anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Zgrywanie materiału na płytę DVD w formacie HDV

ocean_wro
Początkujący

Zgrywanie materiału na płytę DVD w formacie HDV

Witam

Mam Sony HDR-HC5E

Podobno mogę wypalać płyty DVD z około godzinnym materiałem w HD z tej kamery.

W jakim formacie to się nagra, czyli jaki odtwarzacz Blueray mi to odtworzy ?

Słyszałem o AVCHD, ale to chyba dotyczy kamer z HDD,a moja generalnie jest na kasetki.

Może i głupie pytania, ale proszę o pomoc :-)

Mam zamiar kupić BD i muszę być pewien, że odtworzy mi z DVD moje filmy po edycji w jakimś programie. Próbowałem bawić się Sony Vegas 9c i zrobiłem 3 minutowy film w formacie 480p (co to jest?), który zajął około 100MB

pozdrawiam

Paweł

14 ODPOW. 14
boston-----
Początkujący

Kamera, która masz nagrywa materiał w formacie HDV (dotyczy to kamer hd na kasety mini DV). Wszystkie pozostałe kamery Sony nagrywające HD (na dysk twardy, karty pamięci czy dyski flash) zapisują materiał w formacie AVC(HD).

By wypalić na płycie materiał zgodny z formatem AVCHD (czyli stworzyć menu itp) musisz mieć materiał w AVCHD, czyli powinieneś konwertować swoje plik np Vegas, który podajesz i wyeksportować do różnych formatów w wymaganej rozdzielczości (w twoim przypadku najlepiej w natywnej tj 1080 x 1440). Blu Ray bez problemu powinien odczyta taką płytę. Nawet jeżeli będziesz miał problemu ze stworzeniem menu bez problemu odczytasz same pliki w dobrym odtwarzaczu BD.

To 480p o które pytasz wskazuje na rozdzielczość twojego filmu (p - pominę bo akurat nie ma to większego znaczenia). 480 oznacza ilość linii w poziomie (w pionie najczęściej 640) Masz wiec rozdzielczość materiału 480 x 640 czyli zaledwie 300 000 pikseli z 1,5 mln które miałeś w chwili nagrania.

Więcej napiszę Ci wieczorem, jeśli masz jakieś pytania do tego co napisałem to chętnie odpowiem :) pozdrawiam

ocean_wro
Początkujący

Dzięki za cenne informacje. Czyli wynika, że ten materiał, który ma 480p ja tak nagrałem w programie edycyjnym (Sony Vegas). Był tam wybór i zdaje się wybrałem coś o Blueray). Sorki ale jestem zielony. Najgorzej, że właśnie zamierzam kupić odtwarzacz BD i stąd ten post. Żeby jakiejś głupoty nie zrobić.\
Proszę jeszcze o info, czy rzeczywiście nagram na DVD w kompie materiał po edycji i będzie to w formacie kamery czyli bodaj 1440x1080 pikseli ? Czy wejdzie tam godzina ?

No i czy są jakieś prostsze lub darmowe programy by takie rzeczy zrobić. Tego Vegasa mam w trialu tylko.

Myślę o odtwarzaczu LG - BD370, pytanie czy to będzie razem chodziło.

Materiał próbny odtwarzałem w sklepie na Sony S350 i chodził.

pozdrawiam

Paweł

boston-----
Początkujący

Temat o który pytasz jest dosyć skomplikowany, jak wszystko co związane z kompresją, ale spróbuje odpowiedzieć na twoje pytanie

1. Jesteś wstanie nagrać 60 minut materiału 1080i (rozdzielczość twojej kamery) z tym, że będzie to plik wmv. Nie wiem, czy każdy BD to odczyta (trzeba by zobaczyć w jego specyfikacji). Ja używam PS3 (ma BD) i odczytuje tego typu pliki bez problemu. Zaletą tego nagrania jest również to że odtworzysz je na innym komputerze, który ma odtwarzacz DVD.

2. Jeśli chcesz użyć stricte blu-ray'wego formatu (to jest Blu-ray Disc Movie) to jest możliwe by zmieścić 60 minut materiały ale tylko na płycie dwuwarstwowej (przesył będzie tu na poziomie 17000 kb/s) co da mniej więcej długość kaset 63 minuty (płyta dwuwarstwowa to 8,5 GB). Z tym, że nie zmieścisz żadnego menu.

W obu przypadkach będziesz więc mógł odtworzyć pliki wybierając je z managera plików twojego odtwarzacza.

