anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Złota godzina

armalite
Początkujący

Złota godzina

Co sięgnę po jakiś poradnik fotografowania to czytam o złotej godzinie. Jakie to mamy piękne światło na pół godziny przed i pół godziny po wschodzie słońca, jak cudownie to wygląda w okolicach zachodu słońca, też na pół godziny przed i pół godziny po...

No może i tak, kolory sa przednie, w krajobrazach pojawiają się ciekawe cienie, chmury się nują po niebie... Ale żeby zaraz godzina? W Kenii pięć minut przed wschodem słońca i pięć minut po zachodzie nic już nie widać. Za pierwszym razem ledwo zdąrzyłem statyw rozstawić. U nas to wygląda tak, że słońce jeszcze w całości siedzi nad joryzontem, to można ustawić statyw, aparat, herbatę wypić. Tam w kilka minut było po zawodach.
Z kolei 20 minut przed zachodem i dwadzieścia po wschodzie też już jest pozamiatane, słońce wali po oczach pełnym blaskiem. To gdzie tu godzina? W ciągu dnia ledwie tyle się uzbiera, a może to nie...

A tak w ogóle to ustawiacie się specjalnie na tę mityczną złotą godzinę, czy tylko od przypadku do przypadku?

5 ODPOW. 5
oldguest
Początkujący

Im bliżej równika tym "złote godziny" są krótsze. Będąc w Kenii musisz się z tym pogodzić

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

armalite napisał(a):

W Kenii pięć minut przed wschodem słońca i pięć minut po zachodzie nic już nie widać.


Czytanie książek stało się niemodne. Może szkoda? Mając lat kilka(-naście), czytywałem z lubością różne książki podróżnicze, więc Twój opis nie jest dla mnie zaskoczeniem, choć w Kenii nigdy nie byłem ;) Jak franek4 napisał - im bliżej równika, tym zachód/wschód szybszy i po zachodzie zapadają ciemnosci. Nie ma zmroku, brzasku, itp. zjawisk znanych z naszej szerokości. (Na biegunie "złota godzina" trwa pół roku :c20 ).
Jeśli bywasz w Polsce latem, wiosną i potrafisz obserwować, zauważysz, że latem ok 18-19, wiosna i jesienią wcześniej, cienie zaczynają się inaczej układać, światło robi się takie... cieplejsze - to po prostu widać! I nie chodzi tu wcale o 60 minut z zegarkiem w ręku, to po prostu światło, które wtedy jest, a wcześniej i później już nie.

armalite napisał(a):

A tak w ogóle to ustawiacie się specjalnie na tę mityczną złotą godzinę, czy tylko od przypadku do przypadku?

Nie zgadzam się, że mityczną*). Ale tak, owszem, jeśli mam możliwość, to lubię wtedy wyjść z aparatem - nawet zwykłe miejsca wyglądają wtedy inaczej, ciekawiej - ale czasem przydaje się trochę wyobraźni jeszcze i wrażliwości - wtedy "widać" jeszcze więcej.


------
*) zgodzę się za to z określeniem "magiczna" :smileythumbsup:

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
kuraq.
Poszukiwacz
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

kuraq napisał(a):

Taka mała pomoc.
http://jekophoto.eu/tools/twilight-calc ... /index.php" target="_blank


Naprawdę zacznę wierzyć, że w internecie jest wszystko :smileyhappy:

------------------------------
fotoamator
armalite
Początkujący

wow... Rewelacja :)