anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony NEX-5 - i tryb AVCHD = FUSZERA KONSTRUKCYJNA !!!

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Sony NEX-5 - i tryb AVCHD = FUSZERA KONSTRUKCYJNA !!!

Witam

Mało kto zauważa że aparaty serii NEX (szczególnie 5) mają wadę produkcyjną objawiajacą sie obniżeniem parametrów rejestrowanego obrazu video, poniżej deklarowanych przez producenta parametrów. Sam sygnał kodowany jest prawidlowo (1920x1080/50i) co w programach do montażu czy podczas odtwarzania np na PS3 utwierdza użytkownika w błednym przekonaniu, że wszystko jest w porządku. Tymczasem NIE JEST
Płynność zapisu video np przy pomocy "małpki" SONY DSC-TX7 jest wyraźnie lepsza.

Przykładem niech będzie porównanie obu aparatów w trybie video (oba pliki są plikami surowymi, wprost z aparatów) Pliki spakowane RAR'em - jedynie 70 MB - zapraszam do sciągnięcia i przekonania się na własne oczy. Materiał przygotowany w sposób ułatwiajacy dostrzeżenie problemu (szybkie panoramy)

http://www.megaupload.com/?d=95ZVM23B" target="_blank

Oto najprawdopodobniejsza przyczyna problemu
Matryca w aparacie Nex-5 jak i cały system optyczny jest w tym modelu wysokiej jakosci - co do tego nie ma żadnej wątpliwosci. Specyfika matrycy CMOS mówi że kontroler owej matrycy jak i ona sama mieszczą się w jednej strukturze krzemowej (stanowią jeden układ scalony). Z tego powodu nie można stosujac np inny kontroler zmusić matrycę do pracy w innym niż zaprogramowany fabrycznie trybie. Trzeba jednocześnie pamiętać, że jest to matryca pochodząca od lustrzanek, zaprojektowana pierwotnie do wykonywania zdjęć. Matryca tego typu pracuje TYLKO w trybie progresive a więc w trybie video jej natywny tryb pracy wynosi 25p dla strefy PAL i 30p dla strefy NTSC
Procesor w NEX-3/5 to stara konstrukcja oparta na układzie zdolnym do zakodowania strumienia AVCHD w max rozdzielczosci 1920x1080/50i przy 17 Mbit
Musi zatem dojsć do profanacji wyokiej jakości sygnału progresive do interlaced
Każda klatka progresive rozbijana jest na 2 komplementarne półobrazy. Tyle tylko że wykorzystywany jest jeden z nich przez czas wynoszący 2 ramki a brakująca informacja o rozdzielczości video jest interpolowana. Stąd opisywane przeze mnie problemy:

- Spadek rozdzielczości
- Brak płynności zapisywanego materiału filmowego

W kamerach video czy w aparatach o prostszej konstrukcji (z elektroniczną migawką) stosuje się natomiast matryce które na drodze programowej można wprowadzić w tryb video o żądanych parametrach i dlatego ten sam procesor w innych aplikacjach (z innymi matrycami) radzi sobie zupełnie inaczej

Wyjściem w tej sytuacji jest implementacja w nowych NEX'ach nowego procesora BIONZ zdolnego do kodowania 25p lub 50p ponieważ nie spodziewm się by obecna wersja tego układu mogła zostać poprawiona na drodze programowej poprzez aktualizację firmware

Lektura branżowych for internetowych potwierdza problem we WSZYSTKICH aparatach typu NEX.
np. http://forums.dpreview.com/forums/read. ... e=35957669" target="_blank

Jest to zatem wada konstrukcyjna

(technikami video zajmuje się zawodowo od 12 lat)

126 ODPOW. 126
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

mobor napisał(a):

Polecam czytać ze zrozumieniem co jest wyzej napisane, zacytowane i przywołane i nawet podlinkowane


