anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Co ja do diaska kupiłem!?

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Co ja do diaska kupiłem!?

Daliście się nabrać na tytuł, ale skoro już weszliście do tego tematu, chciałbym Was zaprosić do lektury tekstu o tegorocznym modelu Handycam :)
Model ten pochodzi z nowej linii kamer HD, w której zastosowano pewne nowatorskie rozwiązanie, i której jest średnim, pod względem zaawansowania, przedstawicielem. Przed Wami HDR-PJ30VE - kamera z wbudowanym projektorem.

Nowatorskie, to mało powiedziane!

Po zobaczeniu tej kamery na usta cisną się słowa "Projektor w kamerze? Po co? PO CO!?". Cóż, do tej pory miałem siebie za entuzjastę nowych technologii, ale myśli na temat projektora, które mimowolnie się nasuwały, tylko potwierdziły podświadomą, jakże ludzką nieufność wobec nieznanego. Po kilku tygodniach spędzonych z PJ-tką, mogę stwierdzić śmiało, że była to nieufność zupełnie nieuzasadniona. Projektor w kamerze jest po prostu świetny.

Miałem okazję użyć go w kilku sytuacjach. Najlepsze efekty daje oczywiście w ciemnym pomieszczeniu, z odległości przynajmniej 2 metrów. Mimo - zdawałoby się - małej rozdzielczości, wynoszącej 640x360 pikseli, uzyskany obraz jest bardzo czytelny i w miarę jasny. Łącząc projektor, całkiem głośne wbudowane głośniki stereo i opcję automatycznego odtwarzania nagrań w trybie "Scenariusz", możemy realnie bez dodatkowego sprzętu zorganizować pokaz dla sporej grupki osób. Integracyjne znaczenie projektora jest tu nieocenione (rzecz jasna, równie dobrze możemy się poprzytulać przy ekraniku ;)). Co ważne, włączenie projektora nie katuje akumulatora - możemy oglądać filmy na projektorze do 1,5 godziny na w pełni naładowanym akumulatorze z zestawu.

http://www.youtube.com/watch?v=ZWpwqcAhSNk
(Porównanie wielkości i jasności obrazu: HDR-PJ30VE kontra 21-calowy telewizor CRT)

Po namyśle, wolę kręcić niż oglądać...

Na polu "kręcenia" HDR-PJ30VE nie zawodzi. Posiada wyposażenie i fukcje znane z
opisywanego wcześniej modelu HDR-CX360VE, żeby wymienić najważniejsze:
- nagrywanie video Full HD o przepływności do 28Mb/s w 50 pełnych klatkach na sekundę (!);
- nagrywanie dźwięku przestrzennego 5.1;
- zoom optyczny 12x (rozszerzony 17x);
- 32GB wbudowanej pamięci flash i obsługa kart SD / Memory Stick PRO Duo.

Filmowców realizujących tzw. kino niezależne (pozdrawiam!) z pewnością ucieszą: gorąca stopka akcesoriów oraz gniazda mini-jack do podłączenia słuchawek oraz zewnętrznego mikrofonu. Oferta akcesoriów jest bogata i w ten sposób można mocno rozbudować swoją kamerę. Osobiście dokupiłbym do mojej konwerter szerokokątny.

Nie bez znaczenia jest także dostęp do ustawień manualnych. Ręczne ustawienia balansu bieli, ostrości i jasności pozwalają na twórczą zabawę, na przykład płynne przenoszenie ostrości i na kontrolę nad nagrywanym materiałem. A niezależnie od ustawień manualnych, jest on zapisywany zawsze w bardzo wysokiej jakości. W moim ulubionym trybie HD PS to 28 Mb/s, które mieszczą obraz w rozdzielczości Full HD w aż 50 klatkach na sekundę i - zależnie od upodobań - dźwięk przestrzenny 5.1 lub stereo. Jest do wyboru kilka ustawień jakości (także SD) dzięki czemu w razie potrzeby możemy zaoszczędzić pamięć na nośniku kosztem odrobiny jakości (lub nakręcić film w oldschoolowej rozdzielczości SD). Maksymalna rozdzielczość fotografii to 7,1 megapiksela, czyli 3072 x 2304 pikseli w proporcjach 4:3; pozwala ona bez kompleksów drukować odbitki o wielkości 21 x 15cm.

Tryb 50 klatek na sekundę jest naprawdę spoko. Można bezkarnie spowolnić nagranie o połowę albo po prostu skorzystać z dwukrotnie większej płynności - widać różnicę przy dynamicznych scenach!

Jak dotąd najwięcej zabawy przyniósł mi jednak tryb "Płynne wolne nagrywanie". Wykorzystując go, możemy w prosty sposób otrzymać naprawdę efektowne ujęcia rzeczy w zwolnionym tempie. Jestem pewny, że każdy z Was ma już pomysł, jak mógłby wykorzystać tę funkcję ;)

http://www.youtube.com/watch?v=e8xYdj8kaMs
(nagrania testowe z kamery HDR-PJ30VE, prezentujące m.in. działanie zoomu, działanie manualnej ostrości, działanie optycznej stabilizacji obrazu, pracę kamery w nocy, przykładowe płynne wolne nagranie, testowe fotografie)

Plusy i minusy
Oczywiście poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich wad i zalet opisywanej kamery. Wymieniłem te, które subiektywnie uznałem za najważniejsze:

+ Bardzo dobra jakość nagrań,
+ Gorąca stopka akcesoriów oraz gniazda mini-jack na słuchawki oraz mikrofon,
+ Projektor!
- Nieco gorsza jakość nagrań w trybie płynnego wolnego nagrywania,
- Mało "artystyczny" bokeh (gdy tło jest rozmyte, plamy barwne przybierają kształt rombów),

