anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony HDR-CX690 smugi na filmie

Marcin250783
Początkujący

Sony HDR-CX690 smugi na filmie

Witam
Mam problem z kamerą cx690 właściwie to nie wiem czy to do końca problem,czasami na obrazie pojawiają się dziwne smugi żółto szare znikające po chwili,dzieje się tak jak w kadrze jest coś zółtego i nagle pojadę kamerą gdzieś na ścianę czy jakiś inny jednolity obiekt to wtedy widać przebarwienie i wieczorem czasami jak kręcę w pokoju przy żarówkowym świetle to na jednolitych obiektach pojawiają się jakieś dziwne plamy zanieczyszczenia ale zaraz znikają i są dosyć delikatne prawie nie zauważalne ale jednak,nie jest to wina monitora ani telewizora,na obu ekranach zjawisko występuje...druga sprawa to tzw. blue dot podczas kręcenia w stronę słońca,pojawia się mały niebieski święcący punkcik jakby wskaźnik laserowy,w centrum kadru....czy te dwa zjawiska są normalne?wydaję mi się że nie ale proszę o jakąś poradę ewentualnie wyjaśnienie dlaczego tak się dzieje i czy można coś z tym zrobić,oddać do serwisu czy nauczyć się z tym żyć... :c12

5 ODPOW. 5
profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Marcinie, cieszy mnie, że trafiłeś ze swoimi pytaniami na forum :)

Zacznę może od drugiego punktu. Jako tzw. "blue dot" określamy plamkę pojawiającą się na materiale podczas filmowania w ostrym słońcu. Dam Ci dwie, mam nadzieję niegłupie, porady:
1) Osłona przeciwsłoneczna na obiektyw, znajdująca się w zestawie z kamerą, osłania obiektyw przed padającym pod kątem światłem. Warto ją wypróbować w słoneczne dni.
2) Zrobienie delikatnego zoomu sprawia, że flara staje się niewidoczna. Ten sposób był bardzo popularny (i skuteczny!) w odniesieniu do kamer HDR-CX550VE / HDR-XR550VE.

Co do efektu pojawiającego się na nagraniach... Jestem w stanie sobie to wyobrazić, ale byłbym wdzięczny za fragment filmu poglądowego, na którym widać zanieczyszczenia. Możesz go wrzucić np. na YouTube i zamieścić w tym wątku. Z góry dziękuję!

Pozdrawiam.

Marcin250783
Początkujący

Wiem że późno dodałem film ale wcześniej nie mogłem niestety,oto link do filmu http://www.youtube.com/watch?v=Jr0N0G5x8pg
podczas zoomowania na żółte słuchawki i oddalania widać żółte jakby pasy zmieniające swoją pozycje w miarę oddalania lub przybliżania,film nagrany w trybie x.v.color ale smuga występuję we wszystkich trybach ustawienia kolorów i kontrastu nie tylko w x.v.color...

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Marcinie, dziękuję za wrzucenie nagrania. Rzeczywiście, widać na nim poziomy pas delikatnie zabarwiony na żółto. Myślę, że kluczem do tego zjawiska może być oświetlenie, pod którym występuje taki efekt. Popatrzmy, co na ten temat mówi instrukcja:

Na obrazie pojawiają się poziome pasy.
Zjawisko to występuje w przypadku nagrywania obrazów w świetle lampy fluorescencyjnej, sodowej lub rtęciowej. Nie świadczy to o usterce.



Wydaje mi się, że w warsztacie, w którym powstało powyższe nagranie, mogło być zastosowane oświetlenie jednego z powyższych typów. Czy podobny efekt występuje przy nagrywaniu na zewnątrz? Pozdrawiam.

Marcin250783
Początkujący

Rzeczywiście światło w warsztacie to jedno z w/w rodzajów oświetlenia nie wiem dokładnie który ale na pewno to któreś z wymienionych:)jest białe światło jarzeniowe także to może być przyczyną bo na razie nie zauważyłem takich pasów przy innym oświetleniu,zauważyłem też że tylko na żółty kolor tak reaguje kamera przy tego typu oświetleniu,na dworzu jest ładnie czysto.Nie mogłem nic znaleźć w instrukcji dlatego wolałem najpierw zapytać tutaj niż lecieć z kamerą do serwisu:)nie ukrywam że już dzwoniłem ale panowie najpierw musieli by zobaczyć film żeby cokolwiek stwierdzić wiadomo.
Zastanawia mnie jeszcze dlaczego czasami przy świetle żarówkowym wieczorem widać trochę jakby delikatne ciapki jakby na obiektywie były jakieś zabrudzenia ale nie ma bo to raz jest raz nie ma i w różnych miejscach pojawiają się nie wiem jak to nazwać w ogóle ciapki cienie...kręciłem czyste niebo zwiększając stopniowo ekspozycję żeby zobaczyć czy będą jakieś ciapy i nie ma,mogę jeszcze dodać że w wieczornym świetle występują czasami jakby pionowe pasy wyglądające jakby nie prawidłowe podświetlenie matrycy monitora czy telewizora ale to nie to na pewno bo sprawdzałem na kilku ekranach,poszukam więc filmu z tym efektem i wkleję na yt.Blue dot i poziome pasy można już zostawić w spokoju ale te cienie niepokoją mnie najbardziej także niebawem wrzucę kolejny film:)tymczasem dzięki za pomoc

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Marcin250783, w takim razie dzięki za zaufanie i czekam na następny film. Pozdrawiam.