anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Kadrowanie

profile.country.pl_PL.title
11008048
Początkujący

Kadrowanie

Witam,
Nie wiem czy taki temat już był,jeżeli tak to proszę o usunięcie mojego postu.
Otóż chodzi mi o to kadrując zdjęcie dajmy na to do rozmiaru 10x15 zmniejszamy potem jeszcze pikselowo np. do 800x600?Jeżeli chodzi o zdjęcia do internetu?Czy tylko wpisujemy na górze w Ps 10x15 cm i na tym koniec?
Wiem,że wydaje się to łatwe i banalne ale ja szukam jednoznacznej odpowiedzi i nigdzie nie mogę jej znaleźć.

21 ODPOW. 21
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Niusia napisał(a):

Witam,
Nie wiem czy taki temat już był,jeżeli tak to proszę o usunięcie mojego postu.
Otóż chodzi mi o to kadrując zdjęcie dajmy na to do rozmiaru 10x15 zmniejszamy potem jeszcze pikselowo np. do 800x600?Jeżeli chodzi o zdjęcia do internetu?Czy tylko wpisujemy na górze w Ps 10x15 cm i na tym koniec?
Wiem,że wydaje się to łatwe i banalne ale ja szukam jednoznacznej odpowiedzi i nigdzie nie mogę jej znaleźć.


Ustalmy najpierw cel zmniejszania, bo raz piszesz o 10x15cm, a raz o 800x600. Słowo internet to zbyt ogólne określenie.

Bo jeśli chodzi o wstawianie zdjęć tutaj na forum, to zmniejszasz do 800x600 (przy poziomych kadrach) lub 600x800 (przy pionowych). Zmniejszanie zdjęć wg centymetrów bym sobie darował.
Dodam, że po zmniejszeniu warto jeszcze wyostrzyć zdjęcie (filtry=>wyostrz=>wyostrz / Filter=>sharpen=>sharpen).

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Niusia napisał(a):

Witam,
Nie wiem czy taki temat już był,jeżeli tak to proszę o usunięcie mojego postu.
Otóż chodzi mi o to kadrując zdjęcie dajmy na to do rozmiaru 10x15 zmniejszamy potem jeszcze pikselowo np. do 800x600?Jeżeli chodzi o zdjęcia do internetu?Czy tylko wpisujemy na górze w Ps 10x15 cm i na tym koniec?
Wiem,że wydaje się to łatwe i banalne ale ja szukam jednoznacznej odpowiedzi i nigdzie nie mogę jej znaleźć.



Jest kilka pojęć jeżeli chodzi o rozmiar finalny zdjęcia.
Jeżeli chodzi o internet (i przedstawianie zdjęć w postaci elektronicznej czyli ekran komputera, telewizor) to tutaj podajemy rozmiar w pikselach. Na naszym forum przyjęło się wstawiać zdjęcia w rozmiarze takim, aby dłuższy bok miał 800 pikseli (długość krótszego boku będzie wynikała z proporcji jakie chcesz zachować przedstawiając dane zdjęcie np. zdjęcie w proporcji 3:2 czyli potocznie "lustrzankowej, analogowej, kliszowej" chcąc wstawić na forum powinno mieć rozmiar 800 x 536 pix, natomiast chcąc przedstawić zdjęcie o proporcjach 16:9 to rozmiar wynikowy powinien być 800 x 450). Nie interesuje Cię ustawienie w centymetrach ani innych jednostkach miary "rzeczywistej". Chcąc wykonać odbitkę powinnaś znać rozdzielczość w jakiej pracuje maszyna wykonująca odbitki i wtedy możesz zdjęcie przygotować stosując wartości (wpisując w odpowiednie miejsca) rozdzielczości np. 300 dpi i rozmiaru fizycznego papieru jaki Twoja odbitka powinna mieć np. 15x10 cm. Wtedy automatycznie te wartości zostaną przeliczone przez program i będziesz operowała na obrazku z odpowiednią liczbą pikseli.
Oczywiście chcąc oddać do labu czy do druku zdjęcie o większych wymiarach niż zalecane nie trzeba go skalować gdyż każdy program dołączony do wydruku czy wykonania odbitki sobie z tym poradzi. Jednak dobrze jest przygotować plik tak jak my chcemy i nie zdawać się na automaty w punktach usługowych.
Dobrze jest, tak jak pisał kris delikatnie wyostrzyć już po zmniejszeniu. No i to nie jest kadrowanie tak jak napisałaś w tytule a zmiana rozdzielczości. Kadrujesz zdjęcie tak jak Tobie się podoba (ja kadruję zawsze z zachowaniem proporcji 3:2, lub 16:9, lub 1:1, no chyba, że robię panoramę wtedy nie mam ustalonych żadnych proporcji a kadrowanie wynika z kadru) a po przycięciu zdjęcia do interesującego motywu zmieniasz rozdzielczość zdjęcia w zależności od medium w jakim chcesz je zaprezentować.
Nie wiem jak to się robi w PS ale ja zmieniając rozdzielczość po wybraniu w danym programie funkcji "zmiana rozdzielczości" zaznaczam "z zachowaniem proporcji" i wpisuję najczęściej tylko jedną wartość, wartość dla dłuższego boku (np przy przygotowywaniu zdjęć do wstawienia na forum wpisuję 800). Druga wartość automatycznie mi się pokazuje gdyż wynika to z zachowania proporcji obrazu.

