anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Obiektyw nie ostrzy

profile.country.PL.title
KoT_Kotek
Użytkownik

Obiektyw nie ostrzy

Witam wszystkich....

Zakupiłem do mojej A57M (18-135) stałeczkę Sony 35mm F1.8. Testowałem ją wcześniej w sklepie (inny egzemplarz) i miałem poważne zastrzeżenia co do ostrości. Swoje spostrzeżenia opisywałem w tym poście.

Mimo wszystko dalej mnie korciło i postanowiłem zakupić ten obiektyw.

Nie mam jakichkilwiek zastrzeżeń do ostrzenia gdy wykonuję je ręcznie. Automatyczny fokus przejawia zapędy do ostrzenia za tematem, czego efektem są poniższe fotki:

A - oznacza ostrzenie automatyczne, R-ręczne.

W teście bateryjek jest to już mocno widoczne - ostrzenie zawsze na pierwszą bateryjkę.

 

 

03.JPG

 

Zobaczcie jak to przekłada się na jakość zdjęć: Ostrość zawsze ustawiana na oczy konia.

 

02.JPG

 

Inny przykład:

 

01.jpg

 

Nie ma tutaj mowy o żadnym poruszeniu zdjęcia. Efekt braku ostrości jest aż nadto widoczny, iż uważałem, że nie ma sensu wkładania zdjęć w większej rozdzielczoci.

 

Dokładam jeszcze fotkę z ostrzenia Auto i Ręcznego z tą różnicą, że  przy automacie ostrość ustawiałem na bluzkę, tam gdzie strzałka jakieś 0,5 metra od ściany. Wówczas zdjęcie wychodzi poprawne, ale to lipa, tak być nie może.

 

 

04.JPG

 

 

Ktoś powie...wyślij aparat i obiektyw do kalibracji i wszystko będzie OK.

Problem polega na tym, że mam obiektyw Sony 18-135, zakupiony w zestawie i on ostrzy dobrze. Wydaje mi się, że jeśli panowie z serwisu ustawią wszystko pod 35mm to 18-135 sięrozsypie, a tego w żadnym wypadku nie chcę.

 Bardzo często nie ma czasu na ostrzenie ręczne, trzeba krzystać z automatu, ale on jest tutaj strasznie zawodny.

Może jest jakieś wyjście z tej sytuacji ? Mam jeszcze 3-4 dni aby ewentualnie oddać obiektyw, bo to zakup internetowy.

 

16 ODPOW. 16
profile.country.pl_PL.title
hovany
Poszukiwacz

Właśnie wysyłka całego zestawu do serwisu da Ci to czego chcesz. Ja mam 35-tkę z A300 i działa bez zarzutu. Skontaktuj się z CSI. Są naprawdę ekspresowi.

Wygląda to na problem obiektywu. Czy testowałeś inną 35-tkę? Możesz też podejść do kogoś z forum i przetestować obiektyw z innym body lub inną 35-tkę ze swoim aparatem. Jest nas wszędzie pelno. :wink:

BZ
profile.country.PL.title
KoT_Kotek
Użytkownik

Witam.....

Decyzja podjęta....... zwracam obiektyw do sklepu. Ogromnie mi go szkoda, bo to fajna zabawka. Niestety prawidłowo ostrzy tylko na manualu.

Dzisiaj udałem się do Media M. i popstrykałem Sony 50mm F1.8 - może i różnica jest między ostrością z automatu a ręcznym ostrzeniem, ale jest to tak mało istotne, iż uważam, że te 35mm coś z moją A57 nie wspólpracują.

Posiłkując się także testem na optyczne - oni także dostali obiektyw do testów, który ustawiał ostrość za tematem i jedynie ostrzenie w trybie liveview metodą kontrastu było prawidłowe.

No cóż..... szkoda.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Ja na Twoim miejscu wysłałbym najpierw body z obiektywem do kalibracji. Być może to właśnie body jest przyczyną takiego, a nie innego zachowania się jasnych obiektywów. Przy obiektywach ciemnniejszych, gdzie głębia ostrości jest większa po prostu tej wady można nie dostrzec.


profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Zgadzam się z Lajamem, wizyta w CSI byłaby najlepszym rozwiązaniem.
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Zgadzam się z kolegami - przedmówcami (przedpiszcami).