Sugerujesz tym czytaniem ze zrozumieniem, że mam jakieś problemy percepcyjne czy co?
Zwyczajnie nie interesuje mnie na jakim poziomie i jak ten sygnał wędruje. Jeśli można osiągnąć coś jak na tym filmiku to mi w zupełności wystarcza. I na dużej bravii wygląda to naprawdę rewelacyjnie w "interpolowanym fullHD".

http://vimeo.com/12110592

Większość zamieszczonych przez Ciebie linków jest nieprawidłowych - otwierają się puste strony. Nie mam specjanie ochoty na zagłębianie się w temat i szperać po zagranicznych serwisach, szczególnie że tam również przykładów jak na lekarstwo.

Obejrzałem te Twoje dwa filmiki porównawcze z balkonu, po obu zakręciło mi się w głowie w podobnym stopniu...nie bardzo rozumiem tego przykładu - nie spotkałem się z tym, żeby jakieś filmy były kręcone w takim tempie!

Do takich dynamicznych ujęć to trzeba mieć raczej specjalną kamerę, a nie aparat z funkcją nagrywania video. Powtórzę - oba, z TX-a i NEX-a, były nie do oglądania :c14 . Ale zapewne zaraz napiszesz, że się nie znam ;-)

profile.country.en_GB.title
sadam_
Użytkownik

mobor - możesz napisać co w normalnych warunkach chciałbyś filmować w ten sposób?
Twój test przypomina mi Klientów, którzy naczytali się w necie, że wizjer w SLT smuży itd. Klient taki bierze A55 do ręki, przykłada do oka i wykonuje dokładnie takie same ruchy jak Ty na filmie. Efekt wizjer smuży, A55 to szajs. Niestety nie spotkałem jeszcze Klienta, który potrafiłby mi odpowiedzieć na jedno pytanie po takim teście - co w ten sposób fotografuje? Chyba nie jest to trudne pytanie?

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Szkoda mego czasu na dyskusje z "klubowiczami"

O czym mamy dyskutować skoro pracownicy firmy SONY nawet na laptopie widzą problem a wy nie?

Wiec pytam sie - kto ma problem ze wzrokiem ?

BTW Nie wiem w jakim celu w tym temacie pojawiła się reklama NEX'a z VIMEO
W zyciu nie uwierze ze to zostało nakręcone NEX'em Ja chcę zobaczyć plik M2T prosto z pararatu !!
Nie zobaczę takiego pliku bo nei ma takiej możliwości - wsyztskie NEX'y który widziałem pracują TAK SAMO

I jeszcze jedno- jezeli kolegę bolą oczy czy kręci mu sie w głowie od obejrzenia 4 panoram to powinien udać się do lekarza. Napisałem wyraźnie- ale to do nie dociera - materiał został tak nagrany by problem był widoczny
Gdybym nagrał to w inny sposób to zapewne usłyszałbym że niczego nie widać. Z kolei jak cos widać to komuś się kręci w głowie


Ja i tak robię i zrobie to co zamierzałem :)

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

mobor napisał(a):

Nie wiem w jakim celu w tym temacie pojawiła się reklama NEX'a z VIMEO
W zyciu nie uwierze ze to zostało nakręcone NEX'em


Jako aktor główny mogę ci nawet przysiąc że ten filmik powstał wyłącznie przy użyciu NEX-a

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

mobor napisał(a):

O czym mamy dyskutować skoro pracownicy firmy SONY nawet na laptopie widzą problem a wy nie?


Rozmawiałeś z pracownikami Sony Centre, a oni nie są zatrudnieni w Sony, ani upoważnieni do wystawiania wiążących opinii w imieniu Sony. W większości wypadków sklepy Sony Centre są placówkami franczyzowymi.

mobor napisał(a):


BTW Nie wiem w jakim celu w tym temacie pojawiła się reklama NEX'a z VIMEO
W zyciu nie uwierze ze to zostało nakręcone NEX'em Ja chcę zobaczyć plik M2T prosto z pararatu !!


