anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

HXR-MC2000 czy HVR-HD1000e?

profile.country.pl_PL.title
Adaskooo91
Początkujący

HXR-MC2000 czy HVR-HD1000e?

Witam.
Tak jak w temacie ;] zwracam się z uprzejmą prośbą do bardziej doświadczonych kolegów ;]
Kamerka ma służyć w branży weselnej.
pozdrawiam

HXR-MC2000 czy HVR-HD1000e?

5 ODPOW. 5
profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Witaj,
Podstawowa różnica między tymi dwoma modelami to system zapisu: HVR-HD1000E nagrywa na kasetach miniDV w formacie HDV, a HXR-MC2000 na kartach pamięci w formacie AVCHD. Ten pierwszy jest mniej wymagający, jeśli chodzi o konfigurację komputera do montażu.
Z mojego niewielkiego, ale praktycznego doświadczenia zapamiętałem, że najważniejsze w kamerze do filmowania ślubów są: niski poziom szumów przy małym świetle, przycisk do ustawiania balansu bieli umieszczony na obudowie oraz - nie wolno tego ignorować! - ergonomia urządzenia.
Pozwól, że zadam jeszcze dwa pytania od siebie. Jakie cechy kamery uznajesz za najważniejsze przy porównaniu? W w jaki sposób zawęziłeś swój wybór do tych właśnie dwóch kamer? Myślę, że ważnym kryterium mogła być cena, a może i popularność tych modeli wśród kamerzystów.
Pozdrawiam.

profile.country.pl_PL.title
Adaskooo91
Początkujący

hey,
Czemu akurat te dwa modele? Pierwszym i najważniejszym argumentem jest oczywiście cena. Drugim jest fakt, że moją przygodę z filmowaniem zacząłem właśnie od Sony HVR-HD1000e i całkiem przyjemnie mi się na niej pracowało. Niewątpliwą zaletą HXR-MC2000e jest czas zgrywania danych z kamery, którego nie można porównać do "kaseciaka"; no i fakt że co godzinę nie trzeba przekładać kasetki ;]
Co dla mnie (amatora) znaczy "lepsza kamera"?
Lepsza czyli ta której optyka lepiej sprawdzi się na balach, studniówkach, weselach itp.

może jeszcze na coś powinnem zwrócić uwagę?

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Witam ponownie,
Filmowanie na imprezach to wyzwanie dla kamery, między innymi ze względu na zazwyczaj małą ilość światła w pomieszczeniu, w którym odbywa się zabawa. Dobrze, jeśli kamera na wesele ma jasny układ optyczny - jak najniższą liczbę przysłony. Nieoceniony jest także szeroki kąt widzenia - niska minimalna ogniskowa. Porównajmy zatem obiektywy w obydwu urządzeniach:

HVR-HD1000E
Jasność: F 1,8 - 2,9
Ogniskowa w przeliczeniu na format 35 mm: Tryb filmu 16:9: 40 mm - 400 mm / 4:3: 49 mm - 490mm
Zoom optyczny: 10x

HXR-MC2000
Jasność: F 1,8 – 3,4
Ogniskowa w przeliczeniu na format 35 mm: Tryb filmu 16:9: 29,8 mm — 357,6 mm / 4:3: 27,4 mm — 328,8 mm
Zoom optyczny: 12x

Jak widać, obiektywy w obu kamerach cechują się jasnością 1,8. Jeśli chodzi o zakres ogniskowych to myślę, że HXR-MC2000 posiada ciekawszy obiektyw. Minimalna ogniskowa to 29,8 mm, czyli szeroki kąt - różnica będzie widocznie szczególnie podczas nagrywania w pomieszczeniach.

HXR-MC2000 jest uznawany za następcę HVR-HD1000E. Oprócz zastosowania innego obiektywu oraz innego formatu zapisu (który, jak zauważyłeś, może być wygodniejszy od miniDV), jedną z ważniejszych różnic jest sensor. W HVR-HD1000E był to przetwornik o wielkości 1/2,9 cala i 2280 tys. efektywnych pikseli, zaś w HXR-MC2000 jest to 1/4 - calowy przetwornik o 2650 tys. efektywnych pikseli .

