anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Plener w słońcu - jak robić aby było dobrze i bez tych ...

madzi------
Poszukiwacz

Plener w słońcu - jak robić aby było dobrze i bez tych ...

Mam pytanie do obytych w temacie "Plener w słońcu - jak robić aby było dobrze"?

Często widzę na plenerach fotografów z lampami błyskowymi itd (jest ich wielu), raz spotkałem gościa który cały plener wykonywał bez lampy i innych akcesoriów, to samo tyczy się kościoła, itd (chodzi mi o cały reportaż ślubny) :c7 . Jego zdjęcia są więcej niż b.dobre :) przynajmniej dla mnie? Jak robić takie fotki, przecież przy słońcu na twarzy robią się cienie, przy których trzeba się później napracować przy obróbce. Hmm, jak ustawić osobę ...., jeśli oświetla ją słońce będzie mrużyć oczy?

Mogę prosić o kilka wskazówek?

Czy to normalne w mojej A580, że w większości w trybie A muszę korygować ekspozycję do +0,3 - + 0,7 inaczej zdjęcia są ciemne?

4 ODPOW. 4
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

madzi napisał(a):

Mam pytanie do obytych w temacie "Planer w słońcu - jak robić aby było dobrze"?

Często widzę na plenerach fotografów z lampami błyskowymi itd (jest ich wielu), raz spotkałem gościa który cały plener wykonywał bez lampy i innych akcesoriów, to samo tyczy się kościoła, itd (chodzi mi o cały reportaż ślubny) :c7 . Jego zdjęcia są więcej niż b.dobre :) przynajmniej dla mnie? Jak robić takie fotki, przecież przy słońcu na twarzy robią się cienie, przy których trzeba się później napracować przy obróbce. Hmm, jak ustawić osobę ...., jeśli oświetla ją słońce będzie mrużyć oczy?

Mogę prosić o kilka wskazówek?

Czy to normalne w mojej A580, że w większości w trybie A muszę korygować ekspozycję do +0,3 - + 0,7 inaczej zdjęcia są ciemne?



Lampa błyskowa to bardzo dobry sposób na rozjaśnienie cieni, wyrównanie proporcji naświetlania pomiędzy poszczególnymi planami. Ale obecnie w dobie pojemnych matryc (matryce rejestrują bardzo dużo szczegółów w światłach i cieniach) przy umiejętnej obróbce wiele osób nie stosuje lamp błyskowych (pewnie zaraz wypowie się jedna z nich, może dorzuci więcej szczegółów o obróbce). A jak ustawiać? Tak, żeby było dobrze, żeby się podobało, żeby światełko "zagrało". Nie ma jednej, uniwersalnej metody. W ostatnią niedzielę widziałem na starówce trzy plenery ślubne wykonywane o godzinie 15.00 a niebo było prawie bezchmurne czyli w pełnym słońcu. Jeżeli komuś się takie zdjęcia podobają, jeżeli ktoś uważa, że tak będzie O.K. to dlaczego nie? O gustach się nie dyskutuje. Mój znajomy fotograf fotografujący na ślubach bardzo często namawia młodych na plener o godzinie 6-7 rano i drugie wyjście pod wieczór (18-20). Wtedy jest inny charakter światła, inne efekty można uzyskać. Lepsze? A dlaczego lepsze. Po prostu inne (i może trochę łatwiej z panowaniem nad światłocieniem).
Co do korekcji +0,3 EV, +0,7 EV to wszystko zależy od pomiaru światła, tego co mierzysz. W jaskini stosowałbym korekcję na - a w słońcu na +. Ostatnio fotografując na próbach koncertu opolskiego w dzień musiałem często korygować na -. Reflektory jeszcze nie świeciły, scenografia była czarna i w cieniu. Plany luźniejsze niż zbliżenia, portrety musiałem korygować do -1 EV przy pomiarze centralnie ważonym. Dopiero gdy przy wieczornych próbach ruszyło oświetlenie (zamontowane w scenografii) to trzeba było mocno korygować na plus bo lampy oszukiwały pomiar.

profile.country.pl_PL.title
EDO-----
Poszukiwacz

Dla zobrazowania jaki wpływ na zdjęcie ma pomiar światła
1zdjęcie pomiar na tym co kiedyś było różą
2zdjęcie pomiar na stole czyli w trochę ciemniejszym miejscu i zablokowanie ekspozycji
zdjęcia robione 18-55 :c56 580

madzi------
Poszukiwacz

EDO napisał(a):

Dla zobrazowania jaki wpływ na zdjęcie ma pomiar światła
1zdjęcie pomiar na tym co kiedyś było różą
2zdjęcie pomiar na stole czyli w trochę ciemniejszym miejscu i zablokowanie ekspozycji
zdjęcia robione 18-55 :c56 580



Róża jest prawie czarna, myślałem że jeżeli pomiar ustawiony jest na czymś takim (ciemnym), to zdjęcie będzie jaśniejsze a nie ciemniejsze :| :c18

Poszukam tutaj :c20 http://www.forum.sony.pl/viewtopic.php?f=189&t=2004 -

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

madzi napisał(a):

EDO napisał(a):

Dla zobrazowania jaki wpływ na zdjęcie ma pomiar światła
1zdjęcie pomiar na tym co kiedyś było różą
2zdjęcie pomiar na stole czyli w trochę ciemniejszym miejscu i zablokowanie ekspozycji
zdjęcia robione 18-55 :c56 580



Róża jest prawie czarna, myślałem że jeżeli pomiar ustawiony jest na czymś takim (ciemnym), to zdjęcie będzie jaśniejsze a nie ciemniejsze :| :c18

Poszukam tutaj :c20 http://www.forum.sony.pl/viewtopic.php?f=189&t=2004 -



Jeżeli pomiar ustawisz na czymś ciemnym (ciemniejszym niż szarość 18%) to obraz zostanie rozjaśniony aby zbliżyć ten ciemny obszar do tych 18% szarości. Ale ta róża jest na jasnym tle. Pomiar najprawdopodobniej nie był dokonywany z róży tylko albo wielopolowy albo centralnie ważony więc cały kadr jest brany pod uwagę. Gdybyś przełączył na pomiar punktowy, wypełnił prawie cały kadr różą, zrobił pomiar, zablokował, ustawił odpowiedni kadr i wykonał zdjęcie to róża byłaby jaśniejsza ale wszystko co wokół również (aż do przepaleń najjaśniejszych fragmentów).