anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

HDR-CX130 i jakość nagrań

miszel78
Początkujący

HDR-CX130 i jakość nagrań

Witam,

Stałem się posiadaczem kamerki wymienionej w temacie. Mam pytanie dot. jakości nagrywanych filmów. Widzę, że mam do dyspozycji kilka opcji w HD - FX, FH, HQ, LP i w STD. Zrobiłem test nagrywając krótkie filmiki w każdej z jakości i tak na dobrą sprawę na moim Tv (LG 42LE8500) nie bardzo widzę różnice. Wydaje mi się że nie ma sensu nagrywać w najwyższej jakości, biorąc pod uwagę fakt że nie posiadam nagrywarki blu ray i na razie nie zamierzam kupować. Raczej myślę o czymś co w przyzwoitej jakości dałoby się przenieść na zwykłe DVD. Czy nagrania w jakości LP są słabe? Widzę że znacznie więcej filmu w takiej właśnie rozdzielczości zmieszczę na mojej 16 GB karcie. Chętnie przechowywałbym pliki na płytach, bo nie mam (i nie chciałbym specjalnie do tego kupować) zewnętrznego dysku twardego. Co z nagrywaniem filmów w jakości STD? Widzę, że jeśli chodzi o wielkość pliku, to jest on zbliżony do tego nagrywanego w HD w jakości HQ. Trochę mnie to zdziwiło, bo sądziłem że STD będzie zajmowało znacznie mniej miejsca niż jakiekolwiek HD a tu się okazuje że w HD (LP) mogę nagrać dwa razy więcej niż w STD.
Teraz jeszcze jeśli chodzi o oglądanie filmów z płyt w jak najlepszej jakości - dodam że posiadam PS3. Może najlepszą jakość uzyskam oglądając własnie filmy przez PS3 nagrywane na płytę DVD w formacie AVCHD?

5 ODPOW. 5
profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Witam i od razu przechodzę do odpowiedzi.

Domyślnym ustawieniem jakości w HDR-CX130E jest HQ, które charakteryzuje się przepływnością 9 Mb/s. Właśnie ten parametr (ang. bitrate) odpowiada za jakość oraz wielkość nagrywanych filmów. Różnice w jakości są szczególnie widoczne przy porównaniu filmów nagranych ze skrajnymi wartościami - obraz zarejestrowany w FX (24 Mb/s) będzie wyraźniejszy niż w LP (5 Mb/s); najmocniej widać to w ruchomych ujęciach.

Dodam jeszcze, że do wyboru jest tryb PS (28 Mb/s) dostępny tylko przy opcji "Szybkość klatek" ustawionej na 50p - daje on najwyższą jakość i płynny obraz.

Uważam, że wybór poziomu jakości jest kwestią tolerancji drobnych niedoskonałości. Jeśli więc nie zauważasz różnicy, to nawet zachęcam Cię, abyś nagrywał w niższym bitrate - dzięki temu możesz nagrać o wiele dłuższy materiał na tej samej pojemności nośnika. Najwyższa możliwa jakość przydaje się na przykład osobom, które zamierzają montować swoje filmy - w ten sposób zostaje pewien "zapas" jakości przy zapisywaniu gotowej produkcji w jakimś innym formacie.

Nagranie w trybie STD odpowiada rozdzielczości tradycyjnemu formatowi wideo DVD, a więc jest to dużo niższa rozdzielczość od HD, co ukazuje poniższa grafika:

http://img51.imageshack.us/img51/9786/hdsizecomparison.gif

W kamerze HDR-CX130E film w STD jest zapisywany zawsze w bitrate 9 Mb/s (taka sama przepływność co HD HQ!), natomiast HD LP - 5 Mb/s. To wyjaśnia prawie dwukrotną różnicę w dostępnym czasie nagrania.

Na koniec przechowywanie nagrań. Myślę, że DVD AVCHD to dobry wybór - ten format nie zmienia jakości filmów w stosunku do oryginalnych plików oraz można go oglądać na PS3, komputerze i odtwarzaczu Blu-Ray. Nie poradzą sobie z nim jednak zwykłe odtwarzacze DVD!

Pozdrawiam.

miszel78
Początkujący

Dzięki za odpowiedź.
Czyli dobrze rozumiem, że lepiej już nagrywać w HD LP niż STD, bo 2 krotnie dłuższy filmik można nagrać i jeszcze w wyższej rozdzielczości, tak?
Jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło: czy da się dogrywać kolejne filmy AVCHD do wcześniej wypalonej już płytki DVD?

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

miszel78 napisał(a):


Jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło: czy da się dogrywać kolejne filmy AVCHD do wcześniej wypalonej już płytki DVD?



Jeżeli będziesz nagrywał płytę za pomocą jakiegoś programu komputerowego do wypalania płyt to wystarczy, że zaznaczysz opcję płyty wielosesyjnej i nie zamkniesz jej po nagraniu np. do połowy będziesz mógł nagrywać dalej. Niedogodnością jest to, że oprócz programów komputerowych (odtwarzaczy w komputerze) tak nagranej płyty może nie zobaczyć zwykły odtwarzacz aż do zamknięcia płyty.

miszel78
Początkujący

Rozumiem. Pokombinuje z tymi płytami. Zobaczę też jak "widzi" to PS3. Na razie wypaliłem tylko 1 płytę i to za pomocą PMB, więc tu pewnie automatycznie sesja jest zamykana. Dzięki.

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Mając do wyboru te dwa tryby, nagrywałbym w HD LP właśnie z uwagi na wyższą rozdzielczość i mniejszy rozmiar plików.

Nie spotkałem się z możliwością dogrania materiału do płyty DVD AVCHD, przynajmniej w programie PMB. Podejrzewam, że nie będzie to możliwe w ogóle (podobnie jak w przypadku wideo DVD) ze względu na to, że na płycie zapisuje się również cała struktura wraz z menu, których podmiana jest niewykonalna w zapisie wielosesyjnym.

Co innego w sytuacji, o której mówi piotruso - jeśli wrzucasz "luzem" pliki AVCHD na płytę DVD, to możesz je dogrywać w kilku sesjach, jeśli tak to ustawisz w swoim programie do wypalania. Taki przygotowany nośnik nie jest jednak tożsamy z formatem DVD AVCHD.