anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony NEX-5 - i tryb AVCHD = FUSZERA KONSTRUKCYJNA !!!

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Sony NEX-5 - i tryb AVCHD = FUSZERA KONSTRUKCYJNA !!!

Witam

Mało kto zauważa że aparaty serii NEX (szczególnie 5) mają wadę produkcyjną objawiajacą sie obniżeniem parametrów rejestrowanego obrazu video, poniżej deklarowanych przez producenta parametrów. Sam sygnał kodowany jest prawidlowo (1920x1080/50i) co w programach do montażu czy podczas odtwarzania np na PS3 utwierdza użytkownika w błednym przekonaniu, że wszystko jest w porządku. Tymczasem NIE JEST
Płynność zapisu video np przy pomocy "małpki" SONY DSC-TX7 jest wyraźnie lepsza.

Przykładem niech będzie porównanie obu aparatów w trybie video (oba pliki są plikami surowymi, wprost z aparatów) Pliki spakowane RAR'em - jedynie 70 MB - zapraszam do sciągnięcia i przekonania się na własne oczy. Materiał przygotowany w sposób ułatwiajacy dostrzeżenie problemu (szybkie panoramy)

http://www.megaupload.com/?d=95ZVM23B" target="_blank

Oto najprawdopodobniejsza przyczyna problemu
Matryca w aparacie Nex-5 jak i cały system optyczny jest w tym modelu wysokiej jakosci - co do tego nie ma żadnej wątpliwosci. Specyfika matrycy CMOS mówi że kontroler owej matrycy jak i ona sama mieszczą się w jednej strukturze krzemowej (stanowią jeden układ scalony). Z tego powodu nie można stosujac np inny kontroler zmusić matrycę do pracy w innym niż zaprogramowany fabrycznie trybie. Trzeba jednocześnie pamiętać, że jest to matryca pochodząca od lustrzanek, zaprojektowana pierwotnie do wykonywania zdjęć. Matryca tego typu pracuje TYLKO w trybie progresive a więc w trybie video jej natywny tryb pracy wynosi 25p dla strefy PAL i 30p dla strefy NTSC
Procesor w NEX-3/5 to stara konstrukcja oparta na układzie zdolnym do zakodowania strumienia AVCHD w max rozdzielczosci 1920x1080/50i przy 17 Mbit
Musi zatem dojsć do profanacji wyokiej jakości sygnału progresive do interlaced
Każda klatka progresive rozbijana jest na 2 komplementarne półobrazy. Tyle tylko że wykorzystywany jest jeden z nich przez czas wynoszący 2 ramki a brakująca informacja o rozdzielczości video jest interpolowana. Stąd opisywane przeze mnie problemy:

- Spadek rozdzielczości
- Brak płynności zapisywanego materiału filmowego

W kamerach video czy w aparatach o prostszej konstrukcji (z elektroniczną migawką) stosuje się natomiast matryce które na drodze programowej można wprowadzić w tryb video o żądanych parametrach i dlatego ten sam procesor w innych aplikacjach (z innymi matrycami) radzi sobie zupełnie inaczej

Wyjściem w tej sytuacji jest implementacja w nowych NEX'ach nowego procesora BIONZ zdolnego do kodowania 25p lub 50p ponieważ nie spodziewm się by obecna wersja tego układu mogła zostać poprawiona na drodze programowej poprzez aktualizację firmware

Lektura branżowych for internetowych potwierdza problem we WSZYSTKICH aparatach typu NEX.
np. http://forums.dpreview.com/forums/read. ... e=35957669" target="_blank

Jest to zatem wada konstrukcyjna

(technikami video zajmuje się zawodowo od 12 lat)

126 ODPOW. 126
profile.country.de_DE.title
Bambi-----
Początkujący

Po co kupować mleko skoro chcemy sok pomarańczowy?
Nie lepiej od razu kupić sok?

