anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Recenzja kamery HDR-AX2000E

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Recenzja kamery HDR-AX2000E

To, że w technice następuje nieustanny "wyścig" technologiczny, jest powszechnie znaną prawdą. Technika idzie do przodu, ponieważ to człowiek ją tworzy, a jak wiadomo, człowiek zawsze chce więcej i lepiej. Jako miłośnik wideo staram się wciąż ulepszać swój warsztat i umiejętności, a do tego obserwuję rynek kamer i jestem żądny sprzętu, który umożliwi mi twórczą zabawę. Właśnie na skrzyżowaniu tych dwóch trendów - postępu technologicznego oraz chęci rozwoju - spotkałem się z kamerą HDR-AX2000E.

http://img560.imageshack.us/img560/733/axvsnx.jpg
Sony HDR-AX2000E, po prawej - dla porównania - Sony HXR-NX5E

Model HDR-AX2000E to aktualnie najbardziej zaawansowana kamera Sony opatrzona symbolem "Handycam". Zarówno jej konstrukcja, jak i funkcje są zaczerpnięte z modeli profesjonalnych - wystarczy porównać jej wygląd z kamerą z linii NXCAM, HXR-NX5E. Wśród jej danych technicznych możemy odnaleźć pozycje, które potwierdzają jej charakter, takie jak:

- 3 przetworniki Exmor CMOS o wielkości 1/3";
- 2 profesjonalne złącza audio XLR;
- wysokiej jakości szerokokątny obiektyw o zakresie ogniskowych 29,5 - 590 mm (20x zoom optyczny) i jasności F 1,6 - 3,4;
- pierścienie na obiektywie do ręcznej regulacji zoomu, ostrości i przesłony;
- nagrywanie na dwóch kartach pamięci w formacie AVCHD do 24 Mb/s;
- duży (przekątna 8 cm), wyraźny ekran LCD oraz kolorowy, elektroniczny wizjer.

(Źródło: http://www.sony.pl/product/cam-high-definition-on-memory-stick/hdr-ax2000e)

Dzięki dobremu stosunkowi ceny do jakości i możliwości kamera ta jest chętnie wybierana przez zawodowych kamerzystów, a ślady popularności HDR-AX2000E można znaleźć na niejednym forum.

Biorę sprawy w swoje ręce

Kupując zwyczajnego Handycam'a, zazwyczaj jedyną czynnością, która polega na ustawieniu i dostosowaniu kamery do siebie, jest ustawienie godziny i poluzowanie paska na rękę - a dalej kamera filmuje sama ;) Gdy już wypakowałem HDR-AX2000E ze słusznych rozmiarów pudełka, postanowiłem w pierwszej kolejności jednak zapoznać się z instrukcją.

I słusznie, gdyż uruchamiając kamerę wiedziałem już, że jest ona prosta w obsłudze. Spora ilość przycisków i przełączników umieszczonych na obudowie ma za zadanie przede wszystkim umożliwić błyskawiczne ustawienie kamery do warunków, w jakich filmujemy. A te mogą się zmieniać bardzo szybko i, o czym z pewnością wiedzą zawodowi kamerzyści, trzeba reagować na nie błyskawicznie, bo często mamy tylko jedną szansę na poprawne zarejestrowanie danego momentu. W takich chwilach poleganie na automatyce może być zawodne. Rozważmy dwie przykładowe sytuacje, w których objawia się użyteczność ręcznego sterowania w kamerze HDR-AX2000E:

1) Ostrość Filmujemy szybko poruszający się obiekt w zbliżeniu. Każde poruszenie kamerą może spowodować chwilową utratę ostrości w trybie automatycznym, konieczne zatem jest ustawienie przełącznika ostrości na pozycję "Manual". Zaznajomiony z kamerą operator zrobi to bez odrywania wzroku od wizjera lub ekranu. Szerokim pierścieniem płynnie i precyzyjnie ustawimy pożądaną płaszczyznę ostrości. Co więcej, możemy jednym naciśnięciem przycisku przywołać funkcje, które będą nam asystować przy ostrzeniu: Peaking oraz Expanded focus: ta pierwsza podświetla kontury obiektu, na którym aktualnie jest ustawiona ostrość, zaś ta druga powiększa wyświetlany obraz, ułatwiając ostrzenie odległych lub małych obiektów.

