anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Pomiar światla przy użyciu lampy błyskowej

profile.country.en_GB.title
3967-----
Poszukiwacz

Pomiar światla przy użyciu lampy błyskowej

Mam a 450. Na jakiej zsadzie jest regulowane naświetlenie jeżeli używam lampy błyskowej wbudowanej ?
Pracuję w trybie priorytet przysłony. czas 1/60 wynika z synchronizacji lampy.
W jaki spsób jest regulowane naświetlenie ?
Robie trochę zdjęc z bliska i przydałasby się lampa. Ma zaletę, że to jest centralne źrodło światla. bez cienia. Jednak z odleglosci 1m lampa zbyt mocno świeci.
Pomyślaem o zrobieniu rozpraszacza z pergaminu, papieru na lampę w wbudowaną.
Czy taka opcje będzie o.k. ?
Lampa wbudowana ma siłę 12 dla ISO 100. Zwiekszając ISO zwiększam moc lampy ?
Bronek

18 ODPOW. 18
profile.country.PL.title
Rodzyn104
Nowicjusz


Robie trochę zdjęc z bliska i przydałasby się lampa. Ma zaletę, że to jest centralne źrodło światla. bez cienia. Jednak z odleglosci 1m lampa zbyt mocno świeci.
Pomyślaem o zrobieniu rozpraszacza z pergaminu, papieru na lampę w wbudowaną.
Czy taka opcje będzie o.k. ?
Lampa wbudowana ma siłę 12 dla ISO 100. Zwiekszając ISO zwiększam moc lampy ?
Bronek


Najlepszy rozpraszacz to po pudełku po kliszy w kolorze mlecznym.
A najlepszym rozwiązaniem będzie zewnętrzna lampa błyskowa
Zwiększając ISO zwiększasz czułość matrycy na światło(dawniej filmu)

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Zwiekszając ISO zwiększam moc lampy ?

Nie, ale zmienia się LP (liczba szacunkowa) - wzrasta dwukrotnie przy ISO zwiększonym 4-krotnie (fizyka).
Jednak z odleglosci 1m lampa zbyt mocno świeci.
Pomyślaem o zrobieniu rozpraszacza z pergaminu, papieru na lampę w wbudowaną.

Lampa ma minimalną odległość działąnia (nie pamiętam - jest w instrukcji, bodaj 0,7m) ale trzeba pamiętać, że jeśli nie fotografujesz matowej powierzchni płaskiej, tylko bryłę, to niewielkie różnice w odległości będą bardzo różnie naświetlone (znowu fizyka).
Każdy rozpraszacz jest wskazany - nawet chusteczka higieniczna lub kartka białego papieru pomaga w bardziej równomiernym naświetleniu.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Tadeusz i Rodzyn104 praktycznie odpowiedzieli na zadane pytanie ale, mam nadzieję, że się nie pogniewacie, jak wtrącę się tak króciutko, na chwileczkę.
Lampa błyskowa naświetla bardzo krótko. Jej błysk trwa przeciętnie od 1/500 sek do 1/10000 sek. Ponieważ czas naświetlania jest determinowany czasem synchronizacji (we współczesnych lustrzankach jest to czas do 1/200 sek - poza nielicznymi wyjątkami) i musi być dłuższy niż błysk lampy to tak naprawdę czas naświetlania nie ma wpływu na ilość światła lampy błyskowej jaka dostaje się do matrycy. Czasem naświetlania regulujesz tak naprawdę ilość światła zastanego jaka, oprócz światła błyskowego, dostanie się do matrycy. Więc czas naświetlania odpowiada za tzw. balans pomiędzy światłem zastanym a światłem błyskowym. W Twoim wypadku automatycznie ustawiany czas 1/60 sek. ma związek z zastosowanym obiektywem a raczej jego ogniskową. Aparat (automatyka aparatu) próbuje nie dopuścić do poruszonych zdjęć i w związku z tym najdłuższy czas jaki wybiera jest 1/60 sek. Gdybyś zastosował obiektyw o dłuższej ogniskowej np. 100mm to czas zmieniłby się na 1/100 lub nawet 1/125 sek. Przysłona ma wpływ na odległość "skutecznego" błysku czyli na odległość, w jakiej lampa jest w stanie prawidłowo oświetlić obiekt. Czułość ma wpływ na przysłonę i czas a więc podnosząc czułość zwiększamy "zasięg" lampy (zgodnie z tym co napisał w tym wątku Tadeusz i zgodnie z podanym przez niego w innym wątku wzorem) ale i dozujemy więcej światła zastanego.
Naświetlanie lampą błyskową regulowane jest na podstawie pomiaru światła dokonanego przez aparat. Ale Twoje niezadowolenie ze złego naświetlenia kadru (według Ciebie) wynika nie ze złego naświetlania sceny a z zasady rozchodzenia się światła (natężenie światła maleje proporcjonalnie do kwadratu odległości od źródła światła). Gdybyś więc fotografował jednolitą powierzchnię wypełniającą cały kadr nie powinno być przepaleń. Natomiast Ty fotografujesz obiekt na tle, często tło inaczej odbija światło niż obiekt a pomiar światła uwzględnia wszystko. No i dobierana jest przez aparat pewna moc aby oświetlić cały kadr i okazuje się, że bliższe, małe obiekty są prześwietlone. Niestety, automatyka aparatu nie jest najlepszym rozwiązaniem w tego typu sytuacjach. Dlatego w studio nie stosuje się pomiarów automatycznych tylko ustawia się siłę lamp ręcznie mierząc interesujące nas punkty i odpowiednio je oświetlając. No i lampa błyskowa mając możliwość "regulacji mocy" w pewnym zakresie ma określoną moc minimalną, której nie przeskoczysz (chyba, że szarm filtrem lub jakimś modyfikatorem światła - bo one też zabierają pewną ilość światła - zakładanym na lampę).
O, i jeszcze przypomniało mi się coś co dotyczy modyfikatorów. Im większa powierzchnia świecenia tym miększe i bardziej "obejmujące", "opływające" jest światło. Więc tak, jak Tadeusz i Rodzyn104 napisali, oprócz osłabienia światła powiększysz powierzchnię świecącą i światło będzie przyjemniejsze.

