anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Prośba do użytkowników kamer Sony nagrywających dźwięk 5.1

Sounder-----
Początkujący

Prośba do użytkowników kamer Sony nagrywających dźwięk 5.1

Witam.
Czy ktoś z Was może wystawić gdzieś do pobrania krótki fragment nagrania z dźwiękiem 5.1?
YouTube odtwarza tylko formaty stereo lub mono tak więc tam nie znajdę niczego co zaspokoi moją ciekawość. Interesuje mnie dosłownie lekki plik, kilkanaście sekund. Niech to nawet będzie okrążenie kamery przez użytkownika klaszczącego w dłonie, cokolwiek co oddaje sposób rejestrowania i odtwarzania formatu Dolby Digital 5.1.
Z góry dziękuję i pozdrawiam. :c37

10 ODPOW. 10
profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

To da się zrobić :) Jutro udostępnię Ci fragment z kamery HDR-PJ30VE nagrany w 5.1. Pozdrawiam.
Ps. Sounder - nick bardzo trafnie dobrany do tematu ;)

Sounder-----
Początkujący

Super. Czekam zatem na link :thumbsup: Myślę, że taka informacja przyda się na przyszłość innym zainteresowanym.
Nick nie jest dobrany do tematu lecz związany od lat z moją muzyczną działalnością :c20

P.S. Wysłałem Ci również wiadomość z prośbą o nagranie w 5.1 na YouTube (nawiązując do Twojego testu HDR-PJ30VE) ale szybciej odezwałeś się tu :)
Dzięki i pozdrawiam

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Już wrzuciłem surowe nagranie, ściągniesz je spod tego adresu:
http://www.sendspace.com/file/rnzf0j

A tutaj wersja YouTubowska:
http://www.youtube.com/watch?v=0x0F_ScMIhY

Opis:
Źrodło dźwięku przebyło następującą drogę:
- sprzed kamery, w kółko w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, na wysokości kamery, w odległości około 0,5 metra;
- z ogległości około 15cm od kamery: z prawej strony nad kamerę, przed kamerę, za kamerę i z lewej strony urządzenia.



Pozdrawiam.

Sounder-----
Początkujący

Dziękuję Ci za tą demonstrację.
W tej konfiguracji jaką przedstawiłeś w całym nagraniu dominują kanały centralny oraz przednie lewy i prawy. Oba tylne w rzeczy samej pojawiają się gdy telefon wędruje na tył kamery lecz front nadal jest znacząco silny. Co ciekawe, kanał centralny ma przez cały czas nagrania jednakową dynamikę nawet gdy źródło dźwięku jest z tyłu, co już jest zjawiskiem dziwnym.
Odbicie dźwięku a następnie zebranie go przez mikrofony frontowe eliminuję gdyż widać, że kamera skierowana jest na zasłony, które z odbijaniem dźwięku mają tyle wspólnego co ryba z rowerem ;) Odnoszę wrażenie, że ta wspominana kierunkowość mikrofonów w kamerach Sony coś jest nie halo. Nie wiem czy jest to kwestią ustawień (jeśli takowe występują) czy ten typ tak ma. Innym aspektem w przedstawionym przez Ciebie przykładzie może być wąskie pasmo przenoszenia emitowane przez telefon. Wysokie dźwięki mają specyficzną charakterystykę, przykładowo źródło bardzo wysokiego dźwięku jest trudne do zlokalizowania.... tylko czemu kanał centralny słyszany jest non stop (?) Być może w nagraniu gdzie źródła by miały pełne pasma, wrażenie odsłuchowe byłoby inne ale nie chcę Ci robić z tym kłopotu.
Reasumując, mniej więcej obrazuje to interesujący mnie aspekt tematu rejestracji dźwięku 5.1 w kamerach Sony.

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Otóż 5.1 w kamerach SONY ma niewiele wspólnego z faktycznym dzwiekiem 5.1
Zrealizowano to na zasadzie przetwarzanie matrycowego i triangulacji
Kamery 5.1 zamiast 6 - posiadają - tylko - 3 mikrofony

lewy...prawy i tylny

Jak się z tego tworzy 5.1 ? Mikrofony L i R są zapisywane bezpośrednio w swoich kanałach
Kanał subniskotonowy realizowany jest z sumy 3 mikrofonów z filtrem LOW-PASS a kanały tylne realizowane są triangulacyjnie na podstawie róznic w kanałach (pomiedzy tylnym a przednimi)
Przypomina to trochę Dolby ProLogic i daje podobne efekty (całość zostaje jeszcze potraktowana codeckiem Dolby Digital)
Szału więc być nie może :)

Sounder-----
Początkujący

Przypomina mi to system odsłuchu wymyślony przez Briana Eno :)
http://music.hyperreal.org/artists/bria ... d-txt.html
Tak czy owak przyznam szczerze, że rozczarowało mnie rozwiązanie w tego typu kamerach. Szału zatem w siłą rzeczy nie ma, Kolega Mobor dobrze to ujął .... dziękuję przy okazji za rzeczowe wyjaśnienie.
Może za jakiś czas doczekamy się wprowadzenia lepszego rozwiązania.

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Sounder, mobor, dziękuję za bardzo ciekawe i fachowe spostrzeżenia. Spróbuję jeszcze w najbliższym czasie zrobić jeszcze jedną próbę dźwięku w bardziej kontrolowanych warunkach.
Jestem ciekawy, jak w porównaniu z przedstawionym przez Was systemem nagrywania w kamerach z serii HDR wypadnie dźwięk 5.1 z kamery NEX-VG20EH. Posiada ona - podobnie jak jej poprzedniczka, NEX-VG10E - system "Quad Capsule Spatial Array" składający się z czterech kapsuł o charakterystyce dookólnej. Wygląda to tak:

http://img854.imageshack.us/img854/5377/sonyhandycamnexvg20mic.jpg

Przewiduję, że przy takiej konfiguracji czterech mikrofonów i odpowiednim przetwarzaniu dźwięku efekt może być naprawdę dobry, szczególnie dla bocznych kanałów. W tym układzie kanał centralny będzie uśredniony z bocznych, a bas - filtrowany z sumy. Dobrze myślę?

Sounder napisał(a):

Może za jakiś czas doczekamy się wprowadzenia lepszego rozwiązania.


Lepsze rozwiązania już istnieją jako opcjonalne akcesoria. Jako, że wiele kamer Handycam posiada wejście mini-jack na zewnętrzny mikrofon, warto rozważyć dokupienie takiego sprzętu. Mamy do wyboru mikrofony o różnej charakterystyce pracy, jak np. silnie kierunkowy ECM-CG50 lub stereofoniczny ECM-MSD1. Można też już znaleźć zewnętrzne mikrofony surroundowe...

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Efekt będzie mizerny- potwierdzi to każdy szanujący sie akustyk !

Dlaczego ?

Poprawną przestrzeń stereofoniczną (o 5.1 nie wspominając) można zbudować tylko w oparciu o szeroko rozstawione mikrofony (na pewno nie 4 rozmieszczone w odległosci 1 cm od siebie) Po wtóre - nie mogą to być mikrofony o charakterystyce dookólnej tylko- właśnie- kierunkowej (tyle ze taki mikrofon jest drozszy) Własnie wtedy uzyskujemy lepszą separację kanałów względem siebie a zatem szerszą przestrzeń dźwiękową
Wystarczy popatrzeć na wysokiej jakosci rejestratory dźwiękowe PCM Olympusa (czy nawet SONY) - mikrofony zafiskowane na stałe nigdy nie są skierowane w tą samą stronę tylko ustawione względem siebie pod kątem 45 stopni lub na wspólnej osi ale skierowane przeciwlegle

Tyle że jedna uwaga - mikrofony nakamerowe nigdy nie mają być panaceum na wszystko. To raczej sprzet do zapisu szumu tła ew "wjście awaryjne" Do poważnych zastosowań zawsze stosuje się inne rozwiązania (mikroporty, tyczki i inne wynalazki :) )

Podany niżej przykład dotyczy wysokiej jakosci rejestratora LS-11. Podkreślam słowo REJESTRATOR a nie dyktafon. Parametry zapisu tego urządzenia plasują go POWYŻEJ parametrów oferowanych swego czasu przez studyjne recordery DAT (zapis PCM, próbkowanie 96 KHz i 24 bitowe słowa) Sam fakt że prezentowany był na prestiżowych targach muzycznych NAMM daje pewne wyobrażenie o potencjale tkwiącym w tym maleństwie. Proszę zwrócić uwagę na rozmieszczenie i rozstawienie mikrofonów w tym modelu.

Swoją drogą, przymocowanie takiego rejestratora do tradycyjnych "sanek" da o wiele lepsze efekty pod względem jakościowym niż takie niewiadomo co jak w przykładzie wyżej. I to pomimo faktu że będzie tylko stereo...Może i tylko ale za to JAKIE...

http://www.youtube.com/watch?v=pg5n_f8Sv-8

profile.country.pl_PL.title
konrado1973
Poszukiwacz

Trzeba być naprawdę naiwnym by liczyć na to, że kamerka z wbudowanym mikrofonem da nam wysokiej klasy dzwięk przestrzenny 5.1 :slight_smile:
PS.Kamerka Vg20 ma rewelacyjny mikrofon ,dzwięk stereo rejestruje wspaniale jak żadna kamerka którą miałem wcześniej.Posiadam rejestrator cyfrowy zoom h4 i powiem szczerze że jeżeli nie bedę miał mozliwości podpięcia się pod mixer wcale mnie to juz dziś nie zmartwi a to dlatego że vg20 potrafi nagrać dzwięk na bardzo wysokim poziomie o takich parametrach jakie potrzebuję.Potem jedynie wystarczy podczas edycji delikatnie dopieścić ścieżkę audio odpowiednimi wtyczkami vst.