anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Pomoc w wyborze

gongunia
Początkujący

Pomoc w wyborze

Witam jestem amatorką, lubię robić zdjęcia chciałabym stać się posiadaczką lustrzanki cyfrowej i doskonalić swoją pasję. I tutaj proszę o pomoc.

Czy ktoś mógłby mi poradzić jaką lustrzankę powinnam wybrać oraz jakie objektywy ? Która będzie odpowiadała moim potrzebą?

tak więc co chciałabym fotografować : krajobrazy, zwierzęta, cykać ładne zdjęcia rodzinne także w pomieszczeniu. Móc pocykać zdjęcia gdy słonko już zaszło, lub przy słabszym świetle w pomieszczeniu. Zdjęcia w ruchu

Czego oczekuję- to tak po chłopsku bo nie wiem jak to opisać fachowo :)- cykanie fotek jedna za drugą Chciałabym też nie mieć problemu zrobić fotki w ruchu, oraz np w nocy.

No i to by było tyle. Domyślam sie ,że nie wiele wiem na ten temat lecz gdy już stanę się posiadaczką takiego sprzętu rozkinie go od początku do końca :)

Myślę,żę nie mam zbyt wygórowanych oczekiwań ma robić piękne zdjęcia,szybciej ,ostrzej niż zwykły aparat cyfrowy.

cena nie gra roli :) oczywiście cenię dobrą jakość a niską cenę

Pozdrawiam i dziękuję za rade!

24 ODPOW. 24
profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

gongunia napisał(a):

chciałabym fotografować : krajobrazy, zwierzęta, cykać ładne zdjęcia rodzinne także w pomieszczeniu. Móc pocykać zdjęcia gdy słonko już zaszło, lub przy słabszym świetle w pomieszczeniu. Zdjęcia w ruchu
cykanie fotek jedna za drugą <<span style="color:#FF0000;">cyk,cyk,cyk i robi fotki > Chciałabym też nie mieć problemu zrobić fotki w ruchu, oraz np w nocy.


:c56 33 a najlepiej :c56 55 z dwoma obiektywami

gongunia
Początkujący

pooglądałam filmiki na str SONY poczytałam i właśnie nad tymi dwoma się zastanawiam. Teraz na który się zdecydować? Jest między nimi znaczna różnica cenowa...

Czy na moje potrzeby inwestować w a550? z 2 strony chciałabym aby to był aparat na pare dobrych lat więc może jednak nowszy model będzie lepszy?

Są między niki duże różnice jakościowe z wyjątkiem wysokiego ISO w a 550?

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

gongunia napisał(a):

Są między niki duże różnice jakościowe z wyjątkiem wysokiego ISO w a 550?


jakościowe nie, funkcjonalne tak
:c56 33/55 to aparaty o większych możliwościach niż :c56 550 ale jakość zdjęć będzie podobna, w tych dwóch nowych modelach możesz zrobić kilka rzeczy których nie wykonasz :c56 550(panorama 2D/3D, 3 klatkowy HDR, czy filmowanie)

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

gongunia napisał(a):

Chciałabym też nie mieć problemu zrobić fotki w ruchu, oraz np w nocy.

O ile w ruchu się da - ale trzeba nabyć trochę wprawy, to w nocy będzie potrzebny statyw lub lampa błyskowa. Beż światła nie ma zdjęcia.
Jednak :c56 33/55 maja pod obydwoma względami większe możliwości - zarówno przy fotografowaniu ruchomych obiektów, jak i zdjęć, gdy jest mało i bardzo mało światła (do pewnego stopnia nawet bez statywu, ale z gorszą jakością).

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

gongunia napisał(a):

Witam jestem amatorką, lubię robić zdjęcia chciałabym stać się posiadaczką lustrzanki cyfrowej i doskonalić swoją pasję. I tutaj proszę o pomoc.

Czy ktoś mógłby mi poradzić jaką lustrzankę powinnam wybrać oraz jakie objektywy ? Która będzie odpowiadała moim potrzebą?

Myślę,żę nie mam zbyt wygórowanych oczekiwań ma robić piękne zdjęcia,szybciej ,ostrzej niż zwykły aparat cyfrowy.



