anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Zbliżenia owadów i innego rodzaju małych przedmiotów

Mateusz_B
Początkujący

Zbliżenia owadów i innego rodzaju małych przedmiotów

Witam, mam A300 od 2 tygodni i opanowałem go w duzym stopniu. Brakuje mi tylko doświadczenia co do zdjęc owadów małych. Chodzi o maksymalne przybliżenie np. mrówki. Jak robię takie zdjęcie to A300 nie może złapać ostrości i nie da się zrobić zdjęcia. Nie wiem czy robić na obiektywie 18-70 czy na 75-300, jaką przysłonę ustawić itp. Proszę o odpowiedzi i pomoc;)

12 ODPOW. 12
profile.country.pl_PL.title
alpol6
Poszukiwacz

jedyne co moge tobie poradzić to ostrośc ustawiaj ręcznie (to jest jedyne co moge poradzić)

fikmyk
Początkujący

raczej 18-70 (powinien być jaśniejszy), przysłona najmniejsza (1.8, 2... nie wiem dokładnie jak masz w tym obiektywie) i krótki czas co da ci mniejszą głębię ostrości, czyli rozmyje tło. powinieneś mieć taką funkcję jak A (aparat sam dobierze czas do przysłony). wszystko oczywiście zależeć będzie od światła.
tak mi się przynajmniej wydaje...

warto chyba napisać wiadomość do forumowych speców od makro ;)

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

Przy takim "prawdziwym" makro (obiektyw+mieszek) przysłonę ustawiam między 11-16 a głębia ostrości wychodzi mi około 3-5 mm więc o tło raczej się nie martwię :slight_smile: A o mrówkach na początku zapomnij zajmij się raczej bardziej statycznymi rzeczami i owadami. Ustaw ręcznie ostrość a następnie przy robieniu fotek ostrz całym sobą to najszybsze rozwiązanie.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Nie wiem czy robić na obiektywie 18-70 czy na 75-300, jaką przysłonę ustawić itp. Proszę o odpowiedzi i pomoc;)


Weź może załóż Raynoxa na te obiektywy bo do prawdziwej makrofotografii to same w sobie się słabiutko nadają.

profile.country.pl_PL.title
aatrapa
Początkujący

SZFENDAK: dlaczego tak duza liczba przyslony? mniejsza lepiej by rozmyla tlo.
Mozesz mi wyjasnic. Zglebiam tajniki przyslon i mecze sie strasznie

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

To są najprostsze podstawy optyki fotograficznej. Gdybym używał obiektywu z pierścieniem pośrednim to wtedy przysłonę ustawiał bym w granicach 5,6/11 by uzyskać odpowiednią głębię ostrości,w przypadku kiedy używam miecha wyciągniętego do 27 cm głębia ostrości robi się potwornie mała w granicach 2-3mm więc nawet robal nie jest do końca ostry nie mówiąc o podłożu na którym się znajduje(liść,patyk)

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

aatrapa napisał(a):

SZFENDAK: dlaczego tak duza liczba przyslony? mniejsza lepiej by rozmyla tlo.
Mozesz mi wyjasnic. Zglebiam tajniki przyslon i mecze sie strasznie


Może to wyglądać na paradoks, ale tak jest. Pobaw się tym kalkulatorem to zrozumiesz o co chodzi: http://www.dofmaster.com/dofjs.html " target="_blank

I słuchaj Lajama - tymi obiektywami to zrobisz zdjęcie mrowiska a nie mrówki. W tym celu należałoby nabyc obiektyw macro np SAL100/2,8 ale to dosyć droga zabawa. Więc można się ratować układem optycznym montowanym na obiektywie. Np. wspomniany Raynox - koszt 120-150 zł. Na początek wystarczy.
O zdjęciach makro powinno też być coś na stronce fotografuj.pl

A i jeszcze: duża liczba przysłony to np. 2 bo tak naprawdę to jest 1/2 ogniskowej a liczba 16 to 1/16 ogniskowej, więc mniejszy otwór f/2 > f/16.

------------------------------
fotoamator
Mateusz_B
Początkujący

Aha, dzięki za zainteresowanie się tematem:) A czy ten Raynox będzie pasował do A300 ?

czorny-----
Początkujący

Aha, dzięki za zainteresowanie się tematem:) A czy ten Raynox będzie pasował do A300 ?



trochę inne pytanie powinieneś zadać ale co tam....

http://www.nokaut.pl/akcesoria/raynox-konwerter-makro-dcr-250.html