anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony HDR-Xr155

profile.country.en_GB.title
pecker-----
Początkujący

Sony HDR-Xr155

Witam,

ostatnia spotkała mnie niemiła sytuacja z moją kamerą Sony HDR-xr 155. Podczas kamerowania, wyskakuje błąd, którego treści dokładnie już nie pamiętam. W każdym razie chodzi o dysk twardy, który zdaniem kamery został uszkodzony i trzeba przeprowadzić dane naprawcze. Trzeba czekać ok. 20 min, aż się z tym upora, jest to uciążliwe, nie powiem.

Możliwe, że jest to ochrona dysku przed uszkodzeniami, np. po upadku. Jednak w danym momencie nic złego z kamerą nic się nie działo, ot zwykłe kamerowanie w miejscu.

Może ktoś rzuci jakąś poradą, przed tym, jakbym ewentualnie ją zaniósł na gwarancji.

9 ODPOW. 9
profile.country.pl_PL.title
cogito.
Początkujący

Witam :-)

Masz rację, że wszelkie urządzenia mają dodatkowe funkcje chroniące pamięć (bez różnicy czy jest to karta czy też dysk wbudowany). Ostatnio spotkała mnie przykra konieczność sformatowania karty w telefonie na jego wyraźne życzenie. Po tym zabiegu wszystko wróciło do normy. Zapewne i u Ciebie wszystko zakończy się pozytywnie. Zawsze lepiej od razu wyeliminować wszystkie błędy z nośnika niż potem mieć uszkodzony materiał i nie móc go odzyskać.

profile.country.en_GB.title
pecker-----
Początkujący

No tak, po takiej operacji nie ma problemów z materiałami na dysku. No ale zrozumiałbym to, gdyby takie coś działo się po jakimś upadku, a nie podczas normalnego użytkowania kamery. Przez takie buble straciłem już możliwość nakręcenia kilku ważnych momentów.

W ustawieniach kamery można wyłączyć funkcję ochrony dysku (jeśli to jest to), no ale chyba nie o to chodzi.

Swoją drogą, są może tutaj inni użytkownicy tego modelu kamery? Z chęcią podyskutowałbym o kilku aspektach.

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Witam,
Czy w związku z tym komunikatem wyświetlił Ci się na ekranie kamery któryś z poniższych symboli?

http://img856.imageshack.us/img856/2161/hddvn.png

Znalazłem trzy możliwe opisy błędów, które mogły Ci się wyświetlić. Nieco później postaram się je skomentować:

Plik bazy danych obrazu jest uszkodzony.
Czy chcesz utworzyć nowy plik?
Informacje zarządzania filmami HD są
uszkodzone. Utworzyć nowe?

Plik zarządzania jest uszkodzony. Dotknięcie
przycisku [TAK] spowoduje utworzenie
nowego plik zarządzania. Nie można
odtworzyć starych obrazów nagranych na
nośniku (pliki obrazów nie są uszkodzone).
Być może pliki uda się odtworzyć przy
użyciu funkcji [NAP.PL.B.D.OBR.] po
utworzeniu nowych informacji. Jeżeli się to
nie uda, skopiuj pliki obrazów za pomocą
dostarczonego oprogramowania.

Brak informacji zarządzania filmami HD.
Utworzyć nowe?

Nie można nagrywać ani odtwarzać filmów z
powodu braku informacji zarządzania filmami
o wysokiej rozdzielczości (HD). Po dotknięciu
przycisku [TAK] zostaną utworzone nowe
informacje zarządzania i będzie można
nagrywać lub odtwarzać filmy w wysokiej
rozdzielczości (HD).
Filmy lub zdjęcia można nagrywać w
standardowej rozdzielczości (STD).

W pliku bazy danych obrazu znaleziono
niespójności. Czy chcesz naprawić plik
bazy danych obrazu?