Witaj. :c37
Koledzy troszkę nakreślili Ci już kierunek poszukiwań a ja tak trochę "filozoficznie" odpowiem na pytanie.
Piękne zdjęcia robisz Ty a nie aparat. Każdym aparatem zrobisz piękne zdjęcie jak również nawet najlepszym aparatem możesz nie zrobić dobrego, podobającego się zdjęcia. Aparat to tylko narzędzie, środek, który ma ułatwić zrobienie zdjęcia a czy ono będzie piękne czy nie zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Ponieważ aparat ma ułatwić Tobie pracę musi on spełniać Twoje wymagania a więc leżeć wygodnie w ręce, mieć odpowiadający Tobie wizjer, odpowiednio ułożone (czytaj wygodnie rozmieszczone) przyciski i pokrętła. Gdy weźmiesz aparat do ręki będziesz wiedziała, czy Ci pasuje czy nie, który jest lepszy pod względem ergonomii (ale dla Ciebie bo mi odpowiadają inne aparaty).
A teraz troszkę konkretów. Napisałaś: "cena nie gra roli" więc poleciłbym A850. Niektóre obiektywy dostają "kopa" (zupełnie inaczej, "lepiej, ładniej" odwzorowują obraz na matrycy pełnoklatkowej). Ale ponieważ napisałaś też: "jestem amatorką, nie wiele wiem na ten temat" to jednak zaproponuję coś tańszego: A450 lub A580. Dwa aparaty (posiadają funkcje od pełnej automatyki czyli zmieniające aparat w narzędzie, które za nas zrobi zdjęcie do pełnego sterowania manualnego gdzie to my decydujemy co, jak i gdzie chcemy zrobić), z których pierwszy tańszy jest prostszy, nie ma tylu zaawansowanych funkcji ale pozwala na pełną kontrolę nad wykonywanym zdjęciem. Drugi kosztuje więcej ale oprócz podstawowych funkcji umożliwiających pełną kontrolę nad powstawaniem zdjęcia oferuje funkcje może nie konieczne ale czasami przydatne jak wykonywanie panoram 2D i 3D, Live View z automatycznym nastawianiem ostrości, możliwość kręcenia filmów w rozdzielczości HD, redukcja szumów z wykorzystaniem wielu klatek, tryb zdjęć z ręki o zmierzchu (automatyczny tryb łączenia sześciu klatek w jedno zdjęcie o mniejszym poziomie rozmycia na skutek poruszenia).
Widziałem po Twoich odpowiedziach, że zainteresowałaś się też najnowszym produktem Sony - aparatem SLT czyli A33 lub A55. To też są aparaty umożliwiające automatyczne robienie zdjęć ale i dające pełną kontrolę nad powstawaniem zdjęcia. Ale ich konstrukcja jest trochę inna (podstawową różnicą eksploatacyjną zauważalną dla użytkownika jest wizjer, te aparaty mają wizjer elektroniczny) dlatego moja rada jest aktualna - idź do centrum Sony czy do innego Fotojokera lub sklepu, który ma na stanie te aparaty i przymierz się do nich. Każdym z nich zrobisz dobre zdjęcie ale niech robienie zdjęć nie będzie dla Ciebie wysiłkiem tylko przyjemnością a w tym pomoże dobrze leżący w ręku aparat.
Teraz druga część mająca ogromny wpływ na powstawanie zdjęć czyli obiektyw (obiektywy). Jak wiesz w lustrzance możesz wymieniać obiektywy a więc zastosować obiektyw, dzięki któremu uzyskasz taki efekt jak chcesz.
Jednymi z wyróżników obiektywów są ogniskowa i światłosiła. Światłosiła czyli otwór względny jest parametrem określającym jaki jest maksymalny otwór przysłony czyli ile światła może dostać się do matrycy (przy założeniu, że czułość ISO i czas mamy constans). Parametr ten podawany jest po znaku "/" na obiektywie lub w specyfikacji (czasami wartość liczbowa przysłony poprzedzona jest literką f:). Im mniejsza liczba tym obiektyw jaśniejszy czyli więcej światła może dostać się do matrycy np.: obiektyw o świetle f:5,6 jest ciemniejszy od obiektywu o świetle f:2,8 a ze znajomości wartości przysłony wiemy, że różnica między tymi obiektywami wynosi 2 działki przysłony (2EV) czyli, że do elementu światłoczułego dostanie się cztery razy mniej światła.
