anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Kilka trudnych pytań

Shlaq-----
Początkujący

Kilka trudnych pytań

Witam wszystkich !
Poczytałem trochę forum i widzę, że zgromadzeni są tu zarówno profesjonaliści, jak i doświadczeni amatorzy. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ mam nadzieję, że pomożecie mi w odpowiedzi na kilka pytań.

1) Chcę kupić kamerę i zastanawiam się nad modelami: HDR-FX1, AX200E lub NEX-VG10E.
Wiem, że wybór kamery zależy od jej przeznaczenia, więc króciutko napiszę do czego mi to potrzebne. Najczęściej nagrywam wykłady zarówno w sali wykładowej, jak i takie z wykorzystaniem blue boxa. Nagrywam też relacje z konferencji (duże sale) i seminariów (spotkanie ok. 20 osób). Czasami zdarza mi się nagrywać wywiady w zamkniętych pomieszczeniach. W kamerze bardzo ważną dla mnie sprawą jest możliwość podłączenia bezprzewodowego mikrofonu oraz możliwość dość długiego nagrywania w trybie ciągłym.

2) Gdzie mogę kupić takie kamery ?

Moje drugie pytanie jest może banalne, ale przyznam szczerze, że rozmawiając dziś z kilkoma osobami z różnych centrów SONY usłyszałem, że w zasadzie, to nikt nie ma na stanie takich kamer, a z zamówieniem takowej to jest tyle problemów, że nie warto sobie głowy zawracać. Nie oceniam więc jakości obsługi, ale bardzo zależy mi na informacji gdzie mogę kupić taką kamerę. Nie chciałbym kupować np. przez Allegro, bo to troche za duże pieniądze, a w związku z tym mam pewne obawy.

Z góry dziękuję za pomoc.

10 ODPOW. 10
profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Witaj,
Trafiłeś w dobre miejsce :) Dobrze, że na wstępie opisałeś swoje potrzeby, gdyż od razu można porozmawiać o konkretach.

Na pytanie numer 1 odpowiedź jest według mnie jedna: HDR-AX2000E. Już wyjaśniam dlaczego.
Spośród trzech kamer, które wymieniłeś, ma ona największy zoom optyczny oraz najszerszy kąt obiektywu - jest to cecha nie do przecenienia przy nagrywaniu w pomieszczeniach.
Jeśli chodzi o czas nagrywania to AX2000 również "zjada" rywalki. FX1 to system na kasetki miniDV, a co za tym idzie - maksymalnie nieco ponad 60 (90 w niższej jakości) minut ciągłego nagrywania. NEX rejestruje już na kartach pamięci, zapisując filmy do plików w formacie AVCHD. AX2000 podobnie, jednak posiada dwa sloty na karty pamięci: kiedy na jednej karcie skończy się miejsce, kamera natychmiast przestawia się na drugi nośnik - gwarantuje to ciągłość nagrania.
Wszystkie te kamery będą współpracować z zewnętrznymi mikrofonami bezprzewodowymi; AX2000 posiada dodatkowo 3 gniazda XLR do podłączania różnych profesjonalnych źródeł dźwięku (w ten sposób można np. nagrywać głos prowadzącego wykład bezpośrednio z miksera zamiast z głośników).
Na dokładkę mój faworyt posiada najdłuższy deklarowany czas pracy na baterii.

Model HDR-FX1 ma już kilka lat, więc prawdopodobnie dostępne są już tylko używane egzemplarze.
NEX-VG10 znajdzie się na pewno w punkcie Sony; jeśli nie w salonie, to na firmowym stoisku w którymś ze sklepów z elektroniką. Jeszcze jest aktualna promocja, w której przy zakupie NEX-a dostajesz za darmo kod aktywacyjny do programu Sony Vegas Movie Studio HD Platinum 10 - warto o tym pamiętać! (link)
Co do HDR-AX2000 myślę, że warto mimo wszystko spróbować w Internecie. Sprzęt tej klasy oferują zazwyczaj firmy, z których możesz osobiście odebrać towar i otrzymasz pełne wsparcie. Duże poważanie (i AX-a w ofercie ;)) ma np. firma BEIKS Machulski - http://beiks.pl

Pozdrawiam.

Shlaq-----
Początkujący

Bardzo dziękuję za komentarz. Wczoraj przyglądałem się jeszcze uważnie specyfikacjom NEXa i AX i liczyłem na to, że jednak ktoś potwierdzi przewagę AX :)

Dzięki oneGabryś !!

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Przewagę, uściślijmy, w określonym przez Ciebie zastosowaniu. Pod kątem filmów "artystycznych" kusiłoby mnie strasznie, żeby jednak wybrać NEX-a.
Tak czy inaczej, gratuluję wyboru :thumbsup:

piotr_ek
Początkujący

Shlaq napisał(a):

2) Gdzie mogę kupić takie kamery ?



Na usta ciśnie się odpowiedź "w sklepie z kamerami". Gógle wyrzuciło 30 sklepów, gdzie ową kamerę możesz nabyć.

