anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Fotografia w podczerwieni (IR)

Physis
Poszukiwacz

Fotografia w podczerwieni (IR)

Witam serdecznie,

 

są wakacje, to i chciałem się pobawić, tym razem długościami fali :slight_smile: Przymierzam się do zakupu filtru COKIN P007, który chciałbym połączyć z zestawem Alfa 300 i szkiełko 50mm f1.4.

Moje pytanie jest następujące - czy ktoś z forumowiczów miał do czynienia z fotografią IR i jest w stanie podzielić się swoim doświadczeniem w połączeniu z Alfą właśnie? Naczytałem się, że niektóre lustrzanki mają wbudowany gdzieś przed matrycą filtr IR, więc jeśli Alfa 300 też - to po zawodach... Fakty czy mity? z niecierpliwością czekam na odpowiedzi :slight_smile:

 

 

4 ODPOW. 4
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Witaj.

Jeżeli chodzi o fotografię IR to kolega "jalu_63" się tym zajmuje. Był gdzieś na forum jego opis, jego porady tylko mam kłopot ze znalezieniem tego w tej chwili (korzystam z połączenia przez GSM).

Natomiast jeżeli chodzi o sprzęt to sytuacja jest odwrotna: tylko niektóre aparaty nie mają filtra przed matrycą (i to głównie kompakty). Jeżeli chcesz fotografować w "prawdziwej podczerwieni" to musi nastąpić modyfikacja aparatu poprzez wymontowanie filtra sprzed matrycy. Niestety, filtr ten jest integralną częścią układu matrycy więc nie można go później zamontować. Dlatego osoby fotografujące w podczerwieni, m.in. jalu_63, do fotografii IR mają drugi, zmodyfikowany aparat.

Widziałem (wiem) fotografię IR wykonywaną przez filtry o troszkę innych parametrach (przepuszczalności długości fal) tak, aby filtr przed matrycą całkowicie nie odcinał widma a następnie odpowiednia obróbka w programie graficznym aby zbliżyć zdjęcie do wyglądu zdjęcia w podczerwieni.

Physis
Poszukiwacz

Rozumiem, dziękuję za odpowiedź, niestety spodziewałem się dużych poświęceń ze stronu sprzętu :slight_frown: Jednak może istnieje jakaś szansa właśnie, żeby to był efekt zbliżony do "prawdziwej podczerwieni"? Szukałem tu na forum postów Pana jalu_63, ale znalazłem jedynie gotowe prace w Galerii. Do tego znalazłem też wątek, w którym Pan Creatoorprzedstawiał wyniki pracy Alfy 300 z filtrem IR, ale linki wygasły, podobnie jak w innych tematach o fotografii w IR...

Bardzo byłbym więc wdzięczny, jeśli mógłbym odświeżyć ten temat i usłyszeć "uaktualnione" porady od doświadczonych forumowiczów :wink:

profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

 

Tutaj masz parę słów o tym jak przerabiałem swoją A200 do podczerwieni.

Jest też coś o tym jak kolega Jalu używa podczerwieni.

 

 

http://community.sony.co.uk/t5/Serwis-C-S-I-Foto-i-Video/Przer%C3%B3bka-Alfy-do-zdj%C4%99%C4%87-IR/t...

profile.country.pl_PL.title
jalu63
Użytkownik

Sierpień zeszłego roku...
No nie natrafiłem na wątek...
poniżej artykuł, który napisałem na jakiś wewnętrzny konkurs KKM:

 

Irenki-1.jpg

 

Irenki-2.jpg

 

 

Irenki-3.jpg

 

 

Irenki-4.jpg

 

Irenki-5.jpg

 

Irenki-6.jpg