Warto zaznaczyć, że nawet w trybie manualnym nie jesteśmy zdani tylko na siebie. Bez wyłączania ręcznej ostrości można bowiem, za pomocą dedykowanego przycisku, uaktywnić na chwilę mechanizm automatycznej ostrości aby "złapać" filmowany obiekt i kontynuować już używając pierścienia, a przesuwając przełącznik trybu ostrości w dół kamera błyskawicznie ustawia ostrość na nieskończoność. Nic prostszego.

Oczywiście ręczną ostrość możemy też użyć do uzyskania efektu rozmytego tła, które w filmach z HDR-AX2000E wygląda bardzo ładnie; nieporównywalnie z kamerami, których miałem okazję do tej pory używać. W pozycji "makro" ostrość działa niezwykle precyzyjnie, a jej odległość możemy mierzyć w milimetrach!

http://img254.imageshack.us/img254/9155/axostr.jpg
Elementy sterujące, które zarządzają ostrością w kamerze HDR-AX2000E: przełącznik trybu ostrości, przycisk Push auto oraz pierścień ręcznej ostrości.

2) Balans bieli to, jak słyszałem, bolączka szczególnie kamerzystów ślubnych. Trudno się z tym nie zgodzić - przechodząc z wnętrza kościoła (ale i właściwie dowolnego pomieszczenia) na dwór mamy do czynienia z zupełną zmianą źródła światła - od rozproszonego światła żarówek do jasnego, ostrego światła słonecznego o wysokiej temperaturze barwowej. Oko ludzkie przyzwyczaja się do tego natychmiastowo, ale kamery działające w trybie automatycznym zazwyczaj "odwdzięczają" się za taką zmianę niebieskawą kolorystyką nagrania.

W kamerze HDR-AX2000E możemy ustawić balans bieli w trybie "Manual". Naciśnięciem przycisku "White balance" wyłączamy automat, a kamera dostosowuje się do jednej z trzech zapisanych wartości, wybieranych wytrzymałym przełącznikiem. Ustawienie balansu bieli "na bieżąco" trwa około 2 sekund i polega na wycelowaniu obiektywu w biały przedmiot i naciśnięciu jednego przycisku. Na podobnej zasadzie ręczny balans bieli działa również w konsumenckich kamerach, jednak w HDR-AX2000E nie jest on zaszyty w menu.

http://img85.imageshack.us/img85/3153/axwb.jpg
Elementy sterujące, które odpowiadają za ustawienia balansu bieli: przełącznik Auto/Manual, przycisk "White balance", przełącznik oraz przycisk do nastawiania balansu bieli.

Kamera na miarę

Bardzo charakterystyczną cechą profesjonalnych kamer są przyciski, do których można przypisać samodzielnie wybrane funkcje. W modelu HDR-AX2000E jest ich siedem, co według mnie jest w zupełności wystarczającą wartością. Sześć z nich jest rozmieszczonych na lewym boku kamery, a jeden na tzw. gripie, w pobliżu przycisku nagrywania. Trzy z nich - Zebra, AE Shift oraz Visual index - są podpisane i ustawione fabrycznie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby i do nich przypisać inne funkcje. Po starannej analizie ustawiłem dla siebie takie oto skróty:

http://img196.imageshack.us/img196/6964/axprzyc.jpg
Moja konfiguracja programowalnych przycisków:
1. Back light (kompensacja tylnego oświetlenia)
2. Spot light ("przygaszenie" silnego oświetlenia)
3. Przełącznik trybu SteadyShot (wyłączony, Standard, Aktywny)
4. Marker (wyświetlanie siatki podziału kadru)
5. AE Shift (korekcja automatycznej ekspozycji)
6. Peaking
7. Expanded focus

Ma być uniwersalnie

Masa i wymiary kamery HDR-AX2000E są podyktowane głównie przez duży obiektyw oraz umieszczenie wewnątrz urządzenia trzech przetworników. Z ponad 2 kg wagi i prawie 40 cm długości odstaje ona znacznie od innych "Handycam'ów", jednak ostatecznie filmowanie nią nie męczy zbytnio użytkownika. W górnej części, na rączce, umieszczono duży ekran LCD, bardzo czytelny i wygodny w użyciu elektroniczny wizjer, wbudowany stereofoniczny mikrofon, stopkę akcesoriów, uchwyt na zewnętrzny mikrofon oraz 2 gniazda XLR. Masa kamery i konieczność trzymania jej obiema rękami dodatnio wpływają na stabilność obrazu.