Dzięki znajomości wielkości ogniskowej obiektywu jak również wymiarów matrycy możemy określić ile przez dany obiektyw zobaczymy czyli tzw. kąt widzenia obiektywu. Ogniskowa wyrażana jest również w wartościach liczbowych i podawana jest jako pierwsza czy to w specyfikacji czy na obudowie obiektywu (np.: 28/2,8 - obiektyw o ogniskowej 28 i światłosile 2,8; 18-55/3,5-5,6 - w tym przypadku mamy do czynienia z obiektywem typu zoom czyli o zmiennej ogniskowej od 18mm do 55mm i światłosile przybierającej wartości przy ogniskowej równej 18mm - 3,5 a przy ogniskowej 55mm - 5,6). A dlaczego to wszystko o obiektywach napisałem? Bo do wyboru obiektywu potrzebujesz tych danych. Aby pokazać większą przestrzeń przed obiektywem (potocznie mówi się "więcej objąć", "więcej zmieścić w kadrze") musisz się cofnąć albo zastosować obiektyw szerokokątny (czyli o krótkiej ogniskowej). Aby zrobić zbliżenie musisz podejść do obiektu lub zastosować obiektyw o dłuższej ogniskowej. Na zrobienie kilku kroków do tyłu lub przodu nie zawsze można sobie pozwolić stąd tak szeroka gama obiektywów o różnych ogniskowych. Są jeszcze inne uwarunkowania zastosowania danego obiektywu w danych warunkach ale to gdy będziesz zainteresowana możemy porozmawiać w dziale obiektywów (a być może już tam są opisy poszczególnych cech i zastosowań różnych obiektywów).
Konkrety? O.K. Jeżeli nadal "cena nie gra roli" to zainwestuj w obiektywy z najwyższej półki. Obraz powstaje właśnie dzięki obiektywowi, to on ma kolosalne znaczenie przy tym jak będzie wyglądać dany obraz. Najlepsze są obiektywy stałoogniskowe (ale gdy możemy pozwolić sobie na drobny kompromis to obiektyw typu zoom jest trochę wygodniejszy w użyciu). Gdy tych pieniędzy jest jednak ograniczona ilość ale nadal dużo (no i aparatem docelowym ma być aparat z matrycą APS-C) to jako podstawowy kupiłbym obiektyw Tamron 17-50/2,8. Dla aparatu z matrycą FF byłby to obiektyw SAL-2470 (Zeiss 24-70/2,8) lub (taniej ale i trochę gorzej) Konika Minolta/Tamron 28-70/2,8. Drugim obiektywem gdy "cena nie gra roli" byłby SAL 70-200G (70-200/2,8) lub taniej Sigma 70-200 F2.8 APO EX lub Tamron AF SP 70-200 mm F/2,8 Di LD.
Ale ponieważ wiem, że większość amatorów większą uwagę przywiązuje do korpusu dziwiąc się cenom obiektywów to wiem, że mogę spojrzeć na jeszcze niższą półkę obiektywów (a jeszcze w zamierzchłych czasach, gdy ja zaczynałem zabawę z aparatami to mówiło się między takimi świrami jak ja, że obiektyw powinien kosztować do trzech razy więcej niż korpus bo to przecież obiektyw rzutuje nam obraz na materiał, to dzięki obiektywowi powstaje obraz). No i z drugiej strony patrząc mam jeszcze jedno wytłumaczenie - jesteś na początku drogi, nie wiesz czego tak naprawdę potrzebujesz więc kupno tańszego sprzętu jako wstępu do zapoznania się z fotografią będzie mniej bolesne gdy fotografia Ci się nie spodoba. Kup więc zestaw z tzw. dwoma kitami. Obiektywy są jak na swoją cenę bardzo dobre.
Możesz zadać pytanie - to po ... tyle musiałam czytać? Już spieszę z odpowiedzią.

gongunia napisał(a):

tak więc co chciałabym fotografować : krajobrazy, zwierzęta, cykać ładne zdjęcia rodzinne także w pomieszczeniu. Móc pocykać zdjęcia gdy słonko już zaszło, lub przy słabszym świetle w pomieszczeniu. Zdjęcia w ruchu
Czego oczekuję- to tak po chłopsku bo nie wiem jak to opisać fachowo :)- cykanie fotek jedna za drugą Chciałabym też nie mieć problemu zrobić fotki w ruchu, oraz np w nocy.


Zdjęcia przy słabym świetle w pomieszczeniu, zdjęcia w ruchu - do wykonania zdjęcia potrzebne jest światło (a właściwie jego wystarczająca ilość docierająca do matrycy). Jak można uzyskać wystarczającą ilość światła przy "słabym świetle"? Zwiększając czułość matrycy, wydłużając czas naświetlania lub otwierając bardziej obiektyw. Ale każda z tych czynności powoduje skutki uboczne. Zwiększając czułość powodujemy zwiększenie szumu, wydłużając czas narażamy zdjęcie na poruszenie czy to poprzez poruszenie aparatem czy też przez poruszenie przedmiotu, otwierając obiektyw zmniejszamy głębie ostrości, "pogarszamy" parametry obiektywu (obiektywy osiągają swoje najlepsze parametry ostrości przymknięte o 2-3 EV). Jeżeli chcesz robić zdjęcia w trudnych warunkach to wybierz najlepszy obiektyw na jaki Cię stać, korpus z użytecznym wysokim ISO. Jeżeli jednak nie masz pieniędzy to ... fotografia to sztuka wyboru. Nie zawsze musimy wszystko sfotografować.
Fotografia w nocy czy też tzw. zdjęcia nocne tak naprawdę najciekawsze są gdy jeszcze niebo nie jest całkowicie czarne tylko jednak oświetlone jest resztkami promieni dopiero co schowanego, zachodzącego słońca (do ok. godziny po zachodzie słońca). Wbrew pozorom nie chodzi o jak największe podbicie ISO i najmocniejsze otwarcie przysłony. Podstawą jest stosowanie statywu i dlatego możemy używać niskich wartości ISO (nie ma szumu), przymkniętych obiektywów (lepsza ostrość zdjęcia, większa głębia ostrości - w zależności od potrzeb, dodatkowe efekty w postaci gwiazdek na punktowych źródłach światła) i wydłużyć czas aby dostatecznie dużo światła dotarło do matrycy.
Uff. Mam nadzieję (choć raczej płonną), że nie zanudziłem i jakoś dotarłaś aż tutaj (czy też inny czytający). Może coś z tych przemyśleń przyda się Tobie. W razie czego dopytuj, na forum jest wielu chętnych do pomocy użytkowników znających i używających różny sprzęt fotograficzny, więc na pewno coś poradzą.

P.S. Wiem, że to jest inne forum ale proszę, zwracaj uwagę na pisownię bo jednak boli:

gongunia napisał(a):

Czy ktoś mógłby mi poradzić jaką lustrzankę powinnam wybrać oraz jakie objektywy ? Która będzie odpowiadała moim potrzebą?


obiektywy, potrzebom.

gongunia
Początkujący

Witaj Piotruso, dziękuję za Twoją wypowiedź. Teraz choć troche liznełam tej wiedzy i wiem co od czego jest zależne! Cena nie gra roli- owszem aczkolwiek tak jak piszesz nie chciałabym się potem rozczarować. Więc najpierw jednak zainwestuję w coś tańszego, jeśli rzeczywiście okaże się to moją pasją,zacznie mi wychodzić.. zainwestuję w droższy korpus i obiektywy. Więc teraz skupię się na Sony Alpha 450 a jeśli nie zostanę z super aparatem bo i na automacie cyknę lepsze fotki niż na cyfrówce.

Na początku po pooglądaniu filmików ze strony http://www.lustrzanka.sony.pl" target="_blank skupiłam się za a33 lub a55 ..bo w sumie tylko o nich tam mówią... widzę,że a 450 nie ma uchylnego LCD?

