anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Recenzja na wysokim poziomie, czyli test kamery HDR-CX700VE

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Recenzja na wysokim poziomie, czyli test kamery HDR-CX700VE

Ostatnio, bawiąc się nowym nabytkiem, przypomniałem sobie, jak kilka miesięcy temu, z braku kamery, postanowiłem szukać operatora do współpracy nad moimi fabularnymi pomysłami. Można powiedzieć, że fortuna kołem się toczy, i z obecnym sprzętem sam mógłbym zostać kamerzystą.
Zapraszam do przeczytania mojej recenzji kamery HDR-CX700VE. Jest to model należący do grona prestiżowych kamer HD będący najlepiej wyposażonym "małym" Handycam'em. Czy spełniła pokładane w niej oczekiwania? Sam jestem tego bardzo ciekawy ;)

http://img857.imageshack.us/img857/5670/cx700.jpg

Garść informacji na początek

Pełna specyfikacja kamery HDR-CX700VE jest imponująca. Najważniejsze dla mnie są jednak zawsze te dane, które decydują o jakości zarejestrowanego materiału i o komforcie użytkowania kamery. Za najistotniejsze z nich uznałem:
- Przetwornik 1/2,88"; powiedzenie "Duży może więcej" sprawdza się tu idealnie. Większy przetwornik to przede wszystkim lepsza praca kamery w słabym świetle oraz mniejsza, możliwa do uzyskania, głębia ostrości;
- Szerokokątny obiektyw - odpowiednik ogniskowej 26,3 mm sprawdza się bardzo dobrze przy filmowaniu we wnętrzach;
- 96 GB wbudowanej pamięci flash - to wystarczająco dużo, aby przez pewien czas móc w ogóle nie myśleć o zakupie kart pamięci.
- Nagrywanie w trybie 50p - polubiłem płynność i jakość obrazu jaką daje 50 pełnych klatek na sekundę.
- Nagrywanie dźwięku przestrzennego 5.1 Surround - przy odsłuchu naprawdę robi wrażenie.
- Pokrętło ręcznych ustawień - ci, którzy już czytali moje artykuły na pewno wiedzą jak potrafię cieszyć się z każdej opcji, którą da się ustawić "po swojemu". Kamera HDR-CX700VE pozwala nam na kontrolowanie dużej liczby parametrów nagrywanego obrazu i tym samym twórczą zabawę.

Co na zewnątrz?

Kamera sprawia wrażenie solidnie wykonanej. Nie jest zbyt ciężka (tylko 395g bez akumulatora) ani za duża, jak przystało na naręczne urządzenie. Czarny, matowy plastik i wytłoczenia przypominające skórę prezentują się elegancko. Złącza są ukryte pod estetycznymi, wysuwanymi klapkami. W porównaniu z testowaną przeze mnie wcześniej HDR-HC9E, przycisków i złączy na obudowie jest zaskakująco niewiele. W niczym nie umniejsza to możliwości HDR-CX700VE, ponieważ lwią część potrzebnych ustawień obsłużymy za pomocą pojedynczego pokrętła, natomiast pozostałe z łatwością odnajdziemy w menu.
Przykręcana na obiektyw osłona przeciwsłoneczna, wyróżniający się wizjer i pokrętło "Manual" nadają konstrukcji profesjonalnego charakteru.

Zabawę czas zacząć

Ponieważ dobrze raz na jakiś czas odpocząć od czytania, przygotowałem dla Was filmik, w którym prezentuję i opowiadam o elementach kamery. Dowiecie się również z niego o zaawansowanych opcjach podglądu zaczerpniętych z profesjonalnych kamer, takich jak zebra i peaking.

http://www.youtube.com/watch?v=dLcuJSMBai8

"Full opcja"

Gdybym miał wymieniać wszystkie funkcje, jakie zawarto w kamerze, wiele z nich - jak chociażby pilot zdalnego sterowania oraz wbudowany moduł GPS - pokrywałoby się z funkcjami kamer oznaczonych niższą numeracją, takich jak HDR-CX360VE. HDR-CX700VE ma bowiem wszystko to, co jej siostry - i jeszcze więcej.

CinemaTone Gamma i CinemaTone Color to technologie, które mają za zadanie przybliżyć wygląd wideo z naszej kamery do tego z filmów kinowych. Włączenie wspólnej opcji "CinemaTone" zauważalnie zmienia kolorystykę i kontrast obrazu; w połączeniu z nagrywaniem w trybie 25p naprawdę nadaje to nagraniom interesującego klimatu.