Masz już pewną wiedzę i doświadczenie związane z dotychczasową kamerą na której pracowałeś, czyli HVR-HD1000E. Jak już wspomniałem, ergonomia i "dopasowanie" urządzenia bardzo pomagają w sprawnej pracy. Model HXR-MC2000 jest bardzo podobnie zaprojektowany jak HVR-HD1000E. Masa, umiejscowienie stopek akcesoriów, wizjera, ekranu LCD oraz przycisków sterujących są niemal identyczne, co sprawia, że nie będziesz musiał się przystosowywać "na nowo" do nowej kamery.

Pod poniższym linkiem toczyła się dyskusja na temat porównania tychże modeli:
http://www.dvinfo.net/forum/sony-hvr-hd1000/488096-hd1000-vs-hxr-mc2000.html
jej uczestnicy wyróżnili dwie cechy, dzięki którym uznali HXR-MC2000 za kamerę nowocześniejszą od HVR-HD1000:
1) wygoda, jaką daje "beztaśmowy" system nagrywania;
2) dobra jakość nagrań w słabym świetle.

Podsumowując, polecam wybór modelu HXR-MC2000.
Pozdrawiam.

profile.country.pl_PL.title
Adaskooo91
Początkujący

Ogromne dzięki za odpowiedź. Wniosła wiele w moje spojrzenie na ten temat, a a decyzja już właściwie zapadła. Mam jeszcze kilka wątpliwości i pytań:
1. Jakie jest bezpieczeństwo danych na karcie pamięci czy też pamięci wewnętrznej kamery? Czy możliwe jest by danych (poprzez jakiś błąd) nie udało się odczytać?
2. Będę miał możliwość nagrywania na dwie kamery: tą którą zakupie (HXR MC 2000E) i i HVR HD 1000e. Czy po kompresji do formatu DVD różnica między obrazami z obu kamer będzie znacząca?
3. Osprzęt??
Czy możecie polecić jakiś statyw i lampę? Co do lampy do zależy mi na długim czasie działania, więc raczej diodówka (najlepiej zasilana baterią/bateriami/akumulatorem z wewnątrz lampy)

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Witam i odpowiadam :)

Ad. 1 Pamięć flash jest uznawana za dużo bezpieczniejszą od HDD czy taśmy ze względu na niewrażliwość na przeciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Nawet w przypadku nieumyślnego skasowania materiału z karty pamięci można użyć skutecznych programów do odzysku danych. Nie da się ukryć, że awarie kart pamięci się zdarzają, jednak i wtedy często udaje się odczytać pliki. Warto zainwestować w karty dobrych producentów. Co do pamięci wewnętrznej, nie spotkałem się z przypadkiem awarii czy utraty danych zapisanych w kamerze.

Ad. 2 Powiem tak - jeśli pojawią się jakieś różnice, to na korzyść HXR-MC2000E, szczególnie jeśli chodzi o kąt widzenia oraz jakość w słabym świetle. Kwestią wartą ustawienia jest "zgranie" balansu bieli, poziomu jasności oraz ew. poziomu dźwięku w obu kamerach; na pewno oszczędzi to pracy przy montażu i pozwoli uzyskać zunifikowany materiał.

Ad.3 Dobre statywy ma Sony, np. VCT-80AV - ma dużą maksymalną wysokość, obciążenie do 4 kg, jest lekki, głowica działa bardzo płynnie (miałem okazję przetestować, nie do porównania z "głowicami 3D" z tanich statywów), a i wartą uwagi funkcją jest zdalne sterowanie na rączce statywu - podpinasz go pod złącze A/V kamery i możesz kontrolować zoom oraz nagrywanie w wygodny sposób. Większą stabilność dadzą cięższe statywy posiadające dolną rozpórkę i podwójne nóżki.

Niestety nie polecę Ci żadnego konkretnego modelu lampy, ale myślę, że LED to dobry trop; jeśli będziesz kupować przez internet to radziłbym tylko nie oszczędzać na lampie i wziąć poprawkę na podawane w opisach liczby dotyczące jasności ;)
Pozdrawiam.