Plik bazy danych obrazu jest uszkodzony.
Czy chcesz naprawić plik danych obrazu?
W pliku bazy danych obrazu znaleziono
niespójności. Nie można nagr.i odtw.film.
HD. Czy chcesz naprawić plik bazy danych
obrazu?
Plik zarządzania jest uszkodzony i nie można
nagrywać filmów ani zdjęć. Dotknij symbolu
[TAK], aby naprawić plik.
Zdjęcia można zapisywać na karcie pamięci.

Pozdrawiam.

profile.country.en_GB.title
pecker-----
Początkujący

Dopiero po tym fakcie zajrzałem do instrukcji i dowiedziałem się jaka ikonka pojawia się przy uszkodzeniu dysku. W tamtej chwili nie zwracałem na to uwagi, ale raczej nie było żadnej ikonki, czysty komunikat. Brzmiał mniej więcej jak ten pierwszy który podałeś.

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

OK, dziękuję za informację. Żaden z tych komunikatów nie jest powiązany z działaniem funkcji "Czujnik Upadku", a z wewnętrznym oprogramowaniem kamery, które zarządza zapisem danych na twardym dysku.

Na Twoim miejscu spróbowałbym jeszcze zgrać filmy z kamery, a następnie wykonać na dysku operacje "Format" oraz "Opróżnij". Jeśli przed ponownym zapełnieniem tak przygotowanego nośnika pojawi się opisany przez Ciebie błąd, wtedy można przypuszczać, że szwankuje software.

Chciałbym zaznaczyć, że w przypadku pierwszego komunikatu można opuścić tworzenie nowego pliku bazy danych obrazu i zwyczajnie kontynuować nagrywanie. Filmy będą w prawidłowy sposób zapisywane na twardym dysku; nie będzie ich można odtworzyć z poziomu kamery, jednak zgranie i oglądanie materiału np. na komputerze będzie możliwe.

Pozdrawiam.

profile.country.en_GB.title
pecker-----
Początkujący

Więc chyba nie jest to dokładnie komunikat nr. 1, ponieważ nie można nic wykonać kamerą jeśli się nie utworzy tego pliku. W każdym razie zrobię tak jak poleciłeś, dziękuje za odpowiedź.

profile.country.en_GB.title
pecker-----
Początkujący

Problem znów się pojawił, więc przyjrzałem się dokładnie już komunikatowi.

Włączyłem kamerę (chwilę wcześniej kamerowałem, wszystko działało poprawnie), pojawił się komunikat "odzyskiwanie bazy danych", razem ze znaczkiem dysku twardego. Nie był to żaden z tych które Gabryś wrzucił, zwykły znaczek dysku. Po jakimś czasie pojawiło się pytanie czy utworzyć plik bazy danych. Jeśli wybrało się nie, kamera działała, ale dysk nie działał, więc nie można było nic nagrywać. Jeśli potwierdziło się na pytanie, kamera przez 25min tworzyła plik bazy danych obrazu.

Więc najprawdopodobniej coś jest z dyskiem. No nic, jutro oddam kamerkę do serwisu, ciekawe co mi tam powiedzą na ten temat.

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Dzięki za dodatkowy opis. Mam nadzieję, że wszystko będzie OK.

profile.country.en_GB.title
pecker-----
Początkujący

Póki co wg. zaleceń sformatowałem dysk. Od tamtej pory nie było żadnych problemów, ale kamera była używana tylko raz tak solidnie, więc z werdyktem czy ostatecznie to pomogło jeszcze się powstrzymam.

Być może, te cuda zaczną się dziać, jak dysk zostanie zapełniony w 60% tak jak to było uprzednio. Wtedy będę wiedział kiedy spodziewać się takich problemów i co robić. Jednak w takiej sytuacji spróbuję oddać kamerę do serwisu, bo w końcu po coś te 120GB jest... Ale póki co to są tylko moje przewidywania. Liczę, że wszystko już będzie grało.