anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Co ja do diaska kupiłem!?

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Co ja do diaska kupiłem!?

Daliście się nabrać na tytuł, ale skoro już weszliście do tego tematu, chciałbym Was zaprosić do lektury tekstu o tegorocznym modelu Handycam :)
Model ten pochodzi z nowej linii kamer HD, w której zastosowano pewne nowatorskie rozwiązanie, i której jest średnim, pod względem zaawansowania, przedstawicielem. Przed Wami HDR-PJ30VE - kamera z wbudowanym projektorem.

Nowatorskie, to mało powiedziane!

Po zobaczeniu tej kamery na usta cisną się słowa "Projektor w kamerze? Po co? PO CO!?". Cóż, do tej pory miałem siebie za entuzjastę nowych technologii, ale myśli na temat projektora, które mimowolnie się nasuwały, tylko potwierdziły podświadomą, jakże ludzką nieufność wobec nieznanego. Po kilku tygodniach spędzonych z PJ-tką, mogę stwierdzić śmiało, że była to nieufność zupełnie nieuzasadniona. Projektor w kamerze jest po prostu świetny.

Miałem okazję użyć go w kilku sytuacjach. Najlepsze efekty daje oczywiście w ciemnym pomieszczeniu, z odległości przynajmniej 2 metrów. Mimo - zdawałoby się - małej rozdzielczości, wynoszącej 640x360 pikseli, uzyskany obraz jest bardzo czytelny i w miarę jasny. Łącząc projektor, całkiem głośne wbudowane głośniki stereo i opcję automatycznego odtwarzania nagrań w trybie "Scenariusz", możemy realnie bez dodatkowego sprzętu zorganizować pokaz dla sporej grupki osób. Integracyjne znaczenie projektora jest tu nieocenione (rzecz jasna, równie dobrze możemy się poprzytulać przy ekraniku ;)). Co ważne, włączenie projektora nie katuje akumulatora - możemy oglądać filmy na projektorze do 1,5 godziny na w pełni naładowanym akumulatorze z zestawu.

http://www.youtube.com/watch?v=ZWpwqcAhSNk
(Porównanie wielkości i jasności obrazu: HDR-PJ30VE kontra 21-calowy telewizor CRT)

Po namyśle, wolę kręcić niż oglądać...

Na polu "kręcenia" HDR-PJ30VE nie zawodzi. Posiada wyposażenie i fukcje znane z
opisywanego wcześniej modelu HDR-CX360VE, żeby wymienić najważniejsze:
- nagrywanie video Full HD o przepływności do 28Mb/s w 50 pełnych klatkach na sekundę (!);
- nagrywanie dźwięku przestrzennego 5.1;
- zoom optyczny 12x (rozszerzony 17x);
- 32GB wbudowanej pamięci flash i obsługa kart SD / Memory Stick PRO Duo.

Filmowców realizujących tzw. kino niezależne (pozdrawiam!) z pewnością ucieszą: gorąca stopka akcesoriów oraz gniazda mini-jack do podłączenia słuchawek oraz zewnętrznego mikrofonu. Oferta akcesoriów jest bogata i w ten sposób można mocno rozbudować swoją kamerę. Osobiście dokupiłbym do mojej konwerter szerokokątny.

Nie bez znaczenia jest także dostęp do ustawień manualnych. Ręczne ustawienia balansu bieli, ostrości i jasności pozwalają na twórczą zabawę, na przykład płynne przenoszenie ostrości i na kontrolę nad nagrywanym materiałem. A niezależnie od ustawień manualnych, jest on zapisywany zawsze w bardzo wysokiej jakości. W moim ulubionym trybie HD PS to 28 Mb/s, które mieszczą obraz w rozdzielczości Full HD w aż 50 klatkach na sekundę i - zależnie od upodobań - dźwięk przestrzenny 5.1 lub stereo. Jest do wyboru kilka ustawień jakości (także SD) dzięki czemu w razie potrzeby możemy zaoszczędzić pamięć na nośniku kosztem odrobiny jakości (lub nakręcić film w oldschoolowej rozdzielczości SD). Maksymalna rozdzielczość fotografii to 7,1 megapiksela, czyli 3072 x 2304 pikseli w proporcjach 4:3; pozwala ona bez kompleksów drukować odbitki o wielkości 21 x 15cm.

Tryb 50 klatek na sekundę jest naprawdę spoko. Można bezkarnie spowolnić nagranie o połowę albo po prostu skorzystać z dwukrotnie większej płynności - widać różnicę przy dynamicznych scenach!