Zamów kolejny obiektyw 35 i sprawdź go od razu gdy otrzymasz. Gdy jakość będzie niezadowalająca wysyłaj komplet do CSI. Regulacja z przesyłką powinna zająć nie więcej niż 4 dni. Potem sprawdź jeszcze raz. W razie czego odeślesz obiektyw.

Pisałeś, że boisz się, że z Twoim 18-135 aparat po regulacji będzie źle działał. Wiem, że to trochę niewygodne ale ponieważ jest to obiektyw Sony to możesz wysłać cały zestaw - oba obiektywy i korpus i dołącz zdjęcia z testu bateryjkowego.

Aby zobrazować sobie czy prawidłowo działa Twój 18-135 z Twoim body sprawdź jaki otwór ma zoom przy ogniskowej 35 mm, następnie ustaw taką samą przysłonę na obiektywie 35 i wykonaj zdjęcia testowe. Zobacz, czy zdjęcia te mają porównywalną ostrość.

profile.country.PL.title
Rutek68
Doradca

Koledzy mają rację, oddaj 35 i body do serwisu, pytanie może to 57 jest inaczej ustawiona . Jak pisałem wcześniej  u mnie z 77 z ob. 35/1.8 ostrzy w punkt bez regulacji AF a i 330 wcześniej bardzo dobrze radziła sobie z tym samym obiektywem :wink:

Sony 77 ob.28/2,8; 50-200/4-5,6; 35/1,8; 50/1.7; 135/2,8
profile.country.PL.title
KoT_Kotek
Użytkownik

Witam wszystich serdecznie.....

Na dzień dzisiejszy stan jest taki, że obiektyw powędrował do sprzedawcy. Pewnie zacznie się tutaj jazda ze zwrotem pieniędzy.

Raczej na 100% będę chciał kupić ten obiektyw, tylko zastanawiam się o co chodzi: dwie sztuki zachowywały się dokładnie identycznie - tzn mydło. Bardzo mocno zastanawiałem się czy mimo wszystko, iż nie ostrzy na autofokusie nie zostawić go sobie. Doszedłem jednak do wniosku, że byłaby to kompletna głupota z mojej strony. Mógłym go używać jedynie do zdjęć statycznych, o ile miałbym czas aby ostrzyć ręcznie. Syn uczestniczy w zawodach biegowych - przełaje i właśnie także z tego powodu chciałem ten obiektyw nabyć. No niestety, nawet gdy wykonywałem fotkę w domu - gdy stał - twarz na automacie, tak jak na powyższych fotkach, na manualu - miodzio.

Co do ostrzenia przez 18-135 - nie chciałbym aby serwis coś ustawieniach body zmieniał - bo raczej napewno dojdzie do rozstrojenia. Raczej nie wchodzi takie ustawienie body - kompromis - aby 35mm i 18-135 działał w miarę poprawnie, dlatego, że back focus w przypadku 35mm jest bardzo duży.

Poczekam na zwrot kasy i zakupuję nową sztukę.

Napewno podzielęsię z wami spostrzeżeniami.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


KoT_Kotek napisali:

Co do ostrzenia przez 18-135 - nie chciałbym aby serwis coś ustawieniach body zmieniał - bo raczej napewno dojdzie do rozstrojenia. 


To raczej czy na pewno?

Mam wrażenie, że nie bardzo orientujesz się na czym polega kalibracja.

Pamiętaj, że kalibruje się nie tylko body, ale i obiektyw! 

 

Pozdrawiam,

profile.country.PL.title
KoT_Kotek
Użytkownik

Może i masz rację z tą moją orientacją co do kalibrowania. Wnioski takie wysunąłem gdy czytałem opinie innych użytkowników, którzy oddali sprzęt do kalibracji - dostroili mi dany obiektyw, a pozostałe (stare) nie działają od tamtej pory właściwie.

Jeśli jest tak, że kalibracja body z nowym obiektywem nie wpłynie na prawidłowe działanie/ostrzenie ze starym, to problem faktycznie można roziązać poprzez serwis.

Zastanowiło mnie jednak stwierdzenie pana serwisanta z CSI, który powiedział mi, że jeśli mam szansę go oddać to nie ma sensu bawić się w próbę kalibracji.

Pozdrawiam.