Co do programu, to dobrego darmowego nie znam, choć w Windows 7 można pobrać Movie Makera, który radzi sobie z plikami MPEG-4 i MPEG-2 (a więc HDV i AVC) ale nie wypali z tego co zauważyłem płyty w formacie blu-ray (ale juz pliki wmv z punktu pierwszego tak)

Zastanów się nad zakupem dwóch programów:
Pinnacle Studio - obecnie wyszła Pinnacle 14, możesz też kupić wersje 12 (13 nie było)
Sony Vegas

Oba programy są kapitalne i pozwalają zrobić świetny montaż jak i wypalić płyty (łącznie z menu).

Do wypalania płyt możesz też użyć dodanego do kamery programu PMB, z tym że w nim, z tego co zauważyłem, z formatu HDV możesz uzyskać co najwyżej pliki wmv w formacie natywnym kamery (1080 x 1440)

Warto dodać, że skoro masz wersje trialową Sony Vegas to po testuj rożnego rodzaju ustawienia plików wyjściowych, ustawiając je na rozdzielczość twojego materiału.

Mam nadzieję, ze pomogłem choć trochę :) ale temat jest naprawdę głęboki

ocean_wro
Początkujący

Dzięki za pomoc, super cenne informacje :-)

Napisz mi jeszcze coś o tym wmv, bo moje testowe pliki mają rozszerzenia m2v, mt2 oraz bodaj avc.

Napisałeś też, że program dołączany do kamery robi pliki w natywnej rozdzielczości kamery, a moje pytanie jest takie: czy można więcej, chyba tylko poprzez skalowanie, czy interpolowanie, tak ? No bo jak nie można, to może program ten będzie najlepszy, ale coś mi się wydaje,że wytwarza on zwykłe DVD w SD.

Paweł

boston-----
Początkujący

WMV czyli Windows Media Video (kodek Microsoftu). Można bez problemu wypalić płytę DVD z takim materiałem w wersji hd. Pojawiają się jednak dwa duże ALE.
1. Czy BD odczyta ten plik (tak jak wspominałem PS3 odczytuje)
2. Każda kompresja i kodowanie wpływają negatywnie na jakość (samo rozdzielczość oczywiście nie decyduje o jakości). Tak więc mając pliki w formacie HDV dokonujesz kolejnej kompresji na WMV.

Obie kwestie możesz jednak rozstrzygnąć.
1. Pierwsza testując dany model BD lub czytając specyfikacje urządzenia.
2. generując plik wmv (np. w PMB da się to zrobić) i porównując na monitorze z oryginalnym.

Myślę, że jednak najlepiej pozostać przy plikach standardu blu-ray, które posiadasz. W międzyczasie sprawdziłem czy Vegas (Pro) byłby wstanie wygenerować plik blu-ray'owy i wygląda na to, że jednak prawdą jest, ze taki materiał można by zmieścić (godzinę) na DVD.
Jutro się jeszcze nad tym pozastanawiam :nerd:

ocean_wro
Początkujący

Witam

Dzięki za kolejne poszerzenie horyzontów. Zrobiłem próbę w postaci nagrania na DVD całości materiału z kasetki. Wybrałem format 1440x1080x24 bo tylko taki się zmieścił (4,13GB). Wypaliło, odtwarzacz Panasonica stary tego nie widzi, ale np. Sony 350 widzi i odtwarza, ale nie jestem zadowolony z jakości. Z daleka niby ładnie, ale coś mi zajeżdża zwykłą jakością DVD. Dodatkowo Sony BD pokazuje plik nagrania jako 480i czego już nie rozumiem.

Podczas renderowania mimo, że mój format HDV miał rozdzielczość 1440x1080 i taką samą wybrałem na wyjściu Sony Vegas Pro 9 informowało mnie o upscallingu w każdym razie napisano progresive, które chyba to oznacza.

I jeszcze jedna sprawa. zrobiłem też próbę nagrania fragmentu filmu w postaci 1920x1080x24 i zajęło to około 700MB (chyba ze dwie minuty), ale odtwarzacz BD Sony 350 odtwarza to, ale obraz jest słaby, przejścia kamery powodują nie nadążanie obrazu za ruchem kamery, wszystko się rozkracza, a do Full HD to daleko.

Myślę, że trzeba pewnie porobić więcej prób, a może ta 350 tka jest za cienka i tyle. Myślę o LG370 bo jest odtwarzaczem chyba nowszej generacji, ale nie wiem.

Paweł

boston-----
Początkujący

Pierwsza ważna sprawa. Zawsze wybieraj 50i a nie 24 czy 60i. Kamera rejestruje obraz w 50 pół klatkach.