Podsumowanie
HDR-PJ30VE to kamera, która się opłaca. Elementem, który wyróżnia ją nie tylko spośród gamy kamer Handycam, ale spośród wszystkich popularnych kamer, jest oczywiście wbudowany projektor. Ale i bez niego mielibyśmy do czynienia z dobrą, zaawansowaną kamerą HD. PJ-tka cechuje się bardzo dobrymi możliwościami; rozbudowane opcje oraz gniazda rozszerzeń pozwalają na świadomą zabawę w filmowanie. A projektor? Jeśli raz go uruchomisz, nigdy się nie znudzi...

oneGabryś

Ps. W mojej recenzji celowo nie wspomniałem o trzech ważnych elementach wyposażenia kamery HDR-PJ30VE. Są to: pilot zdalnego sterowania, wbudowana lampa wideo / błyskowa oraz wbudowany moduł GPS. Opowiem o nich - z przymrużeniem oka - za kilka dni. Będzie się działo. Pozdrawiam!

31 ODPOW. 31
profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Surowe fotografie, które pochodzą z filmiku i zostały wykonane kamerą HDR-PJ30VE:

http://img824.imageshack.us/img824/8302/pj301.th.jpg http://img8.imageshack.us/img8/1095/pj302.th.jpg http://img804.imageshack.us/img804/9576/pj303.th.jpg http://img31.imageshack.us/img31/4194/pj304.th.jpg

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Kamera ciekawa ale na pewno nie jest zaawansowana :)

Zaawansowana moglbaby byc wtedy kiedy miałaby filtr ND, regulację przyslony i migawki oraz gain zamiast wszystkich trzech regulacji w pojedynczej funkcji pt ekspozycja
A i tak dodam że nie są to wszystkie możliwe opcje potrzebne do tzw "zaawansowanego" filmowania

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Dziękuję za uwagi, Kolego mobor - siła doświadczenia robi swoje :)
Pamiętajmy jednak, że forum to dotyczy kamer konsumenckich "Handycam". W tej gamie omawianą HDR-PJ30VE można uznać za zaawansowany model. Wymienione przez Ciebie funkcje są pożądane w kamerach (pół)profesjonalnych.
Pozdrawiam.

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

No fakt- zboczenie zawodowe :)
Ale mimo wszystko na urlop zabieram zawsze tylko idiotkamery.
uwielbiam do tego celu wykorzystywac aparacik TX7. Chodzi o to by jak najmniej "grzebać" i dźwigać a jak najwięcej wypoczywać

Pozdrawiam :)

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Nie jest to wprawdzie mój debiut przed kamerą, ale i tak proszę o wyrozumiałość :thumbsup:

http://www.youtube.com/watch?v=9JSztuWlYM0

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Miło mi poinformować, że kamera HDR-PJ30VE została wyróżniona w plebiscycie prestiżowego serwisu camcorderinfo.com na kamery roku 2011. W kategorii "Najlepsza kamera średniej klasy" doceniono dobrą jakość nagrań, które oferuje HDR-PJ30VE. Osobne zdanie poświęcono też wbudowanemu projektorowi, który uznano za "as w rękawie" produktu Sony.

Źródło: http://www.camcorderinfo.com/News/CamcorderInfo-2011-Select-Awards.htm

michaldoktorek1
Początkujący

Dlaczego zdjęcia w Twoim teście nie mają formatu 16/9? Wjakim formacie kamera robi filmy i zdjęcia????

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Witam,
Testowe fotografie wykonałem w najwyższej dostępnej rozdzielczości wynoszącej 7,1 Mpx o proporcjach 4:3. Poniżej przedstawiam dostępne w HDR-PJ30VE ustawienia rozmiaru i proporcji fotografii w trybie "Zdjęcie":

7.1M - Dobra jakość zapisywanych zdjęć (3 072 × 2 304);
5.3M - Dobra jakość zapisywanych zdjęć w formacie panoramicznym (3 072 × 1 728);
1.9M - Umożliwia zapisanie większej liczby zdjęć w stosunkowo dobrej jakości (1 600 × 1 200);
0.3M (VGA) - Umożliwia zapisanie maksymalnej liczby zdjęć (640 × 480).

Proporcje rozmiaru w filmie HD wynoszą zawsze 16:9, natomiast wybierając jakość SD możemy wybrać pomiędzy 16:9 oraz 4:3.

Pozdrawiam.

makgajwer-----
Początkujący

fajna recka dzki
wczoraj założyłem wątek, który dziś uzupełniłem o przedmiotową kamerę viewtopic.php?f=236&t=11963" target="_blank
Nastawiałem się na 360VE (na tym forum znalazłem Twoją super reckę) ale z racji braku tego modelu na rynku skłaniam się właśnie na PJ30VE, która w zupełności spełni moje oczekiwania.
Wprawdzie na początku w ogóle nie brałem pod uwagę modeli z projektorem ale skoro jest...
Ponadto cena kolejnego modelu z serii 5xxx jest ok. 3700-3800 a tyle nie zamierzam wydawać na sprzęt, który bardzo szybko się rozwija i "starzeje".
Wprawdzie panasonic ma b. dobre modele porównywalne z Sony lub nawet lepsze np. HDC-TM900 lub modele niższe ale brak im zasadniczej funkcji, która dla mnie jest b. ważna a mianowicie GPS-u, który może jest gadżetem ale dzięki któremu później łatwiej jest skatalogować nagrania i je odnaleźć