Po pierwsze - to nie jest reklama!. Głównym bohaterem filmu jest niejaki SZFENDAK - moderator tutejszego działu :)

Filmy są w całości nagrane przy pomocy NEX-a wraz z obiektywami 18-55 i 16mm.
Jeśli nie wierzysz mi na słowo - trudno Twoja sprawa, ale wytłumacz mi jaki miałbym cel, żeby Cię wprowadzać w błąd. Na forum jest wiele osób, które uczestniczyło w tej produkcji i mogą zaświadczyć, że do nakręcenia tego materiału wykorzystano wyłącznie NEX-a.

Film nakręciła osoba mająca dość duże pojęcie o filmowaniu, żeby nie powiedzieć zawodowiec :)




mobor napisał(a):

I jeszcze jedno- jezeli kolegę bolą oczy czy kręci mu sie w głowie od obejrzenia 4 panoram to powinien udać się do lekarza. Napisałem wyraźnie- ale to do nie dociera - materiał został tak nagrany by problem był widoczny


Porady medyczne zachowaj proszę dla siebie, dobrze? Bo jak zaczyna brakować argumentów to widzę, że masz tendencje do personalnych przytyków. :c9

Materiał został nagrany tak, aby wydumany problem był widoczny, tylko że nagrywając w ten sposób NIC nie jest widoczne. Ja nie wiem, kto kręci filmy w ten sposób, że wykonuje takie szybkie ruchy. Tego się nie da oglądać! Chciałbyś mieć np. tak wykonany ślub? Nagrany każdy szybki obrót operatora?

mobor napisał(a):

Gdybym nagrał to w inny sposób to zapewne usłyszałbym że niczego nie widać.


No i właśnie! Pada magiczne słowo "w inny sposób". Potwierdziłeś dokładnie to co napisał Sadam:

Klient taki bierze A55 do ręki, przykłada do oka i wykonuje dokładnie takie same ruchy jak Ty na filmie. Efekt wizjer smuży, A55 to szajs.

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

No to moze inaczej

Zapraszam do dyskusji osoby które nie otrzymują od SONY żadnych grantów.

Od smego pcozątku czulem że dyskusja zmierza do zrobienia ze mnie idioty i udowodnienia ze z Nex'em wszystko w porzadku

To czego ty nie widzisz- inni zauważają bez problemu. Nie są to pracownicy SONY ? To kimże są na Boga skoro pracują w punktach Konsultacyjno-Serwisowych SONY? :D
Nie ośmieszaj się..

Nie interesują mnie próbki z VIMEO czy YOUTUBE - mnie interesują TYLKO pliki MTS
Dobrze wiesz- bo nie jesteś dzieckiem - że nawet zdjecie z komórki można zdrowo podciągnąć, odszumić etc Nie będę tłumacyzł dlaczego interesują mnie tylko pliki MTS bo i tak dysusje zrelatywizujesz pod własny (albo firmy) punkt widzenia.
Żaden normalny fotograf nie będzie oceniał zdjeć z danego aparatu po 2 czy 3 rekompresjach albo po wydruku 10x15 z domowej drukareczki. Punktem wyjscia są pliki RAW oraz JPG z karty pamieci.

profile.country.pl_PL.title
kuraq.
Poszukiwacz

Gdy kupujesz samochód w salonie wymagasz od sprzedawcy zaprezentowania Ci bryły metalu, z którego owy samochód zostanie wyprodukowany?

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

mobor napisał(a):



To czego ty nie widzisz- inni zauważają bez problemu. Nie są to pracownicy SONY ? To kimże są na Boga skoro pracują w punktach Konsultacyjno-Serwisowych SONY? :D
Nie ośmieszaj się..