Progresiv o którym wspominasz oznacza tryb pełnych klatek, który może znacznie pogorszyć obraz w przypadku kiedy następuje kodowanie i ograniczyć rozdzielczość

Temat jest skomplikowany, ale można by go spróbować rozgryź

1. Godzina materiału na kasecie to ponad 10GB materiału w formacie HDV (kodek MPEG-2)

2. Teraz pojedyncza płyta DVD to 4,7 GB, ale standard DVD pozwoli tylko na jakość SD

3. Należy więc wypalić w standardzie Blu-Ray. Ale żeby zmieścić na płycie maksymalny bitrate może wynieś 8mb/s

4. W Vegas jest opcja renderowania do Blu-ray 1440 x 1080 50i (czyli zgodne z kamerą) i 8mb/s. Tą opcje wybierz. Pamiętajmy że przez to ograniczamy bitrate (czyli ilość wiedzy o materiale) o połowę, a dwa kodujemy na nowo materiał. Zachowujemy rozdzielczość oryginalną ale trochę zmniejszamy jakość.

5. Najlepszą opcją wydaje się wypalanie płyty z plikami oryginalnymi, no ale ograniczamy się do 20 paru minut na płycie DVD. Z tym, że cena płyt DVD jest niska, więc chyba to będzie najlepsze wyjście. Jeśli decydujesz się na oryginalny format HDV otworzyć go powinien bez problemu odtwarzacz BD. Co więcej obraz będzie w najlepszej możliwej jakości. Z Vegas wybierasz HDV 1080 50i. (ps. jeszcze to zweryfikuje wieczorem, bo jedna wątpliwość mi się nasuwa)

Ale podstawowe pytanie jest czy te 25 minut na płycie jest dla ciebie wystarczające? :)

ocean_wro
Początkujący

OK, to teraz bardzo dużo mi pomogłeś. Widzę, że wybierałem złe formaty wyjściowe w Vegasie. Ponieważ materiał zgrany mam cały czas na kompie to spróbuje palnąć DVD w formacie BD (tak jak do tej pory robiłem), ale ustaię 1140x1080 50i i zobaczę co z tego wyjdzie.

Apropos tych 25 minut na płycie DVD to może i to niegłupia opcja, tylko pytanie, czy edycja materiału w egas powoduje jakąś utratę jakości, czy nie. Chodzi mi o edycję typu obcinanie scen i wstawanie jakiś tam przejść pomiędzy nimi. Jak mawiał ktoś to się na filmowaniu zna i chyba miał rację z materiału godzinnego nagranego amatorsko powiedzmy na wakacjach czy u cioci na imieninach można zrobić około 10-15 minut sensownego filmu. Inaczej będzie to papka i nuda dla oglądających. Coś w tym jest i myślę, że jak porządnie wyedytować materiał to takie 25 minut w super jakości będzie się miło oglądało.

Czy znasz może cenę Vegasa bo mi się niedługo trial skończy, a może są inne prostsze programy. Moje potrzeby w zakresie materiału wyjściowego znasz, możesz coś doradzić ?

pozdrawiam i dzięki za pomoc

Paweł

boston-----
Początkujący

Montaż to dla mnie najciekawszy etap, no chyba, że ogranicza się on do skrócenia materiału. Ale jeśli robi się przemyślany scenariusz to daje największą frajdę. Osobiście nie wyobrażam sobie filmowania bez myślenia w jego trakcie o tym jak to połączyć zresztą taki koncept warto mieć jeszcze przed filmowaniem, no chyba że filmuje się nie wg scenariusza, czyli jakąś spontaniczną sytuację.
Co do Vegas Movie to polecam poszukać na allegro ewentualnie w marketach elektronicznych. Koszt od 180 za podstawowe wersje do ok 300.

Samym montażem nic nie niszczysz – ani materiałów wyjściowych (oryginalne pliki zostają na komputerze, chyba że je usuniesz) ani jakości nagrania. Jedynym etapem kiedy można popsuć jakość to moment kompresji na inny format. jeśli dokonasz montażu (potniesz wstawisz przejścia, tytuły itp. i eksportujesz wszystko w formacie wyjściowym nie pogorszysz jakości w żaden sposób.

Jeszcze raz polecam zabawę z montażem – możliwości dzisiejszych programów są niesamowite. Polecam stworzyć np. własny teledysk w ramach nauki, podłożyć jakąś ulubioną muzykę plus najciekawsze ujęcia, jeśli masz żonę, partnerkę, dziewczynę to będzie wniebowzięta zapewniam :thumbsup: