anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Adobe RGB czy sRGB?

profile.country.pl_PL.title
11008048
Początkujący

Adobe RGB czy sRGB?

Witam,
Nie wiem czy jest juz taki wątek ale...
Mój problem polega na tym,że nie mam pojęcia w jakiej przestrzeni odwzorowania kolorów powinny byc przerabiane zdjęcia jedni piszą,ze sRGB w ksiazkach,że Adobe RGB i ja juz zdurniałam jak powinno byc.Więc drodzy forumowicze prosze o pomoc.

8 ODPOW. 8
profile.country.pl_PL.title
spolghost1lgexk
Nowicjusz

Niusia napisał(a):

Witam,
Nie wiem czy jest juz taki wątek ale...
Mój problem polega na tym,że nie mam pojęcia w jakiej przestrzeni odwzorowania kolorów powinny byc przerabiane zdjęcia jedni piszą,ze sRGB w ksiazkach,że Adobe RGB i ja juz zdurniałam jak powinno byc.Więc drodzy forumowicze prosze o pomoc.


jeżeli nie masz porządnego monitora wyświetlającego AdobeRGB, najlepiej skalibrowanego, to nie ma sensu. większość monitorów i duża część oprogramowania nie radzi sobie z poprawnym pokazaniem nieco większej przestrzeni kolorów AdobeRGB.

oldguest
Początkujący

Tu masz opisane przystępnym językiem, a poza tym google twoim przyjacielem :c50

profile.country.pl_PL.title
11008048
Początkujący

Dziekuje za linka.A co do google to szukałam.Ale chodzi o to,że właśnie na niektorych stronach jest sRGB a na innych zas Adobe RGB. Scott Kelby w ksiazce pisze ze Adobe RGB w podanym linku ze sRGB ..zdurniałam juz :slight_smile:

profile.country.PL.title
_Antek
Nowicjusz

stasiek2002 napisał(a):

Tu masz opisane przystępnym językiem, a poza tym google twoim przyjacielem :c50


Fajnie że podałeś linka, też przeczytałem sobie żeby po raz kolejny odświeżyć te informacje, JEDNAKŻE..

To jest forum, odbywają się tutaj rozmowy,wymiana zdjęć,komentarzy oraz a w sumie przede wszystkim ludzie zadają pytania, bo czegoś nie wiedzą. Bo uznali, że skoro oficjalne forum Sony to pewnie pomogą mi. Ale wtedy często(nie mówię,że zawsze - przykładem jest choćby, zawsze cierpliwy piotruso, pozdrawiam przy okazji;) ) ludzie piszą coś w stylu:

"whaT?! a google to nie łaska,co?"

Rozumiem,że owa przeglądarka zastępuje nam obecnie naszych rodziców czy dziadków,którzy kiedy byliśmy mali i myśleliśmy że oni wiedzą wszystko i są nieomylni więc pytaliśmy się ich o wszystko czego nie rozumieliśmy.
Ja się tylko pytam,co za problem powiedzieć, np:


Tu masz linka z teorią w fajnej przystępnej formie,a w skrócie sRGB stosuje się raczej przy stronach www,natomiast Adobe najlepiej przy wydrukach(na potrzeby domowe). Jednakże jeśli chcesz żeby wszystko wyglądało tak jak widzisz na monitorze,musi być rzeczony monitor b.dobrej jakości.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Antku - bez urazy, ale jeśli ktoś zadaje pytanie, nawet nie sprawdziwszy zawartości forum, to za którymś razem użytkownikom zwyczajnie się nie chce pisać w kółko tego samego.

Pozdrawiam, ;)

profile.country.PL.title
_Antek
Nowicjusz

Lajam napisał(a):

Antku - bez urazy, ale jeśli ktoś zadaje pytanie, nawet nie sprawdziwszy zawartości forum, to za którymś razem użytkownikom zwyczajnie się nie chce pisać w kółko tego samego.



Spoko ;) (Jak widzę tego emota od googla to mnie strzela ;) ) Ale dziewczyna napisała że już czytała różne źródła, gdzie jedni mówili sRGB,drudzy Adobe, czyli obczaiła w jakimś tam stopniu temat. W każdym razie odnośnie jej pytania już chyba wyjaśnione jest :smileymrgreen: .

Jeszcze obczaiłem temat na forum: był temat, jeden :P ::LINK:: dla Niusia

profile.country.pl_PL.title
11008048
Początkujący

Dzięki za odświeżenie wątku :)jednak mimo tego co Scott napisał to ja uzywam sRGB czy to poprawnie robie? nie wiem ..poki co aparat robi w takim profilu wiec ja w Ps stosuje teraz sRGB:)

profile.country.pl_PL.title
marcinssdd
Początkujący

Niusia napisał(a):

Witam,
Nie wiem czy jest juz taki wątek ale...
Mój problem polega na tym,że nie mam pojęcia w jakiej przestrzeni odwzorowania kolorów powinny byc przerabiane zdjęcia jedni piszą,ze sRGB w ksiazkach,że Adobe RGB i ja juz zdurniałam jak powinno byc.Więc drodzy forumowicze prosze o pomoc.



Jeżeli tylko w aparacie jest Adobe RGB to taką przestrzeń stosuj nawet jeżeli Twój monitor nie jest w stanie tego wyświetlić. AdobeRGB przyda się gdy pójdziesz do DOBREGO punktu usługującego wydrukami wielkoformatowymi na DOBRYCH drukarkach i DOBRYCH papierach. Wtedy szersza przestrzeń barwna jest przez takie maszyny obsługiwana i drukowana. Jeżeli robisz fotki w labach typu saturn/mediamarkt/auchan/itp to szkoda sobie głowy zawracać przestrzenią AdobeRGB, bo laby nie trawią sRGB więc...

Kolejna sprawa to kwestia oprogramowania i pewnej konsekwencji w obrabianiu fotografii. Jeżeli dążymy do zachowania maksymalnej jakości to pownniśmy zapisywać zdjęcia w RAW (AdobeRGB) - później to obrabiać najlepiej w dedykowanym sofcie typu Image Data Converter albo Lightroom - jeżeli w Photoshopie to na palecie minimum 16-bit i z włączoną obsługą AdobeRGB - eksport najlepiej do TIFF albo minimum JPG z minimalną możliwą kompresją. Ale trzeba pamiętać, że nie każdy potrzebuje tak rygorystycznych sposobów - trzeba dopasować narzędzie do pracy. :smileythumbsup:

grzybki z barszczem