anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

RX100 II - zamazane zdjęcia

ralf586
Poszukiwacz

RX100 II - zamazane zdjęcia

Witam,

 

Z góry uprzedzam, że jestem amatorem jednak mam problem ze swoimi zdjęciami. Niezależnie czy robię je w pomieszczeniach czy na zewnątrz są lekko zamazane - szczególnie widać to na ludziach. Kombinuję z różnymi ustawieniami, zarówno auto jak i ustawienia ręczne i brakuje wyraźnej poprawy. Denerwuje mnie to o tyle, że mój wysłużony Canon s3 robił bardzo wyraźne zdjęcia nawet na auto.

Zastanawiam się czy możliwe jest, że po prostu sprzęt jest uszkodzony? Chyba, że jestem przewrażliwiony i wszystko jest OK?

 

Wstawiam przykładowe zdjęcia

DSC01924.JPGDSC01749.JPGDSC01786.JPG

24 ODPOW. 24
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Witaj, jak ustawisz wykrywanie twarzy to AF będzie szukał twarzy w kadrze więc obszar AF nie będzie miał większego znaczenia. Ja osobiście używam najczęściej elastycznego, ale tak jak napisałem wyżej przy włączonej tamtej funkcji nie robi to żadnej różnicy. Jeśli chodzi o tryb pomiaru światła ja bym pozostał na wielopunktowym.

ralf586
Poszukiwacz

To efekt zmian - jak uważacie?

Doprecyzowując zdjęcia robię w trybie S.DSC02002.JPG

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Wygląda na to, że jest ok jakość poleciała w dół ze względu na wysokie iso.

ralf586
Poszukiwacz

Tylko jeśli zjadę z ISO to pogorszy mi sie czas naświetlania? W sensie zdjęcie wyjdzie ciemne? 

Zauwazylem, ze przy krótszych czasach naświetlania zdjęcia poruszającej sie córki wychodzą ostrzejsze

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

jak obniżysz iso to w trybie S wydłuży się automatycznie czas naświetlania, zdjęcia nie staną się ciemniejsze, tylko z racji poruszania się Twojej córki i Ciebie mogą być/będą rozmazane. W pomieszczeniach możesz zamrozić ruch korzystając z wbudowanej lampy błyskowej (polecam odgięcie lampy palcem ku górze wtedy światło odbije się od sufitu i da miękkie światło, nie będzie dzięki temu ostrych cieni.

mare37
Użytkownik

Ustaw na program P, wybierz AF-S (ciągły to do filmów) Ustaw strefe twórczą wybierz ostrość plus 3 możesz wybrac vivid lub clear i będziesz miał ostre zdjęcia. Możesz wybrać obszar ostawiania ostrości z szerokiego na punktowy to wtedy w centralnym punkcie kadru będziesz miał ostro. 

ralf586
Poszukiwacz

Dziś potestowałem te ustawienia i jest OK, ale testowałem na zewnątrz. Muszę pobawić się tym w pomieszczeniach. Pytanie - co to jest vivid albo clear? Nie mogę znaleźć tej funkcji.

I czemu na P mają mi wychodzić lepsze zdjęcia niż na S?

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Zacznijmy od drugiej części pytania. Podejrzewam, że koledze chodziło o to, że w trybie S (jest to tryb półautomatyczny), to Ty decydujesz o niektórych nastawach. A w związku z tym np. poprzez zwykłą nieuwagę spowodowaną szybkością wykonywania zdjęć nie zmienisz czasu naświetlania i będzie on zbyt długi w stosunku do ogniskowej obiektywu co może powodować nieostrość / rozmazanie poprzez poruszenie zdjęcia. Tryb P jest trybem automatycznym i w trybie tym aparat ustawia prawie wszystkie wartości. Dlatego to aparat będzie dbał o to, żeby czas nie był zbyt długi w stosunku do ogniskowej obiektywu.

Oczywiście stosunek czasu w zależności od wartości ogniskowej jest zaprogramowany według pewnych uniwersalnych wartości i nie zawsze jest to panaceum na niedoskonałości człowieka ale zawsze w pewnym stopniu to aparat będzie pilnował abyś nie popełnił błędu.

Vivid, Clear to są strefy twórcze, wstępnie oprogramowane przez producenta, w które możesz ingerować. Np. strefa vivid ma podbite nasycenie kolorów i kontrast. Powoduje to wrażenie zwiększonej ostrości (szczególnie podbity kontrast). Możesz również w strefie tej zwiększyć nastawę Ostrość co bradziej podbije kontrast konturów zwiększając wrażenie ostrości. Funkcje te są w Menu - menu fotografowania - Strefa twórcza.

ralf586
Poszukiwacz

Dziś porobiłem trochę zdjęć w pomieszczeniach - wszystko wychodzi mi ostro i z efektu byłbym zadowolony ale jest jedno ale - wystrcz, że córka się poruszy i już jest zamazane 😞

 

Zastanawiam się czy ustawienie AS-F nie było błędem i nie spowodowało takiej zmiany.

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

zamazane (poruszone) czy nietrafione? jeśli to pierwsze to są dwie opcje podnieść iso tak by czas był na tyle krótki żeby Twoja córka była ostra ewentualnie użycie lampy błyskowej do zamrożenia ruchu.