profile.country.pl_PL.title
11008048
Początkujący

No chyba niejasno napisałam.
Zacznę od początku.
Mam zdjęcie w którym coś mi tam przeszkadza i chce je tak skadrować narzedziem kadrowanie by to co mi przeszkadza usunąć.
http://imageshack.us/photo/my-images/81 ... uuoaw.jpg/" target="_blank
To kadruje tak jak na załączniku np. 10cm x 15cm i potem jeszcze dodatkowo je zmniejszam pikselowo czy robie albo to albo to jeżeli chodzi o internet.Moze teraz jasniej to napisałąm.??

Gucio50
Początkujący

Niusia napisał(a):

No chyba niejasno napisałam.
Zacznę od początku.
Mam zdjęcie w którym coś mi tam przeszkadza i chce je tak skadrować narzedziem kadrowanie by to co mi przeszkadza usunąć.
http://imageshack.us/photo/my-images/81 ... uuoaw.jpg/" target="_blank" target="_blank
To kadruje tak jak na załączniku np. 10cm x 15cm i potem jeszcze dodatkowo je zmniejszam pikselowo czy robie albo to albo to jeżeli chodzi o internet.Moze teraz jasniej to napisałąm.??




Pozbywasz sie niechcianych fragmentów zdjecia, przycinasz je.
Mozesz też zmniejszyc rozdzielczość np 5000*4000 do 800*600

Oba te zabiegi można stosować razem lub kazdy sam sobie.

Kadrowaniem, poprawiasz widok zdjecia,
zmiejszaniem rozdzielczosci zmniejszasz wielkosc pliku jaki widzowie będą pobierać z internetu.

Mozesz też zrobić jedno i drugie naraz. :c37

profile.country.pl_PL.title
11008048
Początkujący

no w koncu odpowiedz na ktora czekałam

Niusia napisał(a):

Kadrowaniem, poprawiasz widok zdjecia, zmiejszaniem rozdzielczosci zmniejszasz wielkosc pliku jaki widzowie będą pobierać z internetu.Mozesz też zrobić jedno i drugie naraz

Wielkie dzieki:)

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Niusia napisał(a):

No chyba niejasno napisałam.
Zacznę od początku.
Mam zdjęcie w którym coś mi tam przeszkadza i chce je tak skadrować narzedziem kadrowanie by to co mi przeszkadza usunąć.
http://imageshack.us/photo/my-images/81 ... uuoaw.jpg/" target="_blank" target="_blank
To kadruje tak jak na załączniku np. 10cm x 15cm i potem jeszcze dodatkowo je zmniejszam pikselowo czy robie albo to albo to jeżeli chodzi o internet.Moze teraz jasniej to napisałąm.??



To niech wypowiedzą się znawcy konkretnego programu bo ja nie korzystam z PS.
Natomiast korzystając z innego programu do obróbki zdjęć wybieram narzędzie nazwane "kadrowanie". Są to po prostu nożyczki. Ustawiam w zakładce właściwości tego narzędzia proporcje takie jak oryginału (lub ręcznie wpisuję proporcje) i rysuję linie na zdjęciu jak należy obciąć dane zdjęcie. Oczywiście linie te nie rysują się dowolnie bo mam zaznaczone aby ustawiały się w konkretnych proporcjach więc przesuwając pionową linię pozioma również się zmienia. Po odpowiednim wykadrowaniu naciskam Enter i mam przycięte zdjęcie. Nie zwracam szczególnej uwagi w trakcie kadrowania na rozdzielczość ani na wymiary. To wykonuję w kolejnych etapach.
Jest takie fajne narzędzie do kadrowania (i tylko do kadrowania) zdjęć wykonanych w jpg. Ma przygotowane standardowe proporcje obrazów ale można stworzyć swoje własne wielkości w oparciu o wykonywane odbitki w konkretnym labie (kiedyś korzystałem namiętnie z tego programu): jpgcrops

profile.country.pl_PL.title
11008048
Początkujący

znowu wróciłam do tego tematu.Otoz piotruso podal mi proporcie ale proporcja 3:2 daje zdjecie o dłuzszym boku 900 a jak cche 800x600??

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Niusia napisał(a):

a jak cche 800x600??


Przy tej wartości pikseli proporcje boków wynoszą 4:3.

Jak chcesz mieć 3:2 musisz wpisać wartości 800x533 (najlepiej zablokować proporcje boków przy zmniejszaniu - wówczas wpisujesz tylko wartość na dłuższym boku, a druga wartość zostanie wyliczona automatycznie)

profile.country.pl_PL.title
11008048
Początkujący