profile.country.en_GB.title
3967-----
Poszukiwacz

Zadane pytanie dotyczyło zagadnienia, czy rozpraszacz nie zakłóca pomiaru światła z przedbłysku ?

Teraz zapytam o co innego, czego nie mogłem znaleźć.

Czy obiektywy kit 18-55 i SAL 30M28 umożliwiają używanie systemu ADI ?
Czy w systemie ADI rozpraszacz nie zakłóci działania tej metody pomiaru światła ?
Bronek

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Zadane pytanie dotyczyło zagadnienia, czy rozpraszacz nie zakłóca pomiaru światła z przedbłysku ?



Przepraszam w takim razie, ze nie odpowiedzialem na zadane pytanie ale nie zrozumialem z Twojego pytania kwestii o pomiarze swiatla z rozpraszaczem.
Jezeli uzywasz rozpraszacza to on nie zakloci pomiaru swiatla z przedblyskiem bo przedblysk jest rowniez wykonywany przez rozpraszacz. Jedynie powinienes korzystac z pomiaru TTL (z przedblyskiem) a nie ADI (z pomiarem z zastosowaniem kodera odleglosci). Tryb ten wybierany jest w menu.


Czy obiektywy kit 18-55 i SAL 30M28 umożliwiają używanie systemu ADI ?
Czy w systemie ADI rozpraszacz nie zakłóci działania tej metody pomiaru światła ?
Bronek



Wedlug mojej wiedzy wszystkie obiektywy Sony maja koder odleglosci wiec wszystkie umozliwiaja pomiar blysku ADI. Z obiektywow produkowanych przez Minolte i Konike Minolte obiektywy oznaczone symbolem (D) sa wyposazone w koder. Podobnie obiektywy niezaleznych producentow majace 8 stykow elektrycznych w wiekszosci umozliwiaja pomiar ADI.
Pomiar ADI jest pomiarem korzystajacym z pomiaru odleglosci do obiektu wiec nie ma danych o zamontowanych dodatkach przed obiektywem. Podobnie w przypadku stosowania lamp zewnetrznych uniesienie lub przekrecenie palnika uniemozliwia poprawny pomiar ADI.

Jeszcze raz przepraszam za zle odczytanie Twojego pytania.
Pozdrawiam.

profile.country.en_GB.title
3967-----
Poszukiwacz

Mnie interesują zdjęcia sprzętu z odleglości ok. 1m. ADI umożliwi podobno kasowanie odbić.
Jak się fotografuje przedmioty w domu (bez studia) lub na wystawie to z reguly nie ma zbyt dużo światła. Doświetlenie klasycznymi lampami daje z kolei cienie.
Lampa wbudowana zalatwi sprawę. Dołożę jej tylko rozpraszacz.
Nawet to nieźle wychodzi. Zdjęcia sprzętu przesyła się ludziom, nie ida na jakąś wystawę.
Stosując ISO 200 i mniejszy otwór przyslony można zmniejszyć cienie z istniejacego stałego oświetlenia. Taki sposób wymyślilem na amatorskie warunki.