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

A ja bym tej kamery NIE kupił
Z dwóch powodów

1 - ZA MAŁE matryce. Przy przetwornikach FullHD 1/3" to stanowczo za mało (obiecywane 1.5 luxa można między bajki wsadzić)

2 - Dzwięk kompresowany Dolby Digitalem - czyli na dzień dobry mamy audio w jakości zbliżonej do MP3 - chyba że skorzystamy z cyfrowych rejestratorów PCM

3 - dziadowski obiektyw (pierścienie obiektywu nie mają bezposredniego przełożenia na pracę obiektywu tylko sterują nim za pomocą silników krokowych) Jest to bardzo ważne gdyż sterowanie silnikiem zawsze obciażone jest parametrem bezwładnosci czyli opóźnienia wykonywanej operacji przez kamerę

Osobiście celowałbym w kamery EX1 lub EX3 będące na wyższej półce, zapewniajace jednak nie o 2 ale o 3 klasy lepsze parametry rejestracji i o wiele więsze możliwości kreowania obrazu (głębia ostrości itd) ale i doskonałego dźwieku (przede wszystkim- nieskompresowany PCM !!
Wspomniane przeze mnie kamery mają konkretne przetworniki- a to w kamerze jest podstawowy parametr na którym należy sie skupić. To one swiadczą o klasie kamery (ich wielkosć). Jest oczywiście szeeg innych parametrów ale jeszcze nie spotkałem się by kamera z matrycą 1/2 cala czy 3/4 cala była kiepska.... No i do tego wspaniała manualna (+automat oczywiscie) optyka Fujinona..

Wszystko co używa matryc wielkosci paznokcia (1/3 czy 1/4") to przerosnięte kamery stricte amatorskie które tylko z wyglądu przypominają sprzęt PRO. Jedyna ich zaleta to nieco rozwinięte tryby ręczne...

profile.country.pl_PL.title
hilaravi
Nowicjusz

Shlaq napisał(a):


1) Chcę kupić kamerę i zastanawiam się nad modelami: HDR-FX1, AX200E lub NEX-VG10E.



Odnośnie NEX'a warto poczekać do listopada. Do sprzedaży ma wejsc następca vg20. Nawet jeśli nie potrzebujesz usprawnień to może vg10 stanieje :-)



Skoro jak piszemobor decyduje wielkosc matrycy to NEX-VG10e jest lepszy niż AX200e?

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Myślę, że Kolega Shlaq wybierał pragmatycznie, spośród urządzeń wystarczających, dostosowanych do specyfiki nagrywania na konferencjach, wykładach itp. - a określenie swoich potrzeb to już połowa sukcesu przy zakupie sprzętu (można tę myśl odnieść nie tylko do kamer, ale do każdego rodzaju "sprzętu"). Jestem przekonany, że akurat na tym polu HDR-AX2000E sprawdzi się bardzo dobrze:
szeroki obiektyw, możliwość długiego nieprzerwanego nagrywania, współpraca z zewnętrznymi mikrofonami - tych funkcji potrzebował Shlaq i otrzyma je, korzystając z wybranej przez siebie kamery.
Oczywiście wielkość przetwornika jest istotną cechą kamery, jednak nie zawsze musi być decydująca, co podkreślił hilaravi. Można by długo rozmawiać o technicznych aspektach optyki i przetworników (których zresztą mobor jest znawcą), ale ostatecznie wydaje mi się, że u podstaw zakupowych decyzji powinna leżeć prosta obserwacja: "czy ja (bądź mój klient) jestem zadowolony z jakości materiału, jaki oferuje mi dany sprzęt? czy ta kamera umożliwia mi komfortową pracę?". To według mnie bardziej namacalny argument niż np. sucha liczba pikseli na matrycy.
Pozdrawiam.

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Wlaśnie w trosce o klienta ( o którego coraz trudniej) należy dbać o własne zaplecze techniczne przy pomocy którego można zaoferować określony poziom usług. Sprzęt pracujacy z dźwiekiem Dolby Digital tego nie zapewnia (np TVP z punktu odrzuca taki materiał jako "śmieciowy")
Generalna zasada jest taka - im wyższy bitrate (audio i video) i wieksze matryce - tym lepszy sprzet (i na odwrót)

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

DD dla jednych "śmieciowy" dla innych odpowiedni. Zależy do czego chce się wykorzystać materiał, a jeśli w celach zarobkowych - jakie będzie grono odbiorców... EX1r i EX3 to jedne z najfajniejszych kamer profesjonalnych z tej półki. Jednak przy ograniczonym budżecie, można zastanowić się nad HXR-NX5 plus dodatkowy osprzęt (dysk flash, lepszy mikrofon, lepszy statyw, oświetlenie, porządny komputer do obróbki). Chyba, że z w miarę zaufanego źródła jakaś EX1r z małym przebiegiem... Kupisz nową EX1r i nie starczy Ci na osprzęt - to też bez sensu. Kupisz beznadziejny statyw, słabą kartę pamięci itp. i nawet lepsza kamera nie pomoże.. Kamery profesjonalne tak szybko nie tracą na wartości- jak się dorobisz możesz zmienić na lepszą. A dobrej jakości osprzęt w większości pozostanie...