anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony NEX-5 - i tryb AVCHD = FUSZERA KONSTRUKCYJNA !!!

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Sony NEX-5 - i tryb AVCHD = FUSZERA KONSTRUKCYJNA !!!

Witam

Mało kto zauważa że aparaty serii NEX (szczególnie 5) mają wadę produkcyjną objawiajacą sie obniżeniem parametrów rejestrowanego obrazu video, poniżej deklarowanych przez producenta parametrów. Sam sygnał kodowany jest prawidlowo (1920x1080/50i) co w programach do montażu czy podczas odtwarzania np na PS3 utwierdza użytkownika w błednym przekonaniu, że wszystko jest w porządku. Tymczasem NIE JEST
Płynność zapisu video np przy pomocy "małpki" SONY DSC-TX7 jest wyraźnie lepsza.

Przykładem niech będzie porównanie obu aparatów w trybie video (oba pliki są plikami surowymi, wprost z aparatów) Pliki spakowane RAR'em - jedynie 70 MB - zapraszam do sciągnięcia i przekonania się na własne oczy. Materiał przygotowany w sposób ułatwiajacy dostrzeżenie problemu (szybkie panoramy)

http://www.megaupload.com/?d=95ZVM23B" target="_blank

Oto najprawdopodobniejsza przyczyna problemu
Matryca w aparacie Nex-5 jak i cały system optyczny jest w tym modelu wysokiej jakosci - co do tego nie ma żadnej wątpliwosci. Specyfika matrycy CMOS mówi że kontroler owej matrycy jak i ona sama mieszczą się w jednej strukturze krzemowej (stanowią jeden układ scalony). Z tego powodu nie można stosujac np inny kontroler zmusić matrycę do pracy w innym niż zaprogramowany fabrycznie trybie. Trzeba jednocześnie pamiętać, że jest to matryca pochodząca od lustrzanek, zaprojektowana pierwotnie do wykonywania zdjęć. Matryca tego typu pracuje TYLKO w trybie progresive a więc w trybie video jej natywny tryb pracy wynosi 25p dla strefy PAL i 30p dla strefy NTSC
Procesor w NEX-3/5 to stara konstrukcja oparta na układzie zdolnym do zakodowania strumienia AVCHD w max rozdzielczosci 1920x1080/50i przy 17 Mbit
Musi zatem dojsć do profanacji wyokiej jakości sygnału progresive do interlaced
Każda klatka progresive rozbijana jest na 2 komplementarne półobrazy. Tyle tylko że wykorzystywany jest jeden z nich przez czas wynoszący 2 ramki a brakująca informacja o rozdzielczości video jest interpolowana. Stąd opisywane przeze mnie problemy:

- Spadek rozdzielczości
- Brak płynności zapisywanego materiału filmowego

W kamerach video czy w aparatach o prostszej konstrukcji (z elektroniczną migawką) stosuje się natomiast matryce które na drodze programowej można wprowadzić w tryb video o żądanych parametrach i dlatego ten sam procesor w innych aplikacjach (z innymi matrycami) radzi sobie zupełnie inaczej

Wyjściem w tej sytuacji jest implementacja w nowych NEX'ach nowego procesora BIONZ zdolnego do kodowania 25p lub 50p ponieważ nie spodziewm się by obecna wersja tego układu mogła zostać poprawiona na drodze programowej poprzez aktualizację firmware

Lektura branżowych for internetowych potwierdza problem we WSZYSTKICH aparatach typu NEX.
np. http://forums.dpreview.com/forums/read. ... e=35957669" target="_blank

Jest to zatem wada konstrukcyjna

(technikami video zajmuje się zawodowo od 12 lat)

126 ODPOW. 126
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

mobor napisał(a):


Na forach - także i tutaj - pełno jest osób któe widzą problem u siebie - nie widzą go tylko ci któzy nie chcą go zobaczyć


Polityki w to nie mieszajmy.....

Co do rzeczonego problemu - nie widziałem u żadnej z osób narzekających na tryb wideo w Nexach choćby zalążka pomysłu na film. Wstawiane produkcje to głównie wymachiwanie aparatem w poziomie czy w pionie. :c91

Trochę to przypomina narzekanie na "szum" - są osoby, które zamiast fotografować i doskonalić swój warsztat wykonują setki bezwartościowych zdjęć testowych i oglądają je w 300% powiększeniu licząc kolorowe plamki i kropki. Trudno odnaleźć w takim działaniu jakikolwiek sens.