Zdjęcia nocą- nie chodzi mi tutaj o wychodzenie nocą w plener..ot taki przypadek jesteśmy z mężem na wakacjach idziemy nad morze popatrzeć na zachód słonka, już po jeszce spacerujemy chwilke i zwykłym aparatem D...,że tak napiszę piękna chwila której nie da rady ująć. Tylko tyle oczekuję :)

Byłam tu u nas w Anglii w 3 sklepach i wyboru- zero. jadę na urlop do PL wiec na pewno wybiorę się i te 3 modele "pomacam" zobaczę który jak się trzyma bo już właśnie o tym cztytałam,że a33 dla ludzi o 4 palcach itp...

Skupię się na Twojej opinii i rozumię,że ty jednak bardziej polecasz mi a450 niż a33 lub a55.
--------------
kris:
Łączenie postów. W celu dopisania treści proszę używać edycji postów ( przycisk "zmień" na dole swojego posta http://img221.imageshack.us/img221/381/zmie.jpg)
-------------

aż mi głupio ale chyba sie pogubiłam czy sony alpha 330 to to samo co sony alpha 33?? myślamałam,że żeby było krócej nie wstawiacie 0 a teraz oglądam modele... to samo z alpha55 i alpha 550?

przepraszam za tak banalne pytanie

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

gongunia napisał(a):

aż mi głupio ale chyba sie pogubiłam czy sony alpha 330 to to samo co sony alpha 33?? myślamałam,że żeby było krócej nie wstawiacie 0 a teraz oglądam modele... to samo z alpha55 i alpha 550?

nie, to nie są te same modele. Tutaj nie ma mowy o skrótach tego typu.
Jest aparat a33, a330 itf. To zupełnie różne konstrukcje :c20


gongunia napisał(a):

przepraszam za tak banalne pytanie


lepiej zadawać banalne pytania, nić popełniać banalne błędy :c20


Skupię się na Twojej opinii i rozumię,że ty jednak bardziej polecasz mi a450 niż a33 lub a55.


zwróciłaś jednak uwagę,że model a450 nie ma odchylanego/obrotowego ekranu. Dodam, że model ten nie posiada takiego trybu LiveView, jak możesz tego oczekiwać.
Istotne przy wyborze lustrzanki jest to, czy jest Ci potrzebne LiveView, czyli kadrowanie na ekranie, czy też wystarczy Ci kadrowanie tylko w wizjerze :smileythumbsup:

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
gongunia
Początkujący

LieveView czytałam o tym i na filmikach mówili jednak nie dokładnie rozumiem co to takiego?

Istotne przy wyborze lustrzanki jest to, czy jest Ci potrzebne LiveView, czyli kadrowanie na ekranie, czy też wystarczy Ci kadrowanie tylko w wizjerze <--- jaki to ma wpływ na zdjęcie??

będę wdzięczna za odp lub przekierowanie mnie na jakąś strone gdzie będzie to wyjaśnione w miare logicznie ...dla mnie..

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

gongunia napisał(a):


Skupię się na Twojej opinii i rozumię,że ty jednak bardziej polecasz mi a450 niż a33 lub a55.



Co do tego znania się to bym nie przesadzał. Jest tu kilka osób bardziej się znających na sprzęcie i na robieniu zdjęć. Podejrzewam, że jeszcze się odezwą tu ,w tym wątku i udzielą paru rad.
Co do polecania bardziej A33/55 czy też A450 to tak jak pisałem, najlepiej zobaczyć na własne oczy, przekonać się do aparatu. A33/55 to trochę inna konstrukcja, łącząca zalety lustrzanki (duża matryca, wymienne obiektywy) z przyzwyczajeniami czy też dogodnościami z "hybryd" (elektroniczny wizjer). Mnie osobiście ten wizjer nie przekonał ale rozumiem jego zalety i ludzi, którzy wybiorą to rozwiązanie. Dlatego proponuje zawsze, aby potencjalny klient sam przekonał się, czy mu odpowiada to co oferuje wizjer A33/55.
A, i nie jestem zbyt wiarygodny w tym polecaniu bo A450 zamówiłem właśnie u Św. Mikołaja i przyniesie żonie pod choinkę :c20 .