Paweł
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Koledzy (i koleżanki choć one nie udzielają się w tym wątku).
Moje zdanie jest takie: nie przedstawiajcie swoich filmów z komentarzem, że przy "normalnym" filmowaniu nie ma efektu opisanego przez mobor-a i nie oczekujcie na przykłady od mobor-a, to nie ma sensu. Po każdej stronie są racje.
Zgadzam się z twierdzeniem zawartym w pierwszym poście o filmowaniu w innym trybie, interpolacji i możliwości wynikających z tego działania niedokładności w obrazie wynikowym (być może za słaby procesor do opracowania bardzo dynamicznych scen). O takim działaniu pisał przecież Krzysztof (może nie wspomniał o dynamicznych scenach bo pewnie nigdy tego nie testował natomiast nigdy nie ukrywał, że aparat nie ma obrazu wynikowego 1080p), jedynie nie przedstawiał szczegółów technicznych. Natomiast nazywanie tego fuszerką konstrukcyjną jest zbyt daleko idące i niesprawiedliwe. Podobnie oczekiwanie konrado1973 co do kontroli podczas filmowania. Przecież to jest aparat fotograficzny i jedynie ma dodaną możliwość filmowania (zdaje się, że z manualnymi obiektywami przez przejściówkę byłaby kontrola nad przysłoną). Gdy ktoś chce filmować z pełną kontrolą to powinien kupić kamerę. Przecież producent kamer nie będzie ograniczał sobie możliwości sprzedaży kamer poprzez wprowadzenie do aparatu fotograficznego wszystkich możliwości kamery. Czym różniłaby się wtedy kamera od aparatu? Tylko ergonomią. To po co produkować kamery? Tryb filmowania jest dodatkiem do aparatu, nie oczekujmy aby aparat zastąpił nam kamerę.
Podczas standardowego używania aparatu jako kamery, podczas rodzinnych wypadów czy złapaniu chwili z ważnego wydarzenia nie będziemy potrzebowali super szybkiej panoramy. Jeżeli chcemy korzystać z zaawansowanych trybów i super jakości kupmy kamerę. Gdy chcemy pokazywać obraz w zwolnionym tempie używamy specjalnej kamery do tzw. slow motion mogącej rejestrować 100 lub więcej klatek na sekundę. Przy używaniu zwykłej kamery nie będziemy zadowoleni z jakości obrazu. Czy i wtedy nazwiemy to fuszerką (bo producent nie napisał, że nie nadaje się do filmów w zwolnionym tempie)?

przemopzm
Początkujący

piotruso napisał(a):

...zdaje się, że z manualnymi obiektywami przez przejściówkę byłaby kontrola nad przysłoną...


Dokładnie tak :smileythumbsup:

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Osobiście nie mam nic przeciwko NEX'owi. Uwazam go za swietny aparat w którym NIEPOTRZEBNIE ktoś umieścił tryb który nie dizała (jak powinien) I tutaj zgodzę się z kolgą wyżej.
Jestem przekonany ze winę za taki stan rzeczy ponosi dedykowana - bądź co bądź - aparatom fotograficznym konstrukcja. A skoro tak - nie ma sensu z młynka do kawy robić miksera czy sokowirówki. To co ze silnik się nada skoro ogólne przeznaczenie jest zgoła inne.... Później ktoś kupuje taki młynek z nadzieją wyciskania pomarańczy...I pozniej okazuje się że razem z sokiem, do szklanki wpadają kwałki obierek....

Efekt o którym pisałem jest widoczny - tym bardziej, im z większym ekranem mamy doczynienia. Na 46" po prostu widać niemal przy każdej okazji (czyli panoramie)
Na 24" (które mam podpięte pod Vaio) efekt jest minimalny - ale to nie znaczy że go nie ma. Najlepszym punktem odniesienia jest materiał zarejestrowany na innym urządzeniu AVCHD

profile.country.pl_PL.title
Touch-----
Początkujący

Tutaj moje małe wypociny z NEX 3 i manualnego Heliosa 44-2.
Wiało, a ja za wolno pierścieniem ostrości kręciłem:))
Mobor, NEX 3 nagrywa w 720p, nie w 1080.
http://vimeo.com/26838481

Pozdrawiam

profile.country.pl_PL.title
konrado1973
Poszukiwacz

Ktoś mi wytłumaczy dlaczego gdy dodaje w ustawieniach strefy twórczej ostrość +2 nic się nie zmienia podczas filmowania ?Obraz powinien byc bardziej wyostrzony a niestety tak nie jest.

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Touch napisał(a):


Pozdrawiam




Pokaż mi post w którym pisałem o Nex-3, mistrzu

:)

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

konrado1973 napisał(a):

Ktoś mi wytłumaczy dlaczego gdy dodaje w ustawieniach strefy twórczej ostrość +2 nic się nie zmienia podczas filmowania ?Obraz powinien byc bardziej wyostrzony a niestety tak nie jest.


Myślę, że to będzie trudne do dostrzeżenia w trybie wideo.
Ingerencja wyostrzania jest niewielka nawet przy fotografiach i widoczna dopiero przy 100% powiększeniu.

Wstawiam zdjęcie - 100% powiększenia - dopiero wtedy widać różnicę.

UWAGA! Nieszablonowy rozmiar!

profile.country.pl_PL.title
lorak-----
Początkujący

Panowie Moderatorzy etc,

czytam ten wątek i aż coś mi się w środku robi. To forum czytuje od dość dawna ale nigdy nie miałem potrzeby zarejestrowania się bo zazwyczaj informacje jakich potrzebowałem znajdywałem bez tego na tym czy na innych forach ale do dzisiaj.

Dla czego tak robicie ???

Człowiek znalazł błąd który jak widać jest faktem ! ok może nie ma on wielkiego wpływu na codzienną użyteczność nexa ale nie zmienia to faktu że problem w mniejszym czy większym stopniu występuje. Dla czego wiec zamiast spojrzeć prawdzie w oczy próbujecie sprawę marginalizować czy momentami wyśmiewać. Tu nie chodzi o to czy błąd jest z gatunku tragicznych czy błahych ale chodzi o zasady, o poszanowanie Klienta, o uczciwość wobec Klienta który kupuje ten aparat. Tak zdaje sobie sprawę że jest to forum w domenie sony wiec normalnym i naturalna jest pewna dawka "propagandowego pro sony tonu" .

Błagam nie piszcie rzeczy w stylu ala: czego się człowieku spodziewałeś, to jest w końcu aparat fotograficzny a nie kamera, to nie jest sprzęt profesjonalny, nie spodziewaj się cudów na kiju, filmowanie nie ma znaczenia bo 99% ludzi i tak go nie używa, doceń że masz wymienne obiektywy albo ciesz się i skacz do góry że sony dotknęło cie swoim boskim palcem i wypościło aktualizacje softu, ludzie litości.

Przyznam że wypowiedzi w powyższym tonie nie wszyscy tutaj uskuteczniają i parę osób wypowiedziało sie w sposób pozytywny (oceniam podejście a nie merytoryke)

Ośmieszacie takim podejściem markę Sony, którą przyznam, że lubię. Czemu, już piszę.
Nex-5 jest sprzedawany jako aparat fotograficzny z funkcją filmowania w fullHD jest reklamowany i promowany jako "kieszonkowy" sprzęt dający jakość profesjonalną (w domyśle: zbliżoną do profesjonalnej).
Mnie jako Klienta kompletnie nie interesuje ile osób korzysta z funkcji filmowania i czy tez sam z niej będę korzystał. mnie interesuje to że firma sony sprzedała mi zestaw za który zapłaciłem 3 tysiące złotych twierdząc że ma funkcje których tak na prawdę nie ma. Jeśli te 50i nie jest w 100% 50i to najzwyczajniej zostałem jako Klient oszukany !!! i nie ma tu znaczenia czy ja z tego korzystam ciągle czy raz na 100 lat lub wcale bo ja za to ZAPŁACIŁEM a oni wzięli pieniądze. trzeba było mi sprzedaż aparat który kręci nie w fullHD 50i ale "w prawie fullHD 50i" i słowa bym nie powiedział. Czasy dzikiego zachodu i wciskania ciemnoty w reklamach już Panowie minęły. Dzisiaj każda szanująca się firma bierze odpowiedzialność za to co obiecuje w reklamach. A jak nie jest to zgodne z prawdą to są instytucje jak choćby UOKIK które pilnują by slogany miały pokrycie i nie wprowadzały w błąd konsumenta pod rygorem odpowiedzialności prawnej.
Firma Sony to nie jest popierdułka i chyba można sie po niej spodziewać trzymania pewnych ogólnie przyjętych standardów w podejściu do Klienta.

Od ludzi prowadząc profesjonalne lub aspirujące do takiego forum oczekuje że gdy ktoś poświecą swój czas i zgłasza że może występować jakiś błąd, niedociągnięcie etc zastanowią się czy rzeczywiście tak jest, czy to co ten człowiek pisze w technicznych szczegółach ma miejsce czy nie i ewentualnie z czego może wynikać jego problem. A nie uprawiać pusto pisanie w stylu nawet jak tak jest to co z tego i tak głupi ludzie tego nie zauważą !!!!
Jeśli dla przykładu matryca nie jest w trybie pasive tylko activ (cokolwiek) to mu to napiszcie a jak nie macie tak szczegółowej wiedzy technicznej to nie piszcie nic, zanim nie zaczerpniecie wiedzy od osoby która ją posiada.

