anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Firmware 4.0

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Firmware 4.0

Witam :c37

"20 czerwca zostanie wydana aktualizacja wewnętrznego oprogramowania aparatów NEX-5, NEX-3. Jej zainstalowanie pozwoli użytkownikom na korzystanie z takich samych twórczych efektów zdjęciowych, jak w aparacie NEX-C3. Kolejnym dodatkiem będzie ułatwiająca uzyskanie żądanej ostrości funkcja wyróżniania fragmentów obrazu, na które jest nastawiona ostrość. "


Pozdrawiam,
kris

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
89 ODPOW. 89
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

i później 15 razy je poprawia


Z oficjalnych danych wynika, że były 4 poprawki. Te 15 razy ma dodać dramaturgii?
Zarzucasz innym brak precyzji, a sam powiedzmy sobie...lekko się rozpędziłeś ;)

Skoro my im podpowiadamy, co ma być w aparacie, to kogo oni tam zatrudniają do pisania firmware? Rzeźników?


Wyhamuj proszę. Naprawdę można rozmawiać na mniejszym poziomie ekspresji.

Skoczek
Początkujący


Wiesz co to przekadrowanie??


A wiesz co to geometria na płaszczyźnie? Gdy przekadrowujesz to odległość od obiektu się zmienia. Zresztą nie trzeba tego robić, bo można lupkę ustawić w dowolnym miejscu kadru, ale nie o to chodzi. Chodzi o wygodę ustawiania ostrości i podgląd pełnego ujęcia, zwłaszcza gdy obiekt trochę się porusza. Tobie również polecam lepsze poznanie sprzętu, skoro nic Tobie nie działa oraz troszkę więcej pokory, bo nie każdy na tym forum jest leszczem i idiotą. U mnie obrys działa, chociaż ma pewne ograniczenia, których pewnie nie dało się technicznie przeskoczyć. Gwarantuję, że da się go użyć do portretu, oczywiście przy odrobinie wprawy. A 85mm F/2 kupiłem, żeby robić zdjęcia i w słońcu i w ciemnych pomieszczeniach, bardziej zależało mi na płytkiej GO, niż na miejscu używania.

profile.country.pl_PL.title
Art-BI
Początkujący

Skoczek napisał(a):


Wiesz co to przekadrowanie??


A wiesz co to geometria na płaszczyźnie? Gdy przekadrowujesz to odległość od obiektu się zmienia. Zresztą nie trzeba tego robić, bo można lupkę ustawić w dowolnym miejscu kadru, ale nie o to chodzi. Chodzi o wygodę ustawiania ostrości i podgląd pełnego ujęcia, zwłaszcza gdy obiekt trochę się porusza. Tobie również polecam lepsze poznanie sprzętu, skoro nic Tobie nie działa oraz troszkę więcej pokory, bo nie każdy na tym forum jest leszczem i idiotą. U mnie obrys działa, chociaż ma pewne ograniczenia, których pewnie nie dało się technicznie przeskoczyć. Gwarantuję, że da się go użyć do portretu, oczywiście przy odrobinie wprawy. A 85mm F/2 kupiłem, żeby robić zdjęcia i w słońcu i w ciemnych pomieszczeniach, bardziej zależało mi na płytkiej GO, niż na miejscu używania.



Nie próbuje nikomu ujmować wiedzy. Po przeczytaniu kilku wypowiedzi "moderatora", stwierdzam jedynie, aby wypowiadać się obiektywnie i z jakąś podstawową wiedzą, a jeżeli się jej nie ma, to trzeba pytać, a nie wydawać opinie. Ja nikogo nie dyskredytuję , proszę poczytać wypowiedź Pana "kris" , moderatora jak szydzi z wypowiedzi innych wykazując się brakiem wiedzy w temacie. Nowy firmware 04 i peaking zawarty w nim, w pomieszczeniu i przy sztucznym oświetleniu robiąc portret, kompletnie nie działa i nie jest to mój wymysł, tylko fakt i specyfika tego firmware. Jestem w stanie to udowodnić i zamieszczę krótkie wideo na Youtube z próbą wywołania peakingu właśnie na portrecie. A odnośnie utraty ostrości przy przekadrowaniu, to prosze o litość , nie przy ogniskowej 85mm, przy makro to i owszem, nawet przysłona f2 i odległości od obiektu jakieś7 metrów nie spowoduje żadnej utraty odległości od detalu, na który ustawiamy punkt ostrości po przekadrowaniu o kąt 5 czy 10 stopni. Konkludując, ten peaking działa w świetle dziennym lub bardzo dobrym oswietleniu sztucznym, przy słabszym świetle, do czego w/g mnie tak naprawde został stworzony, prawie wogóle nie działa. Czy niemozliwe było zrobienie tego lepiej, jak stwierdza kolega wyżej?? Uważam, że było możliwe, dodając wiecej poziomów przy jak mocno wyostrzomych krawędziach ma on sie pojawiać. Dlaczego tego nie zrobiono?? A no marketing firm, który ma coraz częściej bardzo mało wspólnego z uczciwością. Marketing=naciaganie. Napewno za rok wyjdzie z lepszym peakingiem, ale będzie to "nowy model" aparatu, za który wyciągnie się ponownie kilka milionów od konsumentów, nie wdrażając żadnych nowych technologii, tylko dawkując po naparstku starej co kilka lat. Radzę zacząć trzeźwo myśleć i oceniać zachowania koncernów, bo być może dowiedzą się , że konsument nie jest takim idiotą jak myślą i nie da się naciągnąć na marketingowy bełkot. Wtedy może pomału zmienimy świat pędzący do nikąd. Pozdrawiam i proszę oceniać wszystkich sprawiedliwie.

