anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

FIltr Polaryzacyjny nex 5K

ROZWIĄZANE
profile.country.pl_PL.title
DUrbaniak87
Poszukiwacz

FIltr Polaryzacyjny nex 5K

Posiadam aparat sony nex 5K. Czy moge do niego dokupić i zamontować filtr polaryzacyjny? Jeśli tak to teraz pytanie jaki? do obiektywu kitowego 18-55mm

16 ODPOW. 16
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Widzisz fotoandreq, ja napisałem tak odruchowo te kilkaset lat dlatego, że filtry nie mają praktycznie żadnych elementów, które mogłyby ulec popsuciu. Filtr nie ma elementów mechanicznych, które mogą ulec wyrobieniu, zatarciu, zniszczeniu w wyniku pracy (nie mówię o siłach zewnętrznych i nieczystych). Podobnie budowa szkła - to jest jedno szkiełko więc co tam może się zepsuć? Obiektywy to układy kilku soczewek, często klejonych ze sobą. Więc klej np. może nie wytrzymać próby czasu, może do środka układu wielosoczewkowego dostać się grzyb. Ale to i tak nie zniszczy obiektywu, często wystarczy rozebrać i przetrzeć. Nie sposób na dzień dzisiejszy stwierdzić ile set lat przetrzyma filtr czy nawet obiektyw. Fotografia nie istnieje wystarczająco długo. Ale bez problemu znajdziesz zdjęcia wykonywane dziś szkłami mającymi po kilkadziesiąt a może i sto lat. Więc zaczynamy się zbliżać do kilkuset :smileysilly:.

profile.country.pl_PL.title
fotoandreq
Poszukiwacz

w skrajnych przypadkach to oczywiście możliwe, sam moje filtry szanuje i mam je już ze 4 lata, a w jednej książce wyczytałem, że warto je mieć choćby ze wzgledu na to, że chronią obiektyw. Niestety mozna uważać, ale zawsze ktoś może w nie wejść, zawsze mogą wypaść z ręki i po filtrze:smileywink:

Bertzilla
Poszukiwacz

Panowie,

Pozwólcie, że podepnę się pod temat ze swoją wątpliwością. Parę dni temu nabyłem nieco już wiekową wersję Nex-5A (sztuka wystawowa). Aparat jest w nienagannym stanie i sprawuje się świetnie. 

Pytanie 1: czy do obiektywu kitowego, czyli naleśnika E 2,8/16 można dobrać kołowy filtr polaryzacyjny? Na forach spotkałem się z wypowiedziami, że zamówiony filtr Marumi nie pasował (link). Na stronie Sony też nie znalazłem propozycji filtra w akcesoriach do tego obiektywu. Pytanie dodatkowe - czy po dobraniu takiego filtra nadal można używać kitowej zaślepki na obiektyw?

Pytanie 2: zupełnie już z offu - czy sprawdzają się foliowe zabezpieczenia na ekran LCD? Po paru wyjęciach aparatu z futerału widzę delikatne zarysowania fioletowej warstwy wyświetlacza, szczególnie na brzegach. 

Z góry dzięki za podpowiedzi.

Brtz

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Cześć,

 

Chyba będzie ciężko nakręcić filtr na ten naleśnik - element soczewki lekko wychodzi do przodu. Tak swoją drogą - jaki jest sens używania filtra polaryzacyjnego kołowego na tak szerokim kącie? Nigdy nie uzyskamy ładnego, równego efektu

 

Co do dekli - tak, na każdy filtr można zapiąć dekielek.

 

Co do ekranu LCD - tutaj jak najszybciej szybka GGS. Pierwsze NEX-y miały dość słabą powłokę antyodblaskową, która brzydko łuszczyła się i ekran wyglądał fatalnie. :slight_frown:

 

Pozdrawiam

Bertzilla
Poszukiwacz

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Nie mam doświadczenia z filtrami polaryzacyjnymi, stąd pytanie. Szybkę GGS już zamówiłem. Pozdrawiam. Brt

Bertzilla
Poszukiwacz

Przetestowałem jednak naleśnik pod kątem możliwości nakręcenia nań filtra. Filtrem eksperymentalnym został tani Haze IR Marumi. Ponieważ powstała ostatnio wątpliwość, czy wypukły element tego obiektywu nie będzie przeszkadzał w swobodnym nakręceniu filtra - podaję informacyjnie: NIE PRZESZKADZA. 

Sensowność filtra IR jest przy tym poza tematem, gdyż jego funkcją jest ochrona obiektywu, a protektorów akurat w sklepie nie mieli.

Pozdrawiam

Brt

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Dzięki Bertzilla za wyjaśnienie sytuacji! 

 

To bardzo pomocne informacje :thumbsup: