anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony NEX-5 - i tryb AVCHD = FUSZERA KONSTRUKCYJNA !!!

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Sony NEX-5 - i tryb AVCHD = FUSZERA KONSTRUKCYJNA !!!

Witam

Mało kto zauważa że aparaty serii NEX (szczególnie 5) mają wadę produkcyjną objawiajacą sie obniżeniem parametrów rejestrowanego obrazu video, poniżej deklarowanych przez producenta parametrów. Sam sygnał kodowany jest prawidlowo (1920x1080/50i) co w programach do montażu czy podczas odtwarzania np na PS3 utwierdza użytkownika w błednym przekonaniu, że wszystko jest w porządku. Tymczasem NIE JEST
Płynność zapisu video np przy pomocy "małpki" SONY DSC-TX7 jest wyraźnie lepsza.

Przykładem niech będzie porównanie obu aparatów w trybie video (oba pliki są plikami surowymi, wprost z aparatów) Pliki spakowane RAR'em - jedynie 70 MB - zapraszam do sciągnięcia i przekonania się na własne oczy. Materiał przygotowany w sposób ułatwiajacy dostrzeżenie problemu (szybkie panoramy)

http://www.megaupload.com/?d=95ZVM23B" target="_blank

Oto najprawdopodobniejsza przyczyna problemu
Matryca w aparacie Nex-5 jak i cały system optyczny jest w tym modelu wysokiej jakosci - co do tego nie ma żadnej wątpliwosci. Specyfika matrycy CMOS mówi że kontroler owej matrycy jak i ona sama mieszczą się w jednej strukturze krzemowej (stanowią jeden układ scalony). Z tego powodu nie można stosujac np inny kontroler zmusić matrycę do pracy w innym niż zaprogramowany fabrycznie trybie. Trzeba jednocześnie pamiętać, że jest to matryca pochodząca od lustrzanek, zaprojektowana pierwotnie do wykonywania zdjęć. Matryca tego typu pracuje TYLKO w trybie progresive a więc w trybie video jej natywny tryb pracy wynosi 25p dla strefy PAL i 30p dla strefy NTSC
Procesor w NEX-3/5 to stara konstrukcja oparta na układzie zdolnym do zakodowania strumienia AVCHD w max rozdzielczosci 1920x1080/50i przy 17 Mbit
Musi zatem dojsć do profanacji wyokiej jakości sygnału progresive do interlaced
Każda klatka progresive rozbijana jest na 2 komplementarne półobrazy. Tyle tylko że wykorzystywany jest jeden z nich przez czas wynoszący 2 ramki a brakująca informacja o rozdzielczości video jest interpolowana. Stąd opisywane przeze mnie problemy:

- Spadek rozdzielczości
- Brak płynności zapisywanego materiału filmowego

W kamerach video czy w aparatach o prostszej konstrukcji (z elektroniczną migawką) stosuje się natomiast matryce które na drodze programowej można wprowadzić w tryb video o żądanych parametrach i dlatego ten sam procesor w innych aplikacjach (z innymi matrycami) radzi sobie zupełnie inaczej

Wyjściem w tej sytuacji jest implementacja w nowych NEX'ach nowego procesora BIONZ zdolnego do kodowania 25p lub 50p ponieważ nie spodziewm się by obecna wersja tego układu mogła zostać poprawiona na drodze programowej poprzez aktualizację firmware

Lektura branżowych for internetowych potwierdza problem we WSZYSTKICH aparatach typu NEX.
np. http://forums.dpreview.com/forums/read. ... e=35957669" target="_blank

Jest to zatem wada konstrukcyjna

(technikami video zajmuje się zawodowo od 12 lat)

126 ODPOW. 126
przemopzm
Początkujący

mobor napisał(a):

No to moze inaczej

Zapraszam do dyskusji osoby które nie otrzymują od SONY żadnych grantów.



Tak jak napisałem powyżej - nie mam od Sony nic. Choć pewnie moje słowo i tak nie wystarcza :smileyhappy:

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Pierwsze słyszę, żeby firma Sony przyznawała jakieś granty. Czasami można otrzymać różne gadżety, ale granty? :shock:
Rozumiem, że nex 5 ci się nie podoba, bo nie nagrywa zbyt płynnie bardzo dynamicznych (czy jak w przykładzie, chaotycznych) scen, ale nie obrażaj innych którzy mają inne zdanie niż ty.

ps. filmik z vimeo był nagrywany nexem, ale i tak nie uwierzysz, bo wiesz lepiej.

mysikrolik-----
Początkujący

mobor, to o czym piszesz też zaobserwowałem, aparat przy szybkich panoramach sobie nie radzi i zapewne jak piszesz (nie sprawdzałem) zapisuje w mniejszej rozdzielczości niż powinien. Sposób jednak w jaki dowodzisz swoich racji powoduje, że część forumowiczów, nawet bezwiednie zaczyna bronić wybranej przez siebie przecież marki... Masz racje mówiąc, że pracownicy franczyzowych salonów bronią tej marki mimo, że nie są pracownikami Sony ;) i trudno żeby tego nie robili. Każdy z nich pewnie marzy, żeby pewnego dnia, jakiś menager Sony, zapukał do salonu w którym pracują i zwracając sie po imieniu, zaproponował pracę bezpośrednio w swojej korporacji wygłaszając formułkę "ze względu na wielką lojalnosć wobec marki", którą, jak się dowiedzieli, wykazał w kontaktach z klientami... :slight_smile: Tacy już jesteśmy i lubimy bajki, a szczególnie tę o "kopciuszku i królewiczu"
A tak miedzy nami, jeden z nieobecnych w tym wątku moderatorów forum, zachowuje się pordzo podobnie do tych pracowników ... :slight_smile:
Piszę to wszystko dlatego, że w gruncie rzeczy sprawa rozbija się o pieniądze. Gdybym wiedział, że tryb video w mojej 5-ce jest delikatnie mówiąc "oszukany", to wziąłbym 3-kę oszczędzając dobrych kilkaset złoty, a gdy pomyślę, że ta 3-ka magłaby być wtedy czerwona :thumbsup: , (bo gdy kupowałem tylko 3-ki były czrwone) tak jak sobie wymarzyłem, to :( :(

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

mysikrolik napisał(a):

Każdy z nich pewnie marzy, żeby pewnego dnia, jakiś menager Sony, zapukał do salonu w którym pracują i zwracając sie po imieniu, zaproponował pracę bezpośrednio w swojej korporacji wygłaszając formułkę "ze względu na wielką lojalnosć wobec marki", którą, jak się dowiedzieli, wykazał w kontaktach z klientami... :slight_smile: Tacy już jesteśmy i lubimy bajki, a szczególnie tę o "kopciuszku i królewiczu"


Szczyt marzeń, rzeczywiście :c91

Poza tym samą lojalnością to można zaskarbić sobie pozycję na recepcji :c20

profile.country.pl_PL.title
konrado1973
Poszukiwacz

Mam tylko nadzieję że kolejne fw w kwestii wideo wniesie dużo zmian.Bo co mamy w tej chwili?Praktycznie zadnej kontroli nad filmowanym materiałem.

profile.country.pl_PL.title
Touch-----
Początkujący

Kontroli? Kolegę i mobor'a to chyba nawet władza nad światem nie zadowoli.
Bez kitu, komedia jakaś.

profile.country.en_PL.title
bronaspl
Poszukiwacz

Lajam napisał(a):

Jeśli można osiągnąć coś jak na tym filmiku to mi w zupełności wystarcza. I na dużej bravii wygląda to naprawdę rewelacyjnie w "interpolowanym fullHD".



Ale jaja, fajnie że trafilem na ten wątek... fajny filmik... Szwendak jesteś boski!...
Przy okazji zobaczyłem swoje zdjęcia... miłe... Nie widziałem tego filmiku wcześniej. A co do filmowania Nexem... no przeca to mały aparacik który fajnie filmuje. Ale przecież nie aspiruje do bycia kamerą dla ambitniejszych filmowców... Może jestem jakiś dziwaczny ale mi na 40 calowej Bravi filmiki z NEXa się podobają...

PS. Do moderatorów... - coś jest dziś nie tak z logowaniem na forum przez Firefoxa. Nie udaje mi się zalogować. Zaraz po zalogowaniu mnie wylogowuje. Musialem wlaczyc iexplore... zeby odpisać...

profile.country.en_PL.title
bronaspl
Poszukiwacz

bronek napisał(a):


PS. Do moderatorów... - coś jest dziś nie tak z logowaniem na forum przez Firefoxa. Nie udaje mi się zalogować. Zaraz po zalogowaniu mnie wylogowuje. Musialem wlaczyc iexplore... zeby odpisać...



Wywaiłem ciacha i już jest dobrze...

profile.country.pl_PL.title
konrado1973
Poszukiwacz

Touch napisał(a):

Kontroli? Kolegę i mobor'a to chyba nawet władza nad światem nie zadowoli.
Bez kitu, komedia jakaś.


Wduszasz rec i jedziesz.To ma byc fajne?Chciałbyś mieć podczas focenia tylko możliwośc wduszenia migawki?Chyba nie .Przecież nikt nie pisze że to ma byc kamera.Potrzeba kilku funkcji które powinny byc standardem nawet w takim bezlusterkowcu.Poza tym ten aparat ma tak duże możliwosci że odpowiednie FW załatwi wszystko lub prawie wszystko.Tak samo lubie sie pobawic manualem podczas focenia jak i podczas filmowania więc dlatego marudzę.Ale jak już marudze to pomarudze dalej.Dlaczego fw04 dało nam tylko mozliwosc zaprogramowania na guziku C trzech opcji własnych.Czy to takie trudne by bylo ich więcej z 5 lub 6?Chyba warto ponarzekac gdyż jest nadzieje że ktoś to wszystko czyta i sony w następnych fw sie poprawi. :smileythumbsup:

profile.country.de_DE.title
Bambi-----
Początkujący

Materiał zrealizowany przez amatora za pomocą NEX5, złożony w SonyVegas...

Kolego mobor, wciąż czekam na Twój materiał...
http://www.youtube.com/watch?v=LY9L7I-pz7E

Paweł