anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony NEX-5 - i tryb AVCHD = FUSZERA KONSTRUKCYJNA !!!

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Sony NEX-5 - i tryb AVCHD = FUSZERA KONSTRUKCYJNA !!!

Witam

Mało kto zauważa że aparaty serii NEX (szczególnie 5) mają wadę produkcyjną objawiajacą sie obniżeniem parametrów rejestrowanego obrazu video, poniżej deklarowanych przez producenta parametrów. Sam sygnał kodowany jest prawidlowo (1920x1080/50i) co w programach do montażu czy podczas odtwarzania np na PS3 utwierdza użytkownika w błednym przekonaniu, że wszystko jest w porządku. Tymczasem NIE JEST
Płynność zapisu video np przy pomocy "małpki" SONY DSC-TX7 jest wyraźnie lepsza.

Przykładem niech będzie porównanie obu aparatów w trybie video (oba pliki są plikami surowymi, wprost z aparatów) Pliki spakowane RAR'em - jedynie 70 MB - zapraszam do sciągnięcia i przekonania się na własne oczy. Materiał przygotowany w sposób ułatwiajacy dostrzeżenie problemu (szybkie panoramy)

http://www.megaupload.com/?d=95ZVM23B" target="_blank

Oto najprawdopodobniejsza przyczyna problemu
Matryca w aparacie Nex-5 jak i cały system optyczny jest w tym modelu wysokiej jakosci - co do tego nie ma żadnej wątpliwosci. Specyfika matrycy CMOS mówi że kontroler owej matrycy jak i ona sama mieszczą się w jednej strukturze krzemowej (stanowią jeden układ scalony). Z tego powodu nie można stosujac np inny kontroler zmusić matrycę do pracy w innym niż zaprogramowany fabrycznie trybie. Trzeba jednocześnie pamiętać, że jest to matryca pochodząca od lustrzanek, zaprojektowana pierwotnie do wykonywania zdjęć. Matryca tego typu pracuje TYLKO w trybie progresive a więc w trybie video jej natywny tryb pracy wynosi 25p dla strefy PAL i 30p dla strefy NTSC
Procesor w NEX-3/5 to stara konstrukcja oparta na układzie zdolnym do zakodowania strumienia AVCHD w max rozdzielczosci 1920x1080/50i przy 17 Mbit
Musi zatem dojsć do profanacji wyokiej jakości sygnału progresive do interlaced
Każda klatka progresive rozbijana jest na 2 komplementarne półobrazy. Tyle tylko że wykorzystywany jest jeden z nich przez czas wynoszący 2 ramki a brakująca informacja o rozdzielczości video jest interpolowana. Stąd opisywane przeze mnie problemy:

- Spadek rozdzielczości
- Brak płynności zapisywanego materiału filmowego

W kamerach video czy w aparatach o prostszej konstrukcji (z elektroniczną migawką) stosuje się natomiast matryce które na drodze programowej można wprowadzić w tryb video o żądanych parametrach i dlatego ten sam procesor w innych aplikacjach (z innymi matrycami) radzi sobie zupełnie inaczej

Wyjściem w tej sytuacji jest implementacja w nowych NEX'ach nowego procesora BIONZ zdolnego do kodowania 25p lub 50p ponieważ nie spodziewm się by obecna wersja tego układu mogła zostać poprawiona na drodze programowej poprzez aktualizację firmware

Lektura branżowych for internetowych potwierdza problem we WSZYSTKICH aparatach typu NEX.
np. http://forums.dpreview.com/forums/read. ... e=35957669" target="_blank

Jest to zatem wada konstrukcyjna

(technikami video zajmuje się zawodowo od 12 lat)

