anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony NEX-5 - i tryb AVCHD = FUSZERA KONSTRUKCYJNA !!!

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Sony NEX-5 - i tryb AVCHD = FUSZERA KONSTRUKCYJNA !!!

Witam

Mało kto zauważa że aparaty serii NEX (szczególnie 5) mają wadę produkcyjną objawiajacą sie obniżeniem parametrów rejestrowanego obrazu video, poniżej deklarowanych przez producenta parametrów. Sam sygnał kodowany jest prawidlowo (1920x1080/50i) co w programach do montażu czy podczas odtwarzania np na PS3 utwierdza użytkownika w błednym przekonaniu, że wszystko jest w porządku. Tymczasem NIE JEST
Płynność zapisu video np przy pomocy "małpki" SONY DSC-TX7 jest wyraźnie lepsza.

Przykładem niech będzie porównanie obu aparatów w trybie video (oba pliki są plikami surowymi, wprost z aparatów) Pliki spakowane RAR'em - jedynie 70 MB - zapraszam do sciągnięcia i przekonania się na własne oczy. Materiał przygotowany w sposób ułatwiajacy dostrzeżenie problemu (szybkie panoramy)

http://www.megaupload.com/?d=95ZVM23B" target="_blank

Oto najprawdopodobniejsza przyczyna problemu
Matryca w aparacie Nex-5 jak i cały system optyczny jest w tym modelu wysokiej jakosci - co do tego nie ma żadnej wątpliwosci. Specyfika matrycy CMOS mówi że kontroler owej matrycy jak i ona sama mieszczą się w jednej strukturze krzemowej (stanowią jeden układ scalony). Z tego powodu nie można stosujac np inny kontroler zmusić matrycę do pracy w innym niż zaprogramowany fabrycznie trybie. Trzeba jednocześnie pamiętać, że jest to matryca pochodząca od lustrzanek, zaprojektowana pierwotnie do wykonywania zdjęć. Matryca tego typu pracuje TYLKO w trybie progresive a więc w trybie video jej natywny tryb pracy wynosi 25p dla strefy PAL i 30p dla strefy NTSC
Procesor w NEX-3/5 to stara konstrukcja oparta na układzie zdolnym do zakodowania strumienia AVCHD w max rozdzielczosci 1920x1080/50i przy 17 Mbit
Musi zatem dojsć do profanacji wyokiej jakości sygnału progresive do interlaced
Każda klatka progresive rozbijana jest na 2 komplementarne półobrazy. Tyle tylko że wykorzystywany jest jeden z nich przez czas wynoszący 2 ramki a brakująca informacja o rozdzielczości video jest interpolowana. Stąd opisywane przeze mnie problemy:

- Spadek rozdzielczości
- Brak płynności zapisywanego materiału filmowego

W kamerach video czy w aparatach o prostszej konstrukcji (z elektroniczną migawką) stosuje się natomiast matryce które na drodze programowej można wprowadzić w tryb video o żądanych parametrach i dlatego ten sam procesor w innych aplikacjach (z innymi matrycami) radzi sobie zupełnie inaczej

Wyjściem w tej sytuacji jest implementacja w nowych NEX'ach nowego procesora BIONZ zdolnego do kodowania 25p lub 50p ponieważ nie spodziewm się by obecna wersja tego układu mogła zostać poprawiona na drodze programowej poprzez aktualizację firmware

Lektura branżowych for internetowych potwierdza problem we WSZYSTKICH aparatach typu NEX.
np. http://forums.dpreview.com/forums/read. ... e=35957669" target="_blank

Jest to zatem wada konstrukcyjna

(technikami video zajmuje się zawodowo od 12 lat)

126 ODPOW. 126
profile.country.pl_PL.title
Art-BI
Początkujący

mobor napisał: "W trybie 24Mbit jest tylko 25p ale z tym nie ma problemów w kwestii kodowania (co druga klatka jest zapisywana)
"

W nex-5n nie jest zapisywana co druga klatka, tylko w 25p przetwornik jest skanowany 25 razy na sekundę. Ten sprzęt skanuje i 25p i 50p, a nex-5 tylko 25p. i to jest zasadnicza różnica tych aparatów, a nie jakaś wymyslona wada sprzętu. Taka jest konstrukcja aparatu.

Dodam jeszcze, że 25p maswoje zalety szczególnie w zastosowaniach gdzie jest mało światła. Mozna ustawić czas naświetlania na 1/25 sekundy, a przy 50i i 50p tylko 1/50s, co czasami powoduje podbicie wzmocnienia gain i większe szumy w obrazie. W kamerach nex-vg10 mozna ustawić migawkę na 1/25 s i to jest właśnie dowodem na to , że mamy tam do czynienia z pseudo 50i i tak naprawdę to jest 25p przekodowane do 50i. Z takim sprzętem trzeba postępować tak jak ze sprzętem 25p (mimo zapisu do 50i) i tak sie nim posługiwać, aby obraz był płynny. Trzeba przestrzegać pewnych zasad przy filmowaniu takim sprzętem. Oczywiście słabo nadaje sie do rejestracji sportów (chyba że szachy :nauseated_face: ) i szybkich , dynamicznych scen. Ale ma swoje zalety np. filmowanie w low light.