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

mobor napisał(a):

daruj sobie reklamówki


Wybacz mobor ale pierwszy film zapodany przez Lajama nie jest i nigdy nie był "reklamówką".
Gdyby było inaczej dostałbym od firmy duże gratyfikacje jako główny aktor z filmiku i jak widać można zgrać naprawdę dobry materiał za pomocą aparatów NEX.

profile.country.PL.title
yiabol
Poszukiwacz

Wszystko wskazuje na to że w 5n problem ten został wyeleminowany.

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Dobra Panowie

Mała aktualizacja tematu

Zassałem trochę filmików z 5N i muszę powiedzieć że zrobiły one na mnie potężne wrażenie (w kontekście dotychczasowych doświadczeń z NEX-5). PERFEKCJA jeśli chodzi o tryby filmowe !! Do tego pełna kontrola ekspozycji /film/...


Decyzja podjęta błyskawicznie. Stara piątka powędrowała do nowego właściciela a a ja już mam nowiutkiego 5N. Teraz z czystym sumieniem mogę stwierdzić że TO JEST TO, i dopiero teraz jestem w 100% zadowolony z zakupu !

Z drugiej strony, jakby nie patrzeć - tylko obudowa została po staremu - reszta wnętrzności jest nowa. I bardzo dobrze

- matryca
- procesor
- codec video (tryb 50p miażdży jakością)

Jedyna wadą urzadzenia jest ten słynny "click" podczas filmowania...Ale to jest akurat do przeżycia
Mój egzemplarz zachowuje się pod tym względem o 3 klasy lepiej niż egzemplarz testowany na optyczne.pl
U mnie klik występuje tylko w wypadku nagłego przechyłu aparatu pod kątem 45 stopni na prawy (i tylko prawy) bok i jest nierejestrowany przez wbudowane mikrofony. Tak wiec jest szansa że nabyłem egzemplarz już poprawiony pod tym kątem

Dość mocno się ostatnio zmodernizowałem jesli chodzi o elektronikę wizyjną ponieważ postawiłem na tryb 50p. I tak - oprócz 5N doszła kamera TD10 (3D) która jest teraz w rewelacyjnie niskiej cenie oraz małpka TX100 (niestety - z przegiętą liczbą pixeli. Tam gdzie TX7 foci na ISO400, TX100 foci na ISO800...No, ale ten filmik 50p !! Na wakacje jak znalazł)

Niestety - z AVCHD 2.0 jest ten problem że nie jest on powszechnie stosowany stad nie można wprost przenieść lub wykorzystać stworzoną przez aparat strukturę plików (mój mediaplayer się wyłożył na próbie odczytania struktury). Trzeba wyciągać każdorazowo MTS'y i na nich działać. Wtedy wszystko jest OK

Do szczęscia brakuje mi tylko OLED'owego viewfindera ale nie upadłem na głowę by płacic za niego 1.5k zł

profile.country.pl_PL.title
Art-BI
Początkujący

Sony NEX-5 nie posiada i nie posiadał żadnej wady jak opisywał mobor. NEX-5 nie rejestruje obrazu 50i czego Sony nie ukrywało i co tak gorliwie próbuje nam wmówić mbor. Aparat ten tak samo jak kamera VG-10 zapisuje materiał w 50i (w celu zgodności z BR) a rejestruje go progresywnie 25p. Z takiego 50i możemy bardzo łatwo spowrotem bez wiekszej straty zrobić 25p w programie montażowym i o takim trybie możemy rozmawiać w kontekście tego sprzętu. TO JEST SPRZĘT PRZECHWYTUJĄCY W 25P A ZAPISUJĄCY GOTOWY MATERIAŁ DO 50I. Nie jest to żadną wadą. Jest wiele kamer semi PRO rejestrujących tylko w 25p np. Panas AC130. Zrobienie z 25p 50i nie wymaga równierz specjalnej mocy obliczeniowej, ponieważ tego tak naprawdę nie da się zrobić dobrze i taki materiał 50i zrobiony z 25p i tak jest wyswietlany z efektem 25p. Poprostu z pełnej ramki są tworzone dwa półobrazy nie różniące się kompozycją kadru. Zabieg ten ma tylko na celu stworzenie pliku kompatybilnego z formatem BR i tyle. Efekt wizualny i tak zostaje taki sam jak przy 25p. Szkoda mi tylko tych, co wysyłali aparaty do serwisu, a najbardziej tych, co zobaczyli poprawę w jakości rejestrowanego obrazu :nauseated_face: . Może kolega mobor zwróci im wszystkie koszty?