traktowanie Klienta nie jest błahą sprawą i w interesie każdej szanującej się firmy jest precyzyjne wyjaśnienie choćby cienia wątpliwości. Przypomnę tylko że Toyota całkiem nie dawno mało nie zbankrutowała po tym jak wyszło na jaw ze wiedzieli o błędach technicznych i nie reagowali. i to nie z powodu kar nałożonych ale przez klientów którzy poczuli się oszukani. Mimo że jak się okazało nie doszło prawdopodobnie do wypadku z tej winy ale istniało takie prawdopodobieństwo. Nex to nie samochód ale zasady są te same.

co do kwestii "prawników p. franczyzowych" to powiem wam jako osoba która zawodowo ma do czynienia z sieciami franczyzowymi, systemami jakości etc ze to, ze są to punkty franczyzowe nie ma najmniejszego znaczenia !!!! Franczyzodawca w tym przypadku pewnie Sony Polska etc odpowiada w 100% za jakość obsługi i kompetencje ludzi będących pracownikami fraczyzowbiorcy bo prowadzą oni działalność pod jego znakami firmowymi. Dla Klienta nie ma i nie powinno mieć to znaczenia a wszelkie niekompetencje świadczą o firmie Sony. Polecam lekturę norm jakości (wystarczy najprostsza norma ISO 9001) tak wiec argumenty że tamci przyznali że jest błąd bo się nie znają bo to franczyza jest wręcz smieszny i świadczy o nie wydolności organizacyjnej Sony i kompletnemu braku świadomości jakości u ludzi którzy dla sony pracują (spokojnie pogłębianie i utrzymywanie świadomości w zakresie systemu zarządzania jakością jest obowiązkiem organizacji jak widać to tez kuleje). Na logikę skoro sony wie ze ktoś mówiąc dosłownie pod ich logo permanentnie odwala lipę i nie reaguje, nie szkoli ludzi etc to jak to świadczy o Firmie i jej traktowaniu Klienta ???.

jak widzicie nie wnikam w aspekty techniczne problemu ale w podejście ludzi którzy tu się wypowiadają z ramienia producenta a których podejście (nie w każdym przypadku) jest co najmniej dziwne, nie po kojące i zalatujące minioną epoką.

Ps aktualizacja softu jest oznaką normalności w podejściu do klienta i chęci jego poważnego traktowania. Tak wiec Panowie błagam nie sugerujcie by docenić, być wdzięcznym ze to ma miejsce. Nie każę się ludziom dziękować za normalność bo to nie jest działanie ponad standardowe a jeśli tak jest traktowane to świadczy jedynie o na prawdę niskich standardach.

Ps.
od razu dodam że nie chciałem nikogo urazić dotknąć etc ale nie mogę więcej być obojętny jak traktuje się mnie i innych jak "mało rozumnych" tempawych konsumentów którzy dali się nabić w butelkę marketingowej propagandy wydajać pieniądze na produkt konkretnej firmy. A jeśli tak jest to z troski o renomę Sony jako marki nie piszcie tego tak otwarcie.

nie trudźcie się Panowie na odpowiedz, tym bardziej ze obrona swojego stanowiska i podejścia była by chyba lekko kompromitująca, jeśli ktoś poczuł się dotknięty przepraszam nie było to moim celem. To jedynie oddźwięk myśli które nasuwają mi się czytając niektóre posty.

profile.country.pl_PL.title
konrado1973
Poszukiwacz

Wczoraj ustawiłem sobie program M w moim nexie5 ponieważ denerwowała mnie automatyka aparatu na programie Priorytet przysłony(A) podczas filmowania.Dokaładnie rzecz ujmując gdy aparatem ''najechałem'' na okno obraz mi się przyciemniał .Typowe zachowanie automatu-normalka. Nie rozumiem tylko zachowania tego sprzetu na programie Manual gdzie wszystkie parametry ekspozycji powinny byc zablokowane a wcale tak nie jest .Aparat przyciemnia i zachowuje sie tak samo jak na programach typowo automatycznych.Bardzo mi to utrudnia życie ;) Mam tylko nadzieję że w FW 05 sony znacznie rozszerzy mozliwości wideo bo to co mamy do dyspozycji w tej chwili(wduś czerwony guziczek i filmuj ) to zbyt mało jak na aparat z wielkimi moziwościami i wcale nie małą kasę.


Ps.Świetny tekst kolego wyżej.Pozdr