anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Tryb HDR + pilot RMT-DSLR1 = kicha!!!

profile.country.PL.title
KoT_Kotek
Użytkownik

Tryb HDR + pilot RMT-DSLR1 = kicha!!!

Witam wszystkich.....

 

Z myślą o zdjęciach nocnych ( i nie tylko), wykorzystując długie czasy naświetlania zakupiłem pilot Sony RMT-DSLR1.

Z całej klawiszologii na pilocie, podczas robienia zdjęć działają dwa przyciski: Shutter i 2sec. W zasadzie więcej nie potrzeba.

Przed chwila wróciłem z wieczornych zdjęć i robiąc je zagotowałem się. Ustawiając tryb HDR nie działa przycisk wyzwalający migawkę z pilota - kurcze nie działa wtedy gdy ustawiam tryb HDR, przy DRO wszystko wporządku.

Jedyną różnicą między HDR i DRO (nie chodzi o techniczne aspekty) jest tylko to, że przy HDR wykonywane są dwa zdjęcia.

Nie mogę pojąć...... dlaczego przy ustawieniu trybu HDR nie działa pilot ? O co chodzi ? - przecież to, że wykonywane są dwa zdjęcia nie ma kompletnie znaczenia.

Robiąc zdjęcia tradycyjnie, widzę poruszoną fotkę (czasy po 30 sek), gdy wyzwalam z pilota jest OK - i tak ma być, ale dlaczego pilot nie współpracuje z trybem HDR.

Być może moja wina bo gdzieś nie doczytałem, ale zasada działania pilota jest dla mie kompletnie niezrozumiała.

17 ODPOW. 17
profile.country.pl_PL.title
CLI_CLI
Użytkownik

Niestety, tak to działa. W przypadku HDRów nie ma nie tylko możliwości używania pilota, ale również nie można ustawić wyzwolenia migawki z opóźnieniem 2s/10s (sprawdzałem w aparatach A580, NEX-6 i NEX-7). Uważam to za pewne niedociągnięcie - z technicznego punktu widzenia to drobna poprawka w firmware. Dlaczego firma Sony się na to nie decyduje - nie wiem, ale warto o takich rzeczach pisać - może przeczyta to ktoś decyzyjny i taka opcja kiedyś się pojawi. :wink:

BTW - przy HDR są wykonywane 3 zdjęcia: normalna ekspozycja, niedoświetlone i prześwietlone.
profile.country.PL.title
KoT_Kotek
Użytkownik

Oczywiście, że trzy. Jakoś tak napisałem z rozpędu, że dwa zdjęcia, aby podkreślić, że nie jest to ograniczenie aby korzystać z wyzwalacza albo pilota.

profile.country.PL.title
JagiS-----
Użytkownik


CLI_CLI napisali:
[...] sprawdzałem w aparatach A580, NEX-6 i NEX-7). Uważam to za pewne niedociągnięcie...

W A77 jest podobnie. Widać tak sobie SONY wymyśliło, ale faktycznie brak wyzwolenia migawki pilotem lub z opóźnieniem wydaje się dziwnym ograniczeniem.

[α77]
profile.country.PL.title
Agnieszka_J
Moderator

Witam,

Dziękujemy serdecznie za zwrócenie uwagi na ten problem i wszystkie cenne uwagi. Przekazuję tu również informacje uzyskane w tej sprawie od zespołu Sony Support:

Pilot RMT-DSLR to pilot przeznaczony do użytku z lustrzankami cyfrowymi Sony, które są wyposażone w czujnik zdalnego sterowania. Oto jego funkcje: pilot umożliwia sterowanie aparatem, dzięki niemu można wykonywać zdjęcia i wyświetlać je na telewizorze, powiększać lub zmniejszać wyświetlany obraz, ponadto przycisk (pokazu slajdów) pozwala w prosty sposób
rozpocząć pokaz slajdów na telewizorze. Kiedy aparat jest podłączony do drukarki z PictBridge, można w prosty sposób drukować obrazy wyświetlane.
Dodatkowo poniżej przesyłam link pod którym można znaleźć listę współpracujących aparatów z pilotem RMT-DSLR:
http://www.sony.pl/product/dsa-other-accessories/rmt-dslr1/wspolpracujace-produkty#tab