Jak dotąd najwięcej zabawy przyniósł mi jednak tryb "Płynne wolne nagrywanie". Wykorzystując go, możemy w prosty sposób otrzymać naprawdę efektowne ujęcia rzeczy w zwolnionym tempie. Jestem pewny, że każdy z Was ma już pomysł, jak mógłby wykorzystać tę funkcję ;)

http://www.youtube.com/watch?v=e8xYdj8kaMs
(nagrania testowe z kamery HDR-PJ30VE, prezentujące m.in. działanie zoomu, działanie manualnej ostrości, działanie optycznej stabilizacji obrazu, pracę kamery w nocy, przykładowe płynne wolne nagranie, testowe fotografie)

Plusy i minusy
Oczywiście poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich wad i zalet opisywanej kamery. Wymieniłem te, które subiektywnie uznałem za najważniejsze:

+ Bardzo dobra jakość nagrań,
+ Gorąca stopka akcesoriów oraz gniazda mini-jack na słuchawki oraz mikrofon,
+ Projektor!
- Nieco gorsza jakość nagrań w trybie płynnego wolnego nagrywania,
- Mało "artystyczny" bokeh (gdy tło jest rozmyte, plamy barwne przybierają kształt rombów),

Podsumowanie
HDR-PJ30VE to kamera, która się opłaca. Elementem, który wyróżnia ją nie tylko spośród gamy kamer Handycam, ale spośród wszystkich popularnych kamer, jest oczywiście wbudowany projektor. Ale i bez niego mielibyśmy do czynienia z dobrą, zaawansowaną kamerą HD. PJ-tka cechuje się bardzo dobrymi możliwościami; rozbudowane opcje oraz gniazda rozszerzeń pozwalają na świadomą zabawę w filmowanie. A projektor? Jeśli raz go uruchomisz, nigdy się nie znudzi...

oneGabryś

Ps. W mojej recenzji celowo nie wspomniałem o trzech ważnych elementach wyposażenia kamery HDR-PJ30VE. Są to: pilot zdalnego sterowania, wbudowana lampa wideo / błyskowa oraz wbudowany moduł GPS. Opowiem o nich - z przymrużeniem oka - za kilka dni. Będzie się działo. Pozdrawiam!

31 ODPOW. 31
makgajwer-----
Początkujący

Qcze i kolejna kiszka: model PJ30VE okazuje się (informacja od Sony) jest wycofywany z rynku bo wyszły nowsze.
Będę musiał w takim razie nastawić się na JP580VE

profile.country.en_GB.title
sadam_
Użytkownik

To, że sprzęt nie jest dostępny do zamówienia nie oznacza, że go już w sklepach nie ma.

makgajwer-----
Początkujący

sprzęt jest ale okazuje się, że wystawowy a takiego nie chcę

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

makgajwer napisał(a):

sprzęt jest ale okazuje się, że wystawowy a takiego nie chcę


Rzeczywiście, nawet obserwując aukcje internetowe widać, jak szybko nastąpiła wymiana kamer na najnowsze modele; tak bywa praktycznie co roku. Myślę, że będziesz zadowolony z HDR-PJ580VE zwłaszcza, że dwa charakterystyczne elementy wyposażenia w tym modelu są ulepszone w stosunku do HDR-PJ30VE:
- 2x jaśniejszy projektor (można rzutować obraz na większej powierzchni);
- GPS posiada szczegółowe mapy 80 państw (można je przeglądać i przeszukiwać na kamerze z dokładnością do ulic).
Pozdrawiam.

makgajwer-----
Początkujący

dzki za odpowiedź, też to wyłowiłem z gąszcza specyfikacji Zresztą różnica cenowa ok. 400 zł. między tymi modelami jest do zaakceptowania.
Pozwolę sobie trochę nawiązać do historii, bo swoją drogą w ostatnich latach nie śledziłem za bardzo świata kamer, ponieważ moja poczciwa sony (DCR TRV330E) spełniała moje oczekiwania i prawdę mówiąc kręciłem sporadycznie t.j. parę razy w roku. Nie tak jak dzieciaki były małe i wyjmowało się sprzęt prawie codziennie i przy każdej okazji.
Cały czas mam analogowy t.j. kineskopowy tel. sony więc kwestia jakości HD nie była dla mnie priorytetem a tym bardziej wielkość kamery jak w międzyczasie pojawiały się mniejsze i mniejsze. Wymieniona kamera w 2001 roku, tak 11!!! lat temu była topowym modelem sony przynajmniej na rynku polskim i najdroższym a zakupiłem ja głownie dlatego, że była kompatybilna t.j. odtwarzała kasety poprzedniej generacji t.j. analogowe 8 mm. Do dziś pamiętam cenę: 5550+ok. 500 za dodatkowy akumulator (NP-FM70; 7,2 V; 17Wh), który starczał na ok. 300-350 min. filmowania. Tak to prawda!!! Pokażcie mi dzisiejszy sprzęt, który tyle wyciągnie. Pamiętam, że wielokrotnie za granicą nagrywałem 2 kasety po 90 min. i w międzyczasie nie ładowałem. Później już nawet ładowarki nie zabierałem. Ale to se ne vrati świat idzie do przodu i w pale się nie mieści jaki postęp dokonał się przez te 10-11 lat i czego jesteśmy świadkami.
Tą wcześniejszą analogowa kamerę (też sony) mam gdzieś zagrzebaną w czeluściach szafy więc nie podam modelu ale jakby co to poświęcę się i looknę w wolnym czasie.
Mogę tylko dodać, że kupiłem ja w Wiedniu w roku 1992 za ok. 850-900 USD w czasach, kiedy średnia pensja w kraju była na poziomie 15-20 USD!!!!
Jak widzicie jestem przywiązany do marki Sony, dlatego teraz też na nią padło :-)