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Masz drogi użytkowniku blade pojęcie o tym co pisałem w wątku. Przeczytaj go ponownie(moje wypowiedzi) to może zrozumies co tam pisałem.
Jeżeli dla ciebie stutter nie jest wadą a rozwiazaniem jest każdorazowe transkodowanie materiału (ZAWSZE stratne) to ja nie mam więcej pytań
Ja na takie bzdury nie mam ani czasu ani ochoty, Sprzęt ma generować takie pliki aby były one gotowe do użycia "out of the box". Taka jest jego idea
Ale każdemu "co kto lubi"....

profile.country.pl_PL.title
Art-BI
Początkujący

Przeczytałem co pisałeś i są tam bzdury. Masz żal, że nie ma w tym sprzęcie prawdziwego 50i. I masz reację, bo tam jest 25p i kropka. Ten sprzęt rejestruje w 25p a zapisuje do 50i. I nie ma przy tym żadnych strat w obrazie. Odtwarzasz plik 50i, ale widzisz go jak 25p. Amen. Serwis Sony już to jednemu użytkownikowi co ciebie posłuchał, odesłał sprzęt i napisał, że jest sprawny. Poprostu nigdy nie będzie płynności szybkich panoram przy 25p. Pokaż mi sprzęt który rejestruje w 25p i zrobi płynną szybką panoramę. Dopiero 50p daje odpowiednie efekty. Właściwe 50i powinno być przechwytywane przez przetwornik w 50p i dopiero stworzony powinien być plik 50i, który tym różni sie od 50p, że jest lżejszy, obraz jest płynny, kosztem stosunkowo niewielką utratą jakości obrazu.

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

zabłysnąłeś wiedzą która jest obecna w watku od samego początku

"Matryca tego typu pracuje TYLKO w trybie progresive a więc w trybie video jej natywny tryb pracy wynosi 25p dla strefy PAL i 30p dla strefy NTSC
Procesor w NEX-3/5 to stara konstrukcja oparta na układzie zdolnym do zakodowania strumienia AVCHD w max rozdzielczosci 1920x1080/50i przy 17 Mbit
Musi zatem dojsć do profanacji wyokiej jakości sygnału progresive do interlaced"

I nie sugeruj ze 25p w 50i wygląda tak samo jak natywne 25p....bo sam piszesz brednie
Tak na szybko - bluray to niespełna 24 klatki progresive i NIKT nie narzeka na brak płynności w filmach

profile.country.pl_PL.title
Art-BI
Początkujący

Dobrze ale o co masz żal do Sony?? :c6

profile.country.pl_PL.title
Art-BI
Początkujący

mobor napisał(a):

zabłysnąłeś wiedzą która jest obecna w watku od samego początku

"Matryca tego typu pracuje TYLKO w trybie progresive a więc w trybie video jej natywny tryb pracy wynosi 25p dla strefy PAL i 30p dla strefy NTSC
Procesor w NEX-3/5 to stara konstrukcja oparta na układzie zdolnym do zakodowania strumienia AVCHD w max rozdzielczosci 1920x1080/50i przy 17 Mbit
Musi zatem dojsć do profanacji wyokiej jakości sygnału progresive do interlaced"

I nie sugeruj ze 25p w 50i wygląda tak samo jak natywne 25p....bo sam piszesz brednie
Tak na szybko - bluray to niespełna 24 klatki progresive i NIKT nie narzeka na brak płynności w filmach



Wygląda tak samo. Zmiana na 50i to tylko sprawa techniczna a wizualnie widz nie widzi kompletnie żadnej różnicy.