 

Pozdrawiam,

Agnieszka_J

profile.country.PL.title
KoT_Kotek
Użytkownik

My również (użytkownicy) dziękujemy za zainteresowanie tematem. Uważam jednak, że nasze sugestie, akurat w tej kwestii są bez znaczenia, skoro producent do tej pory nie dokonał zmian w oprogramowaniu, wiedząc, jak duże grono osób na tę niedogodność narzeka.

Oczywiście zanim kupiłem pilot sprawdziłem kompatybilność ze swoim aparatem. Przyznam się szczerze, że do głowy mi nie przyszło, iż funkcja  wyzwalania migawki nie będzie obsługiwana z pilota w momencie gdy ustawiony będzie tryb HDR. Mogłem jednak skojarzyć fakty, bo funkcja czasowego wyzwalania migawki nie działa również z poziomu aparatu gdy ustawiony jest HDR. Jestem ciekawy, co autorzy mieli na myśli wprowadzając takie ograniczenie.

Wiem..... "ślepi w karty nie grają", ale czy to o to chodzi ?

Pozdrawiam serdecznie.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Zgodzę się z kolegą KoT_Kotek.

Przecież nawet w instrukcji jest napisane  "– Nie zmieniać kompozycji ujęcia." co można przetłumaczyć z polskiego na nasze - nie poruszać aparatem - a to zapewni statyw.

Najczęściej korzysta się z funkcji HDR gdy jest mało światła i tylko pojawiają się w kadrze pojedyńcze żródła światła, gdy chcemy zbliżyć jasność jasnych i ciemnych obszarów planu zdjęciowego. Aby doświetlić ciemne miejsca potrzebne są więc długie czasy naświetlania. Dodatkowo wykonywane są trzy zdjęcia a więc czas trwania pełnej ekspozycji HDR jest około trzykrotnie dłuższy niż zdjęcia z ekspozycją nominalną a nie powinno się poruszyć aparatem. Dlatego najwygodniej wykonywać zdjęcia HDR ze statywu. A korzystając ze statywu i aby nie poruszyć aparatem powinno się korzystać z wężyka spustowego, pilota lub samowyzwalacza. Zablokowanie takiego wyzwalania w funkcji HDR jest co najmniej dziwne.

profile.country.PL.title
Rutek68
Doradca

Dopisuję sie do listy, panowie macie 100% racji, brak takiej opcji to nieporozumienie.

Sony 77 ob.28/2,8; 50-200/4-5,6; 35/1,8; 50/1.7; 135/2,8
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Wszystko fajnie i pięknie tylko zapominacie o jednej rzeczy funkcja HDR została stworzona do tego żeby móc wykonać zdjęcie o dużej rozpiętości tonalnej z ręki, żeby nie stawiać aparatu na statywie nie robić serii kilku (nastu) zdjęć co 0,5, czy 1 ev, a potem ich nie składać w programie do tego stworzonym. Każdy kto chce zrobić HDR nad którym ma pełną kontrole wybierze drugą opcję, a dla całej reszty, czy też do zastosowań nieprofesjonalnych HDR z ręki zupełnie wystarcza. Pilot ma tylko podstawowe funkcje i według mnie powinno tak zostać, bo dodając kolejne opcje łatwo można doprowadzić do sytuacji, że bez instrukcji obsługi nie da się go uzyć, a jak ktoś musi mieć możliwość użycia funkcji hdr i wyzwolenia aparatu bez użycia spustu polecam zakup wężyka spystowego :slight_smile:

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Paweł jest tylko jedno małe ale, aktualnie w większości aparatów, z nieco niższej półki, nie posiada gniazda zdalnego wyzwalania.