Dowodem dużej uniwersalności tego modelu niech będzie możliwość sterowania zoomem i nagrywaniem. Przybliżenie możemy kontrolować na aż trzy sposoby: poprzez środkowy pierścień na obiektywie, za pomocą dużej "kołyski" na gripie oraz małą kołyską umieszczoną na rączce kamery. Ten ostatni kontroler możemy co więcej wyłączyć, ustawić mu stałą prędkość pracy lub wybrać "anologowy" sposób sterowania zoomem. Dzięki umieszczeniu dodatkowego, blokowalnego przycisku nagrywania również na rączce kamera jest przystosowana zarówno do nagrywania z wysokości oczu, jak i z żabiej perspektywy.

Kolejny akapit należy się olbrzymiemu zakresowi jasności, w jakim może pracować HDR-AX2000E. Kamera posiada wbudowane 3 filtry ND (Neutral Density), które przepuszczają odpowiednio 1/4, 1/16 i 1/64 światła, co umożliwia nagrywanie w bardzo jasnym otoczeniu. Z kolei przy niedostatku oświetlenia możemy skorzystać z opcji Gain (podbicie jasności) do +21 dB. Pomiędzy skrajnymi warunkami docenimy ręczną kontrolę nad przesłoną, regulowaną w płynny sposób pierścieniem na obiektywie.

http://img521.imageshack.us/img521/4446/axjasn.jpg
Elementy kamery HDR-AX2000E odpowiadające za kontrolę nad jasnością: pokrętło i przycisk Iris (przesłony), przycisk gain i przełącznik pomiędzy trzema ustawionymi przez użytkownika wzmocnieniami (Light, Medium i High, skok co 3 dB w zakresie -6 dB do +21 dB)

Popisałem się

Rzecz jasna, mój opis nie wyczerpuje całości dostępnych w modelu HDR-AX2000E funkcji i możliwości; aby tak było, musiałbym chyba zacząć przepisywać instrukcję obsługi, a nie jest to moim celem. Podsumowując pierwszą część mojego testu chcę powiedzieć, że ta kamera to bardzo udany model, który pozwala poczuć się - i działać - naprawdę jak profesjonalista. Owszem, "nauczenie się" tej kamery może zająć trochę czasu, ale odpłaca nam ona wyjątkową jakością materiału i możliwością pełnej kontroli nad nagraniami.

Za kilka dni ukaże się kontynuacja artykułu na temat Sony HDR-AX2000E, w której zaprezentuję przykładowe nagrania z kamery i będę komentował możliwości wykorzystania ręcznych ustawień, działanie trybów "Picture Profile" i inne praktyczne aspekty pracy z tą kamerą.

Będzie także niespodzianka w postaci nietypowego porównania kamer, które dzieli 20 lat - w świecie techniki to kilka epok, a jednak okaże się, że niektóre funkcjonalności w kamerach pozostały niezmienne.

oneGabryś

Ps. Jeśli chcielibyście sprawdzić działanie, albo potrzebujecie przykładowego nagrania wykonanego kamerą Sony HDR-AX2000E, zapraszam do zgłaszania "zamówień" w tym temacie. Będę także udostępniał surowe pliki z kamery.

2 ODPOW. 2
profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Witam w kolejnej części artykułu poświęconego kamerze Sony HDR-AX2000E. Na dobry początek zaprezentuję Wam film z przykładowymi nagraniami z tego modelu:

http://www.youtube.com/watch?v=r9sBGXlkrN8

Ma być uniwersalnie do kwadratu

Poprzednio rozpisywałem się na temat dużego zakresu jasności, w jakim może pracować kamera. Myślę, że udało mi się to zaprezentować w filmie. Chciałbym jeszcze wyjaśnić, w jaki sposób różne sposoby kontrolowania jasności wpływają na jakość obrazu:

Filtry ND - służą przyciemnieniu obrazu; w zależności od położenia przełącznika "ND Filter" na 1, 2 lub 3 przepuszczają odpowiednio 1/4, 1/16 lub 1/64 światła docierającego do przetworników. Jako metoda "sprzętowa" nie wpływają na jakość obrazu. W trybie automatycznym kamera informuje nas o konieczności ustawienia lub wyłączenia filtru ND poprzez migającą na ekranie ikonkę.
W warunkach wysokiej jasności, na przykład przy filmowaniu na dworze w słoneczny dzień w trybie automatycznym, po włączeniu filtru ND można zauważyć, że obraz jednak nie zostaje przyciemniony. Jaki zatem sens ma włączenie tego filtru? Żeby to zrozumieć, należy przyjrzeć się liczbie przysłony. O ile bez filtra ND kamera ustawia wysoką (bliską maksymalnej) przysłonę, żeby zapobiec prześwietleniu obrazu, o tyle po włączeniu filtra wartość przysłony spada do średnich wartości. Globalnie jasność obrazu pozostaje ta sama - filtr troszczy się o nadmiar światła - jednak kamera ma teraz "zapas" przysłony po obu stronach, dostosuje się więc zarówno do ciemniejszych, jak i jaśniejszych warunków.