profile.country.pl_PL.title
wolak-----
Poszukiwacz

Heh... dyskusja na poziomie xD
Ludzie mądrzy vs. ludzie się wymądrzający :) :c4
Wgrany opcje nowe są supcio i jest wszystko ok :c4

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

ten peaking działa w świetle dziennym lub bardzo dobrym oswietleniu sztucznym, przy słabszym świetle, do czego w/g mnie tak naprawde został stworzony, prawie wogóle nie działa. Czy niemozliwe było zrobienie tego lepiej, jak stwierdza kolega wyżej??


Żeby odpowiedzieć na Twoje pytanie należałoby zadać sobie inne: czy rozumiesz na jakiej zasadzie działa detekcja kontrastu? I jaki wpływ ma ilość światła na skuteczność tejże metody ustawiania ostrości?

Fotografia wymaga światła. Nawet najlepszy aparat nie poradzi sobie w trudnych warunkach oświetleniowych.

Peaking nie został stworzony z myślą o słabszym świetle. Według mnie to ma być duże ułatwienie dla osób korzystających z manualnych obiektywów. Jak wspomniał Skoczek, naprawdę trudno jest idealnie trafić mając przypiętą portretówkę o świetle f/2. Teraz będzie znacznie łatwiej - nawet minimalne podświetlenie zarysów pomoże :-)

Sam zaktualizowałem swojego Nexa i uważam, że poprawki, choć kosmetyczne, wniosły wiele dobrego. Nex zdecydowanie szybciej się włącza :-)

Skoczek
Początkujący

A tak zupełnie serio, to najbardziej podjarało mnie w nowej aktualizacji logo alfa przy wyłączaniu Nexa. :D

profile.country.pl_PL.title
blacknumberone
Początkujący

Nowy soft wgrany. Picking niezwykle użyteczny i pomocny. Sprawdzałem na szybko i pewnie w większości moich zastosowań przyda się, choć nie wykluczam, że w niektórych sytuacjach nie zda egzaminu. Ale takie jest życie, nie ma rzeczy idealnych.
Co do dyskusji powyższej, jako amator fotografowania i filmowania aparatem firmy Sony (Nex-3) nie mam pretensji do programistów w/w firmy w kwestii softu. Kupując sprzęt wiedziałem na co się decyduję i jestem z niego bardzo zadowolony. Za niewielką kasę mam możliwość podpięcia całkiem sporej kolekcji manualnych szkieł z gwintem M42. A, że przy okazji można tym kręcić niezłej jakości filmy, to wypada się cieszyć. Większość użytkowników jest zadowolona z osiągów Nex-ów, "piątka" zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia, zawsze jednak znajdą się malkontenci, którym coś nie pasuje. I dobrze ich prawo. Apeluję jednak, żeby dyskusja była spokojniejsza, bez napinki, osobistych wycieczek i pojedynków na wiedzę.

profile.country.pl_PL.title
Art-BI
Początkujący

Niestety, ja wiekszość zdjęć robię w pomieszczeniach i mi tan bajer do niczego się nie przyda. A szkoda.

profile.country.en_PL.title
Yac-----
Początkujący


ale po co mi narzędzie, na które nie zawsze mogę liczyć.


Czyli zwykły fazowy AF też jest niepotrzebny, tak? Światłomierz też się myli czasami...
Nie ma rzeczy niezawodnych niestety. Tak jak peaking może zawieść, tak samo AF, WB czy wiele innych rzeczy. To znaczy, że mamy ich nie używać? Trzeba się tylko liczyć z tym, gdzie daną funkcję można użyć i jak, wtedy będzie na pewno łatwiej.

profile.country.pl_PL.title
wolak-----
Poszukiwacz

Heh koledzy macie PROBLEM (nie wszycy) xD
ja się bardzo cieszę z usprawnień mojego nexa 5.
:c4 dla sonego !!!
myślę że peaking to super rzecz i w ciemnych pomieszczeniach też działa nie tak dobrze jak na dworze, w słońcu ale daje rade !!!
Ale warte uwagi są inne dodatki mi do gustu przypadła zabawa z wyróżnieniem kolorów na tle B&W jak i również super opcją jest "TOY" winietowanie i fajniejsze kolorki :)
nie ma co jak komuś się nie podoba kompaktowa lustrzanka to niech kupi sobie 2kg cegłe i nosi 10kg torbe z obiektywami i będzie wtedy git. Nie no żart każdy lubi to co lubi.
A tak na serio wydaje mi się że osoby które tak bardzo źle komentują nowy firmware to są użytkownicy którzy nawet nie mieli w ręku tego firmware (tak wynika z ich wypowiedzi i ilości postów), a są użytkownikami pena albo innych kompaktów z wymienną opytką 200% gorszych od nexa pod każdym kątem patrzenia ;)
Bądźcie bardziej optymistyczni :) NEX-5 od samego początku wg. mnie (chyba nie tylko) jest po prostu zaje***ty ;)