126 ODPOW. 126
Zoltar
Początkujący

Witam, ja zgadzam się w 100% z Mobor. Od samego początku kiedy zakupiłem Nex'a przeszkadzało mi to że obraz strasznie tnie. W sklepie mówili mi że pewnie mam za slaby komputer itd. Ale ja na to że kompa mam bardzo dobrego i szybkiego, raczej tu nie ma problemu. Potem mówiono mi że karta nie wyrabia, że nie taka klasa itd. Kupiłem więc nową kartę zalecana przez producenta w klasie 10 oryginalnego sandisk'a Extrema z zapisem 30mb/s i dalej nic się nie zmienia.
Taka sytuacja wystepuje podczas kręcenia dynamicznych scen - łatwo porównać, wystarczy nagrać jakąś scene obracając się w pokoju z aparatem o 180 stopni w trybie VGA i to samo zrobić w rybie FULL HD - różnica bedzie od razu zauważalna. Obraz strasznie się haczy. Aparat kupiłem pod kątem filmowania i trochę się zawiodłem. Często jeżdże w góry i taki lekki sprzęt mi pasuje, ale jeśli chcecie kręcić dynamiczne sceny, to zapomnijcie - NEX 5 nie wyrobi, - chyba ze na trybie VGA.
Jeśli będzie FW 5.0 to bardzo bym chciał, aby w nim znalazła się możliwość blokowania ISO podczas kręcenia filmu. Jak na razie można to zrobić przytrzymując przycisk migawki, którą trzeba cały czas trzymać.
Pozdrawiam

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Niestety - na VGA także ten problem występuje. Z powodu niższej rozdzielczości i faktu że w trybie VGA materiał jest progresywny (o ile dobrze pamiętam) - problem jest jakby mniej widoczny

Na aktualizację FW poprawiajacą pracę NEXów w trybie video (jakąkolwiek) - nie liczyłbym
Procesor BIONZ z obecnej generacji NEX ma bardzo ograniczone możliwosci jeśli chodzi o tryb video (tryb ten został wetknięty do BIONZ'a niejako na siłę i pierwotnie trafił do urządzen low-end. Z czasem firma wpadła na pomysł budowy urządzeń bezluzterkowych. W celu ograniczenia kosztów projektowania i wdrożenia wymyślili sobie że wykorzystają to co mają - matrycę z lustrzanki i DSP z kompaktu. I stąd cały cyrk)

Lepiej rozwiąznay jest już NEX-7 do którego trafił BIONZ w dojrzalszej wersji. Jednak cena nowej puszki jest z kosmosu (nic nie usprawiedliwia 5x wyższej ceny a już na pewno nie malutki EVF OLED, 2 gałki i gęściej upakowana matryca APS-C)

profile.country.pl_PL.title
lorak-----
Początkujący

dzięki konrado1973 za uznanie choć wolałbym nie mieć powodów by tamto pisać. Jednak zaczęło mną już lekko trząsać jak czytałem kolejne wpisy udowadniające traktowanie Klientów jak idiotów. Mam tylko nadzieje że jest to efekt lekko mówiąc, by nie obrażać nadgorliwości niektórych a nie przyjętej przez sony polityki traktowania Klienta

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

lorak napisał(a):


Człowiek znalazł błąd który jak widać jest faktem ! ok może nie ma on wielkiego wpływu na codzienną użyteczność nexa ale nie zmienia to faktu że problem w mniejszym czy większym stopniu występuje. Dla czego wiec zamiast spojrzeć prawdzie w oczy próbujecie sprawę marginalizować czy momentami wyśmiewać.


Nie jestem moderatorem, ale masz odpowiedź tutaj

Zoltar napisał(a):

Aparat kupiłem pod kątem filmowania i trochę się zawiodłem.

nex to nie kamera z funkcja robienia zdjęć tylko aparat z funkcją filmowania i nie można od aparatu za 1500zł wymagać żeby robił bardzo dobre zdjęcia (robi je) i dodatkowo przy szybkim obracaniu aparatu przy filmowaniu obraz się nie ciął (coś za coś, pewnie obraz byłby ok po włożeniu lepszego procesora, ale cena wzrosłaby pewnie o 100%, a wtedy byłyby narzekania czemu to takie drogie). Co do rodzaju sygnału nie wypowiadam się, bo się na tym nie znam.

