anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

lampy i tła do mini studia

ROZWIĄZANE
profile.country.pl_PL.title
fotoandreq
Poszukiwacz

lampy i tła do mini studia

Witam

Od pewnego czasu chę sobie zrobić male domowe fotostudio, ale im wiecej czytam tym bardziej jestem zakręcony, gdyż jedni chwala lampy inni softboxy czy parasolki. mi w głównej mierze chodzi z racji, że nie mam miejsca o przenośne "zwijane" studio czyli tło, jakąś lampe najlepiej chyba softbox tylko jaka moc jakie rozmiary, czy trzeba by jakiś kontrujący ile ich wogole trzeba.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Ja podpiszę się pod tymi słowami Lajama "Nie ma uniwersalnych zasad". Wszystko zależy od Ciebie, od Twoich pomysłów.

Po Twoich pytaniach w pierwszym poście wnoszę, że nie masz jeszcze pojęcia o studio, o oświetleniu itp. Na początek proponuję zapoznanie się z dwiema, trzema książkami traktującymi o oświetleniu (w szczególności sztucznym) od podstaw. I nie jest to jakieś spychanie sprawy. Po przeczytaniu książek zorientujesz się, że każdy z chwalących różne systemy ma rację. Goły palnik da inny charakter światła, softbox inny (a do softboxa można jeszcze zastosować np. grid i też inny charakter światła), parasolka odbijająca inny a przepuszczalna inny. Światło można odbijać od blend, można tworzyć olbrzymie powierzchnie świecące zwane butterfly itp. Dlatego jest, tak jak napisaleś w pierwszym poście, że jedni chwalą softboxa, inni parasolkę. Wszystko zależy od charakteru rezultatu jaki chcemy otrzymać. Co do ilości lamp to można zaczynać od jednej. Mając jedną lampę łatwiej nauczyć się światła, ale równocześnie można osiągnąć naprawdę wspaniałe rezultaty. Dodatkowo w studio powinny być blendy i już robią nam się dodatkowe "źródła światła". Jaką lampę? Zależy od powierzchni studia, od tego, co chcesz fotografować. Ja bym polecił zacząć z jakąś lampą 300 Ws, 400 Ws z dobrą, dużą regulacją siły błysku (czyli np. conajmniej co stopień od 1/1 do 1/64). No chyba, że chcesz fotografować same popiersia i miejsca nie masz to i słabsza wystarczy. Podstawą przy zakupie lamp studyjnych powinno być mocowanie akcesoriów. Wiadomo, ze akcesorii jednych firm jest na rynku więcej i są łatwiej dostępne, inne są unikalne. Musisz się zorientowa co jest w Twoim zasięgu finansowym aby się nie okazało, że kupiłeś jakąś lampę ale mocowanie akcesoriów jest jakieś "chińskie" i softbox, beauty disha czy garnek musisz sprowadzać z Chin bo w Polsce nikt tego nie prowadzi.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

34 ODPOW. 34
profile.country.pl_PL.title
fotoandreq
Poszukiwacz

nikt nie doradzi poradzi?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Witaj,


Trudno poradzić skoro sam nie wiesz co chcesz robić.

Może sprecyzuj CO zamierzasz fotografować, jaki efekt osiągnąć, jaki masz budżet itp.


Wybacz, ale naprawdę po tym co mamy napisane wyżej, tylko wróżka wie czego potrzebujesz..


Pozdrawiam,

profile.country.pl_PL.title
fotoandreq
Poszukiwacz

Witaj

w głownej mierze chciałbym robić portrety, chciałbym ładnie doświetlić taka lampą, najlepszy byłby chyba softbox, ale czasem chciałbym też poeksperymentować z jakimiś ciekawymi ustawieniami światła

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Ile masz miejsca. Jaki masz budżet. Jaki efekt chcesz osiągnąć (możesz podać link do zdjęcia).


profile.country.pl_PL.title
fotoandreq
Poszukiwacz

miejsca mam niewiele, chciałbym się zamknąć w 1000 pln, na początek chciałbym oswietlać osobe beż lampy błyskowej, zeby twarz była równomiernie oświetlona, a tło było jednolite białe badz czarne, to świetie wygląda, z później z czasem by pobawić sie tym światłem, by był efekt bocznego oświetlenia

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Ja Ci proponuję zacząć pracę z jedną lampą i jakimś neutralnym tłem (szare lub białe) Jak opanujesz jedną to łatwiej będzie Ci potem z dodatkowymi, szczególnie że z tego co piszesz, nie masz zupełnie doświadczenia w temacie.

profile.country.pl_PL.title
fotoandreq
Poszukiwacz

a jaką te lampe

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Nie wiem jaką.

Ja bym brał błyskową, koniecznie z regulacją mocy. Na początek bym nie szalał z finansami bo może się okazać, że nie spodoba się Ci zabawa w studio.


Wybacz, ale nie uzyskasz ode mnie recepty na sukces.

Nie ma uniwersalnych zasad. Czeka Cię dużo pracy i nauki.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Ja podpiszę się pod tymi słowami Lajama "Nie ma uniwersalnych zasad". Wszystko zależy od Ciebie, od Twoich pomysłów.

Po Twoich pytaniach w pierwszym poście wnoszę, że nie masz jeszcze pojęcia o studio, o oświetleniu itp. Na początek proponuję zapoznanie się z dwiema, trzema książkami traktującymi o oświetleniu (w szczególności sztucznym) od podstaw. I nie jest to jakieś spychanie sprawy. Po przeczytaniu książek zorientujesz się, że każdy z chwalących różne systemy ma rację. Goły palnik da inny charakter światła, softbox inny (a do softboxa można jeszcze zastosować np. grid i też inny charakter światła), parasolka odbijająca inny a przepuszczalna inny. Światło można odbijać od blend, można tworzyć olbrzymie powierzchnie świecące zwane butterfly itp. Dlatego jest, tak jak napisaleś w pierwszym poście, że jedni chwalą softboxa, inni parasolkę. Wszystko zależy od charakteru rezultatu jaki chcemy otrzymać. Co do ilości lamp to można zaczynać od jednej. Mając jedną lampę łatwiej nauczyć się światła, ale równocześnie można osiągnąć naprawdę wspaniałe rezultaty. Dodatkowo w studio powinny być blendy i już robią nam się dodatkowe "źródła światła". Jaką lampę? Zależy od powierzchni studia, od tego, co chcesz fotografować. Ja bym polecił zacząć z jakąś lampą 300 Ws, 400 Ws z dobrą, dużą regulacją siły błysku (czyli np. conajmniej co stopień od 1/1 do 1/64). No chyba, że chcesz fotografować same popiersia i miejsca nie masz to i słabsza wystarczy. Podstawą przy zakupie lamp studyjnych powinno być mocowanie akcesoriów. Wiadomo, ze akcesorii jednych firm jest na rynku więcej i są łatwiej dostępne, inne są unikalne. Musisz się zorientowa co jest w Twoim zasięgu finansowym aby się nie okazało, że kupiłeś jakąś lampę ale mocowanie akcesoriów jest jakieś "chińskie" i softbox, beauty disha czy garnek musisz sprowadzać z Chin bo w Polsce nikt tego nie prowadzi.