Podbicie (Gain) - jest to programowa metoda polegająca na wzmocnieniu (lub osłabieniu) sygnału z przetwornika. Gdy jasność "podbitego" obrazu wzrasta, zwiększają się także szumy. Jest to bolączka wielu kamerzystów, którzy muszą filmować w niedostatecznych warunkach oświetleniowych, aczkolwiek oprogramowanie kamer jest coraz doskonalsze tak, że do pewnego stopnia podbicia szumy nie rujnują jakości obrazu. W kamerze HDR-AX2000E możemy w trybie manualnym ustawić podbicie w zakresie -6dB do +21dB, a w trybie automatycznym ustawić limit podbicia od 0dB do +21dB - warto go zmniejszyć z domyślnej pozycji, aby uniknąć ziarnistości na obrazie, a w przypadku słabego światła - w pierwszej kolejności posiłkować się dodatkowymi jego źródłami.

Prędkość migawki - to opcja, dzięki której możemy dużo zdziałać przy filmowaniu szczególnie statycznych scen. Minimalna prędkość migawki w trybie automatycznym wynosi 1/50 sekundy, co jest podyktowane trybem zapisu obrazu 1080i. Obniżenie migawki do 1/25 pozwala zachować względną płynność nagrania, a rozjaśnia obraz prawie dwukrotnie bez pojawienia się szumów! Możemy pójść jeszcze dalej ustawiając migawkę na 1/12, 1/6 a nawet 1/3 sekundy. Jak już wspomniałem, nie jest to optymalny sposób regulacji jasności przy filmowaniu poruszających się obiektów, ludzi, ruchach kamery, ale warto o nim pamiętać.

Przysłona - jest to mechaniczny element obiektywu, który nie wpływa na jakość obrazu, ale może wpływać na jego jasność i głębię ostrości, co postarałem się zaprezentować w filmie. Przy pewnych ustawieniach jest możliwe uzyskanie ujęcia, w którym jasność nie zmienia się w ogóle, za to dzięki zmianie przysłony zmienia się szczegółowość tła (jak w ujęciu z figurką) lub zakres ostrości (strona z książki).

Profile Obrazu

Profile obrazu w kamerze HDR-AX2000E można najprościej określić jako znane z kamer Handycam "Tryby tematyczne" na sterydach :) Umożliwiają one dobranie i precyzyjne ustawienie opcji odpowiadających za charakterystyczne cechy obrazu, takie jak gamma, nasycenie kolorów, przesunięcie kolorów i balansu bieli czy szczegółowość.
Jak to działa? Domyślnie, bez zastosowania Profilu obrazu nagrany kamerą film posiada neutralną charakterystykę. Zmieniając ustawienia Profilu, możemy nadać nagraniom indywidualny charakter, na przykład nieco "wyprane" kolory i zwiększony kontrast. Jednym z podstawowych zastosowań Profili obrazu jest upodobnienie materiału z kamery do wyglądu filmu kinowego. Niejednokrotnie dobre ustawienie Profilu obrazu może więc zaoszczędzić nam pracy w postprodukcji. Dużym udogodnieniem dla reporterów będzie rozbudowane menu "Skintone detail", dzięki któremu można uzyskać efekt rozświetlenia i wygładzenia skóry na nagraniach. Według mnie to fenomenalna sprawa przy nagrywaniu np. wywiadów.
Pamięć kamery mieści 2 profile użytkownika oraz 4 predefiniowane Profile, które można także nadpisać własnymi opcjami: Ustawienie odpowiednie do nagrywania osób, Obraz podobny do filmowego, Zachód słońca, Film czarno-biały.

Podsumowanie

Ponownie nie udało mi się wyczerpać opisu możliwości kamery HDR-AX2000E, jednak postarałem się opisać cechy, które szczególnie zainteresowały mnie w jej obsłudze. Myślę, że nagrania mówią same za siebie o jakości obrazu i opcjach ręcznej kontroli w tym urządzeniu.

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Opisując kamerę HDR-AX2000E rozpływałem się nad tym, jak wielki postęp technologiczny w cyfrowym sprzęcie foto i wideo dokonuje się na naszych oczach. Myślę, że rodowód współczesnych Handycam'ów może zainteresować szczególnie, gdy porównamy sobie rzeczoną HDR-AX2000E z jakimś starszym modelem. Co powiecie na model sprzed 20 lat? Przed Wami CCD-F380E

http://img163.imageshack.us/img163/7629/ccd01.jpg
"Funkowy" kształt urządzenia i oznaczenie "Video 8" wskazują na wiek kamery.