Co byloby dobre ,to czas 1/100. Może serwis by mi takie coś wprowadzil na stałe.
Bronek

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Mnie interesują zdjęcia sprzętu z odleglości ok. 1m. ADI umożliwi podobno kasowanie odbić.
Jak się fotografuje przedmioty w domu (bez studia) lub na wystawie to z reguly nie ma zbyt dużo światła. Doświetlenie klasycznymi lampami daje z kolei cienie.
Lampa wbudowana zalatwi sprawę. Dołożę jej tylko rozpraszacz.
Nawet to nieźle wychodzi. Zdjęcia sprzętu przesyła się ludziom, nie ida na jakąś wystawę.
Stosując ISO 200 i mniejszy otwór przyslony można zmniejszyć cienie z istniejacego stałego oświetlenia. Taki sposób wymyślilem na amatorskie warunki.

Co byloby dobre ,to czas 1/100. Może serwis by mi takie coś wprowadzil na stałe.
Bronek



No niestety, mylisz się. ADI nie umożliwia kasowania odbić (nawet nie wiem, o jakich odbiciach mówisz, jeżeli chodzi o odbicia od przedmiotów niemetalicznych to redukuje je filtr polaryzacyjny). ADI to pomiar oświetlenia błyskowego oparty na odległości od obiektu na podstawie informacji z obiektywu wyposażonego w koder odległości i przekazującego te dane do body.
Praktycznie każde pojedyncze źródło światła daje cienie (lampy w salach operacyjnych są bezcieniowe). Dopiero zastosowanie modyfikatorów źródła światła, zastosowanie kilku lamp odpowiednio ustawionych daje efekt światła bezcieniowego.
Lampa wbudowana bez rozpraszacza to też nienajlepsze źródło światła. Daje cienie i to ostre (ze względu na malutką powierzchnię świecenia, o której pisałem wcześniej). Rozkład tych cieni i ich wielkość zależna jest od układu podłóg, ścian i zastawek za obiektem, ich odległości od obiektu, kąta z jakiego się fotografuje itp. Może się okazać, że przy sprzyjających okolicznościach uda Ci się zrobić zdjęcie z niewidocznym cieniem na zdjęciu (ale ten cień będzie). Zakładając rozpraszacz zwiększysz powierzchnię świecenia więc światło będzie miękkie ale nadal będą cienie (może mniej widoczne ale będą). Takim typowym sposobem umożliwiającym oświetlenie bezcieniowe jest namiot bezcieniowy. Jest to coś w rodzaju dużego rozpraszacza oświetlanego z różnych stron lampami o takiej samej mocy. Powierzchnia rozpraszająca namiotu bezcieniowego powoduje redukcję lub likwidacje cieni. Oczywiście jeżeli zdjęcia zadowalają Ciebie i Twoich odbiorców to O.K.
Co do skrócenia czasu to nie potrzebujesz serwisu. Przełącz aparat w tryb nastawiania ekspozycji manualny i wtedy będziesz mógł ustawić dowolną czułość, dowolną przysłonę i dowolny czas. A gdybyś miał jeszcze lampę z możliwością manualnego regulowania siły błysku to miałbyś profesjonalne studio (i wcalę tu nie żartuję, tak pracuje się w studio, fotograf ma wtedy pełną kontrolę nad tym, co chce zrobić, jak oświetla obiekt i jak on wychodzi na zdjęciu).

profile.country.pl_PL.title
podwys
Początkujący

Przepraszam, że nie w swoim wątku ale mam też małe pytanie odnośnie działania lampy.
Jak to jest w przypadku używania manuala w aparacie. Czy działa wtedy ttl?
Tzn ustawiam sobie czas i przesłonę, włączam lampę na auto... czy wtedy aparat sam za pomocą ttla porcjuje ilość światła żeby dobrze naświetlić kadr? Czy wali stałą mocą?

profile.country.en_GB.title
3967-----
Poszukiwacz

Zamierzam regulować silę błyku. Dwoma rozpraszczami, "grubszym i cieńszym". Jest regulacja w aparacie - mam tam możliwość +/- 2EV. To jest sporo.
Bronek