Notabene kamerki z serii 7xxx są zajete, ale z uwagi na szybki postęp nie zamierzam aż tyle wydawać na sprzęt a tym bardziej, że wielu funkcji tych kamer i tak bym nie wykorzystał przy swoim amatorskim i raczej sporadycznym (filmowanie głównie podczas wyjazdów turystycznych) użytkowaniu, chociaż finansowo stać mnie aby wywalić te 5 kafli.

pozdrawiam wszystkich soniaków :-)

makgajwer-----
Początkujący

uzupełniając swój powyższy post załączam parę fotek aby młodsi użytkownicy zobaczyli jaki postęp dokonał się przez 11 lat :-)

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Niezłe porównanie. Najbardziej rzucająca się w oczy różnica jest taka, że kiedyś kamery miały duuużo więcej przycisków :D Poza tym widać wyraźnie postęp w miniaturyzacji... Swoją drogą, niewiarygodne, jak długo - w dobrych rękach, rzecz jasna - może służyć jedna kamera!

makgajwer-----
Początkujący

@oneGabryś: dzki :-)
ta poprzednia kamerka TRV330E cały czas na chodzie i niezłe filmiki kręci.
Miniaturyzacja rzeczywiście dała niezłego kopa nie mówiąc już o jakości nagrań.
A do ilości przycisków można się szybko przyzwyczaić Swoja droga ta stara miała lepsze menu, po którym można było się szybciej poruszać dzięki takiemu małemu kółeczku (zapewne wiesz o czym piszę) Tego mi najbardziej brakuje teraz :-(

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Kółeczko, powiadasz? :) Przywołany przez Ciebie element przypomniał mi o tym bardzo ciekawym modelu... telefonu:

http://img38.imageshack.us/img38/4822/soj70.gif

To Sony J70 wyposażony w pokrętło "Jog dial" o - jak się domyślam - bardzo zbliżonej funkcjonalności. Podobne kółko (a właściwie "rolka") znajduje się w modelu HDR-AX2000E i jest naprawdę bardzo intuicyjna w obsłudze. Z czasem pojawiły się ekrany dotykowe i obecnie prawie każdy Handycam posiada głównie ten rodzaj sterowania (niekiedy w duecie z pokrętłem ręcznych nastawów). Mimo wszystko podzielam Twój sentyment do mechanicznych przełączników :)

makgajwer-----
Początkujący

@oneGabryś: Fajny ten Sony J70 :-)
Swoją drogą poruszanie się po menu z ekranem dotykowym za pomocą kółeczka jest o wiele szybsze i przyjazne niż mizianie po tymże ekranie ale już powoli przyzwyczajam się do swojej kamerki chociaż czasem szukam wizjera :-)
Ostatnio podłączyłem ją do TV fullHD i wara mi opadła jak zobaczyłem obraz i fotki zrobione na niej w porównaniu do tych, co kręciłem poprzednim modelem. Przepaść i postęp olbrzymi.

Mam do Ciebie pytanko jako do specjalisty i wygi na tym forum: chciałbym podłączyć kamerkę bezpośrednio do zewnętrznego dysku aby bez udziału kompa zgrać materiał ale tu jest problem ponieważ i kamera i dysk ma taki sam wtyk/końcówkę USB a potrzebna jest przejściówka (nie wiem jak ona się fachowo nazywa) ale chyba łapiesz o co mi chodzi? Potrzebna jest przejściówka typy męski-męski czy coś tam aby te obydwie końcówki połączyć.
Próbowałem to spiąć za pomocą huba ale nie działa t.j. na ekranie kamery pojawia się komunikat abym wybrał połączenie USB i na tym koniec