anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Obiektyw nie ostrzy

profile.country.PL.title
KoT_Kotek
Użytkownik

Obiektyw nie ostrzy

Witam wszystkich....

Zakupiłem do mojej A57M (18-135) stałeczkę Sony 35mm F1.8. Testowałem ją wcześniej w sklepie (inny egzemplarz) i miałem poważne zastrzeżenia co do ostrości. Swoje spostrzeżenia opisywałem w tym poście.

Mimo wszystko dalej mnie korciło i postanowiłem zakupić ten obiektyw.

Nie mam jakichkilwiek zastrzeżeń do ostrzenia gdy wykonuję je ręcznie. Automatyczny fokus przejawia zapędy do ostrzenia za tematem, czego efektem są poniższe fotki:

A - oznacza ostrzenie automatyczne, R-ręczne.

W teście bateryjek jest to już mocno widoczne - ostrzenie zawsze na pierwszą bateryjkę.

 

 

03.JPG

 

Zobaczcie jak to przekłada się na jakość zdjęć: Ostrość zawsze ustawiana na oczy konia.

 

02.JPG

 

Inny przykład:

 

01.jpg

 

Nie ma tutaj mowy o żadnym poruszeniu zdjęcia. Efekt braku ostrości jest aż nadto widoczny, iż uważałem, że nie ma sensu wkładania zdjęć w większej rozdzielczoci.

 

Dokładam jeszcze fotkę z ostrzenia Auto i Ręcznego z tą różnicą, że  przy automacie ostrość ustawiałem na bluzkę, tam gdzie strzałka jakieś 0,5 metra od ściany. Wówczas zdjęcie wychodzi poprawne, ale to lipa, tak być nie może.

 

 

04.JPG

 

 

Ktoś powie...wyślij aparat i obiektyw do kalibracji i wszystko będzie OK.

Problem polega na tym, że mam obiektyw Sony 18-135, zakupiony w zestawie i on ostrzy dobrze. Wydaje mi się, że jeśli panowie z serwisu ustawią wszystko pod 35mm to 18-135 sięrozsypie, a tego w żadnym wypadku nie chcę.

 Bardzo często nie ma czasu na ostrzenie ręczne, trzeba krzystać z automatu, ale on jest tutaj strasznie zawodny.

Może jest jakieś wyjście z tej sytuacji ? Mam jeszcze 3-4 dni aby ewentualnie oddać obiektyw, bo to zakup internetowy.

 

16 ODPOW. 16
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Kotku, kalibracja polega na tym, że najpierw aparat jest sprawdzany i w miarę potrzeby kalibrowany do wzorca. A następnie do prawidłowo skalibrowanego aparatu kalibruje się, jeśli potrzeba, przysłany obiektyw. Na razie nie masz dużo szkieł (bo aż jedno |+ ew. ta 35), więc warto by było taką operację przeprowadzić. I mieć pewność, że sprzet jest właściwie skalibrowany. I jeśli jakiś obiektyw w przyszłości nie będzie ostrzył poprawnie, wystarczy już tylko jego wysłać do kalibracji (najlepiej z aparatem).

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
KoT_Kotek
Użytkownik

Witam....

U mnie zrobiono kalibrację AF do obiektywu wzorcowego. Kurczę..... testując w domu na bateryjkach itp. okazało się, że wcześniejsza wada BF zamieniła się we FF i to dosyć spory.

Zostawię bateryjki - zaraz jadę z synem na bieg przełajowy i zobaczę jak sprawuje się aparat w terenie - bo to jest dla mnie najważniejsze.

Dam znać co z tego wyszło.

Pozdrawiam

 

 

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Tak. Puszkę kalubruje się do obiektywu wzorcowego.

Dlatego dobrze jest wysłać do kalibracji, razem z body, posiadane obiektywy (pod warunkiem, że są to obiektywy Sony - np. obiektyw Sigma musi być skalibrowany w serwisie Sigmy), żeby mieć pewność, że wszystko ze wszystkim będzie prawidłowo współpracować.

 

Taki urok autofokusa fazowego. Może, jak się nowe technologie AF udoskonalą, nie będzie problemów z FF/BF.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
KoT_Kotek
Użytkownik

Oczywiście wysłałem razem z obiektywem Sony 18-135. Nie wiem tylko czy panowie w serwisie wogóle dotykali obiektywu. Kalibracja do wzorca spowodowała z lekkiego BF - odczuwalny FF.

Muszę poczekać do ponownego zakupu 35mm F1.8 i wtedy zobaczyć jaki będzie efekt na obu obiektywach.

Poprzedni 35mm pokazywał dosyć spory BF. Może teraz jakimś sposobem wszystko się sensownie wyrówna :slight_smile:

profile.country.PL.title
KoT_Kotek
Użytkownik

Witam ponownie.....

 

Dzisiaj odebrałem nowy obiekty Sony 35mm F1.8. Co tutaj powiedzieć...... wydaje się miodzio :slight_smile:

Ostrzy tam gdzie mierzę, wszystko miło i przyjemnie jak na pierwszej randce.

Zapewne jest to efekt wcześniejszej kalbracji body. Moje dwa konie zarówno na automacie jak i na ręcznym ostrzeniu są prawie identyczne.

 

05.JPG

 

W zasadzie nie mam się czego czepiać. Muszę poczekać do soboty aby zastać trochę naturalnego światła, bo teraz wychodzę do pracy gdy jest ciemno i wracam po zmroku. Jestem ogromnie ciekawy jak to plastikowe pudełeczko spisze się w naturalnym światełku.

Tagi (1)
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

gratuluję szkiełka :slight_smile:

To szkiełko jest zaskakujące. Pierwsze wrażenie jest negatywne (obudowa), ale tak naprawdę jest świetne, a waga działa z czasem na plus. Na plus bo mniej się dźwiga :grin:

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Obiektyw 35/1,8 jest naprawdę znakomity - szczególnie gdy porówna się jakość obrazka do ceny...

Dzięki uprzejmości firmy Sony, miałem możliwość potestowania go, gdy był jeszcze nowością. Przyznam, że oddawałem go z dużym żalem, a "plastikowością" jego nie byłem zaskoczony - mam i używam obiektyw 50/1,8, który kupiłem gdy jeszcze o 35 nikt nie słyszał :slight_smile:

Teraz, gdybym wybierał zestaw stałek, nie brałbym 50, tylko dwa: właśnie 35/1,8 i do tego 85/2,8 - dla amatora rewelacyjny zestaw "na co dzień" (oczywiście, jeśli fundusze pozwalają, to i 50 się przyda :wink: ). Pozostałe ogniskowe, wg potrzeb :slight_smile:

 

Życzę Ci dużo radości z fotografowania :slight_smile:

------------------------------
fotoamator