anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Wasze najlepsze ustawienia renderowania filmów w Vegas

Tommygun------
Początkujący

Wasze najlepsze ustawienia renderowania filmów w Vegas

Jestem ciekaw, jakich ustawień używacie do połączenia ognia z wodą, tj. żeby filmy zabierały możliwie mało przestrzeni dyskowej zapewniając jednocześnie "przyzwoitą" jakość nagrania.

Startuję z obróbką video, na razie wyrenderowałem jeden film, który po poskładaniu ma 53 minuty, ustawiłem typ wmv z zapisem na najniższych poziomie HD 720 (chyba 3 Mb z groszem/s lub 5 Mb/s, nie pamiętam dokładnie, uzupełnię później) i film zajmuje 1,73 Gb.
Wiem, że jest wiele lepszych pod względem jakości ustawień ale powiedzmy, że to, co widzę i słyszę, zadowala mnie w 100% (pliki z canona 7d *.mov, następne będą już *.mts z a55 i nexa7), używam i tak najniższych ustawień jakości HD, głównie fotografuję i nawet 720 w 25 klatek jest dla mnie jak najbardziej do przyjęcia, w przypadku filmów nie o wyścig jakości mi chodzi. Rozmiar ww. pliku również jest jak najbardziej do przyjęcia ale być może lepiej korzystać z jakichś innych ustawień, ilość opcji renderowania w vegas niego mnie onieśmieliła. Filmy rodzinne o znaczeniu sentymentalnym, rocznie wyjdzie tylko ok 2, może w porywach do 3 godzin.

Chciałbym renderować filmy do oglądania na komputerze (windows), zachować je na dvd (dla dziadków), no i chciałbym przenieść je również na playstation3, chciałbym je również zarchiwizować na dysku twardym i na dvd (płyty o podwyższonej trwałości), dlatego nie chciałbym aby godzina nagrania przeznaczonego do zarchiwizowania przekraczała pojemność płyty dvd. Poszukiwania w internecie z jednej strony nieco mi rozjaśniły sytuację ale z drugiej zdałem sobie sprawę jak dużo jest różnych możliwości i chciałbym pójść najlepszą dla mnie ścieżką, bo pewnie długo bym błądził a przy dwójce małych dzieci czasu na eksperymenty jest stety-niestety mało.

Jeszcze wątpliwość - czy w vegas można sprawdzić czy nagranie zmieści się na dvd przy wypalaniu bezpośrednio na płytkę? Nie próbowałem jeszcze, nie chcę w razie czego stracić płytki.

:c37


PS. pierwszy film ustawiłem w avi i po 22 minutach skończyło się miejsce na partycji, 123 Gb. :slight_smile:

7 ODPOW. 7
profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Można powiedzieć, że ilu użytkowników, tyle różnych ustawień renderowania. Bazując na samych ustawieniach Vegasa mamy do dyspozycji bardzo dużą liczbę kombinacji, a na tym możliwości się nie kończą (czytałem np. o metodzie polegającej na osobnym renderowaniu nieskompresowanego audio i wideo, a następnie łączeniu tych strumieni i konwersji całego filmu w odrębnych aplikacjach).

Podstawową sprawą jest według mnie kodek użyty do zapisu wideo. Standardem dla filmów w rozdzielczości HD jest H.264 (AVC) (np. pliki .mp4), a dla SD - MPEG-2. Interesuje nas ten pierwszy. Charakteryzuje się on dużym stopniem kompresji, dzięki czemu w stosunkowo małym pliku można zapisać dużą ilość danych, jednak zarówno zapis (renderowanie), jak i odtwarzanie wymagają większych mocy obliczeniowych.

WMV to format specyficzny dla systemu Windows, co nie gwarantuje, że filmy w nim zapisane będą obsługiwane przez wszystkie urządzenia. Lepszym wyborem byłby według mnie wspomniany AVC. Przy tej samej przepływności obraz powinien być lepszej jakości niż na filmie WMV.