Elektroniczny wizjer - ktoś mógłby stwierdzić, że w XXI wieku obecność wizjera w kamerze to anachronizm, ale nieprzypadkowo każda profesjonalna oraz zaawansowana konsumencka kamera posiada wizjer. W bardzo jasnych miejscach, gdzie odczyt z ekranu LCD mógłby być utrudniony, będzie on niezastąpiony. Wizjer pobiera też mniej energii niż ekran, co przekłada się na dłuższy czas pracy z kamerą. Poza tym, filmując z wysokości oczu, korzystanie z wizjera odbieram jako bardziej naturalne i wygodne rozwiązanie niż podgląd na LCD. Można powiedzieć, że te dwa urządzenia do podglądu idealnie się uzupełniają.

NightShot, znany i stosowany już od lat w kamerach Sony trafił także do modelu HDR-CX700VE. System ten umożliwia filmowanie nawet w kompletnych ciemnościach dzięki wbudowanej lampie emitującej światło podczerwone. Typowe zastosowanie trybu NightShot kojarzy się z uzyskaniem zabawnego "efektu noktowizora", jednak pozwala on na więcej: przy użyciu kamery do obserwacji nieba, monitoringu czy produkcji monochromatycznych filmów, znacząco podnosi on jasność, a co za tym idzie, czytelność obrazu.

Przesłona, którą można regulować w zakresie F 1,8 - F 9,6 za pomocą pokrętła "Manual", daje efektowny bokeh o sześciokątnych-okrągłych plamkach i umożliwia realną kontrolę nad głębią ostrości, tak pożądaną przez ambitnych filmowców.

Liczymy megapiksele

Przyznam, że z początku nie zagłębiałem się w możliwości trybu zdjęć w HDR-CX700VE, wychodząc z założenia, że głównym zadaniem kamery jest kręcenie filmów. W ramach testu zrobiłem jednak kilkadziesiąt zdjęć i jestem pod dużym wrażeniem.

Jakość zdjęć wykonanych kamerą HDR-CX700VE nie odbiega od oferowanej przez typowe aparaty kompaktowe, a pod względem możliwości ustawień nawet je przewyższa. Największa dostępna rozdzielczość fotografii to 12,3 megapiksela w proporcjach 16:9, co pozwala na wykonywanie odbitek bez skalowania nawet o rozmiarze 20 x 30 cm! Funkcja Dual Rec umożliwia nam także przechwytywanie fotografii w wysokiej rozdzielczości w trakcie filmowania.

W trybie zdjęć możemy korzystać z tych samych ręcznych ustawień, co w trybie filmowania, czyli ustawiać za pomocą pokrętła pod obiektywem ostrość, ekspozycje, przesłonę, szybkość migawki, przesunięcie Automatycznej Ekspozycji i balansu bieli - żaden podstawowy kompakt nie udostępnia takiej gamy ręcznych ustawień. Możemy ponadto wybierać spośród trybów tematycznych (Wybór Scen), takich jak "Zachód słońca" czy "Plaża". Nie zabrakło samowyzwalacza oraz opcji wykrywania uśmiechu. Przycisk "Photo" jest, jak już wspomniałem w filmiku-prezentacji, wygodny w użyciu, a automatyczna ostrość działa bardzo szybko i precyzyjnie.

Samych kombinacji umożliwiających dostosowanie jasności zdjęcia jest kilkadziesiąt. Możemy równocześnie ustawić prędkość migawki, ekspozycję, przysłonę, włączyć tryb Low Lux, wybrać jeden z trzech poziomów błysku (kamera HDR-CX700VE posiada wbudowaną lampę błyskową), a nawet wykonywać fotografie w trybie NightShot.

Ujęcia testowe

Oto filmik zawierający przykładowe nagrania z HDR-CX700VE. Mam nadzieję, że ta demonstracja możliwości kamery przypadnie Wam do gustu.

http://www.youtube.com/watch?v=Wg0gFg6GMGc

Podsumowanie

Kamera HDR-CX700VE jest naprawdę dopracowanym produktem, który spełni oczekiwania ambitnych użytkowników, a to między innymi za sprawą bardzo dobrej jakości obrazu i dźwięku oraz potężnych, w porównaniu z innymi modelami, możliwości ręcznych ustawień. Można się nią zarówno pobawić dzięki dobremu trybowi zdjęć i wbudowanemu GPS-owi, jak i poważniej popracować, wykorzystując elementy wyposażenia takie jak duży przetwornik, pokrętło "Manual" czy wizjer. Mogę uznać tę kamerę za udaną inwestycję w jakość nagrań, twórcze możliwości i uniwersalność zastosowań.

