anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Lightroom 4

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Lightroom 4

:c37

Adobe wypuściło Lightroom'a 4 wersję beta.
Ściągamy stąd: LINK
Filmik promujący/informujący o zmianach: LINK


Mało gdzie jest info o tym, więc póki co skrót zmian w języku angielskim:
- Highlight and shadow recovery brings out all the detail that your camera captures in dark shadows and bright highlights.

- Photo book creation with easy-to-use elegant templates.

- Location-based organization lets you find and group images by location, assign locations to images, and display data from GPS-enabled cameras.

- White balance brush to refine and adjust white balance in specific areas of your images.

- Additional local editing controls let you adjust noise reduction and remove moiré in targeted areas of your images.

- Extended video support for organizing, viewing, and making adjustments and edits to video clips.

- Easy video publishing lets you edit and share video clips on Facebook and Flickr®.

- Soft proofing to preview how an image will look when printed with color-managed printers.

- Email directly from Lightroom using the email account of your choice.


edit:
dla mnie najciekawszą i najważniejszą zmianą jest dodanie wielu funkcji do pędzelka m.in. zmiana "balansu bieli" (a właściwie lifting), odszumianie, mora. Jestem pewien, że nie jednemu przyda się nowy panel "mapa", czy wsparcie video.

edit2:
http://blogs.adobe.com/photoshopdotcom/2012/01/lightroom-4-beta-now-available.html

EDIT 06.03.2012
Już jest! Finalna wersja!
Adobe Blog
Adobe
Świat Obrazu

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
73 ODPOW. 73
profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Czyli Adobe znowu nie chce ode mnie pieniędzy :slight_smile:

profile.country.PL.title
photomusic
Użytkownik

Deviant napisał(a):


Może ktoś napisać - jakiego ma 'kompa' (proc, ram, grafika) i jak mu chodzi LR4?


Lektura postów w tym wątku wprawia mnie w zdumienie. Jest mowa o prockach, kartach, ramie, o wszystkim tylko nie o tym, co jest najważniejsze w Lr. Mam na pewno najstarszy i najsłabszy komputer, a mimo to jestem niemalże pewien ze Lr 3 chodzi u mnie najszybciej. Założeniem producentów tego programu była szybka organizacja i biblioteka zgromadzonych obrazów. Aby Lr działał szybko i sprawnie nie jest do tego potrzebna ośmiordzeniowa jednostka obliczeniowa na płycie serwerowej, lecz szybkie twarde dyski, najlepiej w konfiguracji RAID, osobny (fizyczny) na bufor (u mnie 100GB) i systemowy- razem cztery bardzo szybkie dyski. Do tych czas nikt nawet się nie zająkną o dysku…
Życie nauczyło mnie, że zazwyczaj dostaje się tyle za ile się zapłaciło, a te lepsze rzeczy są zazwyczaj nieco droższe.Lr4jest zoptymalizowany pod kątem przeciętnego użytkownika, który nawet nie będzie sobie nigdy zaprzątał głowy takimi drobiazgami jak RAID itp. Za to interesuje go możliwość bezpośredniego eksportu zdjęć na fb.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Photomusic, kup sobie aparat, którego RAW wazy około 24-40MB i pogadamy.

Zostawiam Cię w przeświadczeniu o posiadaniu najszybszego komputera z nas wszystkich.
Nawet nie zamierzam polemizować.

profile.country.PL.title
photomusic
Użytkownik

Lajam napisał(a):

Photomusic, kup sobie aparat, którego RAW wazy około 24-40MB ...


Po co? Na razie wystarcza mi to, co mam.

Tak poza tym, wszystkie Rawy wywołuję w C1.
Plik z C1 waży 60-65MB.
W Lr mam ich trochę.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

No to jeśli tylko używasz Lr do katalogowania zdjęć, to w ogóle zupełnie inna sprawa.
Większość z nas używa tego oprogramowania do 1. katalogowania 2. obróbki RAW

Druga czynność jest wysoce "sprzętożerna".

