anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Problem z rawami z A100 w Image Data Converter Ver. 4

profile.country.PL.title
Pekolo
Użytkownik

Problem z rawami z A100 w Image Data Converter Ver. 4

Witam serdecznie,

Szukam rozwiązania problemu z odczytywaniem rawów z Alfy 100 przez Image Data Converter Ver. 4.

W czym rzecz, mianowicie rawy ze starej Alfy po otwarciu tych plików w w/w wersji programu są pozbawione półtonów. Szczególnie to widać na nieostrym tle, wygląda ono jak namalowane akwarelami i pozbawione jest szczegółów. Jako, że w rawach eksportowanych jako tiffy do Photoshopa problem ten "przenosi" się, wnioskuję, że jest problem z odczytem tych plików a nie z ich wyświetlaniem. Może ktoś z Was wie o jakiejś sztuczce, którą trzebaby wykonać aby pozbyć się problemu. Chętnie zostawię w kompach jedną wersję programu (tę nowszą, bowiem Image Data Converter SR - dołączany do Alfy 100 - nie łyka rawów z Alfy 77). Ten sam problem istnieje zarówno na Windowsie XP i 7. Załączam fotkę z Alfy 100 jeden plik to raw otwarty za pomocą Image Data Converter SR i przepisany na jpg (ramkami zaznaczyłem miejsca na krórych najlepiej widać na czym polega problem), a drugi z dodaną literką "a" na końcu nazwy to raw otwarty w Image Data Converter Ver. 4 i przepisany na jpg. W obrazkach tych nie robiłem żadnej suwakologii - taka jest różnica w odczycie pliku przez te dwa programy.

Liczę na Waszą pomoc i pozdrawiam serdecznie.DSC07341.JPGDSC07341a.jpg

4 ODPOW. 4
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Najbardziej widać na drzewach i wygląda to jak nadmierne odszumianie. Nie używałem nigdy programu Sony więc ciężko mi na 100% podać powód ale wydaje mi się że w wersji 4 jest inny algorytm i zwyczajnie sobie nie radzi z plikami z a100 za to (zgaduje) z a77 radzi sobie doskonale i jest zoptymalizowany pod nowe aparaty
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Prawdopodobnie Paweł ma rację, jednak piszesz, że używasz Photoshopa. Przecież ten kombajn ma bardzo dobrą odrawiarkę Camera RAW. Próbowałeś z niego skorzystać i porównać wyniki do ych otzrymanych z ICR? Poza tym działa szybciej niż ICR.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Pekolo
Użytkownik

Tadeuszu,

Niestety posiadam jedynie dość archaiczną wersję Photoshopa, mianowicie 7.0, która niestety nie obsługuje rawów. Może kiedyś, kiedy będę miał w nadmiarze kasę to nabędę coś nowszego. Najzwyczajniej, przyzwyczaiłem się do tego, że nowsze wersje oprogramowania obsługują pliki starszych wersji. Stąd moje zdziwienie i nie ukrywam rozczarowanie, że w tym przypadku ta zasada nie występuje..

Pozdrawiam

Roman

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Tak jak koledzy zwrócili uwagę, najprawdopodobniej problem jest w odszumianiu. Różne softy różnie sobie z tym radzą. Ale oprócz najdoskonalszych softów dla profesjonalistów lub innych drogich oprogramowań do wywoływania RAW-ów jest kilka programów freewere'owych. Możesz potestować, może któryś przypadnie Ci do gustu. Nie wiem jakiego systemu operacyjnego używasz ale mozesz po wpisaniu w wyszukiwarkę słów: "nazwa systemu odrawianie", "nazwa systemu wywoływanie RAW', "nazwa systemu RAW" itp znajdziesz trochę softu.