +hvl42)?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


madzi------ napisali:

 

3. Ostatnio własnie przysiadłem posprawdzałem parametry i tak jak pisałem wszystko identyczne a zdjęcie jedno nadaje się do kosza a drugie wypas:smileyconfused:.

 

 


Jeśli robisz 2 zdjęcia jedno po drugim i to drugie jest ciemne, to znaczy, że lampa po prostu się nie naładowała...rozwiązanie to mocniejsza lampa (zapas mocy) i jednak battery pack, który jednak szybciej ładuje lampę niż 4 akumulatorki.

 

W kwestii automatycznego powracania z trybu M do Auto - przyznam, że nie doświadczyłem tego (HVL-58+A700/A850/A900), ale sprawdzę...może jest coś na rzeczy.