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Lajam napisał(a):

Druga czynność jest wysoce "sprzętożerna".


o czym zresztą wspomniałem (przy eksporcie obrobionych RAWów wszystkie procesory na 100%).
A muzyczny musi bo się udusi :smileymrgreen:

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
photomusic
Użytkownik

kris napisał(a):

...przy eksporcie obrobionych RAWów ...



Wtedy robię sobie kawę.
Dwie…

profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

W moim pytaniu chodziło mi o to, aby ludzie którzy używają LR4 podzielili się swoimi spostrzeżeniami n/t płynności działania tego programu na ich komputerach. Ponieważ mój leciwy komputer jest mi potrzebny właściwie wyłącznie do internetu, multimediów, obsługi urządzeń peryferyjnych itp. Nie potrzebuję ogromnej mocy obliczeniowej, bo też nie strzelam miliona ekspozycji na sekundę. Eksport z RAW do TIFF/JPG w LR3 już na tym moim sprzęcie trwał trochę czasu, zastanawiałem się nad sensem wydawania 'szmalcu' na najnowszego LR.

Ludzie podzielili się w tym wątku informacją n/t konfiguracji sprzętowych jakie używają, co przekonało mnie tylko o tym, że LR4 powinien działać również u mnie - i od kilku dni rzeczywiście działa.

Raid, wielkie i szybkie dyski itp. mnie nie interesują. Jestem z tych idiotów, którym wystarcza karta 1GB, bo mieści się na niej około 40 plików RAW a zmieszczę na niej dwie sesje foto.
Zdecydowanie bardziej interesuje mnie cena filmów zwojowych...

Skoczek
Początkujący

Photomusic ma dużo racji. W obecnych komputerach domowych wąskim gardłem jest właśnie dysk twardy. Przy odczytywaniu preview, wczytywaniu całych zdjęć, kadrowaniu, obróbce itd, to właśnie on jest najwolniejszy.

Procesor (karta graficzna) najmocniej jest obciążany w fazie renderingu zdjęć, czyli praktycznie po obróbce. Ale na komfort pracy podczas edycji wpływa szybkość dysku. Niektórzy kupują dużo ramu i robią RAM-disk, inni inwestują w SSD, jeszcze inni w system zapisu równoległego na dyskach talerzowych (RAID). Oni wszyscy wiedzą jak ważny jest odczyt i zapis plików kilkudziesięciomegabajtowych oraz superszybkie wczytywanie wielu małych plików miniaturek (tu SSD ma ogromną przewagę nad HDD).

Deviant, jeśli zainwestujesz w SSD do swojego kompa (np 120GB kosztuje ok. 400zl), to gwarantuję Ci naprawdę bardzo komfortowe działanie całej maszyny, Lightrooma w szczególności.

Pytanie pomocnicze: Dlaczego w najwyższych modelach VAIO mamy 4 dyski SSD spięte w macierz RAID?

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

LR 4.1

Windows >>
Mac >>

Poprawiono błędy/Dodano m.in.:
Zapisywanie fotoksiążek w formie JPG
Poprawa wydajności (zwłaszcza przy ładowaniu tras i logów GPS oraz przy korzystaniu z dwóch monitorów)
Usuwanie aberracji (aż jestem ciekaw!)
Nie pamiętam, jak to wyglądało w wersji 4.0, ale teraz panel wygląda tak i działa znacznie lepiej (niż w wersji 3):
http://img440.imageshack.us/img440/6030/47252452.jpg


Oprócz wielu poprawek technicznych, dodano obsługę RAWów z nowych aparatów m.in.:
Sony Alpha NEX-F3
Sony Alpha NEX-VG20
Sony Alpha SLT-A37
Sony Alpha SLT-A57

A także dodano nowe profile szkieł (pod nasz bagnet):
Sigma 12-24mm F4.5-5.6 DG HSM II
Sigma 18-200mm F3.5-6.3 II DC OS HSM
Sigma 19mm F2.8 EX DN
Sigma 30mm F2.8 EX DN
Sigma 150mm F2.8 EX DG OS HSM APO Macro

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer