anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony NEX-5 - i tryb AVCHD = FUSZERA KONSTRUKCYJNA !!!

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Sony NEX-5 - i tryb AVCHD = FUSZERA KONSTRUKCYJNA !!!

Witam

Mało kto zauważa że aparaty serii NEX (szczególnie 5) mają wadę produkcyjną objawiajacą sie obniżeniem parametrów rejestrowanego obrazu video, poniżej deklarowanych przez producenta parametrów. Sam sygnał kodowany jest prawidlowo (1920x1080/50i) co w programach do montażu czy podczas odtwarzania np na PS3 utwierdza użytkownika w błednym przekonaniu, że wszystko jest w porządku. Tymczasem NIE JEST
Płynność zapisu video np przy pomocy "małpki" SONY DSC-TX7 jest wyraźnie lepsza.

Przykładem niech będzie porównanie obu aparatów w trybie video (oba pliki są plikami surowymi, wprost z aparatów) Pliki spakowane RAR'em - jedynie 70 MB - zapraszam do sciągnięcia i przekonania się na własne oczy. Materiał przygotowany w sposób ułatwiajacy dostrzeżenie problemu (szybkie panoramy)

http://www.megaupload.com/?d=95ZVM23B" target="_blank

Oto najprawdopodobniejsza przyczyna problemu
Matryca w aparacie Nex-5 jak i cały system optyczny jest w tym modelu wysokiej jakosci - co do tego nie ma żadnej wątpliwosci. Specyfika matrycy CMOS mówi że kontroler owej matrycy jak i ona sama mieszczą się w jednej strukturze krzemowej (stanowią jeden układ scalony). Z tego powodu nie można stosujac np inny kontroler zmusić matrycę do pracy w innym niż zaprogramowany fabrycznie trybie. Trzeba jednocześnie pamiętać, że jest to matryca pochodząca od lustrzanek, zaprojektowana pierwotnie do wykonywania zdjęć. Matryca tego typu pracuje TYLKO w trybie progresive a więc w trybie video jej natywny tryb pracy wynosi 25p dla strefy PAL i 30p dla strefy NTSC
Procesor w NEX-3/5 to stara konstrukcja oparta na układzie zdolnym do zakodowania strumienia AVCHD w max rozdzielczosci 1920x1080/50i przy 17 Mbit
Musi zatem dojsć do profanacji wyokiej jakości sygnału progresive do interlaced
Każda klatka progresive rozbijana jest na 2 komplementarne półobrazy. Tyle tylko że wykorzystywany jest jeden z nich przez czas wynoszący 2 ramki a brakująca informacja o rozdzielczości video jest interpolowana. Stąd opisywane przeze mnie problemy:

- Spadek rozdzielczości
- Brak płynności zapisywanego materiału filmowego

W kamerach video czy w aparatach o prostszej konstrukcji (z elektroniczną migawką) stosuje się natomiast matryce które na drodze programowej można wprowadzić w tryb video o żądanych parametrach i dlatego ten sam procesor w innych aplikacjach (z innymi matrycami) radzi sobie zupełnie inaczej

Wyjściem w tej sytuacji jest implementacja w nowych NEX'ach nowego procesora BIONZ zdolnego do kodowania 25p lub 50p ponieważ nie spodziewm się by obecna wersja tego układu mogła zostać poprawiona na drodze programowej poprzez aktualizację firmware

Lektura branżowych for internetowych potwierdza problem we WSZYSTKICH aparatach typu NEX.
np. http://forums.dpreview.com/forums/read. ... e=35957669" target="_blank

Jest to zatem wada konstrukcyjna

(technikami video zajmuje się zawodowo od 12 lat)

126 ODPOW. 126
profile.country.pl_PL.title
wolak-----
Poszukiwacz

Zamiast się tu użalać idzicie do Sonego i wyślijcie Nexa do serwisu jak SONY zobaczy że sporo egzemplarzy im ludzie wysyłają to może coś z tym zrobią.
A takie siedzenie w domu i pisanie na forum to jest tylko użalanie.
A firma Sony potrafi się przyznać do pomyłki.

spolnemesis1paejw
Początkujący

lorak napisał(a):

Czemu widnieje to jako cytat ze mnie (?) nie wiem, może jakiś błąd systemu albo ja coś kliknąłem nie tak.

Raczej to drugie ;)
To tak, jak z nieudanymi zdjęciami - najczęściej jest to wina operatora.
Tu - aby zacytować należy zaznaczyć fragment i kliknąć cytuj powyżej, a nie poniżej.

Tę "fuszerkę konstrukcyjną" miałem pożyczoną przez krótki czas i udało mi się nakręcić kilka udanych klipów. Znajomi i rodzina byli zadowoleni. Ale ja się nie znam. Jestem tylko fotoamatorem.

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

nemesis napisał(a):

lorak napisał(a):

Ale ja się nie znam. Jestem tylko fotoamatorem.



Najpewniej

profile.country.pl_PL.title
wolak-----
Poszukiwacz

No i jak tam wyżej napisałem tak i zrobiłem i jak się okazało CSI nie widział problemu ale profilaktycznie wymienił płytę główną w moim nex'ie 5 i problem tak jakby zniknął ale nie w 100% troszeczkę jeszcze się przycina ale zdecydowanie mniej ;)

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

"Profilaktycznie" można wgrać nowe firmware. Bez powodu płyt głównych się NIE WYMIENIA

Najwyraźniej problem jest ...

Zoltar
Początkujący

Ciekaw jestem jak aparat filmuje w 60i - może problem jest w 50i?

profile.country.en_GB.title
sadam_
Użytkownik

W wersji na Europę aparaty (kamery również) nie mają możliwości nagrywania filmów w trybie 60i.

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

problem z 50i ?

Bzdura !

Pisałem wyraźnie (ale chyba zapomniałem właczyc BOLDA i podkreślenia) że aparat z którym porównywałem NEX-5 nagrywa w TYM SAMYM trybie
Tym samym tzn 50i i tam problem NIE WYSTEPUJE

profile.country.pl_PL.title
wolak-----
Poszukiwacz

No jak dostałem aparat z powrotem to Pan w Sonym był bardzo zdziwiony że cokolwiek zrobili w tej sprawie ;)
wg. mnie problem zniknął prawie całkowicie.
Jak będę mieć troszkę więcej czasu to nagram widok z balkonu wstawię na YT i tutaj :)

Zoltar
Początkujący

Ja na dniach, też oddaje do serwisu zobaczymy czy naprawią.