Górną granicą bitrate dla AVC jest teoretycznie 28 Mb/s, jednak zadowalające efekty dadzą nam nawet kilkukrotnie niższe wartości. 5 Mb/s to zalecane minimum dla renderowania wideo HD do internetu; filmy przeznaczone do archiwizacji mogą mieć w okolicach 9 - 12 Mb/s.

Sam też ciągle eksperymentuję! Przy najbliższej okazji postaram się podzielić z Tobą ustawieniami, które zdają u mnie egzamin. Pozdrawiam.

Tommygun------
Początkujący

Dzięki, jestem w trakcie składania drugiego filmu i chyba również będę eksperymentował, wypróbuję format, o którym napisałeś. :c37

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Poniżej zamieszczam przykładowe ustawienia renderowania do formatu AVCHD (plik .mp4). Plik źródłowy pochodzący z kamery HDR-CX700VE był nagrany w trybie PS (1080p50, 28 Mb/s). Wrzuciłem go do Vegasa i wyrenderowałem jako "Main concept AVC/AAC". Screenshot bazuje na wersji 9, więc możliwe są niewielkie różnice:

http://img26.imageshack.us/img26/6500/hdrender.png

Pokrótce: rozdzielczość oraz liczba klatek na sekundę (wraz z trybem skanowania, tu: progresywne, czyli 25p) są dobrane pod wyświetlanie na komputerze. Najważniejsze parametry znajdują się na dole okna. Wpisałem 9 Mb/s (a technicznie rzecz biorąc niecałe 9 megabitów) jako średnią i 12 Mb/s jako maksymalną przepływność. Najwyższą jakość kodowania wideo (oraz najdłuższy czas oczekiwania na materiał) zapewnią nam:
- ustawienie "Main" w opcji "Profile",
- oraz "Best" w opcji "Video rendering quality" w zakładce "Project".

Jakość audio można dobrać "na ucho", według mnie 44 100 Hz przy 256 kb/s są w zupełności wystarczające.

Zalety: plik wynikowy zmniejszył się o 70% (!) w porównaniu z oryginalnym, a jakość filmu nie uległa widocznej zmianie.
Wady: długi czas renderowania (w przypadku dłuższych filmów można po prostu odpalić rendering i... pójść spać ;) - tym bardziej, że użycie procesora i pamięci gwałtownie rośnie przy zapisie wideo, co utrudnia jednoczesną pracę na komputerze).

Zachęcam do naocznego porównania oryginalnego filmu z zapisanym przez Vegasa. Dwa pliki: "przed" i "po" możesz ściągnąć z poniższego adresu:
http://www.sendspace.com/file/5rbbxy

Pozdrawiam.

profile.country.en_GB.title
kraks-----
Początkujący

Witam. Wlasnie jestem na etapie renderowania filmu z kamery HDR-CX130. Film trwa 1,5h costwarza mi male problemy z wielkoscia plikow wynikowych. Poczatkowo ustawilem na AVI 1920x1080 i plik wynikowy zapchal mi cala partycje 500GB i przerwal prace :slight_smile:

Skorzystalem z powyzszych ustawien i aktualnie czekam na wynik renderowania do mp4. Przewidywany czas to 14h. Zastanawia mnie kilka kwestii:


1) Czy wazne jest jaki template mam ustawiony w programie w Properties projektu (alt+enter), czy tez moge tam miec cokolwiek i wazne jest tylko to co wybiore przy renderowaniu?


2) Odnosnie powyzszych ustawien, co daje zaznaczenie opcji

Number of reference frames = 2

Use deblocking filter

Variable bitrate = two-pass


3) Nie wiem czy mp4 bede mogl odtwarzac na dvd i konsoli ps3? Czy w zwiazku z tym mozna jakos renderowac do avi zeby plik wynikowy nie byl gigantyczny, czy tez dawac do mp4 a pozniej uzywac jakiegos programu typu Any Video Converter do przerobienia go na AVI?


Dzieki za pomoc. Pozdrawiam

Reksio1PL
Poszukiwacz

 
profile.country.PL.title
photomusic
Użytkownik

vegas.JPG

profile.country.PL.title
photomusic
Użytkownik