Jak nie wierzysz Lajamowi to zadzwoń do tego punktu i zapytaj się czy jest to własność Sony, czy franczyza tak jak McDonald ;) a jak chcesz pogadać z kimś kto ma większe pojęcie o technicznych aspektach sprzętu Sony, to pofatyguj się do CSI w Warszawie, tam są specjaliści, a nie sprzedawca, który wiedzę o sprzęcie czerpie z instrukcji obsługi i broszurki promocyjnej...

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

mobor napisał(a):

Nie interesują mnie próbki z VIMEO czy YOUTUBE - mnie interesują TYLKO pliki MTS


Jakoś mi na Vimeo i Youtube nie przyjmuje filmu w takim formacie. Sugerujesz, że Vimeo i Youtube w jakiś cudowny sposób usuwają Twoją domniemaną wadę z pliku wideo? Nie rozumiem dlaczego nie można ocenić jakości nagrania za pomocą tych serwisów...

mobor napisał(a):

Żaden normalny fotograf nie będzie oceniał zdjeć z danego aparatu po 2 czy 3 rekompresjach albo po wydruku 10x15 z domowej drukareczki. Punktem wyjscia są pliki RAW oraz JPG z karty pamieci.


A z analoga tak naprawdę tylko oglądanie kliszy ma sens, tak? :smileyhappy:

Mylisz się. Każdy normalny fotograf oceni zdjęcie nawet na odbitce 10x15.
Zdjęcie to nie tylko analiza 400% powiększenia z matrycy.
Ciebie jednak fascynuje wyłącznie strefa sprzętowa, a to nie jest clue fotografii.

mobor napisał(a):

Nie będę tłumacyzł dlaczego bo i tak dysusje zrelatywizujesz pod własny (albo firmy) punkt widzenia.


Ty właśnie tak postępujesz ponieważ jesteś przekonany o swojej nieomylności na tyle, że poważasz fakty np. dotyczące filmu nakręconego NEX-em. Mam wrażenie, że nie akceptujesz możliwości nakręcenia takiego materiału ponieważ zwyczajnie brakuje Ci umiejętności.

mobor napisał(a):

Zapraszam do dyskusji osoby które nie otrzymują od SONY żadnych grantów.


Widać, że nie masz już żadnych sensownych argumentów.

Cóż, wypada pozostawić Cię tutaj samego ze sobą i nawet nie chodzi mi o to czy ktoś gadżet dostał czy nie. Jesteś po prostu nieuprzejmy dla użytkowników forum pisząc w ten sposób. Twój przekaz jest jasny - "kto się ze mną nie zgadza, jest przeciwko mnie i na pewno jeszcze przekupiony".

Naprawdę niemiło się czuję i myślę, że inni również, w momencie gdy uważasz, że gadżet może zupełnie odebrać umiejętności zdroworozsądkowego patrzenia na świat i logicznego myślenia. :(

A! Zaskoczę Cię - nie jestem zatrudniony w Sony :D

Cóż, życzę powodzenia w Twojej sprawie.

Pozdrawiam,

profile.country.en_GB.title
sadam_
Użytkownik

Nie zauważyłem by Ktokolwiek próbował zrobić z Ciebie "idiotę" tudzież wmówić Ci, że Nex to super sprzęt. Od początku próbujemy Ci przekazać, że Nex to przede wszystkim aparat, który potrafi również kręcić filmy. Całkiem dobre filmy - pod warunkiem, że kręcisz normalne sceny a nie szukasz problemów.
Jeżeli zakładałeś kręcenie takich panoram w normalnym użytkowaniu to trzeba było odwiedzić SC z własną kartą skręcić ujęcie i stwierdzić, że Nex nie jest dla Ciebie.

PS. Odwiedź jeszcze raz SC w Plazie i przyjrzyj się dokładnie logo wiszącemu nad wejściem, jest tam napis Sony Europe Limited czy może jakaś inna nazwa?;)

PS2. Nawet nie wiesz ile gorzkich słów słyszą trenerzy na szkoleniach sprzętowych :D Na szczęście Sony zbiera takie opinie i stara się na nie reagować.