P.S. gdzieś widziałem filmik z C5dmII i filmik się tak samo ciął, a co by nie było aparat kilka razy droższy i podobno idealny do filmowania...

profile.country.pl_PL.title
lorak-----
Początkujący

Pawle ale mi chodzi o sposób podejścia i potraktowania tematu, a nie w jakim celu ktoś kupił nexa. (On przecież nie kupił go w celu pompowania kół w traktorze, czy innym równie abstrakcyjnym celu)

Mi chodzi jedynie o profesjonalne podejście do tematu osób, które poza piętnowaniem zasad poprawnej pisowni, składni etc przede wszystkim powinni starać skupić się na kwestiach merytorycznych. Ale dbając o przejrzystość forum nie będę się powtarzał :), swoją opinie dosyć obszernie zawarłem w jednym z poprzednich postów.

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

lorak napisał(a):

Pawle ale mi chodzi o sposób podejścia i potraktowania tematu, a nie w jakim celu ktoś kupił nexa. (On przecież nie kupił go w celu pompowania kół w traktorze, czy innym równie abstrakcyjnym celu)


Ja Cię doskonale rozumiem, ale zrozum jeśli setny raz ktoś pisze, że do dupy filmy są z nexa, to wszyscy już tracą cierpliwość, bo nex to nie kamera i jego głównym zadaniem jest robienie zdjęć, to działa tak samo jakby ktoś kupił telefon i narzekał, że się zawiódł, bo kiepsko filmy nagrywa...filmy to tylko dodatek...

Zoltar
Początkujący

Papier toaletowy jest do podcierania tyłka ale również dobrze wyciera się nim gluty z nosa, a przecież nie jest chusteczką higieniczną. Skoro jedna rzecz może robić dobrze dwie rzeczy, to dla czego inna nie może? Producent nigdzie nie napisał że kamera w Nex'ie to dodatek, a raczej "Rejestracja filmów Full HD w formacie AVCHD (1920x1080i)".

"Prosty w użyciu, niezwykle mały aparat cyfrowy α NEX firmy Sony umożliwia wszystkim wykonywanie profesjonalnej jakości zdjęć. Rób zdjęcia wysokiej jakości i nagrywaj filmy Full HD, z szybkim czasem reakcji i wygodą, jaką zapewniają wymienne obiektywy. Ciesz się inteligentnymi funkcjami takimi jak tryby Picture Effect czy 3D Sweep Panorama."

Dla mnie sprawa jest prosta - jak pstrykam fotki, to wtedy mam aparat do zdjęć, a jak kręcę film to używam wbudowanej kamery, i na odwrót. A kamera w Nex'ie nie spełnia moich oczekiwań i tak naprawdę powoli żegnam się z tą marką. Wole kupić Go Pro HERO 2, o połowę tańszy sprzet.

profile.country.pl_PL.title
lorak-----
Początkujący

To skoro jak sam piszesz:

lorak napisał(a):

jeśli setny raz ktoś pisze, że do dupy filmy są z nexa



to może jednak jest coś na rzeczy i może warto by było by zamiast "tracić cierpliwość" spojrzeć na to uczciwie i zająć się tematem a nie traktować Klientów jak idiotów. :)

a na pewno wtedy nie będą oni zmuszeni do pisania tego setki razy jak sam zauważyłeś :)

spolnemesis1paejw
Początkujący

lorak napisał(a):

To skoro jak sam piszesz:

lorak napisał(a):

jeśli setny raz ktoś pisze, że do dupy filmy są z nexa



to może jednak jest coś na rzeczy i może warto by było by zamiast "tracić cierpliwość" spojrzeć na to uczciwie i zająć się tematem a nie traktować Klientów jak idiotów. :)

a na pewno wtedy nie będą oni zmuszeni do pisania tego setki razy jak sam zauważyłeś :)


Lorak, wybacz - rozmawiasz sam ze sobą już? To nie jest normalne... :c41

profile.country.pl_PL.title
lorak-----
Początkujący

Nemesis - widzę, że czuwasz :P
ale chyba nie do końca :) jak byś był czujny zauważył byś, że cytuje nie sam siebie a Pawła co się wypowiedział 2 czy 3 posty wyżej.

Czemu widnieje to jako cytat ze mnie (?) nie wiem, może jakiś błąd systemu albo ja coś kliknąłem nie tak.

Czuj czuj, czuwaj :) :P