anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

DCR-SR37E SR38E SR57E

HarrisonBergeron
Początkujący

DCR-SR37E SR38E SR57E

Jaka martyca jest w tej rodzinie kamer, 16:9 czy 4:3?

Planuję nagrywać tylko w 16:9 w rozdzielczości SD, więc szkoda byłoby kupować kamerę HD (te na pewno są 16:9).
Przeglądałem wiele ofert i kamery SD (różnych producentów) najczęściej mają matryce 4:3, a filmowanie w trybie 16:9 polega na przeskalowaniu do panoramy - oczywiście z utratą jakości.
Szukam panoramicznej (!) kamery SD, myślałem o DCR-SR38E lub SR57E ale w dokumentacji nic o tym nie pisze.

6 ODPOW. 6
boston-----
Początkujący

Ponieważ wątek kamer SD w natywnej rozdzielczości 16:9 mnie zainteresował, to poświęciłem kilka minut na znalezienie info o kamerze 37E. Na jednej ze stron (sklepu internetowego) znalazłem takie info, które raczej przemawia za tym, że tak kamerka nagrywa 16:9 nie skalując z 4:3 (czyli ścinając w istocie obraz)

Efektywna liczba pikseli w trybie kamery (tys.)
Tryb 16:9: 490 / Tryb 4:3: 410

Nagrywanie w trybie panoramicznym 16:9 (pełnym)
TAK

HarrisonBergeron
Początkujący

Tyle stron z danymi technicznymi przeglądałem, że zapewne musiałem dostać oczopląsu bo
nie widziałem wcześniej tej informacji o pełnym widescreen - a pisze na stronie sony.
Niestety brak tej informacji w instrukcji obsługi, którymi też się podpierałem.

Moje wątpliwości wzbudziła natomiast ta informacja:
Efektywna liczba pikseli w trybie aparatu (tys.) Tryb 16:9: 310 / Tryb 4:3: 410


Jest dokładnie odwrotnie niż w trybie kamery i sugeruje, iż matryca jest 4:3.

boston-----
Początkujący

W tym wypadku matryca przy zdjęciach nie jest wykorzystywana w pełni (aparat jest wciąż ustawione 4:3) i wynika to pewnie z jakichś rozwiązań technologicznych, optyki itp, Matryca ma kształt 16:9. Tak mi się przynajmniej wydaje.
Przykłady z kamer hd nie pozwalają co prawda rozwiązać zagadki ale tam tez obserwuje się podobne zjawisko. Przykład z mojej kamerki cx106 (16:9 hd) to:

Zdjęcia
Tryb 16:9: 1490 / Tryb 4:3: 1990 (w tyś) a więc w 4:3 więcej pikseli

Film
Tryb 16:9: 1430 / Tryb 4:3: 1080 i tu już jest ok

Co prawda w kamerach hd daje się już większe matryce z tym, że bardziej w 4:3 (konstrukcja bliższa kwadratu). Większa ilość pikseli np. 4 mln pozwala więc zrobić pełne hd kamerze i wykonać np. zdjęcie 6.1 lln px jak w hc9 w 4:3

HarrisonBergeron
Początkujący

Mimo iż obecnie nie posiadam tv HD, zdecydowałem się jednak na kamerkę HD, w końcu trzeba iść z postępem.
Mam PC który spokojnie uciągnie obróbkę materiału HD, a tv HD też pewnie za kilka lat kupię (gdy ruszy DVB-T w mojej okolicy).

Jedno jest pewne:
aby dokonać świadomego zakupu kamery trzeba być nie lada byle jakim technicznym guru w tym temacie. :thumbsup:

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

HarrisonBergeron napisał(a):

aby dokonać świadomego zakupu kamery trzeba być nie lada byle jakim technicznym guru w tym temacie.



Zgadzam się w 100%. Nigdy nie miałem kamery cyfrowej, przed zakupem spędziłem grube godziny czytając o parametrach, procesorach, optyce itd. Wydaje mi się, że wybrałem może nie optymalnie, bo kupiłem za dobrą kamerę na moje umiejętności i jeszcze nie potrafię obsługiwać wszystkich funkcji, ale i tak z kamery jestem bardzo zadowolony. Wybór kamery, kręcenie to jedno. Ale obróbka to jest dopiero zabawa... Nawet nie wiedziałem, że mozna robić takie rzeczy z filmem i to własnym komputerze..

boston-----
Początkujący

Nie chciałem Ci sugerować ale też wydaje mi się, że kamera hd to najlepsze rozwiązanie (no chyba że jakaś dobra kamerka sd na mini DV, bo one najczęściej mają bardzo dobrą optykę). A co do wyboru kamery, to może nie jest to łatwe zadanie ale warto trochę poszperać popytać przed zakupem, bo przy okazji to trochę otwiera oczy na to czego tak naprawdę nam potrzeba i z jakimi wyzwaniami spotkamy się używając kamery.