profile.country.pl_PL.title
wolak-----
Poszukiwacz

Ja jakiś czas temu oddałem do serwisu swojego Nex-5, w serwisie zgłosiłem swój problem mianowicie spust do robienia zdjęć tak jakby się zacinał i trzymał mi cały czas ostrość aż do wyłączenia aparatu jednocześnie w serwisie również dodałem iż jakość filmowania mnie nie powala a że wcześniej mi wymienili płytę główną aparatu z tego powodu to dodałem im tą informację, bo dwóch tygodniach w serwisie dostałem dokument zaświadczający o nienaprawialności aparatu i mogłem sobie wymienić na pieniądze lub 5N i tak też uczyniłem i jest zachwycony z jakości a nagrywam tą najwyższą jakością to jest bodajże 50p 30mb/s czy jakoś tak :)

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

To potwierdza to co pisałem od początku. Nex-5 jest /był/ fuszerą konstrukcyjną

profile.country.pl_PL.title
Art-BI
Początkujący

Nex-5 jest aparatem z mozliwością filmowania. Nie mam zaufania do firmy Sony, począwszy od sprzętu po oprogramowanie, ale nadużyciem jest pisanie o fuszerce w przypadku określonych parametrów technicznych sprzętu, które nie są ukrywane przez producenta. To tak jakby stwierdzić że VW Golf 1,4 ma za mało mocy w stosunku do Golfa 2.0 i . Jeżeli zdecydowałeś sie na sprzęt, który skanuje matrycę tylko w 25p , to taki masz! O co toczysz wojny. Trzeba było kupić sobie sprzęt za 8tyś za skanowaniem 50p i nie wprowadzać ludzi w błąd , że jakas fuszerka jest. Poprostu NEX-5 ma takie parametry, a nie inne. Pnasonic AG-AC130 też skanuje matrycę tylko 25p i też nie lubi szybkich panoram. Według ciebie też jest fuszerką? Wbij sobie do głowy, że w NEX-5 nie dochodzi do żadnej interpolacji ramek półobrazów. Dwa półobrazy są poprostu takie same, zrobione z jednej pełnej ramki. Różnica pomiędzy 25p a 50p jest zauważalna w dynamicznych scenach. W scenach statycznych będzie niezauważalna. Oczywiście przeciętny użytkownik przy filmowaniu, machający obiektywem na prawo i lewo, dostrzeże różnicę kolosalną. Jest jeszcze jedna zaleta 50p i to dużo ważniejsza. W skanowaniu 50p szybciej działa autofokus i to bardzo znacząco. Nie gubi ostrości, stabilniej trzyma ta ostrość na obiekcie, szczególnie w dynamicznych scenach, co oczywiście jest skutkiem tej samej wady 25p, czyli rozmywania obrazu w dynamicznych planach lub ruchach kamery.

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Litości

Pisałem juz ale powtórzę - mam sprzet SONY (też aparat) 50i który sprawdza sie w roli kamery znakomicie (w przeciwienstwie do Nex-5)
Dyskusja z Tobą jest męcząca bo mieszasz fakty, konfabulujesz i próbujesz udowodnić jakieś swoje tezy


Nie masz do SOny zaufania ale ja na tym sprzęcie pracuję od lat. Wiem czego można się po tych urzadzeniach spodziewac.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

mobor napisał(a):

i próbujesz udowodnić jakieś swoje tezy


Obaj próbujecie swoich tez bronić i uważam, że dalsze przepychanki w tym temacie nic nie wniosą.

Każdy ma prawo mieć swoje zdanie i uszanujmy, że jednemu się podoba, a drugiemu nie. :c20

profile.country.pl_PL.title
Art-BI
Początkujący

mobor napisał(a):

Litości

Pisałem juz ale powtórzę - mam sprzet SONY (też aparat) 50i który sprawdza sie w roli kamery znakomicie (w przeciwienstwie do Nex-5)
Dyskusja z Tobą jest męcząca bo mieszasz fakty, konfabulujesz i próbujesz udowodnić jakieś swoje tezy


Nie masz do SOny zaufania ale ja na tym sprzęcie pracuję od lat. Wiem czego można się po tych urzadzeniach spodziewac.



Ja piszę o faktach, a tezy zaznaczyłem na czerowno. Ciekawe, co to znaczy: "sprawdza się w roli kamery" ??? Albo jest kamerą, albo gra kamerę , czyli udaje ją :smileymrgreen: . Kamery są lepsze i gorsze. Są co rejestrują 25p i inne, które rejestrują 50p, co nie znaczy, że ta rejestrująca 25p nie jest kamerą. Ty wymysliłeś sobie, że skoro jest opcja filmowania w NEX-5 to ma to robić jak Sony FS100, a ona to robi jak Panas AC130. Napisz mi gdzie jest to oszustwo firmy sony, bo wybacz ale nie rozumiem.

Zacytuję Tobie artykuł ze Świat Obrazu:
"Skręćmy sobie prawdziwy film

Przyznaję otwarcie, że aparaty cyfrowe wyposażone w zaawansowane funkcje filmowania zawsze miały dla mnie pewną przewagę nad większością kamer wideo (a przynajmniej takich, które znajdowały się w zasięgu przeciętnego zjadacza chleba): rejestrację obrazu w postaci pełnych klatek zamiast naprzemiennych parzystych i nieparzystych półpól (czyli z przeplotem). Mówiąc wprost i po ludzku: aparaty cyfrowe, w odróżnieniu od kamer wideo, zawsze zapisywały obraz progresywny. Podobnie jest w przypadku Sony NEX-VG10E – jej natywnym (i jedynym) formatem przechwytywania ruchomego obrazu jest 1080/25p."

A tu link do artykułu, dotyczy co prawda NEX-VG10, ale to jest to samo( przetwornik-zapis): http://www.swiatobrazu.pl/sony-nex-vg10 ... 762.html,2