------------

Uwaga! W komplecie z kamerą znajduje się kod zniżkowy na Sony Vegas Movie Studio HD Platinum 10 - w ramach promocji trwającej do końca marca 2012 kupując tę kamerę uzyskujemy 60% zniżki na ten program do montażu. Nie jest to wprawdzie stały element wyposażenia kamery czy konkretna funkcja, ale wspominam o nim, ponieważ jest to duża wartość dodana, która może pomóc w ewentualnej decyzji o zakupie ;)

8 ODPOW. 8
profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Oto porcja surowych fotografii, które wykonałem kamerą HDR-CX700VE; niestety z przyczyn technicznych nie będzie miniaturek, a bezpośrednie linki:

http://img200.imageshack.us/img200/4057/dsc00075fd.jpg
http://img834.imageshack.us/img834/3298/dsc00077tn.jpg
http://img200.imageshack.us/img200/8922/dsc00085xh.jpg
http://img827.imageshack.us/img827/2817/dsc00091jf.jpg
http://img856.imageshack.us/img856/5171/dsc00136rp.jpg
http://img153.imageshack.us/img153/4206/dsc00138jn.jpg
http://img542.imageshack.us/img542/7874/dsc00145a.jpg

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Bardzo fajny model.
Właśnie leży przede mną i w weekend planuje się trochę z nią poszwędać i nauczyć obcować.

Pierwsze wrażenie - straszne maleństwo! Ale możliwości naprawdę fajne :)

No nic. Teraz przede mną nauka i jeszcze raz nauka.

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Lajam napisał(a):

Pierwsze wrażenie - straszne maleństwo! Ale możliwości naprawdę fajne :)



Maleństwo, jednak i tak w porównaniu np. z HDR-CX360VE jest to gigant :) Jak słusznie zauważyłeś, "w małym body wielka moc" - spory przetwornik i dobre możliwości ręcznej regulacji obrazu robią swoje. Mam nadzieję, że weekend z HDR-CX700VE był owocny? :)

Franeck
Początkujący

Gdybym miał wymieniać wszystkie funkcje, jakie zawarto w kamerze, wiele z nich - jak chociażby pilot zdalnego sterowania



Witam. To HDR-CX700VE ma pilota czy nie? na stronie sony w dane techniczne jest "NIE" a jezeli tak to mam pytanie czy hdr-CX690E tez posiada pilota lub mozliwosc jego podlaczenia. Jest to powod braku decyzji jaka kamerke kupic- 700tke czy 690tke. Pozdrawiam.

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Zarówno HDR-CX700VE jak i HDR-CX690E posiadają w zestawie pilot zdalnego sterowania. Pozdrawiam.

Franeck
Początkujący

Witam. Dziekuje. Do usłyszenia.

Franeck
Początkujący

witam. Stalo sie. Od kilku godzin jestem posiadaczem hdr-cx690e. Male , zgrabne , i fajne. Teraz ladowanie ,nauka a od jutra w teren. Widze ze bateria troche mala wiec trzeba bedzie nabyc cos wiekszego. Na razie kupilem jedna karte 8gb memory stick pro - hg duo . zastanawiam sie jakby "chodzily" "SD". Jezeli mozna to prosze o rade na temat kart. Jeszcze raz dziekuje za pomoc i pewnie nie raz jeszcze sie spotkamy na forum. Do uslyszenia.Pozdrawiam.

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Gratuluję zakupu! :) Jeśli chodzi o baterię to z doświadczenia wiem, że nierzadko zdarza się iż rzeczywisty czas działania przekracza ten, który jest widoczny na ekranie ;) Warto pamiętać, że pobór mocy jest nieco mniejszy, gdy korzystasz z wizjera.

Z kamerą HDR-CX690E naturalnie można używać karty SD / SDHC / SDXC klasy 4 i większej. Umieszcza się ją w tym samym slocie, co kartę MS PRO Duo. Kamera prawidłowo współpracuje z kartami standardu SD o pojemności do 64 GB.
Pozdrawiam.