anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

ADI czy TTL

ROZWIĄZANE
profile.country.PL.title
Artur_Boguslawski
Użytkownik

ADI czy TTL

Witam,

Czy zestaw:

Aparat: Alpha A-57

Obiektyw: SAL 18135SAM

Lampa: HVL-F43AM

 

Może współpracować razem: przez ADI.

Jak się to ma do odchylanej głowicy i pomiaru światła odbitego?

 

ADI powinien być dokładniejszy niż TTL.

Jak to jest w praktyce?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Piszę teraz z telefonu więc krótko odpowiem - Twój zestaw będzie działał w ADI gdy głowica lampy pracuje w pozycji zerowej czyli "do przodu". Jakiekolwiek odchylenie glowicy lampy powoduje prrzejście w tryb TTL. A dlaczego? Jeżeli poczekasz do jutra to opiszę a jeżeli nie chcesz czekać to już komuś opisywałem co i dlaczego z pomiarem błysku.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

11 ODPOW. 11
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Piszę teraz z telefonu więc krótko odpowiem - Twój zestaw będzie działał w ADI gdy głowica lampy pracuje w pozycji zerowej czyli "do przodu". Jakiekolwiek odchylenie glowicy lampy powoduje prrzejście w tryb TTL. A dlaczego? Jeżeli poczekasz do jutra to opiszę a jeżeli nie chcesz czekać to już komuś opisywałem co i dlaczego z pomiarem błysku.
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Twój zestaw działa z ADI.

W skrócie system ADI mierzy odległość do oświetlanego przedmiotu, a co za tym idzie działa tylko przy ustawieniu lampy na wprost.

 

Ja osobiście używam TTL

 

EDIT Piotrek szybszy :wink: tu chyba link do tematu gdzie Piotrek wytłumaczył dokładnie co i jak http://community.sony.pl/t5/Aparaty-%CE%B1-z-wymiennymi-obiektywami/Pomiar-%C5%9Bwiatla-przy-u%C5%BC...

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

No i Paweł odnalazł ten wątek więc nie będę się powtarzał.

Ale oczywiście jak masz jakieś pytania to pytaj, postaramy się odpowiedzieć.

profile.country.PL.title
Artur_Boguslawski
Użytkownik

Dziękuję za pomoc.

Już zaczynam się wczytywać w temat.

 

Jak na razie. Jeden dzień zdjęciowy (prezent na gwiazdkę).

Większość zdjęć jest poprawnych (światło odbite od sufitu).

Jedna bardzo istotna różnica to nowe zdjęcia z lampa zewnętrzną są dużo jaśniejsze i bardziej wyrównane. Praktycznie bez cieni.

Zauważyłem, aby uzyskać przyzwoite foto to musiałem mieć lampę skierowaną w sufit bez pochylenia (kąt pochylenie aparatu poniżej 90St kompensowałem odchyleniem lampy do tyłu). Wtedy nie ma prześwietleń.

Wstępne parametry:

Program: A 1/60 ISO 200

 

Zastanawiam się nad czasem: 1/100

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca


Artur_Boguslawski napisali:

 

Wstępne parametry:

Program: A 1/60 ISO 200

 

Zastanawiam się nad czasem: 1/100


A ja zapytam - dlaczego?

Co chcesz uzyskać? Co zmienić?

Czy rozumiesz, jaki ma wpływ na wygląd zdjęcia czas migawki, przy używaniu lampy błyskowej?

 

Zapraszam do dyskusji :slight_smile:

 

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Artur_Boguslawski
Użytkownik

Czas migawki 1/60 jest zawsze dużo dłuższy niż czas błysku lampy około 1/2000.

Więc nie ma praktycznie wpływu. Przy czasie nawet 1/40 i tak nastąpi "zamrożenie ruchu" oczywiście pomijam "ruch sportowy" :-). Wtedy inna synchronizacja błysku.

 

Zdjęcia to praktycznie kompromis:

1. Światło zastane.

2. Przesłona.

3. Czułośc ISO.

4. Odległośc na jaką ma być "jasno" bez przepaleń na pierwszym planie.

5. Od czego odbijasz światło /odległość i kolor/.

Teorię dostępną już przeczytałem :-).

 

Trudno podać tutaj stałe parametry.

Przed chwilą zrobiłem fajne jasne zdjęcie dziecików z przesłoną "8" oraz ISO 200 i 400. Lampa odbita "do tyłu".

Całe równo doświetlone bez przepaleń i cieni. Pokój około 4x5m.

 

Ale z chęcią poczytam jeszcze jakieś rady. Zawsze im głębiej w las tym więcej drzew 🙂 I zawsze warto podnieść jakość swoich zdjęć.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca


Artur_Boguslawski napisali:

Czas migawki 1/60 jest zawsze dużo dłuższy niż czas błysku lampy około 1/2000.

Więc nie ma praktycznie wpływu. Przy czasie nawet 1/40 i tak nastąpi "zamrożenie ruchu" oczywiście pomijam "ruch sportowy" :-). Wtedy inna synchronizacja błysku.

 

Zdjęcia to praktycznie kompromis:

1. Światło zastane.