Może się wydawać, że próba porównania dwóch tak odległych w czasie urządzeń jest szaleństwem. Okazuje się jednak, że o ile w systemach zapisu i rozdzielczości obrazu dokonała się prawdziwa rewolucja, o tyle obsługa i konstrukcja cyfrowych kamer podlegają już "tylko" prawom ewolucji.

http://img259.imageshack.us/img259/3097/ccd02.jpg
Pomysłowy trzystopniowy przełącznik między trybem automatycznym a manualnym - przesuwając klapkę, odsłaniamy przyciski odpowiadające za ręczne funkcje.

CCD-F380E została wprowadzona na rynek w 1990 roku i była jednym z podstawowych konsumenckich modeli. To o tyle zaskakujące, że w porównaniu z dzisiejszymi podstawowymi kamerami posiada wiele cech bardziej zaawansowanych modeli, takich jak:
- tryb manualny z przyciskami do sterowania prędkością migawki, balansem bieli etc. znajdującymi się na obudowie;
- wystający mikrofon z osłoną przeciwwiatrową;
- gniazda do podłączenia mikrofonu i słuchawek;
- trzy(!) przyciski REC umieszczone w różnych miejscach, dzięki czemu trzymając kamerę w dowolny sposób zawsze można uruchomić nagrywanie.

http://img850.imageshack.us/img850/133/ccd03.jpg
Porównanie wielkości kamer CCD-F380E i HDR-AX2000E; CCD-F380E mimo dużych gabarytów charakteryzuje się małą wagą.

Jak widać, pewne elementy wyposażenia nie zmieniły się zupełnie i są wciąż stosowane obecnie (na przykład stopka akcesoriów), a pewne funkcje zniknęły bezpowrotnie z konsumenckich kamer (wejścia A/V, dzięki którym kamerę można było wykorzystać jak magnetowid, gniazdo RFU umożliwiające podłączenie kamery do TV przez przewód antenowy).

Kamera ta nagrywa w historycznym już formacie Video 8 (nazwa ta pochodzi od szerokości taśmy wynoszącej 8 mm), wykorzystującym kasetki z taśmą magnetyczną, podobnie jak w systemie miniDV, jednak ustępującym mu pod względem rozdzielczości i poręczności. Co ciekawe, kasety Video 8 występowały w kilku wersjach pojemności (długości nagrania). CCD-F380E umożliwiała także wybór prędkości przesuwu taśmy, dzięki czemu można było dwukrotnie wydłużyć czas nagrania.

http://img88.imageshack.us/img88/5246/ccd04.jpg
Porównanie wielkości nośników: po lewej kaseta Video 8 z kamery CCD-F380E, po prawej miniDV z kamery HDR-HC9E.

Absolutną atrakcją tej kamery okazał się dla mnie jej obiektyw, a konkretnie sposób sterowania zbliżeniem i ostrością. Używając przycisku zoomu dopiero po jakimś czasie spostrzegłem, że coś się rusza na zewnątrz... Była to dźwignia (podobne widziałem na bardzo drogich filmowych obiektywach!) mająca bezpośrednie przełożenie na zmianę ustawienia soczewek. Podobnie wygląda to w przypadku ostrości: autofokus wprawia w ruch pierścień znajdujący się na końcu obiektywu. Praca tych dwóch mechanizmów wygląda naprawdę kosmicznie (obecnie są one schowane we wnętrzu kamer), a co najlepsze, można przejąć sterowanie niczym w HDR-AX2000E i w fizyczny sposób kontrolować pracę obiektywu. To wrażenie pogłębia znajdująca się na obudowie obiektywu podziałka z zaznaczonymi ogniskowymi i odległością ostrzenia, rodem z obiektywów fotograficznych.

http://img844.imageshack.us/img844/4544/ccd05.jpg
Obiektyw kamery CCD-F380E, od góry: pierścień ostrości, skala ostrości, dźwignia ręcznego zoomu z podziałką.

Kamera, którą zaprezentowałem, jest jednym z wielu przodków dzisiejszych urządzeń, które nagrywają w świetnej jakości i posiadają dokładną i szybką automatykę. Patrząc na HDR-AX2000E i inne współczesne Handycamy widzę, że dobre geny się nie zmarnowały :)