2. Przesłona.

3. Czułośc ISO.

4. Odległośc na jaką ma być "jasno" bez przepaleń na pierwszym planie.

5. Od czego odbijasz światło /odległość i kolor/.

 

 

Niby to, co napisałeś to prawda, ale nie do końca i nie zawsze :slight_smile:

"Przy czasie nawet 1/40 i tak nastąpi "zamrożenie ruchu" " - na pewno? Zawsze?

Lampa błyskowa powinna służyć jako narzędzie doświetlające nam scenę, nie jako główne, czy jedyne źródło światła. Gdy będzie dostatecznie jasno, matryca zarejestruje rozmazanie ruchu, a dzięki lampie błyskowej, zdjęcie będzie poprawnie naświetlone - taki, dość dziwny efekt, gdy jest równocześnie ostro i nieostro (mam takie zdjęcia, ale na skutek skasowania partycji ze zdjęciami, pomimo ich w dużej części odzyskania, nie są jeszcze skatalogowane, więc nie pokażę) - spróbuj poeksperymentować :slight_smile:

Kolejny przykład na zabawę z czasem naświetlania, używając lampy błyskowej:

Zrób doświadczenie: spory pokój, w dalszej części janooświetlony, robisz zdjęcie w ciemniejszej części, mając tę janą jako tło. Ekspozycję ustaw na tę jasną część - niech to będzie np. 1/30s i f/5,6 a ISO zależnie od oświetlenia sali.

W tej dalszej części, niech ktoś się porusza (zabawa, taniec, itp.). Zrób zdjęcie z lampą (ale na wprost), komuś blisko ciebie w tej ciemniejszej części, ale tak, by tamten tańczący też był w kadrze. (Np. sala do tańca - motyw jest 1,5-2m od Ciebie, a para w tle, np. 6m - daleko, żeby podkreślić efekt).

Jak myślisz, jaki będzie efekt na zdjęciu?

Podpowiem, że para w odl. 1,5-2m bedzie poprawnie naświetlona przez lampę i prawdopodobnie ostra i nieporuszona.

A para w tle? Dlaczego?

 

 

 

A tego zdania nie rozumiem: pomijam "ruch sportowy" :-). Wtedy inna synchronizacja błysku.

 

 

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Artur_Boguslawski
Użytkownik

Nie będę siloł się na mądrości :-).

Za mało jeszcze mam doświadczenia z lampą. I miałem dłuższą przerwę z fotografią.

 

Ale...:

Ale skoro pokój w tyle jest dobrze doświetlony...

5,6 to duży otwór, mniejsza głębia, odległość robi swoje...

Ale lampa na wprost więc mocne światło bezpośrednie na obiekt...

Para powinna być "nieporuszona" ??

Proszę o łagodny wymiar kary.

 

Zapytam o głębie ostrości przy LAMPIE.

Aparat: A57, SAL18-135, Lampa: 43AM

Sytuacja: Impreza rodzinna w lokalu. Dosyć dobre oświetlenie wspomagane lampą w sufit. Wada: sufit i sciany kolorowe.

Odległośc zdjęcia: do 8m.

Pomiar: Matrycowy.

Przesłona: 14.

Aparat sugeruje ISO: 800-1000.

Zastanawiam się jakie w praktyce ISO pozwala na dobre zdjęcia?

Do teraz stosowałem max. 400. Ale przy przesłonie 14 nie wystarcza, zdjęcia są za ciemne.

 

Pytam, bo zrobiłem błąd i nie przetestowałem robiłem fotki z ISO 400 i przysłona 4-5,6.

Zdjęcia są poprawne, ale nie zadawala mnie głębia. Bardziej zalezy mi w tej sytuacji na zdjęciiu opowiadającym.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Przepraszam, ale po co używać w pomieszczeniu przysłony f/14?

 

I jeszcze jedno - co to jest zdjęcie opowiadające??:smileyconfused:

 

Tak naprawdę nie rozumiem w ogóle po co usiłujesz tutaj na forum na siłę uzyskać jakieś parametry skoro najlepszym miejscem na eksperymenty jest właśnie to, gdzie jesteś z aparatem i lampą.

 

Trzymanie się sztywnych zasad i parametrów jest kompletnie bez sensu. Nie odbieraj proszę tego jako braku chęci udzielenia odpowiedzi na Twoje pytania, ale szczerze, naprawdę trudno ocenić jaki chcesz osiągnąć efekt na zdjęciu w konkretnej sytuacji. Nie ma uniwersalnej metody na dobre zdjęcia, szczególnie że jak sam zaobserwowałeś warunki w różnych pomieszczeniach nie są takie same. Tak więc warto wykonać kilka próbnych zdjęć przy różnych ustawieniach i wybrać to, które najbardziej nam odpowiada. Ja w trudnych warunkach używam wyłącznie trybu M - zarówno w aparacie i w lampie.

 

Być może najprostszy dyfuzor typu "stofen" będzie pomocny w miejscach gdzie nie zawsze możesz odbić światło od sufitu (co też nie jest fajne bo mimo wszystko powstają ciene pod oczami).